Martin Krupička

Glendronach 18y DOPORUČUJI ideální investice srpen 2018

27.8.2018
Whisky and spirits, ideal investment of August 2018

Po spoustě dotazů na další tipy, zda budu pokračovat, přicházím s tím srpnovým. Bylo to jako na horské dráze. Nahoru, dolu, dražší, levnější, vzácnější, dostupnější, až jsem se rozhodl upozornit na láhev Glendronach 18y. A musím říci, že pro vstupní podmínky měsíčních tipů je to volba naprosto ideální. Proč? To se dozvíme nyní. A pozor! V průběhu článku se dozvíte, zda si náhodou zrovna vy, nekoupíte trochu přehnaně, ale možná reálně modrý Mauricius.

 

Glendronach je skotský lihovar, který se nachází nedaleko Forgue v Highland. Palírna byla založena v roce 1826 Jamesem Allardesem. Lihovar během celé své historie změnil několikrát majitele, aby jej až do současnosti držela v rukou společnost Benriach Company.

 

Glendronach Allardice 18y

Ano, to je celé jméno této láhve. Kdo si přečetl více jak stručnou historii lihovaru, jistě pochopil, že název odkazuje na jejího zakladatele. A jakáže láhev je?

 

Vůně: starý rum, ananas, hnědý cukr

Chuť: vánoční dort, opět rum, lískový oříšek, sladký med

Dokončení: čerstvý černý rybíz, borůvkové placky s velkorysou pomocí javorového sirupu

 

Tak, to bychom měli za sebou trochu divokou charakteristiku.

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Jeto zhruba rok a půl, co jsem doporučoval 21y variantu a jsem s ní vcelku spokojený. Nyní nastal čas k ní připojit mladší sestru. Nechtěl bych říci, že jsem nějakým zapáleným fandou Glendronach, ale na druhou stranu mi jejich whisky prostě chutná. A nejsem sám. Již v roce 2012 Jim Morray označil tuto palírnu za největší objev 2011. A asi věděl proč.

 

Láhev byla naprostým ležákem, byť není špatná a není ani nijak zle odborníky hodnocena. Za poslední rok se o ní zvýšil zájem, začala pomalu mizet z trhu a její cena se zvýšila zhruba o 30%. To je však podle mého názoru teprve začátek. Pokud jsme v minulosti kupovali Hakushu 12y, za kterou jsem sklidil leckde tvrdou kritiku, dnes se musím smát. Hakushu 12y ze zhodnocuje v desítkách procent. A takový to byl také ležák. S potěšením musím řici, podobných nákupů se nám již v minulosti povedlo několik. Glendronach 18y podle mého názoru bude mít podobný osud. Není prostě důležité koupit jej a pět let čekat, až nastane jeho doba. Je dobré kupovat jinde a jinak, ale jakmile nastane ta správná doba, měli bychom jí využít.

 

Velice se mi také líbí, že ji v ČR koupíte velice snadno a zhruba o 40 – 50% levněji (včetně poštovného), nežli v zahraničí. Současná cena se tedy pohybuje kolem krásných 2100,- korun. To neznamená nic jiného, než že v zahraničí již přecenili, kdežto v ČR ne. A to jen ukazuje na fakt, že cena láhve roste.

 

Nyní nastal čas na malou vsuvku o Mauriciu, kterou jsem zmínil hned na začátku. V popisu palírny jsem zcela záměrně nezmínil, že mezi léty 1996 a 2001, přesně do dubna 2002 nebyla vyráběna žádná whisky a Glendronach měl pauzu. Skutečným investorům a znalcům by měli asi trochu začít zářit oči. Jak je to tedy možné, že jsou na trhu 12y lahvované v roce 2013? Stejně tak můžete zakoupit i kousky 18y varianty lahvované v roce 2016 a 2018, tak jako to mám já. A to bude malý úkol pro vás, mé čtenáře. Můžete důvod znát, můžete si jej sami vyhledat, případně můžete využít mé malé nápovědy v obrazové příloze. Možnosti jsou vlastně pouze dvě. Pokud je pravda ta z nápovědy, je láhev velmi, velmi, velmi zajímavá.

 

Jak vidím její budoucnost

S naprostým klidem v duši, vidím jen zelené zítřky. Zahraniční ceny potvrzují, že se začalo s přeceňováním. To je neklamný důkaz změn. Cena této whisky začala růst a bude lépe. Kdy? Zhruba za dva roky, kdy se v roce 2021 zcela vyprodají zásoby této „18y“ whisky. Uvozovky jsou na místě, pro toho, kdo rozluštil rébus tohoto článku.

 

Pokud již whisky pravidelně zhruba rok roste na ceně nyní, lze očekávat podobný trend i v budoucnu. Když uvážím velmi dobrou dostupnost na trzích ČR, stane se neodvratné. Glendronach 18y nebude. A nebude brzy. To vše mi ve spojení s 21y variantou indikuje, že nastal ideální čas zhodnotit své investice. V žádném případě již neočekávám nějakého ležáka, který bude jen pro zlost. Naopak. Růst bude pozvolný, pravidelný, ale především trvalý. Za dvacet let budete mít vynikající láhev, u které vůbec neočekávám nižší cenu, než je desetinásobek té stávající.

 

Závěrem

Za mě není určitě na co čekat. Dobrá láhev, dobrá cena a pro znalce i příjemné překvapení. Kdo z vás má skutečně 18y variantu? Pokud patříte mezi ti šťastnější, napište mi prosím do komentářů zde, kdy byla vyrobena vaše láhev. Bude velice zajímavé zjistit, co se do ČR dováží a kolik jsme za takto výhodnou koupi zaplatili.

 

MK

jirka

Martine, nevím kde jste přišel na to že v zahraničí je láhev o 50% dražší...já jí naopak umím najít i levnější než v čechách...https://drankdozijn.nl/artikel/fles-glendronach-18-years-allardice-bottled-2015-70cl...nicméně se mi líbí Vaše úvaha o chybějící 18yo z důvodu dočasně zavřené palírny...je to chytré a opravdu investorské...nicméně myslím že Glendronach nás trošku vypeče a i z tohoto důvodu vrací do hry legendární 15yo se kterou si myslím hubené roky přetluče...když investiční Glendonach tak jejich každoroční serie Single cask !!

Martin Krupička

Dobrý večer, podobnou reakci jsem čekal. Ale asi si pořád myslím, že za relativně pouhých 2100,- Kč je to vynikající pití a velmi dobrá investice. MK

Miny

to jirka: s dopravou je cena totožná, takže zase jen zbytečné rýpnutí...

jirka

to mini: mozna totozna, mozna nizsi...posilaji nad 250 euro zdarma i do nemecka a odtud to mam doma za 120,- kč...ale furt to není 50% víc ne?

Martin Krupička

Dobrý den, opět se vrátím k realitám. Na každém trhu s realitami se najde někde levnější byt, než je trh, pokud majitel chce peníze. Cenu jsem zjišťoval jednoduše. Vzal jsem prvních deset odkazů na googlu. To pro mě bylo jako vzorek oproti české prodejní síti dostačující. Cena láhve, dostupnost, plus možnost jednoduché reklamace, to jsou pro mě argumenty proč doporučit koupi v ČR. Za průměrnou cenou, ještě jednou průměrnou cenou si stojím. MK

Matej

Martin, dakujem za dalsi zaujimavy tip a prekvapivu informaciu. Mam uz v rukach svoju novu flasu - z roku 2017. ako ste pustili hint Glen... tak som trochu googlil a narazil som aj na Glenmorangie Dornoch v podobnej cenovej relacii - co si myslite o tejto flasi? Dakujem a prosim ignorujte nekonstruktivne rypanie:)

Martin Krupička

Dobrý večer, velice děkuji za váš komentář. Co se týče vámi navrhované láhve, podle mého názoru je dobré jí vést v patrnosti, ale její koupě má velmi pravděpodobně do konce roku určitě čas. Pak se ukáže. MK

Martin

Troška do mlýna i ode mě. Za prvé k láhvi nebo spíše k whisce - 21 parlament o hodně lepší. Za druhé k hádance. Slušelo by se podívat se na ofiko stránky dané značky, v tomto případě se zde člověk dozví že 2016 koupil Glendronach Brown-Forman spolu s BenRiachem a Glenglassaughem - co se už nedozví že to měli amíci za 281miliónů liber. Pokud budeme pátrat dále proč právě toto trio dozvíme se jméno Billy Walker to se rovná BenRiach Distillery Company Ltd. Nyní si zopakujeme - BenRiach 2002 - 2004 zakonzervováno Billy kupuje 2004 a okamžitě startuje výrobu, GlenDronach 1996 -2002 zakonzervováno Billy kupuje roku 2008, Glenglassaugh 1986 - 2008 zakonzervováno Billy kupuje roku 2013. Nakonec jak píše pan Rutkowski není to tak úplně že by uvnitř 12leté byla 21letá ale trošku na tom něco je. Totiž Billy koupil GlenDronach se skladem 35000 sudů a řekl si že obnoví věk na lahvích jako to bylo za William Teacher Sons (1960). No a od tohoto roku Billy dělá všechno proto aby tomu tak bylo, kupuje sudy od Beama (zřejmě myšleno Beam Suntory né sudy s bourbonem) od Pernodu a vůbec od každého kdo prodá - jde o sudy které by jinak byly využity v blendech. Stav je tedy takový že na každé stáčení se používá 15 sudů, GlenDronach vyrobí 250 000 lahví (2012) a 1 300 000 litrů (2013) asi čistého alkoholu. Billy navíc určuje který sud se použije na co (věk nehraje příliš roli většina jich je dost starých) přeci jenom má tři značky která má každá svůj chutový profil. Takže vážení vůbec nevíte co pijete a není to vaše chyba - a druhá věc proč to Billy předloni všechno prodal? Možná zjistil že to takhle dál nepůjde.

Martin Krupička

Dobrý večer, velice děkuji za vynikající a vyčerpávající příspěvek. Více takových, toto přesně diskusi naopak pomáhá, takže ještě jednou děkuji. Nicméně i tak hlavní otázka zní, zda je tato láhev dobrá k pití a investici? A to za mě rozhodně ano. To co popisujete jasně hovoří i o mé myšlence. Obsah láhve rozhodně stojí již dnes za více jak 2100,- Kč. MK

Martin

K pití bude určitě dobrá (ta minulá ale lepší=také dražší). Co se týče investice nevím, viz. můj příspěvek jsou skoti hrozný šmelináři a míchaj to tam hlava nehlava těžko potom soudit co bude nebo nebude mít cenu po nějaké delší době. Zběžně Glendronach 18YO - 50 let stará láhev nyní cca 30tisíc. Ono ale vše stoupá na ceně pěkná investice byla JAWA 500 nebo Tatra 603. Mě dostává v aukcích jiný typ investičního alkoholu poslední dobou obyčejná White Horse - no v Penny to nekoupíte ale řekněme koupíte to na každým rohu za 300 - počkáte-li 60 let prodáte jednu láhev za 21tisíc. Bych si přál aby můj děda býval koupil 30 beden a teď se na ně přišlo někde na půdě/ve sklepě.

Martin Krupička

Dobrý den, tak jsem si při vašem komentáři vzpomněl na kamaráda. Rodiče dělají majetek, aby ho děti prodali a vnoučata utratili. :-) Ale tohle je nějak moje vize. Aby po mě něco zbylo. V koutku ale doufám, že bude někdo pokračovat. Kdo ví. Mě to nyní přináší radost, takže jsem vlastně spokojený. Méně již má partnerka, která by místo láhve viděla nové šaty. MK

jirka

martine je to bezpochyby dobré pití :) 15yo kterou mimochodem dneska Glendronach trochu tajemně oznámil je ale daleko lepší, doufám že bude i ta nová verze:)

Martin Krupička

Dobrý den, necháme se překvapit. MK

Luděk

Dotaz k Martinovi na White horse. Z čeho soudíte, že je cena dané whisky 21k? :-) A bez jakýchkoliv útoků, jenom mě to zajímá :-)

jirka

Luděk: https://www.whisky-onlineauctions.com/white-horse-bottled-1947-lot-id-285.html

Martin

Luděk: Jirka v podstatě odpověděl. Jelikož staré věci nekoupíte co je mě známo jinde než v aukci - tak soudím dle aukce. Ty 60 let staré White Horse se tam prodali kolem 700liber - starší 70-80 let někde kolem 900 až 1000liber. Proč jsem to vůbec zmínil, kdysi jsem ochutnal vzorek nové White Horse 2010něco přišla mi hrozná, asi tak jako aktuální JW Red Label. Po nějaké době ale čtu jak skvělý je Red Label špuntovaný korkem (nikoliv šroubovacím víčkem) tyto exempláře jsou 60tá léta a staršího data výroby. Asi zázrakem se mi podařilo v červnu jednu láhev koupit za 40liber a opravdu mi dost chutnala (už je prázdná). A právě v té aukci jsem poprvé viděl podobně starý White Horse říkal jsem si zkusím ho také ale rychle mě to přešlo s jeho strmě rostoucí cenou. JW Red Label jsem od té doby neviděl (chci koupit znovu) zatímco White Horse je pravidelně ve větších počtech avšak stále s dosti vysokou cenou nevím proč zrovna White Horse. Asi je ještě lepší než ten starý Walker.

Ludek

Diky Jirkovi i Martinovi ;-) ja jsem si zatim udelal pruzkum na whiskyauctioneer kde obcas koupim lahve a taky jsou tam exemplare za ceny co jste uvedli :-) zajimavy. Minimalne asi zkusim koupit nejakou na ochutnani, pokud bude za rozumnej peniz

Vašek

Ahoj Martine. Allardice jsem koupil asi před měsícem a půl, takže ani netušíš jakou jsi mi udělal článkem radost :-) Díky moc, snad budeš mít pravdu a cena půjde nahoru. A jestli ne, věřím, že případné její vypití bude stát taky za to.

Martin Krupička

Hezký večer, Allardice jde již poslední rok pomalu a jistě nahoru a to se následující rok, spíše dva nezmění. MK

Vašek

Ahoj Martine. Allardice jsem koupil asi před měsícem a půl, takže ani netušíš jakou jsi mi udělal článkem radost :-) Díky moc, snad budeš mít pravdu a cena půjde nahoru. A jestli ne, věřím, že případné její vypití bude stát taky za to.

Jan S

Dobrý den Martine, dal jsem na Váš tip, za pořizovací cenu 1985Kč, rok lahvování 2017. :) Každopádně jak koukám, za tuto cenu již v tuzemských obchodech není k sehnání. Děkuji za tip!

Martin Krupička

Dobrý den, výborná zpráva. Otázka pro vás zní, jak starý destilát vlastně máte? 18y nebo 22y? Ale o tom byl i tento tip. Gratuluji, super koupě. MK

psiiik

Zdravim, diky za zajimavy tip. Uvazoval jsem nad tim take , ale dam prednost doplneni posledni lahve do trojice a to Juru one for you, taktez 18 yo. Co se tyce low cost whisky, tak jsem ted nakoupil nekolik Kilkerran 12 yo. Neco na piti, neco do police a uvidime, jak si povede. Whisky je to rozhodne vydarena, v malych objemech a cenove neskutecna. Ale mam slabost pro Campbelltown, takze to bude mozna jen ma zalezitost.

Martin

Tak aby to tu bylo kompletní Billy měsíc po prodeji BenRiach Distillery Company Ltd. nevěděl co s rukama tak kupuje ofic. roku 2017 Glenallachie od Chivasů (Pernod) - (hlavně) včetně masívních zásob za 50 let existence palírny. A už to lítá Billy si nyní říká Master distiller - únor 2018 šest single cask edicí oslavujících 50 let palírny ceny kolem 200liber, 39letá 700liber a nyní v červenci vydává core range 10, 12, 18 a 25 - na můj vkus mírně vyšší ceny. Ani nechci vědět jak to tam míchá. Whisky prostě táhne proto BenRiach koupil Brown-Forman za prachy od Sazeracu (542milUSD za SoCo a Tuacu) a proto Sazerac 2016 koupil irskou Paddy od Irish Distillers (Pernod) - Může se zdát že Pernod jen prodává ale to se jen zdá prodal ještě Fris vodku ale kupuje Avion tequilu, Monkey 47 gin, Del Maguey mezcal a další.

Martin

Glendronach 18 YO Allardice - Dnes (5.9.2018) se prodala v aukci v přepočtu za 1950. To Glendronach 15 YO Revival je jiný kabrňák taky dnes za v přepočtu 3750.

Martin Krupička

Dobrý večer, jak píši v článku. Když jsem doporučil Hakushu 12y, tak jsem do schytal. A dnes? To není nic proti Revivalu. MK

Luděk

Dnes zakoupena 2018/03/13 12:59 LL14038 :-)

Martin Krupička

Dobrý večer, no a otázka za dva bludišťáky zní, jaká je uvnitř. ;-) 18y to asi nebude. MK

Pavel

Tak jsem také na doporučení dnes zakoupil. Je to má první láhev do vitriny, tak snad mi bude delat radost. Jinak diky za tip a clanky, narazil jsem na web nahodou a zatim je to pro me studnice znalosti do zacatku. Jen bych se rad zeptal, jelikoz bych rad pokracoval v nejakem rozumnem setu/smyslu, je stale zajimava i zminovana 21yo varianta? Popripade ma z hlediska hodnoty sbirky vetsi cenu mit nejaky cely komplet tedy treba i 12yo nebo ty meneletky jsou z tohoto pohledu zbytecne, protoze hodnota se tim v souctu nezvysi?

20.8.2019

Whisky a křišťálová karafa

Whisky and crystal carafe

2 + Číst dále
15.8.2019

Barové pábení 08/2019

Bar tips 08/2019

2 + Číst dále
14.8.2019

Kavárenským povalečem ve Františkových lázních

Dandy in Františkovy lázně

0 + Číst dále