Martin Krupička

Japonská whisky? Jen blázni se radují.

20.2.2019
Japanese whisky? Common sense, please.

Ještě v roce 2012 a 2013 jsem často slýchával, a slyším to občas i nyní, hele čínská whisky. Jenže, to byla skvělá doba, kdy jsem Yamazaki 12y kopil za 1675,- (květen 2014), Yamazaki 18y za 3785,- (duben 2014), dále třeba Hakushu Heavily Peated za 3650,- (červen 2014) apod..  A jaká je situace nyní?

Orientační ceny dnes:

Yamazaki 12y: 4 500,-

Yamazaki 18y: 17 000,-

Hakushu HP: 14 000,-

 

Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013

To byla tehdá bomba. A to doslova. Od té doby jsem již nikdy neviděl běžně ve zprávách zmínku o whisky roku, ale 97,5 bodu, které udělil Jim Murray, doslova odpálilo lavinu. Najednou si všichni začali uvědomovat, že také může existovat něco jiného, nežli Skotsko. Co se to děje? Ti malý Japonci dělají whisky? A oni jsou takový pracovití. Jé, exotika. Tak to musí být opravdu pecka. Ještě první rok po tomto úspěchu vůbec nikdo nechápal, co se vlastně stalo. Ještě během roku 2014, viz. úvod, jste si mohli kupovat téměř cokoli za fantastické ceny. Jenže pak přišel zlom. Japonské whisky mizely z trhu doslova před očima a ceny letěly raketově nahoru.

 

Nepochopení situace

Pití whisky má v Japonsku zhruba 150 let dlouhou tradici. To však neznamená, že je čím se chlubit. Původní japonská whisky, pokud se jí dá vůbec říkat whisky, protože se často jednalo o doslova patok, nebyla vůbec kvalitní. Mnoho rádoby investorů, si vůbec nezjistilo základní informace o asijském trhu, který je doslova přehlcený průměrnými a podřadnými whisky. To je pro Asii poměrně velmi typické. Nikde jinde nenajdete tolik padělaných a podřadných láhví, jako právě na východě.  

Asie má 4,5 miliardy obyvatel, takže deset, padesát i sto tisíc láhvi je jen kapkou v moři. Jenže média opět zafungovala:

 

  • Japonsko – exotická země
  • Japonsko – malý, pracovití lidé
  • Japonsko – symbol dokonalosti
  • Japonsko – symbol síly samurajů

 

Pokračovat bychom mohli dál a dál. Jednoduše řečeno, zdravý rozum byl nahrazen stereotypy s lacinými, rychlými informacemi. A to když se skloubí s lidskou chamtivostí, pak je úspěch zaručen. Stane se tak, že země, kde whisky pil jen otrlý dobrodruh, transformovala se téměř přes noc do ráje dokonalých destilátů. Samozřejmě, je to nesmysl, přičemž se už vůbec nechci zabývat genetikou asijských národů ve vztahu k alkoholu.

 

Bohatství, které se nekoná

Dnešní trh s japonskými whisky má vlastně jen tři varianty:

  • 92% jsou zcela bezcenné whisky (tím nechci říci, že jsou špatné pro pití, tedy některé)
  • 7% jsou vynikající, ale předražené whisky
  • 1% jsou zajímavé kousky pro investování

  

Mezi poslední láhví, do které jsem investoval, byla Hakushu 12y, která má zisk 35% od doporučení, což zhruba za rok a čtvrt není špatné. Leč, jak název napovídá, bohatství se nekoná. Je to super investice, ale rentiér nebudu.

 

Závěrem

Velmi bych chtěl varovat všechny ty, kdo se dlouhodobě o whisky nezajímají, před nákupem japonských whisky. Je to stejné, jako když jste se rozhodli odejít hledat zlato na Aljašku deset let po první zprávě. Bohatství se nekoná. Jediný, kdo vydělává, jsou banky, hospody a bordely. Koho si budete asociovat do této podoby v oblasti whisky je na vás.

 

Tím však nechci říci, že investování do whisky není kouzelné a sakra výnosné. Je, ale chce to alespoň základní orientaci a zdraví selský rozum, aby se vám v konečném důsledku nestalo, že máte doma bezcennou tulipánovou cibulku.

 

MK

Vašek

Neviděl bych to Martine tak pesimisticky, např. Yamazaki 12yo nebo Hakushu 12yo lze pořád sehnat kolem cca 3.300,-Kč, Nikka 12yo za cca 2.200,-Kč, vše pochopitelně za našimi hranicemi, kde nejsou obchodníci takoví vydřiduši jako u nás. A pořád si myslím, že je to za tuto cenu stále dobrá investice. Whisky nepiju, jen sbírám, takže až tyto láhve vytáhnu za řekněme 20 a více let na světlo Boží, předpokládám, že ztrátový nebudu. Nicméně souhlasím, že za českou cenu kolem pěti tisíc bych tyto láhve nekoupil ani omylem.

Martin Krupička

Dobrý den, to, co píšete, s tím lze i souhlasit. Jen jsem chtěl článkem říci, že pokud si někdo myslí, že vydělá nákupem japonské whisky stejné peníze jako na Yamazaki SC 2013, tak je to nesmysl (tam létali tisíce procent). Láhve, které ukazuji jsou dobré, opravdu dobré a Hakushu 12y a Yamazaki 12y zdaleka neřekli své poslední slovo. Nicméně těch japonských whisky, vhodných k zajímavému investování je pořád méně a méně. Tzn. jsou pryč ty doby, kdy jste koupili Yamazaki 18y pod 4000,- a pryč jsou ty doby, kdy si můžete připsat každý rok zisk 100 a více procent. MK

jirka

No Martine, Jim samozdřejmě nebyl tím kdo spustil lavinu, již v roce 2008 vyhrála best single malt whisky in the world v nejuznávanější soutěži World Whisky Awards japonská Yoichi 1987 20yo následovaná v roce 2012 Yamazaki 25 yo a to pominu že již v roce 2001 Whisky Magazine ocenil Nikka 10 yo jako “Best of the Best”. Osobně to moc nechápu ten boom japonské investiční whisky, jde to mimo mne. Vůbec nechápu kdo může třeba kupovat za ty neskutečný současný ceny Hakushu 12 yo od palírny které má roční výstav 4 mil litrů a nebo Yamazaki 12yo když mají roční výstav 6 mil litrů. O tom že třeba Hakushu má skladem více než 0,5 mil sudů nemluvě. V těchto palírnách si musí doslova mnout ruce :-) V sázce na investční japonskou whisky s Vámi souhlasím, je to prostě bublina. Jinak k té japonské whisky, nevím kde berete že má podřadnou kvalitu, je to prostě jiná whisky určená pro jiný trh a to nemluvím o tom že spousta japonských blendů vlastně není ani japonských, ale je to přebalená whisky ze světa. Za mne když japonská investiční tak Karuizawa, Hanyu a nebo mikropalírna Chichibu.

Martin Krupička

Dobrý den, v článku se píše, že japonská whisky byla v minulosti patokem, což je fakt. Jde tedy o historický vývoj. Dále píši, že v na východě, tedy v Asii je značné množství padělaných a podřadných láhví. To je také fakt. MK

Vašek

Dobrý den Martine, v tomto se s Vámi zcela shoduji a podepsal bych se po to. Najít zajímavou a současně už ze startu nesmyslně nepředraženou japonskou whisky je opravdu problém, nicméně stále se sem tam nějaký kousek dá nalézt. A ano, příběh ala Yamazaki SCC 2013 se zhodnocením tuším 1.600% už se asi nebude opakovat, i když, kdo ví, že? Příště může Jim Murray vychválit do nebes či prohlásit za nejlepší whisky světa např. Kavalan Solist Sherry Kask a historie se nám může krásně zopakovat. Lidé jsou totiž nepoučitelní a mámení velkých zisků je silnější než obyčejný zdravý selský rozum. Stačí se podívat na lokální českou značku Žufánek a jejich OMFG 2018, v dubnu 2018 stál cca 800,-Kč a dnes jej máte v nabídce na Alkohol.cz za cca 7.000,-Kč.

Martin Krupička

Dobrý den, těch 1600% bylo za myslím něco přes měsíc, to bylo opravdu šílené. Vaše srovnání s Žufánkem je velmi trefné. Je to další nesmyslná česká cena, která doplňuje šílenství GoldCock, které už raději ani nikdo nezmiňuje. MK

Martin

Souhlas s článkem, JAP whisky je vlak který už ujel a nemá cenu se ho snažit dohonit s cílem do něj nastoupit. --- Jako druhou věc navíc vnímám to co píše Jirka, BUBLINA a manipulace. Všude se dočtete že dochází zásoby, je oznamováno že nebudou v prodeji některé láhve apod. Tyto tiskové zprávy vnímám jako snahu výrobců o manipulaci trhu (primárně ovcí z USA co mají kupní sílu) a o další umělou výrobu exkluzivity jejich produktů. Kdo má elementární vědomí o tom jak tento biznis (výroba) funguje (což si myslím že mají všichni kteří tento blog čtou a píší) tak přece ví že každý rok dozraje nová dávka vaší oblíbené 12 leté, 18 leté atd. tak ať si ty kecy nechaj od cesty. Nebo mi snad něco uniklo a po vzoru Gdr Allardice všechny JAP palírny co omezují dostupnost svých produktů mezi lety řekněmě 1996-2007 nevydestilovali a neuložili ani kapku alkoholu? No prosímvás...

Martin Krupička

Dobrý den, je to jak říkáte. Co je dnes luxusní, limitované, omezené? Mnohokrát jsem psal, že tyto pojmy, pro mě zcela ztratily význam. Tj. např. limitovaná zmrzlina Magnum. To už je skutečně komické. Toho marketéra bych nechal vyhodit. Poškozuje dobré jméno společnosti. MK

Tomáš

Stran japonské whisky je to všechno jen o manipulaci a snaze vytáhnout z lidí další nesmyslné peníze. Psal jsem to již v jednom z předešlých příspěvků v jiném článku zde na stránkách pana Krupičky: jak je možné, že v Německu, Švýcarsku nebo Velké Británii koupím např. Suntori Toki za cca 600,-Kč, ale v ČR na e-shopech za cca 2.500,-Kč? Vysvětlení je nasnadě, prostě je to japonská whisky, byť se jedná o zcela obyčejnou whisky určenou ke každodennímu běžnému pití. Ve spojení s tím, jaký humbuk a hype kolem japonské whisky je, je tedy logické, že si obchodníci chtějí pořádně namastit kapsu. Pamatuji dobu, kdy jsem např. Hibiki 12, 17 nebo 21yo kupoval v rozmezí dvou až max. čtyř tisíc korun. Zkuste si je koupi dnes, např. Alkohol.cz má Hibiki 12yo za necelých 20.000 Kč. Zcela souhlasím s komentářem Martina, kdy píše, že japonská whisky je vlak který už ujel a nemá cenu se ho snažit dohonit s cílem do něj nastoupit.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za komentář. Musíme si ale i přiznat, a soutěž na stránkách je toho důkazem, že i zahraniční eshopy umí pěkně s cenou přestřelit. Některé láhve jsou zase levnější v ČR. Jsou to zkrátka specifika trhu. USA trh je zase úplně jiný. Nevýhodou a výhodou je globalizace veřejného prostoru. MK

jirka

padělky whisky je problém celosvětový... kde je poptávka je i nabídka, viz zpráva Europolu...https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/food-fraud-joint-europol-interpol-operation-opson-v-results-report ... nekvalitní destilát je také celosvětově přítomen, možná že je kvalitní ale nám jen nechutná, viz třeba indická whisky z melasy, která je násobně prodávanější než Johnie Walker...ale zrovna japonce bych v kvalitě a to nejenom whiksky nepřirovnával k indii...

Luděk

Dobry den, panove :-) zadam Vas o nazor na radu Yamazaki limited edition :-) dekuji

Martin Krupička

Dobrý den, to není otázka zda, ale jaká je nákupní cena. MK

Luděk

Kupni cena kolem 300 liber

Martin Krupička

Dobrý den, pokud mohu předpokládat, jedná se 2017, protože 2018 se na trh nedostane. Tj. výhoda pro vás. Co se týče chuti a kvality je přirovnávána k 18y, která má vyšší hodnotu. Neočekávám skokový nárůst ceny. Pokud máte přebytečných deset tisíc a nemáte problém s postupně se zhodnocující whisky, která vždy svoji cenu mít bude, za mě je to OK. Ve stylu článku. Bohatství se nekoná, ale je to ještě slušná investice. MK

Luděk

Ja cilim na rok 2016, protoze ten rok byl pro me nejakym zpusobem vyznamny a chci mit z toho roku neco unikatniho a podle historie by se to mohlo i slusne zhodnotit. A jak jste jiz nekolikrat psal, stejne to zustane detem :-D dekuji za nazor

Luděk

Tak jeste posledni dotaz. Glenmorangie Quarter Century 25y nebo Yamazaki Limited Edition 2016? Jednoducha otazka :-D

Martin Krupička

Dobrý večer, jasná volba, Yamazaki. MK

Luděk

Děkuji Martine, hezký večer

HonzaP

Dobrý den, nelze mně přidat komentář ke staršímu tipu, chtěl bych se zeptat,..tady píšete že je to limitovaná edice, kde prosím zjistím kolik bylo vydaných lahví? Popř. jestli by jste i ted po 1,5 roce do toho šel,..nyní na maneo za 2890,-kč? Děkuji. http://www.martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/nikka-the-nikka-12-doporucuji-idealni-investice-10-16/

HonzaP

Dobrý den, nelze mně přidat komentář ke staršímu tipu, chtěl bych se zeptat,..tady píšete že je to limitovaná edice, kde prosím zjistím kolik bylo vydaných lahví? Popř. jestli by jste i ted po 1,5 roce do toho šel,..nyní na maneo za 2890,-kč? Děkuji. http://www.martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/nikka-the-nikka-12-doporucuji-idealni-investice-10-16/

HonzaP

Dobrý den, nelze mně přidat komentář ke staršímu tipu, chtěl bych se zeptat,..tady píšete že je to limitovaná edice, kde prosím zjistím kolik bylo vydaných lahví? Popř. jestli by jste i ted po 1,5 roce do toho šel,..nyní na maneo za 2890,-kč? Děkuji. http://www.martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/nikka-the-nikka-12-doporucuji-idealni-investice-10-16/

HonzaP

Dobrý den, nelze mně přidat komentář ke staršímu tipu, chtěl bych se zeptat,..tady píšete že je to limitovaná edice, kde prosím zjistím kolik bylo vydaných lahví? Popř. jestli by jste i ted po 1,5 roce do toho šel,..nyní na maneo za 2890,-kč? Děkuji. http://www.martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/nikka-the-nikka-12-doporucuji-idealni-investice-10-16/

11.5.2019

Časté dotazy ohledně whisky v roce 2019

Frequent questions about whiskey in 2019

0 + Číst dále
5.5.2019

Barové pábení 05/2019

Bar tips 05/2019

0 + Číst dále
1.5.2019

Nůž na zakázku

Custom-made knife

1 + Číst dále