Martin Krupička

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

24.6.2020
Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

 

Dnešní měsíc jsem se rozhodl doporučit zajímavou láhev od palírny Benromach, která byť založena v roce 1898 D. McCallumem a F.W. Brickmanem pod názvem Forres Distillery, byla několikrát zavřena a to před první sv. válkou, pak v 60. a 70. letech přestavba, v roce 1983 znovu zavřena, v roce 1992 jí kupuje Gordon a MacPhail, kdy dochází k poslednímu, zatím, znovuotevření v roce 1998. Dnes doporučujeme její 2009 kousek, který zrál v sudech jako první náplň.  

 

Aroma: Sušené švestky, lehké přezrálé višně, hořká čokoláda, nádech dřeva

Chuť: Sušené švestky, rozinky, lesní plody, hořká čokoláda, černý pepř, pomerančová kůra, lehká vanilka

Dokončení: Příjemná sladkost s lehkým kořením. Dokončení je středně dlouhé.

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

V poslední době je to tak trochu jiný přístup, řekl bych něco jako hrubá whisky. Doteď všichni toužili po sherry nebo jiných náplních, ale já si myslím, i jak jsem popisoval svůj první 10l sud se slivovicí, že první plnění mají také svoji budoucnost. Je to jen můj názor, ale vždy je dobré investovat do něčeho dobrého, zajímavého, ale také jiného. Zatímco si dnes vinaři mnou ruce, nepochybuji o tom, že v budoucnu se na trh vyhrne neméně „hrubých“ whisky, které nebudou lákat své spotřebitele na uhlazenost, ale na chlapskou tvrdost, která však nemusí být vůbec nezajímavá. Naopak. Benromach 2009 se mi libí tím, že je tak trochu jiný a je k němu přistupováno právě hrubou silou, která mu však dodává na zajímavosti. V době, kdy se všichni dívají doleva, já se chci dívat doprava. Tím rozhodně nechci říci, že by šlo o nějakou převratnou novinku. To tedy zcela určitě ne, ale jen vysvětluji proč doporučuji tuto láhev.

 

Jak vidím její budoucnost

Tak co se týče ceny jako takové, která se pohybuje bez dopravy kolem dvou tisíc korun, proti této láhvi nic nemám. Jasně, před deseti lety bych za ní asi nechtěl dát více jak 1400,- jenže doba se mění. Tak trochu bohužel. Její první zajímavé zhodnocení očekávám cca po pěti letech. Jenže to neznamená, že bych si jí neměl koupit nyní. Naopak. Láhev se na trhu moc dlouho neohřeje a již nyní, byť je to vcelku novinka, ji bude složitější koupit, ale i dostat do ČR. Nicméně dá se. Poměr ceny, kvality a originality je pro mě natolik lákavý, že nemohu odolat. Investice je to opravdu velmi dobrá.

 

Závěrem

Jediné, co mě na této láhvi trápí je komplikovaný způsob, jak jí dostat do ČR, kdy i já jsem využil mých přátel v UK. V budoucnosti to zcela určitě bude řešit whisky club, jehož činnost plánujeme a na projektu intenzivně pracuji. Doba koronaviru je pryč a tak se mi dostane více času na provozování tohoto blogu. Pokud v tuto chvíli nebyla intenzita článků jako v minulosti, za to se omlouvám, ale i já jsem musel fungovat jako vzorný otec a věnovat se učení s nějakou přidanou hodnotou, což se přiznám, mě velice bavilo.

 

Pokud se vám nepovede sehnat bath 4, určitě nezoufejte a podívejte se dřívější vydání nebo podobné láhve od Benromachu. I tento článek není dogmatem, ale inspirací.

 

MK

jirka

Martine, nechci zase rejpat ale co co je to taková - první náplň - ? Tato láhev je VAT 1st fill bourbon a 1st fill sherry. Poměr se neuvádí. Takže to sherry o kterém píšete tam ve skutečnosti je také. jinak je ve francii, mají levné poštovné do čr kdo by měl zájem, ale brzo bude všude... https://www.whisky.fr/benromach-2009-vintage-cask-strength-batch-4.html

Mort

Zdravím co říkáte na Benromach 50 let

Martin Krupička

Dobrý den, u takto starých láhvi je to většinou stejné. Jako prostředek pro uchování peněz dobré, ale nejsem si jist, zda očekávaný profit bude naplněn. MK

Vašek

Dobrý den Martine, někdy na přelomu roku 2019/2020 jste v jednom z komentářů zmínil, že napíšete článek stran případné investice do americké whisky. Sešlo z toho nebo je článek na spadnutí? Děkuji.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, určitě na to přijde řada v červenci. Nyní je trochu press, ale od příštího měsíce začínám vyřizovat resty a sliby, které jsem dal. MK

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále
7.6.2020

Ben Bracken. Úlet z Lidlu.

Ben Bracken. Interesting choise for money.

1 + Číst dále