Martin Krupička

Barové pábení 05/2019

5.5.2019
Bar tips 05/2019

Dnešním krásným měsícem, kdy kvete láska, příroda se probouzí a křesťané se radují, začínáme znovu s rubrikou Barové pábení. Bylo by dobré si hned na začátku říci, o čem vlastně bude. Jedna věc je investice a druhá věc je spotřeba. Nemusíme si lhát do kapsy, kolik z nás běžně pije láhev za 2500,- a více. Já osobně mám otevřených několik láhví na relaxační až melancholické příležitosti, ale na druhou stranu, si rád dám i zcela běžnou láhev, řekněme do tisíce korun. A přesně o takových destilátech se budeme bavit. Proč destilátech a ne whisky? Protože bych rád upozornil na řadu dobrých láhví, které si osobně zařadím do svého baru a myslím, právě domácí bar není jen o whisky. Je také do koňaku, rumech, absinthu atd..

 

Každý měsíc bych vám rád dal jeden až tři dobré tipy na zajímavou láhev v poměru cena vs. výkon. Je absolutně nesmyslné porovnávat např. Laphroaig 18y a např. Smoky Goat, kterou budu doporučovat. A jaké jsou tedy vstupní podmínky: Zajímavá láhev do 1500,-, kterou je fakt super koupit si do baru. Dnešní tip je první a já bych určitě nechtěl atakovat horní hranici. Naopak bych se chtěl zamyslet nad koupí tří zajímavých produktů, na kterých začít stavět svůj zajímavý, domácí bar. Tady jsou.

 

Sklenice Glencairn

Když si zakládáme bar, měli bychom začít, jak se říká, tím fundamentálním, tj. pořízením si dobrého barového skla. V minulém článku jsem popisoval sklenice, ze kterých lze pít whisky a i zde bych se opět přimluvit za Glencairn. Popravdě, je to dobrá sklenice, co dobře slouží, dobře vypadá a cena není nijak přehnaná. Chleba to nejí a 120,- za skleničku mi přijde celkem fajn. Kdo chce, může využít odkazu.

https://www.bestdrink.cz/sklenicka-glencairn-whisky-19-cl-1998.html

 

Smoky Goat

Tuto whisky si můžeme díky společnosti Diageo zakoupit již od roku 2015, myslím, že to byl dokonce listopad. Jedná se o experimentální whisky, která je blendem Grain whisky, Highland malt a Islay. Cílem bylo bezpochyby uspokojit silnou poptávku po sladké, kouřové whisky za příznivou cenu. Bez zajímavosti také nezůstává fakt, že Smoky Goat byla oceněna jako nejlepší whisky inovace v roce 2015, navíc získala nejvyšší ocenění Double Gold na San Francisco World Spirits Competition 2016. Někdo by to kritizoval, ale prostě to ocenění tady je a hotovo.

 

A proč právě Smoky Goat? Pro mě je to naprosto unisex whisky ve všech svých ohledech. Hodí se pro muže i pro ženy, protože je sladší a lze v ní naleznout opravdu zajímavou kombinaci kouře a sladkosti. Za tímto účelem byla také vyrobena. Smoky Goat lze však nejen použít jako zajímavou whisky na pití, ale také na míchání nejrůznějších koktejlů, jež velmi zajímavě oživí.

 

 

Popravdě je to fantastická volba jako láhev č. 1 do baru. Na patře je intenzivní a plná se sladkými tóny sušeného a kandovaného ovoce, které nádherně ladí s kouřovými nádechy a pikantními vřesovými tóny. Zakouřený povrch je středně dlouhý s bohatým karamelem a vanilkou.

 

Pokud tedy přemýšlíte o zajímavé whisky, zkuste můj první tip, protože pokud bych měl míchat např. nápoj Penicilin, Laphroaig je dobrá volba, ale Smoky Goat poslouží stejně, ale za cca poloviční cenu. Za mě je poměr cena výkon opravdu zajímavý. Zrovna mě napadlo, co ještě taková domácí paštika. Hmmm, vyzkouším. 

https://www.bestdrink.cz/smoky-goat-07-l-227.html

 

 

Absinth St. Antoine Žufánek

Takže hned z první. Žufánek dělá mnohdy zatraceně dobrý alkohol a Absinth St. Antoine je pro mě naprostá pecka. Ač tu budu hájit tento tip, tak hned z druhé strany mi dovolte říci, jasné NE, Žufánek i přes lecjaké názory pro mě není investiční alkohol. Nevím, zda jsem někoho rozesmutněl, naštval, ale je to můj názor. Teď nevím, zda se zlobit, nebo být nadšený. Žufánek by se měl pít. A ten jeho Absinth, tak to je pecka.

