Martin Krupička

10 whisky pro začátečníka

17.6.2020
10 whiskeys for beginners

Whisky jako téměř vše v životě lze přirovnat k ženě. Není to jenom o kráse, ale i souznění. Když se za první republiky stal z chlapce muž, měl si k sobě najít ideální partnerku. Jak ale poznat ideální ženu k sobě? Jedna byla tichá, druhá divoká, třetí zase jiná. Až po čase zjistil, co mu nejvíce vyhovuje a tu si našel. U whisky je to stejné. Někdo má rád takovou, druhý zase jinou. Jak ale poznat, kterým směrem se nejlépe vydat a nebloudit. No pak bych vám doporučil 10 lahví whisky, které byste měli ochutnat, abyste věděli, po čem vaše srdce touží.

 

Aberfeldy 12y

Krásně ovocná whisky, kde si můžete vyzkoušet kombinaci základních chutí a vůní, kde i  začátečník najde příjemné jablko, hrušku, med, lehký nádech sherry a rašeliny. Nic složitého nehledejte, ale cena pod tisíc korun za láhev je více jak příjemná.

 

 

Balvenie Double Wood 12y

Další úplně jiná láhev. Zde také nacházíme klasické ovocné tóny, které jsou ale laděné více do sladka, takže v chuti můžete cítit spíše jak bych to řekl, kombinace kompotovaného ovoce s dubem, vanilkou a kořením. Každopádně Balvenie je velmi příjemná záležitost. Cena také pod tisícovku.

 

 

Highland park 12y

Pokud jsme zvolili tuto variantu, přecházíme do rašeliny, kouře, vřesy, lehkou slanost, ale zároveň sladkost. Zážitek je více jak příjemný, je to klasická whisky na dlouhé, chlapské popíjení. Cena pod 900,- je také zajímavá.

 

 

Laphroaig 10y

V podobné cenové relaci můžete ochutnat tuto neuvěřitelně vyváženou whisky, kterou vždy fakt rád dostanu jako dárek a je to opravdu good value for money. Silná rašelina, kouř, lékořice, slanost, koření, dub, to vše musíte ochutnat. Tato whisky vás doslova naplní svojí rozmanitostí.

 

 

Talisker 10y

Tento destilát je pro mě kombinací předešlých whisky. Skrývá v sobě ovocné tóny, ale zároveň příjemný kouř, rašelinu, mírnou štiplavost. Talisker 10y je také o něco silnější, což já mám rád. V láhvi můžete také najít i exotičtější ovoce, jako jsou mandarinky, ale také naše tradiční, byť také netypické maliny. Opět za 900,- dobrá volba.

 

 

Glendronach 12y

Tuhle láhev jsem prostě musel zařadit. Hodně Pedro Ximenez, hodně sherry, hodně sladkosti rozinek, zajímavá příchuť dřeva. Když se více zamyslíte nad obsahem, získáte hrušky, jablka, maliny, rozinky, pomeranče, čokoládu. Je to tedy celá plejáda chutí a vůní.

 

 

Glenfarclas 15y

Byť je o 3 roky starší, pořád za cenu do tisícovky. A popravdě, každý rok je znát. Jen v tom dobrém. Co mě na této whisky baví je zajímavá chuť dřeva v kombinaci s pomerančem a lehce hořkými ořechy, kdy je vše zakončeno příjemnou sladkostí.

 

 

Oban 14y

Pokud bych měl říci, proč tuto láhev, tak určitě proto, že v sobě skrývá zajímavou kombinaci slaných tónů a dubového dřeva. Vše je doplněno citrusy a jemnou rozinkou. Ta kombinace mě popravdě docela baví, byť není mojí nej. Na druhou stranu, kdo nemá rád takové ty velké rány, je pro něho Oban 14y skvělou variantou

 

 

Kavalan Sherry Oak

Pokud bych chtěl vybrat nějakou asijskou whisky pro začátečníky, byť je trochu dražší, tak by to byl určitě Kavalan Sherry Oak. Sušené ovoce, koření, marcipán, netypická sladkost a dlouhýýýý závěr. Kavalan je whisky, která opravdu chutná oběma pohlavím a vůbec nemám problém jí doporučit i pokročilým.

 

 

Auchentoshan Three Wood

Pokud něco u mě typicky charakterizuje Auchentoshan pak je to sladkost a jemnost. Čekejte takové příjemné, klouzavé pití, které bude hodně do čokolády a přezrálých třešní.

 

 

Závěrem

Nabídka whisky je mnohem, mnohem širší, takže bylo opravdu těžké vybrat pouhých deset lahví, které doporučit pro začátečníky. Na druhou stranu, si myslím, že je to velmi zajímavý výběr jak pro bar, tak pro zkoumání.

 

MK

Martin

Osobně bych doporučil ještě Nikka from the Barrel. Taky good value for money.

Martin Krupička

Dobrý den, poznat rozdíl v JPN whisky je určitě žádoucí. MK

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
7.6.2020

Ben Bracken. Úlet z Lidlu.

Ben Bracken. Interesting choise for money.

1 + Číst dále