Martin Krupička

Co můžete dostat za své peníze

21.10.2019
Best value for money

V dnešním článku se podíváme na alkohol trochu jinak a to přes optiku, co můžete dostat za své peníze. Proto jsem stanovil stejnou částku jako u tipů na měsíc, tedy Kč 5000,-. Článek jsem se rozhodl nekoncipovat jako nějakou odpověď, ale spíše budu uvádět příklady, klást otázky a nechám vás číst mezi řádky, kdy si konečný názor budete muset udělat vy, protože jak já mohu říct, co je správné. Nemohu. Tisíc lidí, tisíc chutí.

 

Cognac

Hardy Noces d´Or Grande Champagne Romantic Decanter Cognac

 

Mým výběrem v této kategorii je tato směs 40ti různých Grande Champagne cognaců a to ve velmi příjemném a překvapivém stáři 50y. Při jeho ochutnání mohu potvrdit jeho těžké aroma odhalující hedvábný medový charakter s elegantní dřevitou chutí. Zvláště jak říkal kolega, který mi tento lahodný nápoj naléval, chuť starého dřeva, až nábytku, je velmi charakteristická. A měl pravdu.

 

Je velmi příjemné také vědět, že majitelka cognaců Hardy má k ČR velmi vřelý vztah, Češi patří k jedněm z největších odběratelů a celkově spolupráce funguje na jedničku.

 

To proč nabízím právě tuto láhev je asi všem jasné. 50y starý destilát s krásným příběhem můžete zakoupit již za 4490,-, pokud jste šikovnější, tak ještě levněji. Sakra, padesát let. Tzn., že za každý rok platíte cca 90,-. Fantastické. A nyní se pojďme podívat na konkurenci.

 

 

Rum

Dictador 1977

 

Abychom se co nejvíce přiblížili věkem ke cognacu, vybírám tuto 40y limitovanou edici. Za zhruba stejnou cenu dostanete opravdu špičkový destilát, který každého vašeho návštěvníka ohromí. Tento nápoj jsem neměl možnost ochutnat, takže nebudu psát nějaký popis, nicméně věřím, že to bude opravdu delikátní záležitost. Ale zase se dostáváme zpět k jednoduché myšlence, že i za tuto cenu lze zakoupit fakt zajímavý rum v jistě dobré kvalitě a stáří.

 

 

Gin

Monkey Business Gin 45%

Ki No Bi Sei

 

Giny uvádím rovnou dva. Proč? Nechtěl jsem hledat něco složitého, tak jsem šel jednoduše na heureku a na weby několika oblíbených českých prodejců, kdy jsem si jednoduše zadal nejdražší gin. Jako nejdražší mi vyjel Monkey Business od Žufánka za 3903,-. Nevím, kde se vzala tato cena, když ještě nedávno byl v prodeji za na webu Lepší nálada za 795,-. Nicméně, od toho tu nejsem. Další je japonská limitka Ki No Bi Sei za 2900,-.

 

Tak předně si musíme říci, že cena je o něco nižší, ale je oprávněná, když víme, jak se gin vyrábí? Co vlastně dostane zákazník za tuto na můj vkus velmi vysokou cenu. Osobně velmi těžce vnitřně bojuji právě s ginem od p. Žufánka. Je to vtip, nebo jsem mimo realitu já? Vše je možné, odpověď si musíte dát vy sami.

 

 

Vodka

Vodka Imperial Collection Super Premium

 

Co dostanete za cenu 3950,-? Tak spíš než alkohol dostanete krásnou karafu z benátského skla dekorovanou pravým zlatem. Tudíž, pokud vám půjde čistě o alkohol, tak se u špičkové láhve dostáváte na poloviční, možná ještě nižší, cenu.

 

 

Tequilla

Arette Gran Clase

 

Počet této limitované série neznám, jen se uvádí, že se jedná o 20 sudů, což je velmi nepřesný údaj. Pokud by se ale jednalo o klasický sud, pak je to zhruba 225l. Destilát z agáve zraje v sudu 3 roky a osobně bych nepochyboval, že bude velice lahodný. Nicméně 3 roky to je základní whisky. A při ceně 4494,- mi nepřijde, že by na cenu měla vliv např. pracovní síla nebo ve srovnání s US bourbony vzdálenost.

 

 

Whisky

Vzhledem k tomu, že je tento blog především zaměřený na whisky, neuvádím žádnou konkrétní láhev. Jen snad, že za cenu do 5000,- lze seznat velmi slušnou 21y whisky.

  

Závěrem

V dnešním článku jsem se zabýval jednoduchou myšlenkou. Co dostaneme za své peníze? Jak velký vliv má skladování na konečnou cenu destilátu? Co se vše se v ceně skrývá? Samozřejmě, že nelze paušalizovat, ale za podobnou cenu si můžete koupit 50y cognac a 3y tequillu. Neříkám, že je možné to úplně poměřovat, protože každý má svoji vlastní preferenci, ale přeci jenom, nějaká cenová politika se tvoří a my investujeme do alkoholu. Proto není občas špatné si uvědomit, kde je realita a kde je už a jen pouze reklama. A jakou preferenci máte vy?

 

MK

Jan

K ginům od M. Žufánka, osobně mám gin rád a Žufánek dělá výborné, tzn. mám doma zásoby různých limitek a druhů. Tuto cenu bych za gin nedal, ale pokud to prostě někdo za tu cenu koupí.. Vzhledem k ginovému a absinthovému šílenství (dosti podobné Diplomaticu v ČR) jsem zkusil pár lahví ze svých zásob poslat do aukce na Alkohol.cz a výsledkem je zisk (po odečtení všech nákladů) ve výši cca 170 % za 1 rok u první aukce, cca 70 % u druhé. Výsledkem je pravděpodobně konstatování, že lidé jsou blázni :) https://www.alkohol.cz/produkty/omfg-2019-monkey-bussiness-gin-zufanek-0-5l-45-13151/ https://www.alkohol.cz/produkty/omfg-gin-zufanek-2018-2019-2x0-5l-45-this-is-not-dubied-zufanek-0-5l-70-13264/

Martin Krupička

Dobrý den, jediné, co na to mohu napsat je, úžasné, nepochopitelné, ale i to je dnešní svět. Nicméně, ať nebo tak, zhodnocení vašich láhví za jeden rok bylo vyšší, než všechna představitelná spoření za padesát let. MK

Vašek

Dobrý den Martine, u ginů stran jejich místa v případné sbírce je jeden zásadní problém, a to jejich životnost. Zkuste si vypít gin starší čtyř, pěti let (a déle), veškerá aromata jsou pryč a pijete v podstatě lihovou vodu. Neumím si tedy představit, že by si někdo po této době pochutnal na letité láhvi ginu. Jaký na to máte názor Vy? Jinak děkuji za Váš web, jen mne mrzí, že nemáte nějakého hlídacího psa, který by mne pokaždé (třeba na e-mail) upozornil, že jste napsal nový článek či doporučení. Neplánujete tuto funkci zprovoznit? Děkuji a držím Vám palce.

Martin Krupička

Dobrý den, investovat do láhve ginu jako dlouhodobé investice je stejné jako pít týden otevřené pivo. Ale když ti lidé peníze mají. Je to stejné, jako když bratr mé expartnerky říkal, že pije zásadně 10 let staré víno. Kupoval břečku z Moldávie za 120,-. Ale když mu to chutnalo. MK

Martin Krupička

Dobrý den, jinak co se týče stránek, tak jsem si naplánoval předělat celý systém, jen nyní přemýšlím, zda částku cca 30 000,- investovat, protože blog je vlastně nevýdělečná činnost. MK

Jan

Vasek: máte pravdu, osobně jsem někde četl, že životnost je max 10 let..

Martin Krupička

Dobrý den, jeden čas jsem zprostředkovával i byznys v oblasti parfému, takže bych si dovolil gin přirovnat právě k tomuto zboží. Pokud něco dostává vůni a chuť při výrobě, nikoli procesem stárnutí, musí nevyhnutelně dojít k vyprchání, pokud tam není látka, která zachycuje a konzervuje vůni. V případě parfémů je to růžový olej. Velmi drahá záležitost. Takže u ginu je to vlastně jasné. MK

Martin

K investici do blogu bych si dovolil návrh. Vůbec by mě nevadila reklama, no a až by se to zaplatilo můžete ji stopnout. Osobně bych ji ale nechal a financoval z ní další vylepšení WEBu nebo třeba výhry do soutěží. Mohl by jste udělat formou ankety průzkum jestli by lidem reklama vadila či nikoliv (s vysvětlením co ni dostaneme).

25.1.2020

Barové pábení 01/2020

Bar tips 01/2020

0 + Číst dále
17.1.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 01/2020

No limit whisky and spirits investing 01/2020

0 + Číst dále
14.1.2020

Glendronach 15y Revival DOPORUČUJI ideální investice leden 2020

Whisky and spirits, ideal investment of January 2020

0 + Číst dále