Martin Krupička

Barové pábení 12/2019

16.12.2019
Bar tips 12/2019

Dnešní barové pábení bude trochu jiné. Blíží se konec roku a ten je pro mě neodmyslitelně spjat s vínem. A když s vínem, tak dobrým. Za svůj život jsem měl to štěstí, že jsem mohl ochutnat nejrůznější vína z nejrůznějších zemí. Francie, Itálie, Austrálie, JAR, Argentina, to vše už tu bylo. Velký sex appeal pro mě měla vína ze Švýcarska, která se zde téměř vůbec neprodávají, ale mají velmi vysokou kvalitu, lokální kouzlo, ale bohužel i cenu. Proto jsem byl doslova nadšený, když jsem mohl ochutnat vína z další, pro nás netradiční apelace, což je v tomto případě Kanada, Ontario.

 

Většina z nás má Kanadu spojenou s ledními medvědy, věčně zamrzlými jezery, kde se hraje lední hokej apod.. Jenže, jak rád a často říkám, každý stát má svoji riviéru. A Kanada v oblasti vína není žádným béčkovým hráčem. Někdo by si řekl, co nám to ten Martin nyní nabízí. No, jen malé zamyšlení. Někdo si myslí, že Ostrava je severněji nežli Praha a někdo si myslí, že Kanada = zima. Jenže vinařská oblast Ontario s celkovou rozlohou vinic 7039 ha, což je 90% osazení, leží mezi 41 a 43 rovnoběžkou. Když se podíváte na mapu, jaká další města leží v podobné vzdálenosti od rovníku, tak např.:

 

41 – Barcelona, Istanbul, Porto, Řím

42 – Podgorica, Skopje, Sofie

43 – Marseille, Sarajevo

 

A ještě výše najdeme např. na 44 Bordeaux, 45 Benátky, Lion, 48 naše oblast Pálava. Zkrátka a dobře, Kanada má co nabídnout. A tak jsem si k recenzi vybral jedno víno červené, bílé a ledové, kterým je právě Kanada vyhlášená a produkuje nejlepší ledová vína na světě.

 

Sauvignon Blanc Reif Estate Winery 2017

Co říci k tomuto vínu. Když jsem si prohlédl láhev, viděl jsem obsah alkoholu 12,5%. Upřímně, s tím, co se dnes kolem vína děje, není to úplně můj oblíbený podíl, protože moc dobře vím, že takováto vína se vyráběla cca před 15 lety, kdy doslova svět letěl na mladých, svěžích, ovocných vínech. Jenže chuť se změnila a změnilo se i počasí, takže získat podobné víno, stejných kvalit, je dnes malý zázrak.

 

Jenže to, o čem evropští vinaři sní a často se marně ohlížejí do minulosti, bylo s tímto sauvignonem realitou. Sauvignon Blanc Reif Estate Winery 2017 je návrat o zhruba dvě dekády zpět, kdy jsem ochutnal nádherné mladé, svěží víno plné ovocných vůní a chutí. A zážitek to byl fantastický. Jako vinař musím ocenit vliv mikroklimatu vinice, kdy víno potřebuje nejenom teplo, ale i zimu, vlhkost a vítr. To vše naprosto nekompromisně dostalo. Aby ne, když se celou dobu pohybujeme v chladnější oblasti plné slunce blízko řeky Niagara.

 

Toto víno je přesně to, co od Sauvignonu očekávám. Není to prudká kopřiva a lípa, jak si často lidé myslí, ale lehká travička, čerstvá louka, která je doplněná citrusovými plody, angreštem, abyste v závěru cítili jemnou a čerstvě utrženou meruňku. Víno je krásné, svěží a váš nos doslova exploduje všemi vjemy. Za mě úžasné.

 

 

Cabernet Merlot Henry of Pelham 2017

U tohoto vína se již dostáváme k evropským standardům, kdy jeho reálný obsah alkoholu je 13,5%, i když někde na www můžete vidět pouze 13%. Proč to uvádím, je asi jasné, já si totiž myslím, že dnes je opravdu u červeného vína ideální obsah 13,5%. Taková vína mají svoji složitost i kouzlo a při změně klimatu si myslím, že červené víno o obsahu např. 12,5% a méně není zkrátka dobrou variantou.

 

Zahraniční vína bývají často směsi a jinak tomu není ani zde, kdy se bavíme o kombinaci Cabernetu Franc, Merlot a Cabernetu Sauvignon v poměru 50:30:20. Toto víno má vše, co konkurence. Svěžest, zralost ovoce, ale co je pro mě přidanou hodnotou, tak je skutečně fakt, že všechny ty přezrálé třešně apod., jsou ještě navíc zabaleny do velice krásného a jemného kouře. Víno nádherně voní i chutná. Strávil jsem s ním sobotní den, kdy jsem neustále popíjel a po celou dobu bylo vynikající.

 

 

Vidal Ice Wine Reif Estate Winery 0,375 l

Pokud je pro nějaké víno Kanada vyhlášená, tak to je ledové víno. Objev ledového vína byl naprosto náhodný. V roce 1794 byli franští vinaři v Německu nuceni sklízet a lisovat zmrzlé hrozny. Výsledkem byli sami velmi příjemně překvapeni. V průběhu XIX. století se pak „eiswein“ stal  poměrně běžným produktem v regionu Rheingau.

 

Pokud se budeme bavit o této láhvi, tak bych si dovolil uvést jeho úspěchy:

  • Gold Medal at Vin Expo in Bordeaux
  • Best Icewine Trophy at the International Wine Awards
  • Gold at the Japan Wine Challenge
  • Grand Gold at VinItaly
  • Wine of the Year at the Ontario Wine Awards
  • Best Sweet Wine Trophy at Cuvée Wine Awards
  • Gold at Decanter Wine Awards
  • Gold at International Wine Challenge
  • Gold at International Wine and Spirits Competition

 

To již samo hovoří za sebe. Dalším zajímavým faktem je, že 10% kanadských vín tvoří právě vína ledová. Vidal Ice Wine Reif Estate Winery, které jsem měl možnost ochutnat, zcela jistě povýšilo tento nápoj na úplně jinou úroveň. Již jsem měl možnost ochutnat česká, německá, rakouská ledová vína, ale tohle kanadské naprosto excelovalo svojí lehkostí. V chuti a vůni to byla exploze jemné kombinace ananasu, zeleného jablka, karamelu, medu, lučního kvítí, ale také citrusových plodů a nepatrným nádechem zelených oliv. Upřímně, bylo to fantastické. Jednu nevýhodu ale to přeci jenom má. Oproti např. českým ledovkám, které jsou často baleny do 0,2l a někdy i méně, má tato láhev dvojnásobný obsah. Proto jasně a předem říkám. Pokud láhev vypijete v jednom nebo dvou lidech, jste naprostí barbaři. To se prostě nedá. Je to tak sladké, a tak voňavé, že láhev je minimálně pro čtyři osoby.

 

 

Závěrem

Pokud hledáte opravdu něco dobrého, netradičního, v oblasti ledového vína snad dokonce fantastického, velmi bych se zamyslel nad kanadskými víny. Byl bych velice nerad, abych se zařadil do nekonečné fronty „objevitelů“ skvěle průměrných vín, ale nebojím se to přirovnat k vínům švýcarským. Ta jsou tak výborná, že se vypijí téměř všechny ve Švýcarsku. Takže pokud hledáte opravdu něco dobrého ke štědrovečernímu stolu, na konec roku, tady máte zajímavou variantu, kterou překvapíte a ohromíte.

 

MK

6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále
30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

1 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále