Martin Krupička

Investice do alkoholu v závislosti na místě a čase

11.2.2020
The way and time for spirit investing

Tímto článkem bych rád opověděl na dotaz, do jakého alkoholu investovat a to na základě času, místa a plánované délky držení láhve. Investování do destilátu paušálně není v podstatě jiné, nežli investování např. do militarií.

 

Kde je váš trh

Zkrátka a dobře, na začátku si musíte stanovit cíl, kde, jak a za kolik byste chtěli danou láhev zpeněžit. Úplně jinou cenu bude mít např. německá dýka v Evropě, USA, jižní Americe, Asii a třeba v Africe. Zcela si dokáži představit dobrý obchod v Evropě a USA, kde je spousta neonacistických spolků, sběratelů a zájmových skupin, v jižní Americe, kde působí silná německá komunita, vlažný prodej v Asii, ale zajímavý v Africe opět v místech silného německého vlivu a téměř nulový např. v severní Africe. Jedna a ta samá komodita, mnoho rozdílných příležitostí.

 

Proto je nutné si hned na začátku říci, jaký druh alkoholu je oblíbený v daném regionu, kde chcete láhev prodat. Dám vám klasický příklad. Na Novém čínském roku jsem zakoupil láhev maotai. Kdo z vás ví, co je to maotai? Ta láhev by byla pro mě zcela nezajímavá, kdyby to údajně nebyla jediná láhev v ČR, která k nám byla dovezená a signovaná k 70ti letům vzájemných diplomatických vztahů. I přesto neočekávám v ČR nějaké divoké zhodnocení. Ale v Číně? To už může být jiná. Já opět láhev neplánuji prodat, přidal jsem jí k ostatním a tím to pro mě skončilo.

 

Tudíž, pokud chcete prodávat v Evropě, pak si zvolte whisky a cognac. Pokud byste obchodovali v USA, stejně zajímavý jako whisky bude i bourbon. V Evropě? Ani náhodou, byť se situace pomalu mění. Je to tedy zkrátka o lokální kultuře. Ještě mě napadlo Japonsko a jejich dražby tuňáků, prvních jahod a třešní. Šílené.

 

Dalším specifikem je prestiž výrobce. Zvláště v Japonsku je celkem prestižní mít nějaký ten dobrý kousek od Yamazaki. Cena tam tudíž bude mnohem vyšší, nežli dostanete např. v ČR.

 

Jak je to s cenou

Tady je to trochu složitější, protože nelze paušalizovat. Nicméně ve své podstatě platí, čím vyšší cena, tím pozvolnější zhodnocení. Dám příklad. Když si koupíte investiční láhev Dingle, za kterou utratíte několik tisíc, můžete si být jistí, že do roka, v případě Dinglu, do několika měsíců bude vyprodaná. Proč? No protože těch pár tisíc má Tonda, Pepa, John, Pierre, Heinrych apod. Na druhou stranu, láhev, která bude stát např. tisíc euro, se může prodávat i pět a více let. Je dobrá, je skvělá, ale když si jí koupíte na začátku, budete muset čekat. Takže zatímco vyprodaný Dingle již vydělává, Glenfiddich 30y stále čeká, až se vůbec prodá.

 

No pak tu máme další efekt, což je kupní síla. Zatímco, když Dingle např. koupíte za 3000,-, tak vám za ní 10 000,- nabídne řada lidí. Jenže když koupíte láhev za 30 000,- a chcete na ní něco vydělat, ten okruh kupců je přeci jenom menší. Nyní vím, že mi Jirka napíše, že naopak mnohé dražší láhve mají lepší prodejnost nežli ty levnější. To ano, ale v paušálu rozhodně ne. Stačí se podívat ne eshopy, jak dlouho prodávají výborné, ale dražší láhve.

 

Tudíž, pokud nejste ochotni čekat delší čas a chcete se orientovat na dobu držení láhví 2 – 5 let, je naprostým nesmyslem investovat do láhví 15 000 a výše.

 

Závěrem

Nakupování a investování do destilátů je alchymie. Můžete mít skvělou láhev a nikdo jí prvních pět let nebude chtít. Můžete mít šílenou, ale lokální láhev, např. Žufánka, Hammerhead apod., za kterou vám pět kilometrů za hranicemi nikdo nic nedá, ale v ČR na ní během půl roku vyděláte trojnásobek. Důležité je tedy pochopit trh, tj. historickou oblibu nápojů, kupní sílu a lokální marketing.

 

A pak tu v celku existuje přímá úměra. Čím levnější láhev, tím dříve se prodá se ziskem. Čím dražší láhev, tím později. Váš zisk však bude odpovídat množství prodávaných láhví, času a vstupní investici. Úplně jinou otázkou jsou láhve s osobní prestiží.

 

MK

jirka

Vlastně s Vámi Martine souhlasím. Jen osobně pořád rozlišuju investování na: spekulace (v poslední době je těchto lidí stále více) a na dlouhodobější investování. A to se opravdu musí člověk při koupi konkrétní flašky rozhodnout proč jí kupuje (spekulace či dlouhodobé držení). Osobně výše uvedené způsoby kombinuji. Rád si koupím spekulační flašky, rychle je prodám (2, 3, i 5 násobek) a za zisk si koupím láhev pro dlouhodobější držení právě za vyšší částku (například něco staršího z aukce kde je potenciál růstu). Lze to kombinovat úplně v pohodě. Jenže Martine Vy osobně jste spousta lidí nastartoval k tomu aby do whisky investovali, hodně z nich investuje jako spekulat, ale většina z nich neumí ty svoje láhve prodat a zpeněžit. A to mi zde na serveru také chybí. Návod lidem jak a kde prodat a kolik je to vlastně bude stát (pak by se mnoho z nich asi rozhodlo jinak). A pak mi chybí říkat lidem zda je to flaška pro dlouhé držení nebo spíše spekulace kterou se vyplatí rychle otočit.

Martin Krupička

Krásné odpoledne Jiří, dovoluji si toto oslovení z whisky festivalu, já děkuji za komentář a podněty. Spekulace nebo dlouhodobé držení, to si musí každý přeci rozmyslet sám. M

Rado

Jirka: často píšete, čo vám tu chýba, čo by ste robili ináč. Treba si ale uvedomiť, že Martin zdieľa svoje názory, postoje a aj vedomosti - samozrejme že niekedy aj s chybami, ale to k tomu patrí. A za to mu patrí veľká vďaka. V diskusiách prispievate často, ale viac otázkami ako odpoveďami. Čo tak sa podeliť o vaše skúsenosti? Ako vyzerá vaša zbierka? Na ktorých fľašiach ste zarobili v poslednej dobe 2,3 i 5 násobok? Ako investujete vy? Aké rady by využili ďalší, ktorí sa určite aj od vás majú čo učiť..? Prispievate niekam? Zdieľate nejaké informácie vy..? Ja nemám nič proti kritike, tá posúva svet dopredu, ale ja som naučený, že s kritikou musí vždy prísť aj návrh riešenia. Ďakujem! :-)

Martin Krupička

Dobré odpoledne, určitě se nebráním tomu, aby přispěl článkem i někdo jiný. Stačí poslat na mail a zveřejním, není problém. MK

Vašek

Já se v loni po prázdninách zavčas zbavil všech absintů od Žufánka a dobře jsem udělal. Nějak jsem cítil, že ten nesmyslný hype stran Žufánka je na vrcholu, a tak šel z domu Dubied 1798, This is Not Dubied, Totálně vytroubený, L’Ancienne, Absinthe Nymph a další. Jen samotný Dubied jsem prodal za 13.000 Kč, přičemž dnes je problém prodat tuto láhev spolu s This is Not Dubied (tedy 2 láhve dohromady) za 8.500 Kč (mrkněte na Bazoš.cz). No a teď, když Martin Žufánek oznámil, že klasický Dubied 1798 bude opět vyrábět, tak začaly jít ceny této láhve dramaticky dolů. Inu když jednou řeknete, že se konkrétní láhev už nikdy nebude vyrábět a pak za nějaký čas změníte názor a začnete to samé opět vyrábět, to je pak těžký to syslit a žít v naivním očekávání, že cena neustále poroste nahoru.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, je to velká morální otázka mezi čestným slovem a byznysem. To je fakt. Také bych chtěl říci, že je mi skutečně velice líto posledního majitele láhví. Wau, 13 000,-. Tak to byl fakt nesmysl. Téma Žufánek tu rezonovalo fakt často, ale když si někdo nenechá poradit. Podle mého názoru tuhle cenu nebude mít ani za 10, co za 15 let. MK

jirka

Rado: vlastně jsme v posledním příspěvku napsal celkem dost jak to dělám já :-) 2,3 i 5 násobek jsem udělal na flaškách od Macallanu, Ardbegu, Chichibu a dalších...když se mi podaří koupit 2, vždy jednu nechám a ta druhá mi jí zaplatí a nebo hodí i něco navíc...když jich koupím víc tak se rozhoduji a případně prodávám více...pak mne zajímají staré věci z aukcí, tu si koupím na delší dobu když mi tydle spekulativní flašky na flašku vydělají, teď například chci jeden starý Bowmore ve kterém vidím obrovský potenciál...věřte tomu nebo ne ale investiční portfolio lze pořídit prakticky bez peněz (jo musíte mít balík peněz na to protožení těch peněz) ale za poslední 3 roky mám opravdu hodně krásných flašek ZDARMA...to jsou věci které pokládám za investici já, pak kupuji věci do sbírky a tam člověk prostě hledá to co mu chybí a má na to nastaven cenový strop .-) Vidím v ČR na trhu obrovský problém u lidí co koupí podle Martina flašku a pak po půl roce zjistí že milion to asi nevydělá a pak to zkouší úsměvně různě udat na bazoši, aukru a já nevím kde všude, a jsou akorát na**aný...

jirka

Martin: jasně Martine, však jsme pokecali ne? :) Jo musí si to rozmyslet sám, jen pořád nevím zda lidi ten základní rozdíl chápou...zde doporučované flašky jsou spíše pro dlouhodobé investování a proto je fakt úsměvné jak se toho pak lidi po půl roce zbavujou a chcou vydělat aspoň nějakou tu stovku...

Martin Krupička

Dobré ráno, to je vždy otázka. Snažím se pravdivě říci výhled na pět let, ale říkám investujte na dvacet. Typickým příkladem z tipů je Old Pulteney 21y. Ještě před dvěma lety ležák, ale dnes velmi progresivní láhev. Jinak za mě jsou hlavním problémem lifestyle novináři, kteří problematice nerozumí, chtějí jen senzační láhev, napíší naprostý nesmysl, jak např. 6y bourbon má cenu desítky tisíc, zhodnocení v tisících procentech, ale realita je, že se prodává kolem 6 000,-. Když si takový článek přečtu, lehce podlehnu investiční horečce. M

Rado

Jirka: Dakujem za odpoved, nechapte ma prosim zle, ale... :) vlastně jsme v posledním příspěvku napsal celkem dost jak to dělám já :-) 2,3 i 5 násobek jsem udělal na flaškách od Macallanu, Ardbegu, Chichibu a dalších... Sice ste odpovedali, ale nedozvedeli sme sa vobec nic :-) Martin (dufam, ze sa p. Krupicka nenahneva :) tu zdiela konkretne tipy, pise, ako rozmysla, dava rady... vy pisete, ze ste investovali do Macallanu, Ardbegu... no to asi vsetci :-) Nechapte ma zle, ale proste pisete len vseobecne veci... ked ste obcas konkretny, tak napisete dobry tip, ale bohuzial neskoro... kde su ale tie vase tipy v spravny cas, tie neviem najst... Samozrejme nemate povinnost radit druhym, ani nespochybnujem, ze viete vybrat spravne flase v spravny cas, len Martin tu nieco buduje, deli sa o vedomosti, dava konkretne tipy a rady... ja by som si velmi rad precital aj vase tipy, vzdelaval sa, premyslal... ludi a blogov, ako je tento je ako safranu - a za to ja Martinovi velmi dakujem a cenim si to. Moj nazor, dufam, ze to nezoberiete v zlom. pak mne zajímají staré věci z aukcí, tu si koupím na delší dobu když mi tydle spekulativní flašky na flašku vydělají, teď například chci jeden starý Bowmore ve kterém vidím obrovský potenciál...věřte tomu nebo ne ale investiční portfolio lze pořídit prakticky bez peněz (jo musíte mít balík peněz na to protožení těch peněz) ale za poslední 3 roky mám opravdu hodně krásných flašek ZDARMA...to jsou věci které pokládám za investici já, pak kupuji věci do sbírky a tam člověk prostě hledá to co mu chybí a má na to nastaven cenový strop .-) Znova nic konkretne :-)

jirka

Rado: flašky na kterých jsem udělal já 2,3 i 5 násobek jsou pryč a nevyplatí se koupit...zase budou nový, brzo je Feis Ile, furt se něco vydává...píšete že do Ardbegu a Macallanu investovali vsetci...jo? a co koupili ti vsetci? Ardbeg 19yo? Macallan no5 ?to není investiční flaška, ale co Drum committee, Supernova, Macallan Folio...mají vsetci? Máte Vy? Nemyslím si. Ale já vím co chcete...abych Vám tady napsal že za 14 dní vyjde tadle flaška a kupte jí tak a tak protože jinak zase ostrouháte. Ale takhle to nefunguje, investování do čehokoliv je především o znalostech, když je nemáte tak máte leda spořící účet. Holt se smiřte s tím že když chcete jít do whisky musíte hodně studovat a udělat hodně blbých nákupů stejně jako já, a pak, se Vám občas podaří něco fakt dobrého koupit. Někdo si v mém příspěvku najde hodně a někdo by chtěl abych za něj flašky snad i kupoval. Je to o přístupu, přesně jak popisuje Martin výše, Váš přístup zrovna dobrý ale není...čekat až někdo zavelí že vidí jednorožce..Je mi líto, já konkrétní ani korektní zkrátka nejsem.

Martin

Rado: maličký tip ode mě zjistěte si kdo je pod nickem jirka a taky vašek (jde to vyčíst tady nebo s pomocí internetu). - Nějaké rady prostě nikdy nebudou veřejné/zadarmo. Jirka: taky jsem pár nabídek na bazoši viděl a celkem mě to pobavilo ale je to vlastně smutné z toho důvodu jak jste psal že je Martin typ který se vymyká, investor na delší dobu bez úmyslu prodeje - tím že řekne A a neřekne B může tento web časem skončit. Ocenil bych kdyby jste se spojili a např. s novou verzí webu zavedli třeba Jirkův tip na rychlovku kde byl návod jak a kde prodat. Martin by si mohl jet dál to svoje - upřímně od Martina nečekám nějaké návody na prodej když sám neprodává to je celkem logické. A měl bych jeden osobní dotaz na vás Jirko: máte nějaké zaměstnání/práci nebo vás whisky živí? Osobně mám pocit že by jste se tím mohl klidně živit a pokud tomu tak není a ještě při tom pracujete tak klobouk dolů že na to najdete čas.

Martin

:-) :-) :-) musím podotknout že můj příspěvek jsem psal (měl rozepsaný) aniž bych viděl co napsal Jirka Radovi (konkrétní/korektní)

Rado

Jirka: Znova ďakujem za odpoveď, som rád, že diskutujeme, aj keď otázky nedávate a odpovedáte si sám... flašky na kterých jsem udělal já 2,3 i 5 násobek jsou pryč a nevyplatí se koupit... - však samozrejme, to dá rozum, ja píšem o tom, že 99,9% ľudí si tie fľašky kúpi a POTOM diskutuje... to je celé. Ja nehovorím, že to je zlé alebo dobré, ja hovorím, že Martin to robí trochu ináč a mne je jeho prístup sympatickejší :-) Píšete že do Ardbegu a Macallanu investovali vsetci...jo?No najskôr ste písali všeobecne, teda nič ste neprezradili - tak som napísal, že do týchto značiek investujú všetci. Teraz už dopĺňate: a co koupili ti vsetci? Ardbeg 19yo? Macallan no5 ? to není investiční flaška, ale co Drum committee, Supernova, Macallan Folio...mají vsetci? Máte Vy? Nemyslím si. - Tak napr. tá Folio 5 mi prišla včera... taký môj tajný tip. Teším sa. A môžem ju rovno predať za 2násobok. Ale nepredám... ako to je len možné..? Pred časom Laphroaig Ian Hunter - potešil som, keď vyšla tu na blogu a ja som ju už mal doma... Ardbeg 19yo mám. Supernova mám. No5 nie. Ale já vím co chcete... - no právaže neviete. To je ten hlavný a zásadný rozdiel. Martin nevie, čo si kto myslí, ale zdieľa, píše, sám sa učí, diskutuje... Vy viete. A pritom netušíte, kto som, čo chcem, čo hľadám... v tom je ten rozdiel, prečo sa Martin podelí a Vy nie. Pretože ste každý úplne iný. A mne je Martinov prístup 1000x sympatickejší. A aby som odpovedal, aj keď už dávno viete a nepýtate sa: k whisky ma priviedol tento blog asi pred rokom, mám doma nejakých 25 fľašiek a každý mesiac pribúda 1-2. Toľko ich tu nepribudne, takže je jasné, že hľadám, vzdelávam sa, nakupujem podľa rád iných (vždy mi to musí ale dávať zmysel) aj podľa seba - keď natrafím na niečo zaujímavé, kúpim. A prekvapenie - nič som nepredal a ani neplánujem - mám radosť zo zbierky a teším sa z nej. Ale neviem, či zapadám do vášho stereotypu hľadača tipov a nenažraného investora, ktorý o whisky nič netuší... asi nie. A to je dobre. Ďalšiu stať vášho príspevku o tom, kto som a čo tu hľadám je myslím zbytočné vôbec komentovať... znôška fabulácií a predstáv (naštastie nie z mojej hlavy :-) Inými slovami - vy sa nepodelíte o nič. Dôvody by sa dali domyslieť a to ostatné sú len také tie reči okolo... :-)

