Martin Krupička

Glenallachie 12y 2007 Oloroso Sherry DOPORUČUJI ideální investice květen 2020

27.5.2020
Whisky and spirits, ideal investment of April 2020

 

Pokud mě něco opravdu naštvalo, byl to tento měsíc. A moje naštvání bylo pořádné. Poměrně často mi čtenáři píší, zda bych nemohl dát tipy dříve, aby si je bylo možné zakoupit pro širší počet. Tak píši tip Glengoyne Teaport dram Bath 007, buch, vyprodáno. Dobře, článek mažu, začnu psát na Port Askaig 12y, bum malý počet lahví. Napíši další na Ardbeg Blaaack. Buch. Vyprodáno, nebo během jednoho jediného dne je cena dvojnásobná. Takže, fakt to někdy není jednoduché.

 

Nakonec jsem se musel zamyslet, zda dám tip v pořadí čtyři. No a poměrně mi vyšla Glenallachie 12y 2007 Oloroso Sherry. Nyní tedy důvody, proč.

 

Aroma: Vanilka, hořká čokoláda, pečený banán, broskev, mandarinka, opravdu lehký dub

Chuť: Pepř, vařené ovoce, čokoláda, muškátový oříšek, smetana, máslo, lehké divoké koření

Dokončení: Ořechy, čokoláda, dub, okrajově vanilka

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Musím se přiznat, že od nového projektu Billyho Walkera ještě nemám ve sbírce nic a tato whisky mi přišla jako dobře namíchaný mix, který by mě mohl a také zaujal. Celkový počet láhví je opravdu omezený, údaj naleznete již na etiketě, kde je uvedeno 704. Další dobrý údaj je obsah alkoholu, který je 61,2%. Pro mě je to dobrý mix, kdy začínám větřit. Glenallachie si v budoucnu bude muset ještě své místo najít, ale osobně bych si dovolil tvrdit, že to nejlepší má teprve před sebou. S tím jak bude popularita, možná třeba věhlas Glenallachie stoupat, očekávám, že současné, zajímavé a netradiční láhve půjdou nahoru. Ono je to vcelku pořád stejné. Jak jsem v úvodu zmiňoval Ardbeg Blaaack. Všichni se na tuto novou láhev vrhli a již druhý den se reálně prodávala a i prodala za dvojnásobek. Je to byznys? No pokud jí koupíte za původní peníze, tak ano. Bude se po roce láhev zhodnocovat dál? Po nárůstu 100% za jeden den pochybuji. No a Glenallachie 12y 2007 Oloroso Sherry je úplně opačný případ. Je to opravdu dobrá, kvalitní láhev, která se v budoucnu bude zhodnocovat s dobrým jménem Glenallachie.

 

Jak vidím její budoucnost

Jak již bylo řečeno. Nízký počet lahví, vysoký obsah akoholu, Oloroso Sherry, Billy Walker. To je velmi slušný základ. Láhev je to opravdu kvalitní. Nyní je již pouze otázkou, jak si Glenallachie povede jako značka. Představte si mít stejnou láhev, ale s názvem Ardbeg, která by byla vydána např. před 15 lety. Stejně tak se stavím k tomuto tipu já. Vidím sakra dobrou láhev s velmi slušným růstovým potenciálem ve spolupráci s růstem značky jako takové. Ano, jistě, je to spekulace, ale i to je investování a já prostě nevěřím na mnoho lahví a značek v současném boomu, kdy se i 3y prodávají za 200 euro.

 

Závěrem

Nebudeme si nalhávat, že Glenallachie 12y 2007 Oloroso Sherry by nemohla být levnější. Mohla. Myslím, že by jí slušela cena někde kolem 130 euro. Jenže prodá se? Ano, takovým bláznům, jako jsem já. A nevadí mi to. Počet láhví bude a jistě je omezený, v době psaní článku je dostupná ke koupi na drankdozijn.de.

 

MK

jirka

Problém Billyho Walkera je ten, že kam přijde okamžitě vychrlí neuvěřitelné množství limitek, single casků a širokého core range...Stačí se podívat na Benriach nebo Glenglassaugh...kde jsou ty láhve dneska? kdo ví? ale rozhodně netrhají rekordy v aukcích...bude to stejné s GlenAllachie ? osobně si myslím že ano a trh je již nyní přesycenej flaškama s pro mnoho lidí donedávna neznámé palírny ...

Martin Krupička

Krásné odpoledne, určitě se na mnohém shodneme, proto také je tohle jedna z mála podobných láhví, které doporučuji, protože v ní vidím potenciál. Také si mi už zajídají nekonečné limitované série a na whisky z uzavřeného lihovaru mám lehkou alergii. MK

Petr

Glengoyne Teaport dram Bath 007,není vyprodaný,normálně ho mají na shopu.

Rado

Port Askaig 12y ma 5000 flias a je dostupny. Ale okrem toho, dakujem za tip :)

Viktor

Dobrý den Vážený pane Krupičko. Jmenuji se Viktor, a rád bych Vám poděkoval za to, že provozujete tyto Vaše stránky a za vše co se zde mohu dočíst, je to pro mne velmi zajímavé a v mnohém pro mne i objevné, a dle mého názoru je to i velmi dobře připravené. Také velmi oceňuji kultivovanost Vašeho projevu. Mám k Vám tři dotazy na jedno téma, prosím. V případě, že bych si objednal nějakou investiční lahev alkoholu z eshopu ze zahraničí, tak jak je to s placením cla (popřípadě nějakého DPH finančním institucím našeho státu) pokud by to byl eshop nacházející se v Evropské unii, prosím? A jak je to v případě, že bych si objednal alkohol z eshopu na území U.S.A.? Nakonec se zeptám stejným dotazem na toto pro případ, že bych objednával z Velké Británie? Děkuji pěkně předem za odpovědi. S pozdravem, Viktor.

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále