Martin Krupička

Barové pábení 06/2019

24.6.2019
Bar tips 06/2019

Krásný, prosluněný den všem. Je tu další měsíc a tak jsem vybral dvě láhve do baru, které nepřesáhnou tisíc korun a domácí bar se vám s nimi zakulatí, protože ten by neměl být jen whisky, whisky, whisky. A o to tu jde.

 

Armagnac Prince D´Arignac X.O.

Nyní trochu rozbouřím vlny. Mít ve svém baru cognac je pro mě povinností. No a armagnac je takový cognac chudých. Nn, jasný, v minulém článku jsme si vysvětlovali rozdíl mezi těmito dvěma destiláty, avšak a možná právě proto, jsem pro tento měsíc zvolil tuto láhev.

 

Začněme tím, jaká je, jak jí vidí odborníci, protože tento popis bývá košatě zajímavý: V aroma jsou cítit výrazné tóny čerstvého ovoce, doplněné o tóny vanilky a perníku. Chuť je bohatá, plná svěžích tónů, s dlouhou dochutí a příjemně doznívající sladkostí.

 

Jak jsem řekl již na začátku. Máte možnost si koupit cognac, ale kde jej za tuto cenu ve stáří XO seženete? No a nebo máte jednoduchou alternativu „malého“, lokálního výrobce, která vás určitě potěší. Nemusíte kupovat reklamu a drahý marketing vůbec. Stačí prostě zkusit něco jiného, zajímavého. Prince D´Arignac je stejně zajímavou alternativou jako Ararat. Zkrátka a jednoduše, pokud bych si měl ve stejné cenové hladině vybírat např. mezi Tullamore a tímto armagnacem, je to jasná volba. Pro mě osobně je cognac, armagnac nebo brandy vždy pití s nádechem elegance a to je mi velmi blízké. Kdo by měl zájem, nyní jej lze pořídit i v akci u Bestdrink.

 

 

Emperor Sherry Cask Finish

Měli jsme tu whisky, absinth, armagnac, tak nyní bychom mohli zabrousit do rumů. Mě zaujal třeba tento z překrásného ostrova Mauricius. Rumy, z nichž je míchán, dosahují stáří až 12 let. Zrání probíhá v amerických a francouzských dubových sudech. Můžeme cítit svěží tóny vanilky, sherry a jemného dřeva. Elegantní láhev.

 

Za necelých sedm stovek můžete mít rum se zajímavou barvou, historií i způsobem výroby. Jedná se vlastně o rum vyráběný v poměru 60-40 britsko-francouzskou metodou. Nemám rád úplně takový navoněný design, ale i přesto, mě tato láhev od začátku baví. Emperor je pro mě určitě netradiční chuťová kombinace, která v poměru výkon cena musí určitě zaujmout. Mám rád klasické tmavé rumy, ale když jsem např. tento rum ochutnal, a měl jsem jej porovnat např. s jinými ve stejné ceně, jako Flor de Cana nebo trochu jiný rum např. Kraken, jasně vítězí mnou doporučovaná láhev. A další výhodou pro mě bylo, že chutnal i mé partnerce. To se vždy hodí. I když jak kdy.

 

 

Závěrem

Je mi naprosto jasné, že jsou lepší láhve, ale tohle jsou prostě takové lowcostové tipy, kde lze za velmi slušné peníze pořídit velmi zajímavý kousek. Již nyní se těším, jak bude za rok vypadat náš bar.

 

MK

Ladislav Štvář

Dobrý den, vámi popisovaný Armagnac jsem neměl, ale Rum ano, za mne nedoporučuji, Emperor je nezajímavý destilát přislazený cukrem a falzifikovaný lacinými, nepřirozenými ingrediencemi, myslím že v dané ceně se dají najít poctivější a zajímavější lahve, které splňují kriterium základní kámen baru na všední pití mnohem lépe. Umělá chuť a vůně imitující třešně svědčí v tomto případě za vše, sherry není cherry, tohle sud po španělském fortifikovaném víně ani nepotkalo. Typická splácanina, člověk ani neví kde to destilujou, web je jenom blyštivá píár iluze a podobně. Více přemýšlejte o tom co lidem doporučujete, je dobré kultivovat vkus. S pozdravem, L.Š

15.10.2019

Noví investoři do alkoholu? Stalo se očekávané.

New whisky investors? Nothing new.

2 + Číst dále
10.10.2019

Barové pábení 10/2019

Bar tips 10/2019

0 + Číst dále
25.9.2019

The Lakes Whiskymakers Reserve No.1 DOPORUČUJI ideální investice září

Whisky and spirits, ideal investment of September 2019

0 + Číst dále