Martin Krupička

Arran Amarone recenze a tip pro začátečníky

8.2.2021
Arran Amarone review

Dnešní tip bude trochu jiný, popisnější, zajímavější. Rád bych vás seznámil s „červenou“ whisky Arran Amarone. Ještě nežli si vysvětlíme, proč má tuto barvu, co znamená Amarone, bych rád řekl, že pokud jste začínající pijan whisky nebo investor, dobře uvažující dárce, vy všichni byste měli zpozornit nad touto limitovanou edicí v počtu 3220 lahví. Arran Amarone je skvělou lahví, kterou se vyplatí koupit „do zásoby“ s tím, že za několik let budete mít skvělý, hodnotný dárek za malé peníze.

 

Amarone

A zase se budu opakovat. Pramáti všeho vědění se často skrývá ve vínu, neboli in vino veritas. Amarone della Valpolicella to je, oč tu běží. V doslovném překladu bychom mohli označit toto víno jako velmi hořké. Jeho původ je opravdu starý, kdy se vinař pokoušel vyrobit sladké víno Recioto, ale vyšlo mu z toho víno suché s výraznými tříslovinami. Původně nežádoucí víno, k výrobě se používají odrůdy Corvina, Molinara či Rondinella, se dnes těší značné popularitě z několika důvodů, kdy tím nejhlavnějším, zvláště pro mě je, že jej lze skladovat i 30 let a pořád bude skvělé.

 

Bobule se sbírají ručně začátkem října. Musí být velmi kvalitní a nesmějí růst blízko u sebe, aby při dalším zpracování, což je např. sušení, mohl mezi nimi proudit vzduch. Toto sušení trvá obvykle 120 dní a objem se sníží až o 50%. Na konci ledna se proces ukončí a následuje výroba, kdy např. fermentace probíhá až 50 dní. Toto víno následně zraje v barrique sudech a výsledná síla je cca 15% alkoholu.

 

Čistá whisky

Pokud se dnes výrobci whisky bijí do prsou, že se do whisky nesmí dávat příměsi, je i není to pravda. Nyní se pouštím na tenký led a vím, že to nebude úplně přesné. Jenže mě zajímalo, kolik vína zůstane ve dřevě. Nyní jen a jen popíši své myšlenkové kroky, které mohou být špatné. Když si naleznete kolik váží čerstvé dubové dříví a následně pak vyschlé, úbytek na váze je cca 20%. Barrique sud váží cca 50kg. Když jej zavíníte, začne dřevo do sebe nabírat vodu. Proto je andělská daň v prvních letech opravdu vysoká. Pokud nezavíněný sud váží 50kg a rozdíl mezi čerstvým dubem a vyschlým je 20%, pak nám vychází něco kolem 10l tekutiny. To by byl ale u vyschlého sudu nesmysl, ale i přesto bych si dovol pouze a jen svůj odhad, že když zakoupíte od vinaře použitý sud, v jeho dřevě je něco kolem 6-7 litrů vína, což je 8-10 lahví. A to není málo.

 

Degustace:

Vůně: lískové oříšky, mandle, čokoláda, přezrálé třešně, lehké sušené švestky, skořice, meruňky a nějaké další koření.

Chuť: je cítit vyšší obsah alkoholu, víno, čokoláda, karamel, brusinky, takové ty třešně z Mon Chéri

Dokončení: v závěru vás zaskočí dub, mandle, lehký med, téměř až neznatelná vanilka a již popisované sladkost a ovoce.

 

Můj názor

Arran Amarone asi nebude lámat rekordy aukcí, ale já jí plně respektuji jako osobitou whisky, která si na nic nehraje. Má cca 50% alkoholu, není filtrovaná, barvená, uměle navoněná, prostě je, jaká je. Nejdříve si poležela 8 let v bourbon sudech a následně pak 9 měsíců v sudech po Amarone. Neříkám tedy, že to musí být šálek kávy každého z vás, ale kolik je dnes zajímavých, osobitých whisky s cenou lehce nad 1000,-? Tahle whisky má skvělý, jednoduchý design, načervenalou barvu, dobře se pije, není to tuctovka 40%. Když si fakt dám vše dohromady, musím říci, že je to skutečně dobrý tip jako první láhev pro začínající investory, kteří se zatím jen rozhlíží. Ti zkušenější, jako snad i já, si řeknou, taková láhev za tyto peníze? Super, ať tam klidně leží. Je to dobrá whisky pro muže i ženy. A vy, kdo mi píšete, zda bych vám nedoporučil nějakou láhev jako dárek, tady jí máte. Neškudlete těch pár korun a ušetřete si splašené pobíhání, co já teď na poslední chvíli seženu. Jééééé. Tak to udělejte jako já. Kupte jí, hoďte jí do komory, chleba to nejí a za rok, dva, pět, deset, jí vyšlete do první linie. Nikdo nebude mít lepší dárek.

 

Závěrem

Mám z této láhve radost. A pokud jste zkušený pijan, zkuste opravdu lehce obsah zředit. Uvidíte, že najednou naleznete úplně jinou whisky. Arran je často přehlížená whisky, která si plně zaslouží naši pozornost. Přijde mi to lepší nákup než whisky z piva, jakou svět neviděl.

 

MK

 

Doplnění. 

Dovoluji si dopsat dotaz čtenáře přímo s palírnou Arran:

Hello There, I would like to ask how many bottles of arran amarone were bottled and distribued? Thank you for answer.

Hi There, our Amarone Cask Finis his part of core range and i tis constantly rebottled and put into market. You should be able to find it all year around.

I přesto si myslím, že je tato láhev dobrá kvalita za dobré peníze. Nic se nezměnilo. Arran vydal celou řadu podobných whisky a kdo začíná, určitě je to dobrý základ začínající sbírky. Já je třeba mám. Dobré láhve, za dobrý peníz.

 

MK

Martin3

Zajímavá lahev, 3 už jsou na cestě, pro všechny případy ;) Pane Krupička, rád bych se vás zároveň zeptal na váš názor na tuto lahev (https://www.svetnapoju.cz/kamiki-sakura-wood-whisky-p8781) Je to víceméně stejný případ jako tahle. Žádný trhák, ale bezesporu zajímavý kus s zajímavým příběhem a taky slušným hodnocením. Určitě minimálně jednu podržím, zajímá mě ale váš názor, jestli ji má cenu držet jako investici.

Martin Krupička

Dobrý den, jako pití nevím, nechutnal jsem. Jako investice možná, byť cenu bych viděl na 900,-. MK

jirka

na pití, proč ne :) je to slušné pití za dobré peníze na dobrých % :)

Walter

A co říkáte na tullibardine 20y a 25y ???

Martin Krupička

Dobrý den, 20y variantu mám na seznamu snad již 5 let. Nyní zvažují koupi i ja. 25y zatím ne. MK

Franky

Nikde neviem nájsť info že je to limitka v tom počte čo píšete. Nie to na WB ani na stránke Arranu.

Walter

Ještě bych vás chtěl požádat o názor na tullibardine 51y děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, dobrá láhev pro uchování penez a ještě pro nejaké zhodnocení. Avšak poměr zhodnocení zatím nic moc. Nicméně Tullibardine se v poslední době probouzí. MK

Mr.Wonderful

Přidávám se k Frankymu. Taky se mi nikde nepodařilo dohledat zmíněný počet (3220) lahví. Máte nějaký odkaz, kde bych se tuto informaci mohl dočíst prosím? Děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, vycházel jsem ze stránek prodejce. Pokud je to informace špatná, budu jej informovat, že takto ne. MK

Mr.Wonderful

Přidávám se k Frankymu. Taky se mi nikde nepodařilo dohledat zmíněný počet (3220) lahví. Máte nějaký odkaz, kde bych se tuto informaci mohl dočíst prosím? Děkuji

Honza

Zdravím Martine, také jsem nikde nedohledal, že by se mělo jednat o limitovanou edici. Vypadá to, že si prodejce upravil dle svých potřeb.. láhev ale i tak působí zajímavě a vypadá pitelně :)

Martin2

Martin3: s Kamiki velmi opatrně - uložte si odkaz www.nomunication.jp/2018/07/06/infographic-japanese-whisky-real-or-fake (dole je search, vřele doporučuji každému, před koupí Japonky naťukat její název do políčka search)

Martin Krupička

Dobré ráno, tento odkaz sem dával již Jirka, ale neškodí si jej připomenout. Takže děkuji. Na druhou stranu by melo být primární, zda to je nebo není dobrá whisky. Za mě již japonské whisky jen zcela výjimečne, ale může být, že jako pití v poměru super. Zatím jsem nechutnal a jak jsem psal, cenu bych viděl kolem 900,-. MK

Martin2

Aaaa, neexistuje špatnej Arran to je fakt - technická, limitka 3220 lahví byl ročník 2007 - 8YO (původní design lahve whiskybase.com/whiskies/whisky/106222) ne tahle nová, osobně se mě tahle nová flaška nelíbí. Mnoho lahví od té z 2007 bylo www.whiskybase.com/search?q=Arran+Amarone

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Martin Krupička

Dobrý večer, no to je právě otázka. Arran je velmi slušné pití, ale nahoru moc nejde. Nyní vydal nějaké speciální láhve, ty jsem si třeba do sbírky koupil. MK

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Franky

Oplatí sa ako investícia aj arran 18y, respektíve 21y? Cena je dobrá na tie roky

Memphis

Zdravím , co říkáte na lahve jako dalmore 18, king alexander, caol ila 25 , glenmorangie 18,19 ?

23.2.2021

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 02/2020

No limit whisky and spirits investing 02/2020

2 + Číst dále
22.2.2021

Jak zavoskovat láhev

How to wax a bottle

1 + Číst dále
15.2.2021

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva recenze

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva review

1 + Číst dále