 

To poslední, co bych zde chtěl psát, jsou nějaká data o absinthu. Ty známe asi všichni. Já se chci bavit o tom českém. Takže, jak již zjistil Koudelka ve známé české komedii, není láhev, jako láhev. Nejlepší marketing je mnohdy sám život a mě se prostě líbí slova Martina Žufánka mnohem více, nežli ty nesmysly, jeli jsme na Antarktidu, tak jsme vymysleli čirý cognac. Mně se líbí, jak český podnikatel zakoupil láhev původní absinthu Pernod Fils 1907, aby poznal jeho původní chuť a na takový produkt se zaměřil. Pak najednou tedy po dlouhém zkoumání něco vyrobíte, pošlete neoznačené vzorky do světa s až komicky prostou legendou, že nevíte, co to je, aby se vám následně z absinthového muzea z Paříže vrátila odpověď, že se pravděpodobně jedná o Pernod Fils 1935. Tohle vás prostě musí dostat.

 

Takže asi není divu, že i já jsem prostě musel tento kousek ochutnat a zařadit jej do svého baru. Sakra, přeci ode mě nikdo nemůže čekat, že vám doporučím něco vágního. Naprosto otevřeně, ještě jednou, poměr cena výkon mě St. Antoine naprosto odpálil. Fenomenální.

 

Kdo nemá s absinthem zkušenosti vůbec se toho nebojte a obsahu alkoholu už vůbec ne. Jen bych chtěl ještě říci, zapomeňte na všechny ty nesmysly o cukrech, ohních a třeba ještě kosmickém prachu. 

https://www.bestdrink.cz/absinth-st-antoine-zufanek-05-l-1959.html

 

 

Závěrem

Na začátek tu máme tři produkty, se kterými bych začal budovat svůj vlastní, specifický, velmi originální a praktický bar. Budu se velice těšit na vaše komentáře, zpětné vazby a vzájemnou interakci. Pokud budete chtít, můžete všechny produkty objednat na jednom místě u https://www.bestdrink.cz/ . Ušetříte tak za poštovné a jste bez starostí. Když se tak zamýšlím, pomalu si představuji, jak asi bude vypadat ten náš bar přesně za rok. No uvidíme. 


MK

Ondřej

Dobrý večer, jak tu čtu o Smoky Goat, tak mě hned napadla alternativa z Islay blended whisky Black Bottle, která byla nějaký čas nedostupná. Cena / výkon rozhodně stojí za uvážení. Nějaké ocenění taktéž posbírala, pro ilustraci odkaz: https://www.masterofmalt.com/whiskies/black-bottle/black-bottle-whisky/

Martin Krupička

Dobrý večer, proč ne, každému dle chuti. MK

Martin

Laphroaig jsem pil na festivalu a už je na mě moc - snesu max. tak Caol Ila. Můj tip by byla Bushmills Black Bush kdo nemusí kouřové - koupil jsem ji v dubnu na Stramis v akci za 440 (už není co jsem koukal) na tento měsíc mi ještě vydrží - přirovnal bych ke Glen Grant 18 nebo Macallan 12 Fine Oak. --- Co se týče Žufánka ten Absinth jsem pil (tak jak se má, takže potvrzuji že dělá pěkně onen louche) ale anýz prostě nemusím, chutnala mi od Žufánka Višňovka to bych mohl na litry. Místo toho bych tipnul rum Mount Gay XO v Makru 800 + 2 skleničky zdarma nebo i Kaufland do 1200 - rumů nemám napito tolik ale je extra jemný, lepší než Flor de Caňa 12 - holedbají se tím že na Barbadosu u nich rum jako takový vznikl. Toto jsou 2 pecky u mě, zatím tento rok.

Martin Krupička

Dobrý večer, Flor de Caňa 12y je opravdu super pití. Je i celkem pravidelně v akci, takže počkám a pak kupuji. MK

Vašek

Dobrý den Martine, jaký máte prosím názor na irskou whisky Proper No. Twelve, za kterou stojí MMA bojovník a boxer Conor McGregor? Má dle Vás investiční potenciál, respektive má smysl ji za takto mrzký peníz koupit? Na zahraničních fórech se na tuto třikrát destilovanou whisky stran chuti a řemeslného provedení pějí ódy...děkuji za Váš názor.

Martin Krupička

Dobrý večer, zatím mě tato whisky z investičního pohledu nechává úplně klidným. MK

František

Absinty a OMFG od Žufánka jsou dle mého názoru bublina, kterou dodnes nechápu a nikdo soudný mi ji nedokáže vysvětlit. Fodně dělá marketing a příběh okolo toho všeho. Známému se podařilo loni po prázdninách koupit několik kartonů absintu Dubied 1798, kus ho tehdy stál rovných patnáct set korun. Ke dnešnímu dni všechny prodal a u žádného nešel pod deset tisíc korun za kus - ano, čtete dobře, nakoupil za patnáct stovek a prodal za deset tisíc. Žufánkův gin OMFG tentýž známý prodal sběrateli do Prahy, který za sérii OMFG 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018 dal rovných 30.000 Kč. Marně si vzpomínám, kdy jsem zažil něco podobného u whisky, snad jen ta japonská. Žufánek dělá skvělé věci a je to špička ve svém oboru, na druhou stranu si pořád myslím, že na to, jak kvalitně řemeslně má svoje absinty zpracované, je stále trestuhodně levný, ale budiž, to je jeho věc. Před necelým měsícem vydal limitovanou edici vermutu s názvem WTF Vermut 18% za 995 Kč, dnes o pár týdnů později se tato láhev nabízí na inzertních serverech od 10.000 Kč a výše. A opět mi to nikdo nedokáže vysvětlit, vždyť se stejně jako u ginu OMFG jedná v tomto případě o obyčejný Vermut, jen je od Žufánka...

Martin Krupička

Dobrý večer, odpověď je jednoduchá. Jakou má Žufánek cenu v Německu a UK? Cenu určuje světový trh, nikoli ten lokání. Všem přeji výdělek, ale konečný spotřebitel si kupuje novou tulipánovou cibulku. Ale tak hlavně že jsou v konečném důsledku všichni spokojeni. MK

Ondra

Dávám za pravdu panu Krupičkovi, Žufánek opravdu není investiční alkohol, osobně jej řadím do kategorie spekulačního či spekulativního alkoholu. A proč si to myslím? Stačí se podívat na letošní hype kolem OMFG 2019, prodejní cena cca 800, o den později přes spekulanty na bazarech za 2, 3 i 4 tisíce. Mraky lidí v mém okolí Žufánka kupují jen proto, aby jeho láhve obratem střelili na internetových bazarech s přirážkou 100% a více, vlastně to nikdo nepije. Pohybuji se v komunitě sběratelů a nemálo z nich se začalo Žufánka zavčas zbavovat, dokud stávající nesmyslný a zcela nepochopitelný hype trvá. Sám jsem učinil (zavčas) totéž.

Martin Krupička

Dobrý večer, přesně jak píšete. Skvělé pití, špatná investice. MK

Vašek

Skvělá zpráva pro nás, sběratele konzumenty, svět pije stále víc, zejména kvůli Číně a Indii. Martine, opět jste měl pravdu :0) https://www.novinky.cz/zahranicni/504560-svet-pije-stale-vic-i-kvuli-cine-a-indii.html

Martin Krupička

Dobré ráno, děkuji za koment. A věřte, hlavně díky Indii bude mnohem lépe. Zrovna včera jsem se díval na ceny u mnou sledovaných láhví, které jsem doporučoval a začal jsem mít radost třeba z Famous Grouse 30y. Tři roky čekání. Před třemi lety jsem dal doporučení na tuto láhev, kdy jsem jí v prosinci 2015 kupoval za 4700,-. A dnes se konečně začala hýbat, moc pěkně hýbat. Ale i to je investování do whisky. Chce to čas. MK

Jirka

Martine tušíte vůbec proč se Vaše Famous Grouse 30 yo v spučasné době pohla směrem nahoru když dosud stála? Mam pocit že Vám unikají souvislosti a způsob Vašeho investování je prostě hod mincí...ano či ne, v dlouhodobém horizontu vždy o něco v plusu...

Martin Krupička

Dobrý den, těžko nyní popřít důvody pro které jsem si jí koupil. Mám rád své házení mincí, které se ukazuje v globálu jako velice ziskové, takže pořád zůstávám ledově klidný. MK

Martin

- Jirka - mě by zajímalo vaše vysvětlení, můžete se podělit? John Ramsay 30YO tetřev, Gordon Motion 40YO tetřev, že by Kirsteen Campbell připravovala 5OYO tetřeva? Ne tím to asi nebude.

jirka

Martin: Famous Grouse donedávana patřil skupině Edrington (vlastník Macallan a Highland park) a její whisky byly součástí blendu Famous Grouse. Tím že se Edrington před cca 2 měsíci zbavil palírny Glenturret a také značek Famous Grouse a Cutty Sark, velice pravděpodobně nebude nadále dodávat své prémiové značky Macallan a HP do blendu, no a milovníci FG (v británii nejprodávanější blend) se bojí že se jejich oblíbená whisky změní a tak se zásobují :-)

Martin Krupička

Dobrý den, přesně potvrzujete má mnohá tvrzení. FG 30Y jsem doporučoval jako vynikající blend, který šlo pořídit v té době za cca 5000,-. Já jej kupoval za 4700,-. Již tenkrát jsem říkal, jak dobrá je to whisky, 30y, spousta ocenění. Ať tak či tak, cena by šla nahoru a to značně. Když často říkám, nevíte, co bude zítra, jak můžeme vědět, co bude za deset let. Myslím, že jste mi i tuto láhev jako doporučovanou kritizoval. A dnes? Já jsem vsadil na kvalitu. Finanční akvizice jsou jen příjemný bonus. Ať by to bylo jak by to bylo, 30y vynikající blend za 4700,- byla sázka na jistotu. V tomto 30y nemohou být zásoby nekonečné. MK

Martin

Jirka: děkuji za info. To že EDRT prodal GT a Cutty jsem četl ale nějak jsem nevšiml že tam je taky FG. No uvidíme vzhledem k tomu že to koupili na půl Hansjörg Wyss a Lalique tak bych nepanikařil. Až zase bude chtít Edrington nějaké sklo pro Macallan tak budou možná platit tím dovalej matroš pro Famouse Grouse :-)

30.6.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 06/2019

No limit whisky and spirits investing 06/2019

1 + Číst dále
26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále