Martin Krupička

Šumivá vína pro nový rok

19.12.2019
Sparkling wines for last day of the year

Letošní rok bych si vám dovolil představit několik zajímavých šumivých vín a apelací, o kterých možná ani nevíte, že existují, ale pokud byste objevili jejich kouzlo, možná se stanete hvězdou firemního i soukromého večírku. Mým cílem nyní není doporučit vám Moëta, ale naopak vám ukázat, že za stejné peníze lze pořídit i něco navíc. Příběh.

  

Bohemia Ryzlink rýnský

Začneme trochu zlehka. Jak jsem psal v minulosti, když není dobré pivo ani víno, piji na vesnickém „plesu“ Bohemku. Jenže není bohemka jako bohemka. I zde si můžete zvolit daleko lepší variantu, nežli je klasické demi. O ryzlinku se říká, že je to víno králů a král vín. No a já s tím naprosto souhlasím. Bohemia Ryzlink rýnský mě zaujala jak cenou, cca 130,- Kč oproti demi 109,- Kč, to není nic, obsahem alkoholu 13% oproti standardním 11 – 11,5%, ale také chutí. Za pouhých dvacet korun, jste přesedlali z Fabie htp 1,2 na poměrně slušně vybavenou Octavii. A to není vůbec špatné.

 

 

Franciacorta

Trochu zvláštní název, že? Je tam něco o Francii, ale moc to francouzsky nezní. Aby ne. Jedná se velmi malé území na severu Itálie v oblasti Lombardie, které je v překladu nazýváno malá Francie. A srovnání skutečně není náhodné. Podloží, podnebí, způsob výroby vína, vše je velmi podobné, téměř až identické. Dále si dovolím malé srovnání:

 

Francie Champagne

Rozloha 32 000 ha

Produkce 300 milionů láhví

Odrůdy: Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Meunier

Doba zrání ročníkové láhve 36 měsíců

 

Itálie Fraciacorta

Rozloha 2200 ha

Produkce 7 milionů lahví

Odrůdy: Chardonnay, Pinot nero, Pinot bianco

Doba zrání ročníkové láhve 37 měsíců

 

Specialitou je však Fraciacorta Riserva, která zraje na dnešní poměry neuvěřitelných 67 měsíců. Je to skutečně úžasný příběh a standardní láhev můžete pořídit již od cca 400,- Kč. Takže můžete přijít na party s Bohemkou, Champagne, ale Franciacorta má příběh. Zkuste si najít něco o historii.

 

 

Champagne

V tomto bodu se budu trochu opakovat, tak se omlouvám. Je na vás, zda podlehnete reklamám a koupíte si Moët, nebo zvolíte moji volbu a volbu odborníků a to je Mum. Lepší cena, lepší kvalita, lepší pití. A pokud vám připadá cena za láhev kolem tisíce korun moc a nechcete levná champagne za 300,- Kč, ale jste ochotni si trochu připlatit a zároveň chcete fakt dobré pití poměr cena vs. výkon, pak jděte do Tesca a kupte si jejich Tesco chamapgne Cru. Tesco mě neplatí, ale prostě to tak je. Absolutně to není špatná volba. Já bych osobně řekl, jedna z nejlepších. Záleží na vás, co chcete. Dobré champagne, nebo reklamu.

 

 

Kanadský Reif Estate

Další zajímavou variantou je Sparkling Chardonnay Reif Estate Winery, který v současné době můžete pořídit za akční cenu 590,- Kč. Pokud bych měl něco zdůraznit u tohoto vína, tak pak je to lehkost a ovocnost. Víno nebylo také vyráběno nějakou horkou jehlou, takže má i o krapet vyšší obsah alkoholu, což mu určitě dodává na zajímavosti. Jeho hodnocení se pohybuje od 88 – 91 body, což už také ukazuje na určitou oblibu a kvalitu. Je pravdou, že to není víno pro každého. Kdo má vysloveně rád champagne, ten se v této láhvi nenajde. Na druhou stranu, pokud patříte k příznivcům prosecca, tak tohle je přesně vaše parketa. Krásné, milé, ovocné, k sýrům více nežli zajímavé.

 

 

Závěrem

Mým cílem nebylo mezi stovkami láhví prosecca dávat nebo hledat nějaký tip. Byl by to asi nesmysl v dnešním systému slevových akcí. Ona i ta cena je důležitá a já se nerozhoduji jinak. To je zcela v pořádku. Dnes jsem jen chtěl upozornit na některé zajímavosti pro vás, kdo si prostě chce koupit třeba jednu lepší, nebo ještě lépe jinou, originální láhev na poslední den roku 2019. Chtěl jsem ukázat, že cena, reklama atd., nemusí být to nejdůležitější. Proto se také nebojím jít do Tesca a koupit si jejich výrobek. Je tedy jen a jen na vás, jak budete pokračovat dál. Ta Franciacorta je fakt dobrý tip a příběh.

 

MK

Vašek

Dobrý den Martine, má podle Vás (investiční) smysl i kvalitní americký bourbon? Některé palírny (Woodford Reserve, William Larue Weller, Balcones Texas, Elijah Craig atd.) vyrábějí dle mého soudu velmi zdařilé kousky se skvělým hodnocením jak laické, tak odborné veřejnosti. Jak na to prosím máte názor Vy? Děkuji a zdravím.

Martin

Podle mě Pappy Van Winkle určitě ostatní asi moc ne - uvidíme co pan Krupička.

6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále
30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

1 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále