Martin Krupička

Časté otázky a odpovědi

6.12.2019
FAQ

Dnes mi dovolte odpověď na některé otázky, které se opakují, tak abych trochu ušetřil času, píši je sem.

 

Vadí, že láhev nemá/má kolek?

Na to vlastně neexistuje nějaká správná odpověď, i když za mě osobně je to benefit. Já to chápu jako potvrzení originality láhve, je to něco navíc, co je ku prospěchu investice. V zahraničí to zase někdo nemusí mít rád s tím, že je láhev „upatlaná“ nějakým nevzhledným papírkem. A teď si vyberte. Každopádně, pokud si objednáte láhev např. z UK, kolek mít nebude a není to chyba. Jak jsem říkal mnohokrát. Otevřít krabičku nebo tubus, vhodit účet, zavřít a hotovo. Pokud kolek má, za mě super. To poslední, co bych chtěl, je kupovat za velké peníze falešnou láhev. Pořád platí, whisky není bankovka. Je to destilát, obyčejné sklo, kus plechu, korku, umělé hmoty a papíru. Konec. Takže za mě je kolek super.

 

Jak se vyhnout tomu, že koupím dražší láhev, kdy poté zjistím, že investice není až zase tak výhodná?

Také složitá otázka. Na první dobrou většina lidí řekne, prodat. A mnozí čtenáři to tak také dělají a popravdě, nic proti tomu. Zrovna dnes mi přítel poslal takové video, kde byla věta: Na svých chybách se učíme, na cizích děláme byznys. Nicméně, vždy stojíte před rozhodnutím, proč jste tuto láhev vůbec kupovali a co můžete prodejem získat. Já např. neprodávám žádnou láhev, mám upřímnou radost z vlastnictví, jako takového. Když už něco koupím, peníze v hlavě odepíši a hotovo. Druhým pohledem je, že jsem v životě udělal mnoho investičních chyb, takže přístup, že prostě neprodávám, se mi mnohdy vyplatil. Klasickým příkladem z minulosti je Yamazaki Puncheon a z doby nedávné Old Pulteney 21y. Zkrátka a dobře, nikdy nevíte, co půjde nahoru a proč. No, ve většině případů se to odhadnout dá, ale nic na tomto světě vyjma smrti není skutečně jisté.

 

Mám po prarodičích láhev XY a nevím, zda jí mám za 10 – 15 tis. prodat.

Moje odpověď bude v celém životě pořád stejná. A co tím prodejem získáte? 10 000,- korun? Ok. A co si za ně koupíte? Mobilní telefon? Ok. A co budete mít za dva roky? Nic. Ok, dobrý obchod. Ne, je to ten nejhorší obchod. Whisky chleba nejí, nepotřebuje zvláštní zacházení, tak to nechte pro vaše děti, vnoučata. Na 5, 10, 15ti tis. velmi často život nepadá. Moje rada zní jasně. Budujte sbírku, přidejte k tomu dvě nuly a pojďme se bavit.

 

Můžete mi poradit zda je dobrá investice:

Glenmorangie Bacalta: V tuto chvíli ne.

Ardbeg Ardbog: Držet

Big Peat 1992: Držet, i když znám lepší investice

Highland Park Ice Edition: Očekávám je pozvolné zhodnocení. Možná tak za 10 let se to zlepší.

 

Dobrý den, můžete mi nabídnout tequillu, která obsahuje červy?

Zkuste můj článek: Červ na dně láhve, Tequilla – šílené mýty. Ideálně přes vyhledávač je to nejjednodušší.

 

Mám doma J. Walker z 90. let. Jakou má cenu?

Předem bych chtěl říci, mám ji také, dostal jsem jí jako dárek, takže super. To je to příjemnější. Všeobecně u těchto běžných láhví z těchto let platí pravidlo 2500 – 4500,- za láhev.

 

Doporučíte láhev koňaku cena vs. výkon?

Hardy 50y. Zatím nic lepšího neznám v cenové hladině do 4500,-.

 

Jste opravdu přesvědčený o tom, že je whisky lepší investice nežli spoření?

Tak pokud rozumíme rozdílu např. mínus jedno procento, to udělali penzijní fondy minulý rok, a plus dvacet a více procent, pak si troufám říci, že whisky je sexy produkt.

 

Mám koupit raději jednu nebo více láhví?

Za mě je to jednoduché. V 98% chcete koupit nějakou marketingově profláknutou láhev, která se ale právě marketingově vyčerpala. Klasickým příkladem je 80% láhví Brora. Investujte s rozumem do více láhví. Bude vás to bavit víc a víc tak vyděláte. Rizika jsou také téměř minimální.

 

Závěrem

Doufám, že jsem tímto trochu vyrovnal resty. Budu se těšit i na další vaše dotazy, návrhy, připomínky. Krásný prosinec 2019.

 

MK

Matej

Zdravim Vas Martin a dakujem za zaujimave zhrnutie otazok a myslienok ktore sa objavovali. Chcel by som jednu pridat - Glen Grant 18 uz niekolko rokov zbiera ocenenia (hlavne v ramci Whisky Bible). Ide o investicny kus? Dakujem pekne za nazor

Martin Krupička

Dobrý den, když se bavíme o této láhvi, můj názor na ní je takový, že jsem si před měsícem objednal ještě jeden kus. Za mě je to jeden z černých koňů, na kterého každý nyní plive, hází na něj špínu, ale jednou se bude divit. Glen Grant 18y je výborná investice, byť se to nyní tak nejeví. MK

Standa N

Dobrý den, děkuji za článek, dovolím si doplnit informaci o kolku. Kolek by neměl opouštět území státu. V uvedené Velké Británii jsou kolky součástí etikety (růžové kolečko viz https://www.alamy.com/stock-photo-hm-revenue-customs-liable-to-uk-excise-duty-label-printed-on-a-bottle-27805146.html ) a například na whiskyexchange to řeší přelepením samolepicím černým kroužkem. Takže většina z nás (pokud si objednala z UK) doma kolkované lahve má, ale maskované. Ale ...když jsem si ale objednal z UK Lakes whiskymasters reserve II, tak se s tím nemazali a poslali mi to přímo do ČR natvrdo s nepřelepeným kolkem. Takže kdo objednává z UK, tak má podle mého všechny láhve s kolkem a může (pokud je možné to kolečko bez úhony sloupnout) kolek pro prodej ,,oživit, pokud to není trestné. Pokud tedy budeme říkat kolek tomuto kolečku označujícímu uhrazenou spotřební daň. U nás se sice kolky zavedly při methanolové aféře, ale slouží stejným způsobem. Hledal jsem i v předpisech UK a našel, že za litr čistého alkoholu je daň 28,74 libry (při 20°C měřeno), takže na 40% láhev o obsahu 0,7 l platíme 8,05 libry. Kéž by nám to odečítali. Za ty peníze se v ČR férově opijete dvěma lahvemi nějakého levného patoku z Kaufu. U nás je to myslím něco kolem 80 kč na 40% a 0,7l. A pak mi řekněte, jak se u nás může prodávat 0,5 l 37,5% alkoholu za 100 kč. daň je více než polovina z ceny lahve. To budou dobroty. Kolekcím všech sbírajících zdar, zejména nyní před Vánoci.

jirka

Standa N : no někteří prodejci, pokud kupujete napřímo tak vám rozdílnou cenu ve spotřební dani zohlední, například Laphroaig, Highland Park a tak...jinak za mne kolek nic neznamená, Italové, mistři ve vytváření fake flašek dělaj padělky vč. kolků...člověk nepozná nic...

Martin Krupička

Krásný den, s tím musím naprosto souhlasit. Itálie je často svět sám pro sebe. M

Lukáš

Matej: Mtin Krupicka psal ve clanku o GG18y, ze oceneni pri WB bude bud polibek smrti nebo to cenu vystreli nahoru. Ja ji koupil za 3340 a nyni se da sehnat dost pod 3tis i s dopravou. Takze zatim to vypada na scenar A.

Martin Krupička

Dobrý den, jak jsem psal v odpovědi výše. Láhvi věřím natolik, že jsem si koupil ještě jednu. Za mě je to jedna z největších investičních příležitostí poměr cena x výkon. MK

Martin

Dovolím si také přispět - Ohledně Glen Grant 18 bych byl opatrný značka změnila design balení a 18ti letá z oficiálních stránek zmizela co jsem posledně koukal, buď tedy bude občas nebo už nebude nikdy a bude jen 10ti letá - 2 věci jsou jisté to balení co zde bylo doporučeno už nikdy nebude a za druhé je to dobré pití co jsem měl možnost ochutnat, já bych do ní šel někde kolem 2,5 tisícovky. Co se týče kolků přikláním se k názoru Jirky navíc s tím že pro mě hyzdí originální balení a okamžitě je sundávám - dokonce bych si dovolil rozporovat názor pana Krupičky že kolek zajistí jakousi originalitu láhve - 1. měl tu čest 2x láhev z Tesca řádně kolkovanou jednou JW Red Label podruhé Glenfiddich 12 kdy obsah byl tak akorát na vylití nebo do dílny a rozhodně ne to od čeho byl kolkovaný obal. 2. Po čase sundávání kolků v tom dostanete praxi, mám plný šuplík sundaných kolků bez poškození (určitě nejsem sám) úplně naprd jsou informace z celnice které si přečtete z QR kódu (odkazu) na našich kolcích (kdo to vůbec někdy zkusil ví o čem píšu). Chci jen naznačit že není vůbec problém koupit hafo levné vodky sundat kolky a přelepit je například na Glenfiddich 12 propašovaný z Ukrajiny, duhá věc je jak to dostat do krámu - prostě kolky v ČR jsou naprd. To už jsou lepší ty UK kolečka která jsou součástí originalní etikety s svítí pod UV to už jen tak z původní flašky sundat nejde. P.S. pokud tu samolepku z UK někdo zkoušel odlepit tak v 6ti z 10ti případů je střed odřezaný nožem - Totiž obchodníci v UK mají při exportu povinost tyto kulaté známky spotřební daně hlavně znehodnotit ne jenom přelepit, takže správně je vyříznou a aby to nebylo tak hnusné tak tu díru v etiketě přelepí kruhovou samolepkou stejného průměru a barvy - aby se někdo potom nedivil až to kolečko sloupne.

Vašek

Ohledně Glen Grant 18yo, osobně bych do ní nešel. Mrkněte na níže uvedené odkazy (Whisky Collectors Investors Index), tam vyčtete, které značky investoři a sběratelé milují. Samozřejmě platí, že co je dnes, nemusí být zítra, ale jisté vodítko to je. https://www.rarewhisky101.com/indices/distillery-rankings/whisky-collectors-index https://www.rarewhisky101.com/indices/distillery-rankings/whisky-investors-index

Martin Krupička

Krásný začátek týdne, něco jiného je značka a něco jiného je láhev. Pokud je láhev úspěšná v jednom roce, je to fakt dobré. Pokud je úspěšná dva roky po sobě, je to výjimečné. Pro mě je to skutečně fantastická příležitost. Stačí si jen a jen chvilku počkat. MK

Martin Krupička

Dobrý den, a to si myslím, že GG 18y vyhrává po 4. v řadě. MK

František

Nečekaná pravda o japonské whisky.... https://poznejwhisky.cz/zajimavosti_whisky/necekana-pravda-o-japonske-whisky/

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za odkaz pro všechny čtenáře. Výborný článek. MK

Roman

Mna zaujala ta cast o destilerke BRORA, nakolko mam od nich v zierke niekolko flias. Celkom nerozumiem tomu konstatovaniu...ako ze to je zla investicia? alebo napak dobra investicia? A zaujimalo by ma, preco. Nech je odpoved akakolvek. Dik.

