Martin Krupička

Barové pábení 06/2020

30.6.2020
Bar tips 06/2020

Blíží se nám léto a to je čas na míchané koktejly a dobrá bílá, svěží vína. Za mě jsou tu tam časy, kdy jsem měl chuť na dobré Primitovo s obsahem alkoholu 14,5 – 16,5%. Dnes mě láká sedět na zahradě a popíjet dobře vychlazené bílé víno. No, a když víno, tak rovnou krále vín a víno králů, tedy ryzlink. Je skutečně málo oblastí, kde se mohou pochlubit opravdu špičkovými ryzlinky. V ČR je prvotřídní oblast např. kolem Bojanovic, ve Francii např. Alsasko, ale nyní vyzkoušíme moselská vína. Zatímco dříve jsem říkal, že všichni pijí Pálavu, Chianti, Tokaj, ale málokdo je skutečně pil (díky EU a jejím papírovým kouzlům), dnes říkám, že jen skutečně zasvěcení znají a poznali moselká vína.

 

Mosela

Mosela (francouzsky Moselle, lucembursky Musel, německy Mosel) je řeka tekoucí na území Francie (Lotrinsko), Lucemburska a Německa (Sársko, Porýní-Falc). Celková délka toku je 544 km. Plocha povodí měří 28 286 km². Samotná řeka jsou stovky romantických zákoutí, kdy její břehy lemují tisíce hektarů vinic, snad až 70 milionů keřů vinné révy, a čarokrásná příroda. Hlavní a vlajkovou odrůdou této oblasti je ryzlink rýnský. Víno se zde pěstovalo již před 2000 lety. Jak já s oblibou říkám, Pálavu, tu může pít kde kdo. Pokud je to tedy Pálava. Ona totiž Pálava velmi často pochází z Maďarska a až v ČR zjistí, že je vlastně Pálava. Jenže, kdo v celé své kráse pochopí ryzlink rýnský, to je u mě vinař. No a nyní se podíváme na 4 velmi zajímavé láhve, které mě zaujaly pro začátek prázdnin, léta.

 

Dom Weissburgunder Qualitatswein trocken 2018

Jedna z věcí, kterou trochu nemám rád je, když mi někdo říká, že navazuje na „staletou tradici“. Tak předně, keře nemají např. 400 let a kvalita přichází a odchází s novými požadavky, technologiemi a lidmi. Je to stejné jako u piva. Je problém uvařit stejné pivo v lednu i v únoru se stejným sládkem, kdy celá éra a punc přichází a odchází s jeho osobou. Každopádně výrobcem této láhve je Biskupské vinařství Trier, které vzniklo spojením tří hlavních trierských církevních vinařství v regionu Bischöfliches Konvikt (založeno 1840), Bischöfliches Priesterseminar (založeno 1773) a Hohe Domkirche (založeno 1851).

 

Byť jsem v úvodu horoval pro ryzlink, tato láhev, jak již název napovídá je burgundské bílé, což je v překladu do češtiny, rulandské bílé. Kdo nezná rozdíl mezi burgundským bílým, pinot blanc a rulandským bílým, odkáži jej na článek: Rulandské nebo pinot? Znáte rozdíl?

 

Burgundské odrůdy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším a nejkvalitnějším vínům na trhu. Nejdůležitější je pro mě první, ale především druhé ochutnání, kdy se vám ústech plně rozvinou všechny vůně a chutě. Dom Weissburgunder Qualitatswein trocken 2018 zcela nepochybně patří mezi mladá, svěží vína, která by vás měla naplnit, osvěžit, ale určitě ne dlouze o nich nechat přemýšlet. Hruška, broskev, vanilka, máslo, citrusy a lehký snad až lipový květ. To vše je oděno v lokální osobitost, kterou ovlivňuje především unikátní břidlicové podloží. Pokud bych měl k něčemu toto víno doporučit, tak je to teplý letní podvečer, kdy se zkrátka potřebujete nekomplikovaně osvěžit a po první skleničce nepadnout a konec.

  

 

Dom Rosé Qualitatswein trocken 2018

Nyní přecházíme do skupiny růžových vín, kdy není označena přesná odrůda, protože se jedná o tzv. cuvée (označení vína, které se připravuje smícháním několika odrůd hroznů, rmutů nebo moštů dohromady). Nicméně ještě před cca 5 až 10 lety se ČR opájela růžovými víny, kdy je tento trend pryč. I já jsem velmi často říkal, že růžová vína nejsou můj šálek kávy, protože je musíte pochopit, ale především si pro ně najít vhodnou dobu, kdy u mě osobně vítězí champagne, což je přímý konkurent těmto mladým a svěžím vínům. U tohoto vína bych se vůbec nebál jej pro někoho možná lehce podchladit na 8 stupňů, protože ta pravá příležitost pro růžové víno je klasická zahradní slavnost. Spousta sluníčka, vyšší teploty, to přímo vybízí k růžovému vínu, které podmanivě říká, užij si mě. K této příležitosti se přirozeně musí vyrobit víno lehké. Takže 12% je za mě naprosto ok. Co mě na této láhvi opravdu bavilo, byla lehká kyselinka, která doslova potrhovala přirozenou kyselost vína, malin, jahod, jablek, třešní, rozkvetlé louky. Růžové víno je také vhodné do míchaných nápojů, ale to jsem v tomto případě nezkoušel, protože mi to zkrátka přišlo škoda. Dom Rosé Qualitatswein trocken 2018 bylo tak dobré, že nebyl důvod jej nepít prostě jen tak.