Rado

Jirka: Znova ďakujem za odpoveď, som rád, že diskutujeme, aj keď otázky nedávate a odpovedáte si sám... flašky na kterých jsem udělal já 2,3 i 5 násobek jsou pryč a nevyplatí se koupit... - však samozrejme, to dá rozum, ja píšem o tom, že 99,9% ľudí si tie fľašky kúpi a POTOM diskutuje... to je celé. Ja nehovorím, že to je zlé alebo dobré, ja hovorím, že Martin to robí trochu ináč a mne je jeho prístup sympatickejší :-) Píšete že do Ardbegu a Macallanu investovali vsetci...jo?No najskôr ste písali všeobecne, teda nič ste neprezradili - tak som napísal, že do týchto značiek investujú všetci. Teraz už dopĺňate: a co koupili ti vsetci? Ardbeg 19yo? Macallan no5 ? to není investiční flaška, ale co Drum committee, Supernova, Macallan Folio...mají vsetci? Máte Vy? Nemyslím si. - Tak napr. tá Folio 5 mi prišla včera... taký môj tajný tip. Teším sa. A môžem ju rovno predať za 2násobok. Ale nepredám... ako to je len možné..? Pred časom Laphroaig Ian Hunter - potešil som, keď vyšla tu na blogu a ja som ju už mal doma... Ardbeg 19yo mám. Supernova mám. No5 nie. Ale já vím co chcete... - no právaže neviete. To je ten hlavný a zásadný rozdiel. Martin nevie, čo si kto myslí, ale zdieľa, píše, sám sa učí, diskutuje... Vy viete. A pritom netušíte, kto som, čo chcem, čo hľadám... v tom je ten rozdiel, prečo sa Martin podelí a Vy nie. Pretože ste každý úplne iný. A mne je Martinov prístup 1000x sympatickejší. A aby som odpovedal, aj keď už dávno viete a nepýtate sa: k whisky ma priviedol tento blog asi pred rokom, mám doma nejakých 25 fľašiek a každý mesiac pribúda 1-2. Toľko ich tu nepribudne, takže je jasné, že hľadám, vzdelávam sa, nakupujem podľa rád iných (vždy mi to musí ale dávať zmysel) aj podľa seba - keď natrafím na niečo zaujímavé, kúpim. A prekvapenie - nič som nepredal a ani neplánujem - mám radosť zo zbierky a teším sa z nej. Ale neviem, či zapadám do vášho stereotypu hľadača tipov a nenažraného investora, ktorý o whisky nič netuší... asi nie. A to je dobre. Ďalšiu stať vášho príspevku o tom, kto som a čo tu hľadám je myslím zbytočné vôbec komentovať... znôška fabulácií a predstáv (naštastie nie z mojej hlavy :-) Inými slovami - vy sa nepodelíte o nič. Dôvody by sa dali domyslieť a to ostatné sú len také tie reči okolo... :-)

Martin

Rado: maličký tip ode mě zjistěte si kdo je pod nickem jirka a taky vašek (jde to vyčíst tady nebo s pomocí internetu). - Čo ja viem? Dios? Signle Malt Club? Tak narýchlo... ale v podstate mi to je jedno. Píšem, že nespochybňujem Jirkove znalosti, ale vadí mi Jirkov prístup. A po dnešku už úplne.

jirka

Rado: ano, rady nejsou zdarma a ty co jsou zdarma, tak jsou typu budujte divezsifikovane portfolio :-) Martin to vede po svým a je to v pořádku. Můj názor je, že když člověk nemá hlubší znalosti o whisky a slyšel že se na tom dá vydělat a chodí si jen pro rady co koupit, tak nemůže skončit dobře. Těch důvodů je několik a jeden z nich je můj první příspěvek pod tímto článkem. Zklamal jsem Vás? To je přeci v pořádku, neboť není na světě člověk ten, co by se zavděčil všem .-)

jirka

Martin: mám svou práci a whisky je jen koníček co mi občas zaplatí to popíjení a udělá radost .-)

venak

Zdravím všechny příznivce whisky, asi by stálo trochu zklidnit emoce protože co člověk to jiný názor. Myslím, že pan Krupička a jeho věčný oponent Jirka :) bez kterého si neumím tyto komentáře ani představit :) nám dali v našem životě směr at už ve tvoření sbírky nebo investice a je přece na nás se rozhodnout jak s těmito informacemi naložit. A jsem rád že jsem tento blog před lety našel a zjistil že i whisky má své kouzlo protože do té doby u mě vedl rum:) Jinak si myslím že většina z nás whisky sbírá a část s ní obchoduje ale co si budem povídat dnes je všechno o penězích někdo má a někdo ne:) každý nemá na to utrácet či investovat tisíce měsíčně a ještě to schovávat před dětmi, manželkou atd. :) :) :) A proto děkuji panu Krupičkovi za měsíční tipy i když né ze vším souhlasím a také Jirkovi za jeho názor a kritiku každý má přece svou hlavu a vybere si sám. Whisky zdar:)

Venak

A možná se jednou všichni sejdeme u pana Nešpora:) :) :)

Martin Krupička

Dobrý den, u Nešpora se sejdou popíječi levného alkoholu a nepochopené celebrity hledající vesmírný řád, světovou lásku a mír. Naopak, a jsem o tom hluboce přesvědčený, sběratel whisky a ostatní destilátů je roven zahrádkáři, který je neustále hnán dopředu. Jaká bude úroda, vytrhat plevel, pohnojit atd.. Tito lidé jsou nejzdravějšími, mentálně nejčilejšími a nejdéle žijícími lidmi. Nám všem náš koníček přináší lehké napětí, očekávání, radost. Samé pozitivní emoce. My ten život žijeme ve všech jeho krásných barvách. Blázni sice jsme, ale naše bláznovství je strašně krásné. MK

Martin Krupička

Krásnou středu všem čtenářům i diskutujícím. Předně bych vám všem chtěl složit velkou pochvalu za to, že i přes potřebnou emoci je diskuse zajímavá, podle mně i přínosná, ale především slušná a na úrovni. Jsem skutečně rád, za tuto situaci a přesně tohle mě baví. Co bych ale chtěl říci je, že přístup Jirky a můj vždy bude a musí být jiný. Jirka to nedělá špatně. Vyhlédne si láhev, kterou si pořídí a jak píše, když získá dva kusy, je to super. A nyní si představte situaci, když měsíční tip má několika tisícovou čtenost, že si láhev koupí jeden max. dva čtenáři. Nikoho by to nebavilo a tento blog by do roka skončil. Nejednou se v komentářích objevilo, že se láhev během jednoho dne zcela vyprodala. Také jsem musel již několikrát změnit tip, protože nežli jsem napsal článek, láhev byla opět pryč nebo v malém množství. Tam, kde Jirka a i vy můžete klidně plout a obchodovat, tam já mám svázané ruce. A přesto se snažím najít takovou láhev, kde může být šťastno co nejvíce lidí. Možná to vyústí v další, nový typ rubriky, něco ve stylu: Rychlý tip. Možná. Tolik tedy jen pro vysvětlenou. Závěrem mi dovolte, abych vám poděkoval za přízeň, podporu i všechny vaše komentáře. Velice si jich vážím a ženou mě v před. Ještě jednou děkuji a všem přeji úspěšný den. MK

venak

Asi jste pochopil že Nešpora myslím v nadsázce a uvolnění atmosféry :) jinak počasí zahrádce přeje už leze česnek a teď sháním broskvoň a spartana :) :) :) dopouštím rybník a čekám na závoz ryb :)

Martin Krupička

Dobrý den, určitě jsem to bral jako nadsázku. Přeji ať se daří ve všech tak krásných činnostech. MK

Rado

Rado: ano, rady nejsou zdarma a ty co jsou zdarma, tak jsou typu budujte divezsifikovane portfolio :-) No znova, to je Váš názor - ja rád poradím, aj keď z toho nič nemám. Vo whisky radiť zatiaľ neviem, preto sa učím, čítam, a rád si nechám poradiť. Ja viem zase poradiť v iných oblastiach, kde aj radím. A častokrát zadarmo. Neviem si predstaviť, že by som napr. kolegu otočil, nech si to naštuduje sám... Takže toto je Váš pohľad na svet - ja mám úplne iný. Martin to vede po svým a je to v pořádku. Můj názor je, že když člověk nemá hlubší znalosti o whisky a slyšel že se na tom dá vydělat a chodí si jen pro rady co koupit, tak nemůže skončit dobře - no s tým problém nemám, problém mám s tým, že tam zaradíte niekoho, koho vôbec nepoznáte. Napríklad mňa. A to mi veľmi vadí. A vzhľadom na to, že sa vôbec, ale vôbec nepoznáme, nemáte ma ako sklamať - to neberte v zlom ;-) Martinov prístup mi je 1000x sympatickejší, a nie je to o lacných radách a o rýchlom zbohatnutí a neviem ešte o čom - delí sa o svoje vedomosti a to vy nedokážete a ani nechcete. A v tom ja nikdy nebudem vidieť nejaké pozitívum. Opakujem, nespochybňujem, že viete kúpiť dobrú fľašu, a určite viete aj kopec iných vecí, ale Váš prístup ide absolútne mimo mňa. Pán Krupička, znova veľmi ďakujem za Váš blog a čas, vážim si to.

jirka

Martin: díky za pěkné shrnutí. Je to přesně jak píšete. Láhve které zajímají mne jsou opravdu záležitosti minut, max. hodin. Navíc je to segment kde se prostě nedá dobře radit. Ta láhev když se objeví tak je nutné jednat rychle a to oprvadu s Vaším blogem nejde. Hodně lidí se mne v poslední době ptá co bude další flaška co chci koupit. Odpověď je nevím (tedy vím co chci do sbírky). Opravdu to nevím...jak mám vědět že Macallan dá do prodeje za týden exceptional casky s 10ti násobným zhonocením během dne, na který každý čeká a neví to ani zaměstnanci Macallanu? Nebo že se Laphroaig zase zblázní a v sobotu dopoledne dá do prodeje Laphroaig 10 CS bez limitu na objednávku a ty flašky za dopoledne vyfičí? Nevím a ani nemůžu vědět. Ale co vím je že potřebuji mít ty informace kdy se to stane a v tu chvíli reagovat. Pak se mne lidi ptají a kde je beru ty informace? Taky nedokážu odpovědět. Prostě sleduju vše o whisky a tu a tam se něco objeví co se hodí (většina je bullshit) a já to použiju. Asi to vypadá že jsem namyšlenej a nechci lidem poradit, ale ono to oprvadu není tak jednoduché...to jim můžu říct, koukej každou půlhodinu na stránky Macallanu a budou mne mít za blázna. Chápu že tento blog je o tom poradit lidem jak si koupit flašku podle Vašich zásad (pro všechny a běžně dostupná) a proto takto taky nemůžete lidem sloužit :-) je to prostě tak :)

venak

Asi jste pochopil že Nešpora myslím v nadsázce a uvolnění atmosféry :) jinak počasí zahrádce přeje už leze česnek a teď sháním broskvoň a spartana :) :) :) dopouštím rybník a čekám na závoz ryb :)

23.3.2020

Yamazakura 16y DOPORUČUJI ideální investice březen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of March 2020

1 + Číst dále
21.3.2020

Investování do whisky po koronaviru

Whiskey investing after coronavirus

3 + Číst dále
25.2.2020

Barové pábení 02/2020

Bar tips 02/2020

0 + Číst dále