Martin Krupička

Do jakých láhví investovat?

10.1.2017
Do jakého destilátu se vyplatí investovat a který je pouze pro spotřebu?

V tomto článku se budeme zabývat pouze destiláty. Takže, co vše si můžeme na trhu koupit? Whisky, rum, cognac, gin, grappa, brandy, bourbon, slivovice, calvados atd.. Jenže, který druh stojí za naši pozornost, a který rovnou zavrhnout?

Vaše zraky by měli spočinout na:

Whisky 94%

Cognac 3%

Rum 3%

a zbytek už rovnou můžete pustit z hlavy.

 

Proč to tak je? Je za tím síla reklamy a nenasytnost výrobců. Mě osobně daleko více než whisky chutná cognac a rum, avšak ideální investice to prostě není. Ale investice je byznys. Netahejte sem city. Proto z 94% investuji do whisky, která trh doslova brutálně válcuje. Je dobré si prostě uvědomit, že sto padesát let strategického ovládání trhu, propracované reklamy prostě nejde lehce porazit.

Poučte se z mých chyb! Jaká platí pravidla při výběru investiční láhve?

 

1) Nekupujte normální, běžné láhve. Nic nevyděláte.

 

Moje první láhev, kterou jsem si v roce 2003 koupil byla standardní Ballantines. Její cena za 0,7l byla myslím v akci v Albertu za 247,- Její hodnota dnes je myslím zhruba 256,- To znamená, že jsem „vydělal“ za dvanáct let devět korun. Wau. Kdo by to byl řekl, že takto vznikají milionáři. Ne sranda. Prostě běžné láhve destilérky vyrábí jako Baťa cvičky a nemá vůbec cenu jim věnovat pozornost.

 

2) Whisky není jenom Skotsko.

 

Pokud si myslíte, že pravá a nejlepší whisky je vyrobená ve Skotsku, tak to je opravdu velký omyl. Rok 2014 byl pro investice do whisky přelomový tím, že si svět poprvé velmi výrazně všiml, že kvalitní whisky se vyrábějí např. v Japonsku. Kvalitní? Jedny z nejlepších na světě. Suntory Single Malt Whisky Yamazaki Sherry Cask byla dokonce vyhlášena jako nejlepší whisky světa. Po jejím vyhlášení její cena vzrostla během měsíce o 1800%.

 

3) Nejmladší investiční whisky by měla mít minimálně 12 let.

 

Vraťte se k zpět k bodu č. 1. Nejmladší investiční whisky by měla mít opravdu dvanáct let, vše co je mladší nemá cenu. Někdo by si tedy řekl, čím starší, tím větší výdělek. Je to tak, ale nefunguje to vždy, protože např. 30leté whisky jsou při vstupu na trh vynikající investice, avšak jsou li na něm několik let, jejich cena uměle stoupne a vlivem spekulací již nejsou dobrou investicí a jejich cena nemusí téměř růst. Například láhev Yamazaki 12y má v současnosti hodnotu 2600,-. Pokud si jí budete chtít zakoupit, jediný, kdo ji prodává je Mydrinks.cz za 9999,-, což je 4x více nežli je její tržní hodnota. Na Slovensku je však k objednání za 129 euro. Stejně je na tom např. Macallan 25y, jenž se prodává cca o 40% dráž. Musíte mít přehled a být rychlý.

 

4) Cognac XO je něco jiného než rum XO.

 

Přečte si můj článek o zkratkách na láhvích. Cognac XO zůstává v dubových sudech šest let, avšak například rum XO mívá dvacet let. Cena rumu je nižší, kvalita vysoká. Proto investice do cognacu je velice problematická.

 

5) Jak staré whisky nejvíce vydělávají?

 

Věnujte jim pozornost v tomto poměru:

12y – 10%

18y – 50%

25y – 25%

30y – 15%

 

Zbytek vydělává také, ale nelze paušalizovat.

 

6) Sledujte limitované edice.

 

Láhev nemusí být nějak extra stará, ale pokud máte štěstí a zakoupíte láhev v limitované edici, která zrovna vstoupila na trh, výdělek vás nemine. A velký.

 

7) Kolik vydělávají láhve ročně?

 

Pokud jste dostatečně rychlý a dobří, není problém vydělat 40 – 100% ročně. Pokud nemáte zrovna ideální trefu, ale budete dodržovat pravidla, měli byste vydělávat minimálně 15% ročně.

 

8) Jak je složité láhev prodat?

 

To není problém. Pokud máte plán držet láhve minimálně 20 let., po uplynutí této lhůty lze tyto láhve prodat na elektronických aukcích, klasických dražbách, přímo sběratelům, hotelům atd.. Samozřejmě lze láhev (sbírku) prodat dříve, třeba i po dvou letech, ale tomu bude odpovídat i váš zisk. 

 

9) Kde se nechat inspirovat k dobré investici?

 

Podívejte se na mém serveru na sekci Rady a tipy, kde vám doporučím každý měsíc jednu zajímavou láhev a pak můžete pravidelně sledovat sekci Investiční alkohol, kde zveřejňují oficiální světové podložené tržní ceny.

 

 

MK

Michal Hroch

Dobry den prosim poradte mi kde mohu sledovat a nechat si poradit ktery alkohol mam kupovat jako investici,jak pisete v bode 9 dekuji .Omlouvam se za mou gramatiku pisu na tabletu muj email hrochmichal@seznam.cz

Stefan Stieranka

Dobrý deň mám možnosť kúpiť rum Dictator Abyss .. môžete mi povedať svoj názor na tuto fľašu rumu ???

Lukáš Greguš

Dobrý den chtěl bych se zeptat kde se dá teda objednat yamazaki například jak uvádíte ze v česku je dražší a že na slovenku se da koupit levněji můžete mi poslat nejaky portál na slovensku kde objedat a podívat se . Jestli bych mohl prosím na meil Lukas.gregus1988@gmail.com s pozdravem Greguš

6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále
30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

1 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále