Martin Krupička

Jak doma popíjet whisky

19.8.2020
Drinking whisky at home

 

Dnes bych rád navázal na předešlou debatu, jak pít whisky, tedy asi ideálně doma. Byť by se to zdálo jednoduché, nemusí tomu být vždycky tak. Pojďme si dát nějaký rozumný návod krok po kroku.

 

Nápad

Již mít tu vizi, že si chcete dát večer v klidu skleničku, rozhodně stojí za plánování. Osobně vím, že člověk míní a rodina mění. 100x můžete být přesvědčený, že dnes je ten den, kdy si dáte relax, jenže pak dorazíte domů a děti mají horečku, rýmičku, kašílek. Žena má migrénu, pes se zaběhl, praskla voda, záchod nesplachuje atd. atd. atd.. Když chcete mít zkrátka krásný večer, je nejlepší se primárně zbavit rodiny. Ideálně je dobré jí poslat tak 100 km daleko. Mám to vyzkoušené. Je to dost daleko na to, aby se vám bez varování vrátili a dost blízko na to, abyste tam v případě mimořádné události dojeli.

 

Příprava whisky

Když jste dali „Dobbymu ponožku“ je na čase si připravit nějakou tu whisky, která vás zajímá. Je dobré si nejen připravit skleničku, zajistit malé občerstvení, hudbu, zkrátka dobrou kulisu, ale je také dobré si připravit whisky na správnou pokojovou teplotu. Kdo neví, odkázal bych na článek ze dne 23. 05. 2017 Červené víno – pokojová teplota.

 

Přichází ta chvíle

Pokud jste si vše dobře připravili, polovina úspěchu je doma. Pro mě hraje Vivaldi, Mozart, Aznavour, to podle nálady, mám připravené křeslo a vše ostatní je v dosahu. Je to docela komické. Mám již zjištěno, kde je můj dosah rukou, když sedím na křesle. Vše důležité tedy musí být v tomto „kruhu“, abych nemusel vstávat. Nyní nastává ta chvíle, jdeme si nalít.

 

Fáze první – nalití si

Když jste se ujistili, že vše máte, je na čase si vzít skleničku a ještě jednou zkontrolovat její čistou. Pak již nalijete degustační dávku. Kolik to je? To je různé. Pro mě je to většinou čtvrtina u napoleonky nebo třetina u glencairnu. Whisky krásně steče dolů a zaoblení sklenice začíná kumulovat vůně. To je nádhera.

 

Fáze druhá - kroužení

Když máte whisky ve skle, je potřeba ji trochu rozhýbat. Krouživým pohybem pomůžete dalšímu uvolňování vůní, kdy pozor, na rozdíl od vína, kde kroužíme obsahem, zde kroužíme skleničkou, protože v opačném případě by se nám mohlo odpařovat více alkoholu, nežli bychom chtěli a s prvním přivoněním bychom dostali ránu do nosu jako v UFC.

 

Fáze třetí – vůně

Nyní přichází whisky do našeho těla pomocí přivonění. První přivonění by nemělo být moc dlouhé, před tím varuji, aby nos nedostal již jednou zmiňovaný šok. Zatímco u vína strkám svůj dlouhý nos co skleničky celý, u whisky nikdy. Nechám se naplnit prvními vjemy. Poté mám takový rituál. Počkám cca půl minuty, přivoním levou dírkou, pět sekund klid, pravou dírkou, deset sekund klid, oběma a následně se prvně napiji. Vše nechám působit. Jako starý pijan vím, zda přidat dlaní teplotu nebo ne. V této fázi není od věci dát si něco prvního na chuť. Ale nic výrazného, jen stáhnout první dojem. Pak následuje druhé, třetí a většinou čtvrté ochutnání. Sklenka je prázdná. Poslední ochutnání je dlouhé. Nechávám si whisky déle v ústech, pohrávám si s ní. Když je vše u konce, měli byste poznat, jak odlišná byla na začátku a jak na konci. V této fázi by mělo následovat dolití a kombinování s jídlem.

 

Malá doporučení

Pokud se chystáte ochutnávat více protichůdných vzorků, určitě bych si mezi tím loknul kousku piva, které příjemně dezinfikuje chutě a připraví chuťové pohárky na další whisky. Také se nebojte experimentovat whisky s různými druhy jídel.

 

Závěrem

Příprava whisky k vychutnání může být u každého individuální. Já mám rád studené večery nebo chladné, sychravé počasí. I to u mě hraje velkou roli.

 

MK

jirka

takhle to skoro vypadá že bych si měl jít dát whisky cca jednou za půl roku :) já to mám opačně...každý den si udělám půl hodinu pro sebe a věnuji se degustování whisky :)

Martin Krupička

Krásné odpoledne, šťastný to muž. MK

26.9.2020

Glenmorangie Lasanta 12y recenze

Glenmorangie Lasanta 12y review

0 + Číst dále
22.9.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2020

No limit whisky and spirits investing 09/2020

4 + Číst dále
16.9.2020

Nejčastější otázky, které dostávám

Frequently asked questions about whiskey

0 + Číst dále