Martin Krupička

Compass Box Flaming Heart 2018 DOPORUČUJI ideální investice září 2018

26.9.2018
Whisky and spirits, ideal investment of September 2018

Tento měsíc jsem vybíral mez i cca dvanácti láhvemi. Musím říci, že nabídku v ČR v tomto čase považuji za téměř mrtvou a nakoupit něco smysluplného, šíleně nepředraženého je skutečně velmi složité. Původně jsem chtěl pokračovat i v měsíčním tipu v 18y staré whisky, ale nakonec jsem zvolil tuto, pro mnohé kontroverzní whisky.

 

Compass Box Flaming Heart 2018

  • Aroma: zlaté rozinky, květy, med, seno, přezrálé ovoce, vanilka, jemný kouř
  • Chuť: med, rašelina, meloun, kakao, spálené maso, vanilka
  • Dokončení: kouř, ovoce
  • Blend: 65.6% Caol Ila (RxB), 24.1% Clynelish (RxBH), 10.3% “Highland Malt” (60% Clynelish, 20% Dailuaine, 20% Teaninich) (NFOH)
  • Vysvětlení zkratek: Refill ex-Bourbon, Rejuvenated ex-Bourbon Hogshead, New French Oak Hybrid
  • Obsah alkoholu: 48.9%
  • Počet láhví: 15 050

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Kdybych měl Compass Box Flaming Heart přirovnat k ženě, tak bych řekl, že dnes nám reklama a média tak dlouho nabízí krásné, ale hubené modelky, až jsme úplně zapomněli na to, že život není šablona a je občas dobré plácnout nějakou hezkou holku po zadku, pokud nějaký zadek má. Dnes zcela jasně vedou mezi investičními láhvemi single malt. Nicméně já se musím ptát, proč to tak je a kdo to stanovil? Ještě před deseti lety nebyl ani z desetiny takový zájem po kouřových whisky, jako nyní. Ještě před deseti lety mi Radomil Baloun říkal, jak je skvělé prodávat mladá vína, rok, dva stará s obsahem alkoholu u červených 12,5%. Já se musím ptát, kde jsou dnes všechny ty poučky, co je správné a co není. A stejně tak bychom mohli pokračovat s ženským ideálem krásy atd.. Zkrátka a jednoduše, já si tento měsíc vybral jinak. Vybral jsem si blend, který mě zaujal. A je upřímně jedno, zda tu na mě někdo bude povykovat, že je to nesmysl. Víte, co bude zítra? Ne. Tak jak víte, co bude populární za deset let. Já to ale vím. Dobrá, kvalitní láhev. Všechny další poučky jsou nesmysly.

 

A popravdě u této láhve můžeme jít ještě mnohem dále a to díky tomu, že byla po malých dávkách uvolněna k prodeji již v roce 2006, 2007, 2010, 2012, 2015 a nyní 2018. Proto je velice snadné znát, jak si v průběhu těchto let vedla.  A vedla si sakra dobře.  Nyní máme poslední příležitost ke koupi a já jí si jí nenechal ujít. Pokud si mimo jiné zadáte i kritiku na tuto láhev, opět je hodnocena velmi pozitivně. Kde je tedy háček? Nikde není. Problém je pouze v našich hlavách.

 

Jak vidím její budoucnost

Tato láhev se podle mého názoru velmi brzy vyprodá a její cena v následujících dvou letech bude pozvolně růst. Někdo by si řekl, že proč jí tedy kupovat nyní? Je to jednoduché. Protože se vyprodá a ani na aukcích apod. moc nebude. Tedy, pokud nebudete chtít hledat jeden, dva kusy někdy v Taralinkapatamu a platit velké poštovné. Můžeme si ukázat jasný substitut, který je v tomto případě velmi jednoduchý a já prostě věřím svým očím (viz. příloha). Kdo vám dnes prodá rok 2012? A za kolik? Když se pozorně podíváte na to, kolik stála Compass Box Flaming Heart 2012 v roce 2014 a jaké měla zhodnocení v roce 2016 a dále se zamyslíte nad tím, jaká je dnes pořizovací cena, a i přesto se láhev vyprodá velmi rychle, lze jasně predikovat, že Compass Box Flaming Heart není vůbec špatná investice. Ještě jednou bych chtěl upozornit, že opravdovou investiční cenu mají pouze roky 2012 a 2018, zbytek nekupovat. Budoucnost po zmiňovaných dvou letech vidím velice příznivě. Nevěřím v nekonečnou popularity pouze single malt whisky. Osobně mohu porovnávat s vínem. Kupáže dnes hrají prim. Ano, whisky je jiná, nic netrvá věčně. Compass Box Flaming Heart je velmi dobrá whisky a já se rozhodně o její budoucnost nemusím bát.

 

Závěrem

Pokud vás tato láhev zaujala, neváhejte. Já si jí nechal poslat z UK, což nikdy není moc příjemné díky na můj vkus velmi drahému poštovnému. Nicméně nelituji a za cenu 4000,- korun jsem si pořídil sakra dobrou whisky. Již ní se těším na to, jak chutná.

 

MK

jirka

láhev je zřejmě dobrá na pití (i Serge jí chválí), sám sem jí neměl, ale NAS blend za 4000,- Kč v počtu 15000 flašek? děkuji nechci...přinejhorším budete mít dobré pití .-)

Martin Krupička

Dobrý den, očekával jsem přesně tuto reakci, ale nevadí. MK

Aleš

Ehm.. Ne, díky. Dobré blend whisky jsou i v Irsku, zajímavé jsou i jiné skotské blend, ale ani na pití bych jí nekoupil. Na pití byl vynikající tip Glenlivet 18y. Za rok nevyrostla její cena ani o korunu (od Vašeho doporučení), ale hodnota vs. cena je jinde. Raději bych koupil 3x Glenlivet, než toto. Co diskutující navrhují na září? :-) co Glencadam 15yo? Nebo Glen Scotia? Sehnat se ještě v ČR dají...

Martin Krupička

Dobrý den, určitě máte právo být zcela v opozici i oproti odborníkům, kteří mají opačný názor a tuto whisky standardně hodnotí 90ti body. Nemám s tim problém. Co se týče Glenlivet 18y, její zhodnocení je jen za poslední rok 10%. Jsem také rád, že jste jmenoval i vynikající úspěchy, na kterých během několika málo měsíců čtenáři vydělali mnoho desítek procent. Za mě osobně o Kompas box FH vypovídá první jpg v obrazové příloze. Více netreba. MK

Martin Krupička

Dobrý den, jinak jsem se podíval, jak si stojí např. vámi zmiňovaný Glencadam 15y, který byl lahvovaný v roce 2009 s hodnocením 83 bodů. Za celou jeho dobu hovoříme o zisku 10%, tedy 1% ročně. U Glen Scotia neuvádíte rok. Nicméně se domnívám, že také hovoříme o 15y variantě, která přišla na trh v roce 2015 a její zhodnocení je 8%, tj. cca 3 procenta ročně. Oproti tomu mnou doporučovaná láhev je hodnocená 88 body. Na některých serverech dosahuje průměrného hodnocení až 91 bodů. Když se také podívám na zhodnocení roku 2012, který činní desítky procent ročně (viz jpg), investiční potenciál 2018 varianty je nepochybný. Tím nechci říci, že vámi zmiňované láhve jsou špatné. Glen Scotia 15y i 18y vedu již delší dobu v patrnosti. Jen si dovoluji napsat poznámku, že ne vše může být, tak jak zde píšete. MK

Martin

Flaming Heart - zajímavé jak píšete asi pouze 2012 a 2018 - vůbec tuto neznám nicméně po načtení např. Flaming Heart 15th Anniversary nic moc ani k pití přestože Compass Box má velice zajímavé blendy a většinou hodně pitelné. Napište nám potom jak vám chutnala (asi bude mít i investiční potenciál pokud dopadne po vzoru 2012). - Když už jste nakousl ty blendy. --- Můj TIP na whisky k VYPITÍ na září: Johnnie Walker Red Label (lahvovaná 1960 nebo starší=korkový uzávěr) cca 43%vol - v té době snad 8mi letá - hodnocení 85% - za rozumné peníze v aukcích 40-1000GBP nebo za 2000EUR na whiskyantique.com. Chutnala mě velmi - už je vypitá a sháním další v aukcích se ještě pomerně vyskytuje dnes začíná WOA a v pátek WA a SWA tak good luck.

Martin Krupička

Dobrý večer, láhev jsem zakoupil včera, takže si budu muset ještě cca dva dny počkat. Jinak to, co popisujete s JW, tak tuhle odvahu jsem zatím neměl. Mám nějaké cognacy, brandy a whisky z 60. a 70. let, ale vždy pouze jednu láhev, takže zatím je nechávám pro sbírku. MK

jirka

tak ta flaška bude ted na whiskyshow v londýně tak ji snad konecne ochutnam :-)

Martin Krupička

Hezký večer, super zážitek. Tak ať chutná. MK

Aleš

Martine, položil jsem jednoduchý dotaz. Není tedy lepší zakoupit raději 3x Glenlivet 18yo (3x1450) a pořád jsem v single malt, dokonce 3x kupuji Vámi již doporučenou láhev a pořád mám pocit, že kupuju kvalitu. Ano, přelezu cenu tohoto blendu... ale koupim jistotu a kvalitu, kterou můžu 3x vypít. Nikoliv docela drahý blend bez udání doby zrání, což může naznačovat, že to třeba je průměrné 6yo? No nic. Máte výborné tipy a obvykle nakupuji dle Vás, ale... teď ne. Budu se těšit na další doporučení!!!

Martin Krupička

Dobré ráno. Na tuto otázku si musíte odpovědět sám a záleží na tom, jakou sbírku budujete a jakou má mít výslednou podobu. Má mít podobu, kde bude něco jednou, něco třikrát? Jakou má vlastně myšlenku? Co se týče věku láhve, může to být velmi často klišé. Dovolte mi uvést Yamazaki 10 a 12y. Yamazaki 10y má mnohem vyšší zhodnocení i dvojnásobnou hodnotu nežli Yamazaki 12y. Zkuste dnes tyto láhve zakoupit? Není to tedy jen o věku. Kdysi i J. Baťa říkal, děláme kvalitní produkt, musíme uspět. Váš přístup bych proto poopravil. Pokud bych mohl doporučit, sbírka by měla být především i z logického hlediska rozmanitá. Čím rozmanitější sbírka, logicky a systematicky řazená, má mnohem větší hodnotu. Vždy každému říkám. Chcete poznat člověka? Ptejte se v prvé řadě sami sebe! Zeptejte se sám sebe, zda byste si raději koupil sbírku o sto různých kvalitních láhvích, nebo sbírku sto lahví, kde bude každá láhev 3x? Velmi často se mi stává, že lidé tahají do obchodu city. Podnikat s láskou je úžasná věc, ale někam prostě city nepatří. A investování do whisky je ten případ. Neinvestujeme do láhví, které se nám líbí, ale do láhví, které nám vydělají. City zkrátka stranou. Takže pokud tu mám jasně charakterizovaný produkt, s jasným hodnocením, kde i v minulosti mohu vidět investiční potenciál a zhodnocování, musím upřednostnit data. Tedy alespoň já. A na závěr bych chtěl dodat. Nikdy, nikdo neví, co bude za pět let, viz článek, který upozorňuje na fakta s vínem a kouřovou whisky. Single malt není dogma. V poslední době velmi často používám svoji super pravdivou větu: Ani dobré, ani špatné divadlo netrvá věčně. MK

Mat

A když se bavíme o Glen Scotia 15 a 18,tak co říkáte na Victoriana a nebo limitku 1989?!

Martin Krupička

Dobrý den, Victoriana má určitě zatím čas. MK

Martin Krupička

Dobrý den, Victoriana má určitě zatím čas. MK

Memphis9

Dobrý den Martine, chtěl bych znát Váš názor na láhev Glenlivet Code ? A pokud by Vám to nevadilo, požádal bych Vás o pár tipů pro sběratele v začátcích (láhve za rozumný peníz peníz - do 3000 :D) :) Jinak, máte zajímavé články a tipy, jen tak dál :)

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za dotaz, možná by bylo lepší tomu věnovat článek. Dobrý nápad. MK

Petr

Dobrý den Martine, těšil jsem se na váš zářijový tip. Vidím, že se tu rozhořela velká diskuse. Martine jeden dotaz za mne. Píšete, že se blend skládá cca ze 65% z Caol Ila. Našel jsem single malt Caol Ila 25YO Limited Release cca 4.500,- . Nebyla by to lepší investice když srovnám pořizovací cenu? Podotýkám, že jsem naprostý začátečník a snažím se koupit nějaké láhve jako investici a ne na pití. Rád si nechám poradit. Děkuji a držím palce. Petr.

Martin Krupička

Dobrý den, Caol Ila 25y je zajímavá láhev, ale v tuto chvíli nepříliš dobrá investice. Láhev se od svého uvedení na trh 2010 téměř nehýbe. To neznamená, že její čas nepřijde, ale zatím bych se soustředil na láhve, které vám vydělají ihned. Někdy trh nepochopíte. Já třeba dodnes nechápu, kde má Balvenie problém. Dobrá whisky, moc mi chutná, mám ji i ve sbírce, ale zhodnocení je pomalé. Dodnes nevím proč. MK

Aleš

Martin dává každý měsíc tipy, za kterými si vcelku stojí. Caol Ila 25y se dá sehnat za 3380 v ČR. Nevím, já zkusím dát nějaký tip - na webu Highland Park se dá teď sehnat lahev dolphins za 40GBP, předtím, než to tam dali, byla to omezená limitka, co se nedala sehnat pod 300GBP. Neumím odhadnout, jak dlouho to budou mít na webu, ale tohle jsem risknul. A myslím, že Martinův tip na Laphroaig 15yo limitku je také moc dobrý, jsou další - na tomto webu, které stojí za zvážení. No a čím více se budete do problematiky dostávat, tím více vás to bude lákat... Ale určitě bych nešel jen do nákupu za účelem investice, to je o ničem. Spíš si myslím, že to co dělá Martin je cesta - koupit dvě lahve, jednu na pití, jednu na investici. :)

Jirka

Tak sem to ochutnal...netypicky blend, caol ila vsechno schova, je to proste naredena caol ila, todle neni blend pro masy ale pro lidi co uz nevi coby ..padlo to tu...za ty prachy mam z holandska skoro 2 caol ila 25 yo a to je jina liga...

Jirka

Aleš: na ten HP Dolphins pozor, flaska je jina, pocet neznamy, je dost pravdepodobny ze todle sberatele za 300 kupovat nebudou#128521;

Martin

Aleš: Ten Highland Park D. vypadá zajímavé...tedy jestli je to ta flaška,ale vypada to,že ano...

Aleš

Díky za názor, je možný, že jsem se spletl, neříkám, že ne. Za 2x30GBP plus poštovný (diskusi o poštovným opakovat nechci) jsem to prubnul, uvidíme, kam to sleze dolů. Podle fotek na jejich webu to vypadalo, že lahev je stejná, ale třeba ne. Ale jinak naprosto přesně - nevím, kolik těch lahví půjde do distribuce, takže je opravdu klidně možné, že ta cena sleze na 30 a nahoru už nevyleze. Je to spekulativní, ale pořád mi to přijde zajímavější spekulace na blend, než flaming hearth za nákupní cenu 4000 za lahev...

Aleš

Přesná cena za jeden byla 33,33GBP, jsem sorry za nepřesnost.

Remus

Za mě Compass Box FH dobrá volba, ikdyž se trend dominance single malt nezmění. Sám mám již nějakou dobu lahev 2015 15th anniversary, která sice teď nevydělává, ale beru jí jako dlouhodobou investici. Ikdyž se jedná o mladou společnost, tak je rozhodně jedna z nejviditelnějších a má vysoký potenciál. Do budoucna bude kolem této společnosti imo ještě velký hype. Nesou jako jedni z mála pomyslnou vlajku transparentnosti u blended whisky (což je dle mého dobře), viz jejich spory s SWA. Navíc 2015 FH byla v Murrays bibli 2016 vítězem v kategorii Scotch Vatted Malt, takže ani mou 2015 bych neodsuzoval pro investici. Navíc nejen FH, ale obecně snad všechny whisky Compass boxu mají skvělá hodnocení a recenzenti jsou z jejich whisky odvaření (sám sem měl z jejich lepších lahvi např. This is not a luxury whisky a za mě legendární věc). V neposlední řadě design lahví je také jedinečný. Obecně vzato i když mi po X letech nakonec zbyde pouze na vypití, nebudu se vůbec zlobit.

Martin Krupička

Dobrý den, jak jsem četl váš komentář, právě mi dorazil balíček s láhvemi. Uf, konečně. Šel jsem se podívat na etiketu, informace atd. a co nevidím, mystický symbol jedné skupiny na láhvi přímo nad etiketou. Znalí vědí. Trochu mě to zarazilo, ale ok. Pak mě pobavil letáček sdělující, že moji zásilku balil/a Rodica. Podpis psán rukou, písmo malého dítěte. Asi bych se bez toho obešel. Ale opět ok. Ať vám láhev chutná. MK

Martin

Kde má Balvenie problém? Že se snaží být jako Macallan ale nemá na to - příliš mnoho lahví často za nesmyslně vysoké ceny (obsah je posledních 10 let kvalitní ale má problém že se k ní lidé moc nevracejí, taková ukázková Speysideka někde na dalším levelu po Glenkinchie nebo Dalwhinnie - ochutnáte, řeknete si je svkělá, ale příšte si ji nedáte, prostě nemá kouzlo). Také je nutno si povšimnout že do roku 2009 nemá značka valnou pověst, to vehementně mění pan David Stewart od tohoto data. A jako poslední hřebíček - prasení obsahu, de facto nechtějí aby měl někdo jiný jejich whisku takže nezávislé stáčení nikdy neuvidíte, vše pouze distillery bottling - funguje to tak že pokud budu chtít od nich sud tak mi ho prodají ale cvrknou mi do něj trochu řekněme Glenfiddicha abych neměl čistej Balvenie malt, hezké že?

Martin Krupička

Dobrý den, tak je to jejich obchodní strategie. Asi oni sami musí vědět, jak jim ta čísla vychází. Otázka však zní, zda budou, i na základě vašich informací, vždy takto u dna. Zda to vydrží. Pak je otázkou, zda nákup dnešních láhví nemusí být značně výhodný za cca patnáct let. Držet větší množství origin láhví. MK

vasek

jen pripominka k balvenie - je potreba mezi balvenie rozlisovat. napr. jeden z nejvetsich trhaku v investici do whisky je balvenie tun 1401 batch #1. v roce 2011 jsem koupil za 260 liber a letos se jeji cena na aukci vysplhala na 5.600 liber. o jeji hodnote svedci i stabilni postaveni na rarewhisky 101. ale je pravdou, ze ne kazda kahev balvenie je investicni jistota. ale to je prakticky u vsech whisky. a i kdyby vyse uvedena balvenie nemela takovyto investicni potencial, je skvela na piti (pred koupenim finalni sbirkove lahve jsem jich par “ztrestal”; a byly perfektni).

Martin B.

Dobry den, Jirka v jednom zo svojich prispevkov odporucil novinky od Diageo. Je tam asi 8 flias. Niektore ceny su prijatelne, ine dost vysoke. Z tych prijatelnych je velky zaujem o Talisker 8 years old 2018, v sudovej sile, cca. 70 #163;. Limitovana edicia bola uvedena na trh len vo VB, v sucasnosti ju ponukaju asi len dva internetove obchody a odozvy su velmi dobre. Na 8 rokov je velmi chutna. Pravdepodobne je dobra aj na investovanie, ako Jirka pisal. Mna by zaujimalo, ake ma vyhody? Vopred Vam dakujem za nazor.

jirka

Martin B.: z toho diagea jsem rozhodně nedoporučoval Talisker na ivestici :) Na pití super, už je půl flašky pryč :) prodává se všude, v něměcku, holandsku...https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/116922/talisker-08-year-old za mne to nemá investiční potenciál max za 20 let jako bejvalá 8ka :)

Martin B.

Jirko, dakujem pekne za reakciu.

theo

Dobrý den Martine, jak již tu byly zmíněné některé láhve - Glen Scotia 15, Glen Scotia 18 a Glencadam 15, myslíte že mají investiční potenciál ? Jestli je dobré je nakoupit v tuto dobu, kdy mají ještě celkem nižší ceny?

Martin Krupička

Dobrý den, v tuto dobu za mě určitě ne. Snažte se koupit láhev, která může růst okamžitě. Tyto láhve mají ještě čas. Budoucnost je nejistá. Neříkám, že to nejsou dobré láhve, neříkám, že nemusí být dobrou investicí, ale v tuto chvíli existují lepší možnosti. MK

theo

Dobrý den Martine, jak již tu byly zmíněné některé láhve - Glen Scotia 15, Glen Scotia 18 a Glencadam 15, myslíte že mají investiční potenciál ? Jestli je dobré je nakoupit v tuto dobu, kdy mají ještě celkem nižší ceny?

Theo

Děkuji Vám za odpověď :)

acwingu

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online a href=http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/Buy Amoxil 500mg/a http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

eqefecati

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg a href=http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/Buy Amoxicillin/a http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

utagozow

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg a href=http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/Amoxicillin 500mg/a http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

11.5.2019

Časté dotazy ohledně whisky v roce 2019

Frequent questions about whiskey in 2019

0 + Číst dále
5.5.2019

Barové pábení 05/2019

Bar tips 05/2019

0 + Číst dále
1.5.2019

Nůž na zakázku

Custom-made knife

1 + Číst dále