Martin Krupička

Barové pábení 11/2019

26.11.2019
Bar tips 11/2019

Pomalu a jistě se nám blíží vánoční čas, a tak jsem vybral dvě láhve, kdy každá má svůj význam v příjemném trávení společného času. Jedna vám umožní dokonale si vychutnat každé sousto a druhá vám pomůže večer příjemně relaxovat při svíčkách, případně zapáleném krbu.

 

Papidoux XO Calvados AOC

V ČR se pod slovem calvados skrývá leccos. Seberou se jablka, klidně kolem silnice, přiveze se to do pálenice a hle, máme krásný, český kalvados. Jenže stejně jako junior není uherák, rychlopalba z luk a strání není calvados.

 

Calvados je ryze francouzská, lokální záležitost, stejně jako např. cognac, kdy se na výrobu používá v různé kombinaci až 200 druhů jablek. Důležitou podmínkou je také minimální doba zrání v sudech, která je u VS dva roky, VSOP čtyři roky a u XO nejméně šest let.

 

Pití calvadosu je také odlišné od ostatních doporučovaných pálenek, protože z mého úhlu pohledu se jedná o klasický digestiv, tedy nápoj, který se používá pro podporu trávení po jídle. Calvados můžete také pít mezi jídly jako ve Francii, kdy jablečný destilát slouží i jakási dezinfekce dutiny ústní, která zbaví toho, co již bylo a připraví tělo na to, což teprve bude. V minulosti jsem to mnoho nechápal, až mě v Itálii naučili dlouhému a příjemnému stolování, kdy samozřejmě calvados nahrazuje uprostřed čirá, na konci zlatá grapa. Ano, někdo nyní bude namítat, že calvados lze použít i jako aperitiv, ale tam bych volil jinou variantu. Ale, jak říkám, může být, byť to není můj šálek kávy.

 

A nyní když se zamyslíme nad tím, co nás vše příští měsíc čeká, domnívám se, že je právě nyní ten pravý čas podívat se po něčem zajímavém, co nám pomůže pro mnohé toto období obžerství překonat. A tak jsem si objednal Papidoux XO Calvados AOC, kde můžete v nose cítit zralá jablka, sladké koření, pražené mandle, lehký med a možná i vlašský ořech. V chuti dále můžeme najít vyjma zmíněného i zajímavou skořici, aby vše bylo dokončeno příjemný, středně dlouhým závěrem plným jablek, rozinek a lehkého medu, kdy jako poslední záchvěv cítím vlašský ořech.

 

Za mě je to vlastně jednoduché. Můžete vařit, péct, smažit hodiny, ale když si nalijete klasický tuzemák, nebo český kalvádos z palírny na stůl, celé to ponížíte stejným způsobem, jako by mělo Ferrari plechové disky. Na výběr máte z variant VS, VSOP a XO, kdy každá varianta určitě potěší.

 

 

Presidente Marti 23yo

Jako druhý destilát bych chtěl uvést tento rum, který se diametrálně liší od první láhve. Když pominu název, který je věnován legendární osobě latinskoamerické historie: José Julián Martí Pérez, který je na rumu vyobrazen, byl bojovník za svobodu z karibského ostrova Kuby, národní hrdina, který v 19. století bojoval proti španělské koloniální nadvládě, tak musím říci, že se jedná o velmi zdařilou láhev v poměru cena vs. výkon.

 

Samozřejmě, že velice záleží na tom, co vám chutná, ale tohle srovnání mám rád. Dilplomatico reserva exlusiva. Když chci porovnat rum, tohle je pro mě střed. Po ochutnání obou skleniček musím říci, že se mi jeví Presidente Marti 23yo jako mnohem zajímavější. Pro někoho nemusí být tak uhlazený, ale co se mi na něm líbí, je zajímavá kombinace sladkosti, koření a dubového dříví. Když jsem si dal první skleničku, s klidným svědomím mohu říci, vůbec jsem jej nepochopil a musel jsem si dát druhou. Upíjel jsem kousek po kousku, abych jej poznával jako detektivní knihu. Čím více jsem jej jen tak povaloval v ústech, tím více byly mé chuťové pohárky atakovány dřevem, karamelem, medem a v závěru kouřem. Rum byť je přirozeně sladký, není snad ještě potrubím přímo napojený na cukrovar.

 

Pro mě byl tedy Presidente Marti 23yo velmi příjemným překvapení, který za cenu lehce přesahující tisíc korun, je skutečně dobrou koupí, případně dárkem.

 

 

Závěrem

Dnešní barové pábení bylo o dvou zcela odlišných láhvích, ale zároveň o dobrých pálenkách best value for money. Vánoce se blíží, tak snad doufám, že zvítězí touha po dlouhodobějším a smysluplnějším zážitku, nežli koupě nesmyslné, podřadné keramiky, hrníčků apod..

 

MK

Rado

Presidente je doma ako standardna vybava :-)

Martin Krupička

Dobrý podvečer, tak to schvaluji a gratuluji. MK

Michal17

Zdravím vás, vím že to pod tento článek tak úplně nepatří, ale rád bych se vás na něco zeptal a požádal vás o radu. Mohl bych mít lahev Rémy Martin XO za necelé tři tisíce. Ale když jsem pátral po internetu našel jsem typů (alespoň podle obrázků) více. Některé lahve mají zlatý střed a červený popisek XO. Jiné zase červeno-černý střed a zlatý popisek a ta moje má černý střed a červený popisek. Je v nich nějaký rozdíl? Má smysl ji kupovat do sbírky jako investiční a nebo ji vzít na pití? Pokud by měl kdokoli zájem, možná bych sehnal více kusů. Jinak jsem vám Martine chtěl poděkovat za váš blog, sleduji vás již třetím rokem a díky vám jsem začal sbírat whiskey a stalo se to mým velkým koníčkem (ve kterém se stále a stále učím a snažím se zorientovat). Neměl jsem ani tušení, jaká to je zábava. Pokaždé nedočkavě vyhlížím další objednanou láhev. Díky, s přátelským pozdravem Michal

Martin Krupička

Dobrý den, předem mi vám dovolte poděkovat za velmi pěkný komentář, který mě v polovině tohoto týdne skutečně nakopává. Co se týče vašeho dotazu, tak Rémy XO určitě není investiční láhev. Je to dobré pití, ale investice to není. Pokud byste chtěl investovat do ještě trošku zajímavějšího pití, tak Hardy 50y lze pořídit za 4500,-. Již jsem ho doporučoval v jednom ze svých tipů a je to fakt super pití. Upřímně XO může být i klidně 6-10 let, byť se nyní legislativa mění v minimu myslím na 10. Věřte mi, že pokud máte radost se sbírky nyní, ty nejlepší roky vás čekají. Jak se bude sbírka rozrůstat, radost se bude násobit. Každý máme v sobě toho malého kluka. A to je skvělé. Ať se i nadále daří. MK

Martin

Když už je tady zmiňován rum - zkuste novou Repuliku Reservu, četl jsem na ní jen skvělě recenze že se prý dokonce vyrovná panu Prezidentovi (Marti)

25.1.2020

Barové pábení 01/2020

Bar tips 01/2020

0 + Číst dále
17.1.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 01/2020

No limit whisky and spirits investing 01/2020

0 + Číst dále
14.1.2020

Glendronach 15y Revival DOPORUČUJI ideální investice leden 2020

Whisky and spirits, ideal investment of January 2020

0 + Číst dále