Martin Krupička

Jak správně držet sklenici?

3.1.2017
Jsem si vědom, že tento článek vyvolá výraznou polemiku, ale musel jsem do něho jít.

Jak hovoří všeobecně známá poučka? Sklenici vždy držíme za její stopku, abychom předešli nepěkným otiskům na jejím povrchu, protože není nic horšího nežli špinavá sklenice. Dalším negativním faktorem je ovlivňování teploty vína, jelikož naše ruce jsou mnohem teplejší nelži obsah sklenice.

Držení za stopku je vlastně takové její třetinové dělení dle druhu vína. V horní třetině, těšně u bříška sklenice, držíme víno červené, uprostřed stopky víno bílé a úplně dole víno šumivé.  

Do této chvíle by se člověk řekl, že je vše srozumitelné a nikde není problém. Nicméně do tématu tohoto článku vnáší nový vítr Eliška Hašková-Coolidge, bývalá asistentka amerických prezidentů, a její kurzy etikety, kdy tato úžasná dáma upravuje teorii 99% českých vinařů tím, že správné držení skleničky vína je za její bříško. To neznamená za její tělo! Bříšku rozumějme nejspodnější část „kalíšku“ skleničky. Svůj způsob držení podporuje například návštěvou čínského prezidenta ve Velké Británii (viz. přiložené fotografie).

Osobně preferuji kompromis mezi oběma způsoby. Při degustaci dodržuji stopkový systém, při konzumaci oříškový způsob.

A jaká jsou další pravidla při konzumaci vína?

Nikdy nenalévejte víno až po okraj sklenice. To se mi dokonce stalo na plese na Pražské hradě. Číšník si chtěl ušetřit práci na můj úkor. Nepřípustné.

Nikdy provádějte rychlé a okázalé pohyby se sklenkou. Nehoda není náhoda a i kdyby se nic nestalo, budete působit směšně.

Na plesech a jiných společenských akcích není důvodem si s každým přiťukávat. Mnohem elegantnější je jemné pozvednutí sklenky. Pohled do očí a úsměv je samozřejmostí.

Dopitou skleničku odložte na stůl a nehrajte si s ní.

 

Na zdraví.

 

 

MK

11.2.2020

Investice do alkoholu v závislosti na místě a čase

The way and time for spirit investing

3 + Číst dále
25.1.2020

Barové pábení 01/2020

Bar tips 01/2020

0 + Číst dále
17.1.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 01/2020

No limit whisky and spirits investing 01/2020

0 + Číst dále