Martin Krupička

Dobrý den, tak nyní možná píchnu do živého, ale pojďme do toho. Vždy jsem rád na poradách přirovnával problém k ženám. Ušetřilo mi to 90% času. A whisky Brora si představte jako úspěšnou zpěvačku, která už ukázala tolikrát obnažená prsa, zadeček a vůbec celou sebe nahou, že nemá čím překvapit. Prostě přestala být zajímavá. A to je Brora. Super whisky, držák na cenu, no většinou, jsou i láhve s docela slušným poklesem, ale velká šou se nekoná. A v nejbližší budoucnosti se ani nebude. Raději koupím 8x dravců, ze kterých 2 láhve budou bída, ale 6 mi bude super vydělávat, že 1x Brora. MK

Honza

Dobrý den mohl bych položit dotaz? Koupil jsem Appleton Estate 30y limitovaná edice 4000 láhví - má tato láhev budoucnost co se týče investice? Děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, investice to určitě je, otázka jak dobrá. Nedávno jsem byl pozván na ochutnávku rumů. Vše bylo perfektní, všichni jsme si to užívali. Pánové nám ukazovali podobné rumy, i mimořádná vydání např. v počtu 20 ks. Když jsem se zeptal na očekávaný zisk z této investice, odpověď byla nula a byli jsem vyzváni k doutníku. Více jsem prudit nechtěl. Tak asi tak. MK

Martin

Appleton asi nebude investicí, jako vodítko vám budiž že 21letý si běžně kupuji na pití a je stále k dostání několik let. V rumech frčí jediná značka jako investiční a to Caroni.

Martin

Caroni destilérka totiž už neexistuje. Kdo chce zainvestovat ať rychle koupí 21letý na Whisky Exchange a MoM za 240Liber (MoM od prosince neposílá do ČR netuším proč). V čechách už nejsou a poslední cena v ČR byla 9000. Na aukcích potom chodí podobné 300+ Liber.

Honza

Děkuji za odpověď je to má první láhev kterou nechci otevírat avšak věřím že na tom nezbohatnu ale burz to spíš jako vášeň. Lávev mě zaujala i proto že je limitovaná 4000ks ... Caroni se určitě podívám děkuji za typ

Martin Krupička

Dobrý den, výborný přístup. Nemyslím si, že je důvod být nešťastný. Je to dobrá láhev, jen ne výborná investice. Mam z roku 2007 několik podobných rumů a dělají mi radost dodnes. MK

Honza

Nešťastný určitě nejsem :) mám z láhve upřímnou radost a když to není mimořádná láhev tak příležitost k otevření se za 10-20let určitě najde :) děkuji za odpovědi

Honza

Nešťastný určitě nejsem :) mám z láhve upřímnou radost a když to není mimořádná láhev tak příležitost k otevření se za 10-20let určitě najde :) děkuji za odpovědi

Honza

Nešťastný určitě nejsem :) mám z láhve upřímnou radost a když to není mimořádná láhev tak příležitost k otevření se za 10-20let určitě najde :) děkuji za odpovědi

Marek

Dobrý den, jaký má podle Vás potenciál Glenfiddich Gran Reserva 21 YO. Děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, není to dobrá investice. MK

Honza

Nešťastný určitě nejsem :) mám z láhve upřímnou radost a když to není mimořádná láhev tak příležitost k otevření se za 10-20let určitě najde :) děkuji za odpovědi

Honza

Nešťastný určitě nejsem :) mám z láhve upřímnou radost a když to není mimořádná láhev tak příležitost k otevření se za 10-20let určitě najde :) děkuji za odpovědi

23.7.2020

Whisky a pivo

Whisky and beer

0 + Číst dále
13.7.2020

Blood Oath Bourbon Whiskey Pact No. 5 2019 DOPORUČUJI ideální investice červenec

Whisky and spirits, ideal investment of July 2020

0 + Číst dále
6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále