Martin Krupička

Investování do alkoholu. Není láhev jako láhev.

9.1.2019
Investing in Whisky?

Dovolte mi v tomto článku odpovědět na otázku Petra Januše:

 

Dobrý den, chci se Vás zeptat, všude se píše o investičním alkoholu a následně o whisky. V jednom z článků jste uvedl, že jiné druhy alkoholu nepreferujete. Zajímá mě Váš názor, na sběratelské a limitované edice vodky a na jiné destiláty typu koňak apod.. Myslíte si, že skutečně do budoucna nemají investiční potenciál? Co když se investoři na přehlceném trhu s whisky začnou poohlížet po jiné tekuté komoditě a pak budou mít vyprodané ( Russian Standart St. Peterburg...) a nedostupné láhve jiného alkoholu velmi dobrý investiční potenciál. Děkuji za odpověď a s úctou PJ

 

Upozornění

Předem článku bych chtěl říci, že se vždy jedná o pohled autora, se kterým se nemusí, ale může čtenář ztotožnit. Můžeme diskutovat, tak je to správně, ale pravdu ukáže vždy jen a jen budoucnost, která je nejistá.

 

Ničeho nelituji

V minulém článku jsem upozorňoval na rozhovor s bavičem Milošem Knorem, který o sobě tvrdil, že je „rentiér“. Od devadesátých let si šetřil na důchod a nyní mu je vyplácena doživotní renta 160,- Kč. Zda bude částka valorizována nevím, ale nemyslím si. Z toho vyplývá, že za patnáct let si p. Knor místo dvou piv ve výborné restauraci může dát jednoho lahváče doma. To je důvod, proč absolutně neuznávám všechna ta důchodová připojištění a spoření. Jak můžete vědět, co bude za čtyřicet let, když nevíte, co bude zítra. Ono se to predikovat samozřejmě dá. Stačí si spočítat naspořenou částku, zhodnocení, inflaci atd.. Pak velmi rychle zjistíte, že se jedná o dobře promyšlený podvod ve prospěch bank a nadnárodní investičních skupin. Ale jak říkám, je to jen můj osobní názor. Nyní to nadnesu a hodně přeženu. Všem moc a moc přeji vyplacené miliony, za které si v důchodu zakoupí jednu večeři a taxi domů. Oproti tomu je investování do alkoholu naprosto jistou záležitostí, která je prověřená stovkami let.  

 

Proč investování do whisky v poslední době skřípe?

Ono je to jednoduché. Tradiční produkty bank nefungují, lidí je stále více a více a jsou také bohatší. Proto se neustále hledá nějaký zaručený recept, jak nezchudnout, ideálně vydělat. Akcie a umění jsou fajn, ale lidé jim moc nerozumí, zlato je skvělá investice, ale lidé mají pocit, že nic v ruce nedrží, zaokrouhleno jeden gram tisíc korun, a z různých spoření vám zbyde almužna. V těchto chvílích stále více a více lidí objevuje krásu investování do alkoholu. Jenže z kdysi tak úžasného produktu se dnes stává prostituce. Běžnému občanovi je předkládaná napudrovaná kreatura, ideálně pod rouškou tmy, která skryje to, co make up již nezvládl. A mnozí lidé na to slyší, protože si neuvědomují rizika a nechápou, že za své peníze nedostanou nic víc, než mají sami doma. Pak je tu nová úroveň luxusní prostituce, na kterou však má málo kdo a opět za své peníze nedostanete požadovanou službu. Jenže co s tolika penězi, které máte, když je již ani nepočítáte, ale vážíte. Také, proč ne. No a pak je tu skupina investorů, kteří říkají, že o obě skupiny nemají zájem a preferují investovat do své ženy, která vůbec není prostitutkou, ale dá práci jí najít a udržet si jí. No a přesně takový směr my nyní hledáme.

 

Zbytky patří šakalům

Investování do whisky nyní prochází obdobím drobné krize, která však není odlišná ostatním druhům podnikání. Patří přesně do boomu solárií, solných jeskyní, privátních saun, módním trendům apod. Rychle přišli, mnoho lidí je ozdobilo jako vánoční stromeček, jenže po chvilce zjistili, že ten stromek nemá kořeny a zkáza je tudíž nevyhnutelná.

 

Pokud bychom měli srovnávat, současnému trhu vládne nenasytnost. Kdo si co urve, to bude mít. Černého Petra však drží spotřebitel. To můžeme predikovat na základě francouzského cognacu, který neustále snižoval svoji stáří a kvalitu, až nakonec i stát pochopil, že takto to nejde. Dnes vidíme snahy o návrat ke kořenům a značka XO se posouvá z možných šesti na deset let. A osobně se domnívám, že další opatření přibydou. Cognac začaly válcovat ostatní destiláty a tak z této dříve tak ikonické francouzské legendy zůstalo navoněné nic. Stejnou cestou se vydává whisky. Ptal jsem se již mockrát a zeptám se i nyní. Co je limitovaná série? Co znamená zvláštní, speciální, luxusní, jiné? Tento pojem naprosto ztratil význam. Spousta výrobců zvýšila kvantitu, snížila kvalitu a dříve věhlasnou značku dnes prodává jako navoněnou prostitutku s touhou vyždímat z ní, co se dá. A naivní prosťáčkové dnes na marketing slyší. Tedy zatím.

 

Také si mi to nelíbí

Je to úplná exploze. Nové pálenice, nové značky, obnovení výroby. Je toho všude plno a každý si myslí, že bude milionářem rychle a snadno. Rychle postavit, rychle vypálit, málo skladovat, v mžiku draho prodat. Kvalita vs. cena postrádá jakoukoli logiku, ale lidé to kupují. Pak se vše budou snažit výhodně prodat, ale ouha, ono to nebude fungovat, stejně jako s výročními mincemi k založení sta let ČSR. Jediný, kdo si dnes užívá stávající stav jsou bednáři a vinaři. Takový byznys ještě nezažili. Budiž jim přáno.   

 

Je tedy smutnou zprávou, že investiční jistoty jsou buďto dnes nekvalitní nebo předražené. Nové láhve nových pálenic a společností jsou ještě více předražené, navoněné nic. První plnění po třech, pěti letech za dvě stě padesát euro? Směšné.

 

Čas a marketing

Nic z této rovnice postavené na hliněných nohou nemůže dlouhodobě fungovat. Bohužel a bohudík pro nás nelze čas posunout ani zkrátit, musíme pouze tuto veličinu akceptovat. Co můžeme očekávat do budoucna je jisté. Zahlcení trhu a prudký pád. Jenže padat bude jen někdo a jen něco. V této chvíli máte vlastně několik možností.

  • Odejít z trhu a neinvestovat do alkoholu
  • Zorientovat se na trhu a kupovat jen opravdu něco
  • Poohlédnout se po jiné investiční příležitosti jako je gin, vodka, rum

Myšlenka Petra Januše by byla ve své podstatě správná, ale bohužel ne v tomto případě. Cognac má k návratu na vrchol ještě tak patnáct let a do té doby bude skutečně investičních jen opravdu velmi málo láhví. Gin, to je ještě složitější kategorie. Co se týče rumu, prozatím jsem skeptický, protože má velmi fádní marketing a silná myšlenka zcela chybí. U vodky narážíme na lokálnost a zpolitizovanost produktu. Nelze tedy očekávat v současné době plné sankcí posun dopředu. Pokud láhve vodky mají astronomické ceny, pak je to spíše díky designu láhví, ale určitě ne kvůli obsahu. Pak nám tedy jasně vyplývá, že whisky je pořád v následujících deseti, patnácti letech alkoholem číslo jedna. Silné zázemí, špičkový marketing, rozjetý vlak, politická podpora.

 

Závěrem

V době politických sankcí a obchodních válek je vstup nového destilátu do první ligy velmi nepravděpodobný. To však neznamená, že není na čase sledovat situaci ohledně cognacu, který se začíná snažit o jistý restart. Vodka je v mé pozornosti velmi okrajovou záležitostí a rum narazil na svůj strop, kdy marně přemítá, co dál. Já však na zázrak čekat nebudu. Najít dobrou whisky se zajímavým příběhem je pořád těžší a těžší. Parafrázoval bych klasika. Krásných whisky je šlachovitě málo, ale jsou. Pokud bych vám mohl tedy něco poradit, začal bych více pronikat do problematiky whisky a okrajově se soustředil na cognac, který za pozornost rozhodně stojí.

 

Nenechte se prosím odradit stávající situací, protože rozhodně není krizová. Jen jste přišel později, nežli jsem v dobách pravěkých kupoval Yamazaki za 1800,- Kč. Trh s whisky má velkou budoucnost. Má ji ale jen pro toho, kdo se zorientuje a vydrží. Dvě tři láhve je potěšení, padesát, to už je byznys.

 

Doufám, že jsem vás příliš nenudil, příliš jsem nemetaforoval a že vám článek přinesl alespoň částečnou odpověď na vaši otázku.

 

MK

Vašek

Zdravím Martine. V zásadě souhlasím s Vaším článkem. I když možná by se dalo diskutovat o pojmu investice. Z určitého úhlu pohledu věřím, že investice se najde v každé kategorii alkoholu. Jen někde je pravděpodobnost zhodnocení vyšší (tedy nárůst ceny v %) a někde nižší. Psal jste o spoření. Když si to spočítáme co dáme bance za vedení spoření je roční zhodnocení cca 2-4%? To dokáže i relativně nevhodná investice možná i do vodky... Rum investice dle mého jistě může být, ale stále whisky jak píšete, je nejvýše... Alespoň nyní

Martin Krupička

Dobrý den, ano, jak bylo psáno v minulých článcích, alkohol je pravděpodobně jediná potravina, která nepodléhá zkáze času, tj konzervuje v sobě cenu práce, energií, dopravy atd., které v globálu nikdy nebyly nižší. Je tedy pravdou, že jakákoli zakoupená láhev je vlastně investicí. Stejně tak fungují strategické nákupy potravin ve formě konzerv. Když dnes nakoupíte konzervu, nezajímá vás, kdy byla vyrobena, ale do kdy jí máte spotřebovat. Tj. že životnost konzervy může být klidně i deset a více let. Když konzervu vlastníte osm let a prodáte ji za tržní cenu, následně za utržené peníze nakoupíte konzervu novou, nově vyrobenou, pořád jste zásoben za původní, nízkou cenu. Tj. koncový zákazník tuto problematiku neřeší, že dostal osm let starou konzervu, protože jeho zajímá pouze spotřebujte do. A stejně tak můžeme chápat investici do jakékoli whisky, rumu, vodky apod. jako investici. Objevená láhev po dědečkovi za 51,- Kčs, je právě onu investicí, protože dnes by podobná láhev stála dejme tomu 500,- Kč a za původních 51,- Kčs byste si dnes mnohde zakoupil horko těžko jedno točené pivo. MK

Petr Januš

Děkuji mnohokrát za vyčerpávající odpověď. Velmi si toho vážím, že moje otázka dala vzniknout takovému obsáhlému článku. Myslím že je to jistě téma na bezva diskuzi. Ohledně Ginu bych jen upozornil, že čistě z chemického hlediska je GIN jediným druhem alkoholu, který tzv. nelze archivovat, protože podléhá změnám v chuti díky nestabilním prvkům, které ale dělají gin ginem. Nejlepší je konzumovat čerství bez změn. Pokud ale lahev uložíme a bereme jako investici bez budoucí možnosti konzumace, chápu, že i gin lze koupit jako investiční lahev. Přeju Vám p. MK velmi pevné zdraví a šťastný úsudek při investování. PJ

Martin Krupička

Dobrý den, i já děkuji za téma a komentář. Proto jak jsem psal: Gin, to je ještě složitější kategorie. Ať se daří. MK

Martin

Za prvé - Bravo, s tímto přispěvkem se na 100 procent ztotožňuji. Za druhé - přispěju svou troškou do mlýna. Předesílám, že se zabývám alkoholem cca od roku 2013 což už není zrovna málo, ovšem veškerým tvrdým alkoholem ne jenom whisky. Každý má možnost s následujícími informacemi naložit po svém jsou ode mě pro vás zcela bez postranních úmyslů. *** Za A - k bodu ,,Také si mi to nelíbí,, a ,,Nové pálenice,, před nějakou dobou jsem při svém záchvěvu patriotismu obrátil svůj zrak k tuzemské whisky, Stock, ehm. ale děkuji, potvrdilo se akvizicí palírenv Irsku z poslední doby že to asi nemá smysl, dále pan Jelínek, měl jsem to ,,štěstí,, chytit 20 a 22 a loni jsem přidal tu obilnou a tím jsem s nima skončil - ty první dvě hlavně z důvodu že nejsou od Jelínka ale z Dolan což je část Olomouce i zde mám ale své pochybnosti spíše ve směru k poslední whisce z Těšetic o které se zmíním. Než to udělám ještě tu máme kluky z Trebitsch, něco od nich mám ale tak nějak jim zatím nevěřím, počkám si na tu 6ti letou to ukáže trochu světa - už jen to jestli bude 2019 nebo 2022. A k poslednímu a to TOSH, myslím si své o tom kde vznikal zlatý kohout za socialismu a potažmo ty sudy co shrábnul Jelínek, pomineme li toto tak začali 2017 a loni hodili k dispozici jednoletý destilát, zkusil jsem a zaujalo a tuto naši palírnu budu sledovat. Zkusit jsem to chtěl hlavně z důvodu že to bylo a je možné a navíc v rámci ČR - naivně jsem si myslel když jsem byl v Bushmills že bude možné ochutnat slad, sladinu, destilát přímo z kotle a podobně, prostě okusit dílčí kroky procesu - za normálních podmínek na to zapomeňte, je to průmysl rozjetý na plné obrátky. *** Za B - k bodu ,,Čas a marketing,, a ,,Co se týče rumu...,, rumů mám cca 10 ono v těch tisícovkách produktů co kolikrát ani nejsou rumy (např. velice oblíbený v ČR Legendario Elixir) je opravdu těžké něco perspektivního vybrat nicméně loni jsem objevil záblesk ve tmě a to Foursquare chvíli ho sledujte. --- Ať se všem daří v roce 2019.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za komentář a příspěvek do diskuse. Za mě jsou dvě láhve, u nichž si nikdy neodpustím, že jsem je nekoupil: Yamazaki Sherry cask 2013, kterou jsem mohl koupit za směšnou cenu kolem 4000,- a pak Remy Martin Black Pearl za cenu kolem 120 000,-. Jak je vidět, opravdu nejde jen o whisky, Remy by byl kup desetiletí. Ale to je život. MK

jirka

Martine na základě čeho soudíte že investování do whisky v poslední době skřípe? Nebo že Investování do whisky nyní prochází obdobím drobné krize? Kde vidíte tu krizi? V čem konkrétním ji spatřujete?

Martin Krupička

Dobrý den, na tuto problematiku se dívám očima běžného sběratele a zároveň člověka, který si koupil svoji první investiční láhev v roce 2003. No investiční je asi silné slovo. Prostě jsem se v tomto roce o investování začal zajímat. Když mohu porovnat např. roky 2010 - 2014 je to dnes úplně jiné odvětví. Mnohem složitější. Spousta nových láhví, značek, spousta marketingu, spousta manipulativní reklamy, spousta poklesu kvality, dehonestace značek, které byly naprostou jistotou, spousta zadějících nebo vůbec neposkytnutých informací a nereálné ceny. Už to není o tom, že jsem dříve vešel do obchodu, měl jsem v kapse 5000,- a koupil jsem si Yamazaki 18 a Yamazaki 12y a šel jsem domů. Už to není o tom, že jsem si vybral 21y whisky a kupoval jsem si poctivou, dobrou, kvalitní, chutnou whisky s jasným investičním potenciálem. Dnes si k tomu kupuji sportovce, počítačové hry, herce, zpěváky, ale co je v láhvi je často detektivní práce. Dříve jsem skutečně věděl, co je to limitovaná série a dnes? Neříkám, že jsem jako vinař překvapený, z tohoto byznysu to už znám, ale to neznamená, že si mi to musí líbit. Ano, v globálu se trhu s whisky daří jako nikdy předtím, slušně na tom i vydělávám, ale destilérky na to nebyly připravené. Nikdo nebyl připravený na takovýto boom. Zásoby jsou tedy omezené a za co jsem dříve kupoval 21y, 25y dnes kupuji 10y, 12y. A ten zisk tomu pak i často odpovídá. To je jen můj krátký pohled. MK

Martin

Musím se smát, zrovna dnes v neděli 13.1.19 čtu v komentářích na webu v anglii jako tento kde si lidé jako my zde modlí za to aby už přišel whisky-mageddon (armageddon) a zbavil nás už konečně všeho špatného co popsal pan Krupička v komentáři Jirkovi. p.s. v tom příspěvku v anglii byla řeč o Laphroaig 20 YO nezávislé plnění Cadenhead - vinikající kousek a bylo zde dáváno do kontrastu veškeré oficiální plnění palírny které je tragické a nepitelné. Člověk který je na místě výroby a má možnost ochutnat 2 verze stejného původu asi rozdíl pozná a nekecá o tom (nebude si vymýšlet). Palírny asi ještě spoléhají že to udají a americe a že nikdo moc nečte/nepíše o kvalitě na internetu - myslím že už jim všem zvoní hrana, mají i více přispěvoatelů z USA jeden nyní varoval před koupí Eigashima Akashi Sherry Cask 3YO v rámci šílenství ,,japonská whisky,, hodně příchutí á la pneumatiky, kovoý říz a síra.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za reakci. Jak by řekl klasik, podobnost je čistě náhodná. Leč v tomto pohledu potěšující, že i jiní a jinde sdílejí podobný názor. Velice děkuji MK

Tomáš

Výborný článek, za který Martine děkuji. V mnoha jeho pasážích mi mluvíte z duše a pod mnohé bych se podepsal. Vzpomínám si, jak mi před rokem z ničeho nic spousta mých známých a kamarádů začala vyprávět o zázračném a rychlém výdělku prostřednictvím investice do bitcoinu (obecně kryptoměn). Nyní se historie opakuje, kdy jsem dostal již několikátou nabídku na koupě výhodné, limitované a extra vzácné láhve či více láhví whisky. Ba co víc, někteří již přemýšlejí, jak vytřískat z aktuálního whisky boomu co nejvíce a špekulují nad myšlenkou založit MLM, kde by se to celé pochopitelně točilo kolem nákupu whisky, kdy doporučujete další zájemce...no prostě klasický MLM (zatím shánějí vstupní kapitál). Pokud to dospělo do takovéto fáze, tak mi intuice + zdravý selský rozum říká, že je něco špatně. Domnívám se, že se v tuto chvíli nacházíme ve fázi vrcholu a další fáze bude pěkný sešup dolů, leč nejsem schopen predikovat, kdy a jak hluboký bude. Japonskou whisky ani nebudu komentovat, ta už začíná být drahá i pro samotné Japonce. Stačí se podívat, za jaké šílené a nereálné peníze se nabízí NAS whisky od Nikka, to člověku prostě hlava nebere. A proč? No protože přece Japonsko! Modlím se, aby co nejdříve přišlo vystřízlivění a pokud při tom zařve nějaká ta palírna, tak proč ne, to je prostě život.

Martin Krupička

Dobrý den, myslím, že podobný komentář již zde v minulosti zazněl. Já jsem toho názoru, že investování do whisky je super investice i nyní a jsem skutečně přesvědčený, že to i vždy super investice bude. Jenže jak pro koho. Byty, pozemky, umění, whisky atd., to vše je v principu jedna a ta samá komodita. Jedná se skvělou příležitost, ale nikdy člověk nesmí paušalizovat. Můžete koupit tisíc soch a proděláte kalhoty. Můžete koupit jednu zaprášenou misku a je z vás boháč. A stejné je to u whisky. Dříve byl ten výběr a koupě daleko jednoduší. Dnes když už jsou i 3y whisky vydávány za limitované a raritní, tak to máme jen složitější. Já si myslím, a jsem o tom přesvědčený, že tu stále existuje spousta zajímavých láhví, ale pro někoho může být problém je objevit. To je rozdíl. Na tomto blogu se snažím každý měsíc na několik láhví upozornit a každý čtenář si může velmi jednoduše za rok, dva, zjistit, zda to byl, nebo nebyl dobrý tip. A s potěšením mohu říci, že se v globálu daří. Musím také říci, že pokud by mi někdo nabízel měsíčně ke koupi dvacet nových druhů whisky, asi bych byl velmi skeptický. Upřímně, pokud objevím za měsíc do pěti láhví k investici, myslím si, že je to opravdu skvělé. Faktem je, že devadesátky se nám vrací a s nimi stejný typ obchodníků ve vínovém saku, bílých ponožkách a mokasínech, které mi mj. dodnes znechutili. Mohu říci, že když se podívám např. na tip 01/2019, kdy již nyní čekám pouze na doručení, přijde mi zhodnocení za minulý rok téměř 70% jako velmi zajímavé. Vsaďte tedy na svůj zdravý rozum, jednoduché ukazatele a za pár let zjistíte, že investování do whisky bylo skvělé rozhodnutí. Tento whisky boom upadne, což je pravděpodobnost rovnající se téměř jistotě. Jenže toho Černého Petra byste neměli mít vy. Investování do whisky má totiž jeden zásadní průšvih. Je to celoživotní záležitost. Takže až zase ty stovky rychlomilionářů opadnou, zase bude dobře. Nelze totiž sbírat whisky rok a myslet si, že máte něco, z čeho každý padne na ústa. Takto to v tomto oboru nechodí. Vydržte to deset let a pak se začnou dít věci. A že o tom něco od roku 2003 vím. MK

jirka

vůbec nechápu na co si tu stěžujete! Whisky na pití je dneska nebývale levná (aspoň pro nás pro čechy), co je dražší jsou věci 18+ které si stejně kupujeme na pití zcela vyjímečně. Žádná krize ve whisky není a dlouho nebude, stále se přidávají země která chcou také pít stylový nápoj v emerickém stylu (čína, brazílie, JAR, indie). Zapomeňte na to, krize není, whisky letí nahoru stále a tak to bude i nadále (byť možné né tak rychle). A srovnávat jednu single cask láhev s core od Laphroigu? pěkná kravina, jasný že se indies občas povede super sud, ale obecně je většinou plnění palírny lepší. Jinak koho zajímá jakou máme krizi tak se podívejte na mojí prezentaci co jsem stvořil před půl rokem...https://uloz.to/!DU4hCJ2zM3PT/pijeme-drahou-whisky-pptx

Martin Krupička

Dobrý den, stáhl jsem si vaši prezentaci a velmi složitě došel k obsahu. Ceny běžných láhví šli dolů, o tom není pochyb. Ceny investičních láhví, nebo těch, které se tak tváří, šli naopak většinou nahoru. Jak jsem psal. Skutečně bych chtěl znovu zažít ten pocit, kdy máte v kapse 5000,- korun a koupíte si Yamazaki 12y a Yamazaki 18y a jdete domů. Ale nemusí to být Yamazaki. Jde o láhve cena vs. kvalita vs. investiční potenciál. A to se bavíme 4,5 roku zpět. Láhve si kupuji většinou dvě, protože prostě chci ochutnat, co mám ve sbírce. A fakt, že whisky válcuje svět, ok, ale ti lidé, o kterých hovoříte pijí většinou běžně whisky do 10y. To o čem hovoříme my je jiné. Pokles kvality, narůst ceny, nejasné informace, dehonestace názvosloví, špatná orientace na trhu. A to beru jako fakt. Od roku 2003 bych si to troufl dovolit tvrdit. MK

Martin Krupička

Dobrý den, nyní mě napadlo, když jsme vyhlásili soutěž o nejlepšího skokana 2019, můžeme vyhlásit anketu o nejhorší láhev 2019 (kvalita vs. cena). Myslím si, že by to byla docela legrace. MK

jirka

nejhorší láhev 2019 (kvalita vs. cena) bude jistě limitka Game of Thrones :D přebalené sračky do flašek za 2násobnou cenu (třeba Cardhu nebo Lochnagar)...

Martin Krupička

Dobré ráno, přesně na tuto láhev jsem také myslel. Když jí doporučoval konkurenční gentleman blog, musel jsem se skutečně smát, co vše udělá kus slídy na láhvi za dvacet halířů. MK

psiiik

na druhe strane v GoT je velmi dobre hodnoceny Clynelish, Talisker a predevsim 9 yo Lagavulin :) Je to tak pul na pul

Martin Krupička

Dobrý den, na druhou stranu můžeme postavit jinou běžnou láhev: Laphroaig 10y. Můj osobní názor je, že se tato láhev příliš nepovedla. GoT je klasický příkladem jednoduchého marketingu tipu jogurtů Kostíci. Za 1000,- si přestavuji úplně jinou láhev. MK

jirka

a jakej je to konkurenční gentleman blog ? rád bych se také pobavil :)

Martin Krupička

Dobrý den, velice se omlouvám, ale nebylo by to korektní. Má první investiční láhev roce 2003 byla Ballantines, veřejně to přiznám, tak to prostě bylo. Člověk někde začíná, ale je důležité zda někde končí. Pokud by si někdo chtěl článek dohledat, jistě mu to nedá příliš práce, ale chybami se člověk učí. Děkuji za pochopení. MK

MartinK

Martine, má tedy nyní smysl Yamazaki 12/18y ještě kupovat? Za 3.300/16.200 Kč? Děkuji.

Martin Krupička

Dobrý den, do 12y pod 5000,- bych ještě šel, i když bych skřípal zuby, ale 18y ani náhodou. MK

psiiik

GoT vubec neobhajuji, jen rikam, ze se tam da najit dobra lahev, ikdyz sam se poohlednu take jinde. Spis me zarazi ta vlna zklamami ohledne Laphroaigu. 10 yo je lahev za 30 Eur nic vic, nic min. Zadne mistrovstvi sveta, ale rozhodne to neni spatne piti za tuto cenu (nepocitam CS). Ovsem kdyz budu citovat kolegu o par radku vyse: veškeré oficiální plnění palírny které je tragické a nepitelné. Tak si rikam, jestli vubec mam takove prispevky brat vazne :) Zkusili jste treba Cairdeas 15? Opravdu vam prijde nepitelny? Me tedy ne :D

Martin Krupička

Dobrý den, já jsem velmi zarytý příznivce Laphroaigu, byť mám s jejich plánovaným rozšířením výroby trochu obavu. Chtěl jsem dát do opozice velmi pěknou láhev. Laphroaig 10y za cenu po tisíc korun je za mě naprostá pecka. Stejně jako Ararat 20y za 999,- . MK

jirka

psiiik: ano Laphroaig 10 je skvělé pití, takové core s takovou cenou má jen málo palíren, namátkou Talisker 10, HP 12 a pak už vlastně ani nevím. Laphroaig 10 je úžasné pití, sice byl o špetku lepší když měl 43% ale jinak pořád skvělé...a už roky skvělé...kdo srovnává 20yo CS single cask s 10yo na 40% tak absolutně nerozumí whisky...

Martin

psiiik Dvě věci - samozřejmě že Laphroaig je pitelný (není za mě zatím akorát Smuggler z Kauflandu za 200 ale dalo se to čekat) toto prostě psal přispěvovatel v UK a za druhé asi to taky nemyslel doslova ale podle smajlíku tipuji že jste to tak nějak pochopil. Nejde totiž jen o uvedený Laphroaig ale i o Jura, Tobermory, MacDuff, Glen Deveron, Tomintoul, Dalmore, Auchentoshan, Balvenie, Glenfiddich (zde potvrzuji z vlastní zkušenosti), Edradour, Glenlivet, Bowmore, Highland Park, Tullibardine, Glendullan, Ardbeg, Abhainn a Edrington. To jen tak z mojí databáze co raději 2x prověřit před koupí. Poukazujeme pouze na to, že dříve (2, 3, 5 roků na zpět) byl prostě Fidich 12 (a jiné) lepší než nyní. p.s. kdo pojede v dubnu na Malou morávku - třeba se tam potkáme a můžeme hodit řeč, mohl bych i něco vzít s sebou v případě zájmu.

jirka

Martin: Fiddich 12 nebyl lepší před 5 lety, jen máte více napito a proto dokážete objektivně posoudit že je to opravdu bídná whisky, byť když člověk pije blend a napije se SM tak mu jistě chutná, postupem času vše přehodnotí...ta whisky je za mne stejná jako před pěti lety, ale prostě človek je jinde...když jsem porovnával Glenfiddich 8yo z 70. let tak ten byl určitě lepší, ale to je na jinou debatu :-) Mohu se zeptat co myslíte tou Abhainn a Edrington? Abhainn Dearg je relativně nová palírna (v současné době mají teprve 10yo) která se vyznačuje horší kvalitou to nepochybně, ale Edrington? To je vlastník HP a Macallan a donedávna i Glenturret, takže tady nevím. Osobně, každá palírna má slabší kousky a velmi krásné whisky, stačí jen hledat :-)

jirka

jo a Glen Deveron je vlastně Macduff .-)

MartinK

Děkuji za odpověď. Chci koupit mou první investiční Whisky, zatím mám jen rumy. Nebo byste jako první doporučil něco jiného?

Martin Krupička

Dobrý den, 21.01.2019 vyjde tip na 01/2019. Láhev lze pořídit za cenu od 4000 v zahraničí do 4500,- v ČR. Je jich málo, zhodnocení za rok záleželo za pořízení, ale zcela určitě si sáhla na krásných 60% i více. Stačí být rychlý. Neočekávám, že do jara bude ještě ke koupi. MK

psiiik

Zdravim a dekuji za reakce, tak nejak jsem tusil. Na Male moravce budu jako kazdy rok. Pomalu se nam to blizi :)

MartinK

Děkuji za odpověď. Chci koupit mou první investiční Whisky, zatím mám jen rumy. Nebo byste jako první doporučil něco jiného?

MartinK

Takže lednový tip bude na investiční koupi lepší než nyní koupit Yamazaki 12?

Martin Krupička

Dobrý den, no to je složitá otázka. Já si pořád říkám, co s tou Yamazaki 12y je. U Yamazaki přijde okamžik XY a doslova vystřelí. Není otázka zda, ale kdy. To může být, za měsíc, rok, možná dva. Nikdo neví. Ale určitě je to jedna z hodně podceňovaných láhví. Své zářivé chvíle má před sebou. Takže toto rozhodnutí musíte udělat vy. MK

Martin

Jirka: K Edrington, šlo o suchý výpis takže jak jste postřehl něco se tam defacto opakuje - HP byla kritizována aktuální vikingská marketingová politika která není kvalitatině nic extra (starší HP je jiná liga) - Macallan to už je asi dost proprané v podstatě pouze kritika toho že cena většinou neodpovídá kvalitě (byl zmiňován dobový myslím master distiller který ochutnal stejný obsah co je v jedné z těch myslím tří láhví co se do teď prodali přes 1 mil kč a jeho výrok byl že pil lepší - logicky se to dalo čekat) - Ještě při té příležitosti byl zmíněn Mortlach, né snad že by patřil pod Edrington to ne ale kritika se snesla na design jeho nové láhve (neím jak nyní) byla totiž 0,5 litrová za stejné peníze (obsah je ovšen chválen). Lidi si prostě všímají drobností a remcají to umíme velmi dobře také u nás v ČR. Jak se říká na každém šprochu pravdy trochu a uvědomnělý ,,investor,, budiž ve výhodě. --- To že každá palírna má slabší kousky a velmi krásné whisky tak to s vámi souhlasím. Myslím že si tak nějak na tomto webu všichni rozumíme a jde nám o to samé a v podstatě se shodujeme jenom jak to tak bývá se občas touto útržkovitou psanou formou úplně nepochopíme - na živo se situace vyjasní během minutky dalšími 3-5 větami v rámci diskuze a je to, komentářích to tak jednoduché není :-) I s Fiddichem můžete mít pravdu ale jsem přesvědčený že šlo buď o padělanou láhev nebo o zkaženou láhev obsah byl prostě na míle daleko a pointa je že za 650 ho již nemohu tipovat pro seznámení se s jednosladovou úplným greenhornům. Abych pravdu řekl nevím teď co tipnout takovým lidem co by mělo podobnou cenu a tak skvělou dostupnost v obchodech.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za velmi zajímavou reakci a názor. MK

Šáfa

Na jednu stranu souhlasím, ale porad je to přirozená reakce na trh. Je vysoká poptávka a tak je tato reakce předvídatelná. Samozrejme je na každém, zda koupí předraženou whisky jen diky tomu, že ma krabici z mahagonu a vnitrek vystlaný italskou kůží. Ale myslím si, že poklady se válejí všude. Mě se například podařilo sehnat Killyloch za krásnou cenu. Takze to nemusí být jen o nakupu nových kousků a novych limitek. Ona každá bublina jednou praskne, tak jako praskne realitní,tak praskne i ta v oblasti investovani do alkoholu. Nicméně pořád je to dle mého tak specifická a s vášní spojena zalezitost, ze stalou základnu fanoušků bude mit i nadale a z toho samozrejme těží destilerky. Tak jako tak je stále tempo úctihodné a i když například Macallan vydává limitky jak na běžícím pásu, že už to snad nikoho nemuze ani bavit sbírat. Porad se ale jedná o jednu z nejvynosnejsich znacek. Chyba je dle meho ta, ze z whisky se stal artikl pro obchod,ale uz ne to,k cemu byla určena a to k pití. Vetsina lidi uz ty lahve jen drží a samozřejmě vetsina z nas tu dela totez. Malokdo si totiz z nas otevre lahev treba za 50-100tis ze ano#128512; ale pozitivum vidim v tom, že jakmile tato bublina praskne, a treba se sníží poptávka, pak může nastat i ta situace, že nejaka ta palirna to vzdá a stane se z ni posmrtná celebrita jako treba Glenugie,Imperial,Lochside,Littlemill,Port Ellen atd. Ne že bych to majitelum palíren přál,to v žádném případě, ale myslím že i tato moznost tu je. No uvidime časem. Trh zpomaluje i diky přesycenosti,protoze jak zde padlo se vydávají NAS nebo s nízkým věkem a jen v krasnem obalu. Mozna lepsi sahnout po proverenych kouscich než po nablyskanych novych ale bezduchých vydani (ale ne vzdy je tomu tak #128521;)

Martin Krupička

Dobrý den, i vám děkuji za komentář. Možná je na čase ukázat všechna rizika investování do whisky. Inspirace na článek. Děkuji. MK

Šáfa

Tak riziko je vždy když clovek investuje, ať je to cokoliv. Ale tesim se na článek :-)

Janek

Dobry den Martine Chtel bych se vas zeptat na vas nazor na Chateau de Laubade Armagnac 1962, teda pokud jste uz mel tu moznost se s timto Armagnac seznamit.

Martin Krupička

Dobrý den, u tohoto producenta není pochyb o tom, že se bude jednat o skvělou láhev. Bohužel s tímto ročníkem jsem se osobně nesetkal, takže nemohu připojit osobní pohled. Neočekával bych ale, že bych byl zklamaný. MK

Janek

Dekuji za odpoved, a posleze dodam jak to dopadlo s moji ochutnavkou.

26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále
15.6.2019

Nesmysly pro zábavu

Nonsense for fun

1 + Číst dále