 

 

 

 

Dom Rotwein Qualitatswein trocken 2018

No, a abychom zakončili barevnou škálu dnešních vín, máme tu další zajímavé cuvée, tentokrát z červených odrůd, konkrétně Pinotu Noir a odrůdy Saint Laurente (svatovavřinecké). Upřímně bych řekl, že právě Saint Laurente není za mě ideální volba. Za svůj život jsem pil jen málo dobrých Frankovek a Svatovavřinečků a vůbec nejsem jejich fanouškem. Jenže popravdě, když máte na vinici stovky, tisíce hlav, tak se prostě nic jiného dělat nedá. Ale i přes tento hendikep vzniklo zajímavé voňavé víno o obsahu alkoholu 13%. A opět. K čemu se hodí? Pokud děláte na zahradě flank steaky, je toto víno ideálním společníkem. Hovězí maso, Dom Rotwein Qualitatswein trocken 2018 a teplé počasí k sobě naprosto ideálně patří. Lehká mineralita a přezrálé třešně a švestky perfektně doplní každé hovězí grilování, kdy lze ještě obsah alkoholu bez následků ustát. Samozřejmě záleží na počtu láhví, které vypijete. A i zde bych vzhledem k počasí neměl nic proti tomu, kdyby se nachladilo na spodní hranici 16 stupňů. Naopak si myslím, že je to po toto víno benefitní, abyste si užili jeho střední část, jak jen to jde.

 

 

 

Graacher Himmelreich Riesling spätlese 2017

A na úplný závěr tu máme slibovaný ryzlink. Pokud jsem hledal něco jiného, neobvyklého, co má ale svoji nepopiratelnou kvalitu, je to Graacher Himmelreich Riesling spätlese 2017. Tak předně mě neuvěřitelně baví ta odrůda. Obsah v láhvi naprosto geniálně odráží místo, kde víno rostlo: jih-jihozápad, silně zvětralá hlinitá břidlice s jemnou zeminou na skalnatém podkladu a střední průtok vody, protože pro víno není důležité jenom slunce, ale potřebuje i zimu a vlhkost. To jsou třeba důvody, proč mě nebaví 95% vín z Austrálie nebo Afriky. Sběr probíhá většinou ručně a bobule jsou pečlivě tříděny. Už jenom jak to píši, dal bych si další láhev. A bez problémů bych mohl, protože tento ryzlink je doslova dělo na chutě a vůně s rozumem. Proč? Za vše může netypický obsah alkoholu a to pouhých 8%. Měl jsem velkou obavu, když jsem si láhev objednával, ale ten zážitek stál za to. Byla to plejáda chutí, vůní, kyselinky, minerality, vše bylo tak krásně poskládáno. Tohle víno má jednu jedinou nevýhodu. Obsah alkoholu vs. cena. Mohl bych vypít, klidně tři láhve a pořád bych nemusel mít dost. Ono jde prostě o to si užít ten utajený poklad uvnitř. Naprosto bez problémů bych si dokázal představit popíjet tohle víno celý večer a být úplně v pohodě.

Graacher Himmelreich Riesling spätlese 2017 je fantastické lehké, ale zároveň velmi složité víno. Při jeho pití musíte být naplněni celou rozkvetlou loukou včetně stromů. Měli byste cítit hrušky, jablka, meruňky, melouny, ale třeba také čaj. Cukr je opravdu zlehka patrný a chutě a vůně spíše podporuje, nežli je zabíjí. A to přeci od ryzlinku musíte chtít. Na sladkost si kupte Pálavu z hypermarketu za 60,- litr. Tohle je prostě universita. Pokud bych měl hodnotit, tak 9,5 z 10. Zatímco předešlá tři vína jste mohli pít dle chuti a tempa, na tohle si musíte udělat čas.

 

 

 

 Závěrem

Druhý rok barového pábení jsme nezačali destilátem, ale vínem. To si myslím, ale nevadí, protože horké počasí spíše vybízí ke konzumaci nízkoalkoholických nápojů. To také ale neznamená, že příští měsíc nepřitvrdíme a nepodíváme na nějaké další pořádné pití. Nicméně moselská vína na mě udělala jen ten nejlepší dojem. Pokud by se někomu zdálo, že jsem byl více kritický, tak to prostě je. U vína neznám bratra. To si ale nepřejte vědět, jakou kritiku píši, říkám o jiných. V této optice u mě oblast kolem řeky Mosely obstála a je zcela základním, elementárním pravidlem, znát je. Moselská vína jsou pro mě ještě dosud neobjeveným pokladem, který nebyl zničen zásahem úředníka tak jako u Chianti nebo Tokaj. Ještě stále si může užívat toho nejlepšího za velmi přijatelnou cenu. Tak na zdraví. Žijeme jenom jednou.

 

MK

23.7.2020

Whisky a pivo

Whisky and beer

0 + Číst dále
13.7.2020

Blood Oath Bourbon Whiskey Pact No. 5 2019 DOPORUČUJI ideální investice červenec

Whisky and spirits, ideal investment of July 2020

0 + Číst dále
6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále