Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 05/2018

29.5.2018
No limit whisky and spirits investing 05/2018

Květnové tipy tu jsou s malým zpožděním, ale pořád ještě v termínu. Trh nám již začíná lenivět, ale to je pro mě právě ideální čas na nákupy, protože stejná situace se neustále cyklicky opakuje. A jaké láhve jsem vybral nyní?

 

Laphroaig 15y Cairdeas

Pokud hledáte Yamazaki nebo Ardbeg této doby, je to podle mého názoru Laphroaig, který jede na nebývalé vlně popularity, zisku, kvality a oblíbenosti. Mohu říci, že už mě trochu bolí hlava z neustálého skloňování Macallan, Macallan, Macallan. Nyní vím, že to schytám, ale já prostě již tuto whisky nemohu doporučit, protože v ní v této cenové relaci vůbec nevěřím. Nevěřím, že je to dobrá koupě vyjma opravdu raritních láhví, které jsou ale nadopovány super drahým, ale také vynikajícím marketingem. Proto se jako investor ohlížím jinde. Kdo čte mé články pravidelně, opět to u mě není nějaká změna kurzu. Od začátku tohoto blogu říkám Laphroaig je má whisky láska. A když se s láskou spojí ještě rozum, tak to zkrátka musí fungovat.

 

Dnes, a musím potvrdit i časté komentáře, musím doporučit Laphroaig 15y Cairdeas. Jde o láhev, která byla destilovaná v roce 2002, stárla v bourbonových sudech patnáct let a i chuťově je opravdu vynikající. Já v ní našel vše, co jsem očekával. Slanost, kouř, dub, jemnou vanilku, oříšky, karamel, jemné ovoce. Jde o středně složitou whisky, která má příjemný, jemný, hřejivý konec.

 

V čem můžete mít u této láhve problém je, sehnat jí na českém trhu. To však neznamená, že na tom evropském není ke koupi a to za velice příjemnou cenu cca 2000,- korun. Je to další z whisky, která se hodí jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory.

Armagnac Darroze 40y 1978

Jedním z mých velmi oblíbených pití jsou armagnacy. V ČR můžete koupit spousty láhví nejrůznější kvality, ale pokud bych měl upozornit na značku, kterou mám opravdu rád a má velmi dobrý poměr cena vs. kvalita, jsou to právě Darroze. A pokud se zde bavíme o investicích, pak je to zcela jistě jejich 40y a 50y varianta. Ale pozor, ne klasická, ale ročníková Unique Collection  Tuto láhev jsem objevil na stránkách www.alkoholclub.cz a musím říci, velice pěkné.

 

Nyní jen zkopíruji obsah webu, protože nepotřebuje vůbec dalšího komentáře. Armagnac Darroze 40Y 1978 patří do řady Unique Collection rodiny Darozze vyrábějící armagnaky v oblasti Bas - Armagnac již několik generací. Byl destilovaný v roce 1978 a lahvovaný v roce 2018. Zrál tedy v dubových sudech přesně 40 let. V této kolekci ročníku 1978 je pouze 200 kusů.

 

Barva je jasně mahagonová. Vůně intenzivní po dubovém listí s ořechy a sušeným ovocem. V ústech se rozvine bohatá, příjemná chuť kandovaného ovoce s oříšky a kořením. Závěr si vychutnáte příjemně dlouhý, konejšivý.

 

Velmi dobrou investicí nemusí být jenom whisky. My jsme totiž zvyklí dívat se na všechny ty značky, ročníky, stáří apod.. Již jsem to mnohokrát řekl a tento názor zastávám i nyní. Kolik by stála whisky vyrobená pouze v počtu 200 ks a stáří 40 let? Něco mi říká, že tuto láhev prostě musím mít. Ve sbírce mám nejrůznější ročníky, ale převládá stáří destilátu 18 až 25 let. Těch 40letých tam moc není. A tak když se objeví takto zajímavá limitovaná série, opravdová limitovaná série, žádných 50 000ks, ale pouhých 200ks, pak si tuto láhev nechci nechat ujít. A také ano. Dnes je již láhev na cestě.

 

Armagnac Darroze 40y 1978 je také velmi příjemná alternativa k investičním rumům. Někdo zkrátka dává přednost před whisky sladším destilátům, protože mu více chutnají. Proč ne. A na závěr bych chtěl dodat, ještě jednu myšlenku, která již také v minulosti zazněla. Pokud vás armagnacy Darroze zaujali, určitě bych se podíval i na další nabídku v tomto druhu. Nedávno jsem zakoupil láhev k otcovým kulatinám. Uf, zatím ta cena nebyla tak zdrcující. Musím říci, vynikající dárek. Z investičních je tam ještě rok 1968. Rok 1967 je již vyprodaný. A rok 1978 vlastně již mínus jedna.  

http://www.alkoholclub.cz/darek-k-narozeninam/armagnac-darroze-40y-1978-49--0-7l/

  

Isle of Jura 30y Camas An Staca

Je opravdu složité někdy vybrat dražší láhev za slušnou cenu, která neztrácí svůj růstový potenciál. Tento měsíc vyšla volba na nový přírůstek do rodiny whisky Isle of Jura. Tato třicetiletá whisky zrála v americkém dubu po většinu svého života a její produkce je omezena na pouhých 2500 lahví ročně. Protože jsem neochutnal, musím bohužel pouze zprostředkovat oficiální zdroje:

  • Aroma: sladká, krémová vanilka, hrozinky a pomeranče. Ucítíte také papayu, guavu, slaný vzduch a lněný olej, dub.
  • Chuť: bohatý, silný začátek s příchutí čokolády, sladkého cukru, pudinku a karamelu. Dále náznak višní, povidel a nového koření.
  • Dokončení: dlouhé pikantní provedení s kakaovým nádechem, rozinky, kandovaná pomerančová kůra a slad.

Tuto láhev hodnotím jako poctivou selku. Přesně zapadá do kontextu ostatních mých podobných investic. Nečekám tedy nějaký super výkon, ale pravidelný zajímavý zisk. Pokud máte tedy přebytečných zhruba 12 000,- korun je to jedna z možných a zajímavých investic.

Závěrem

Současný trh nabízí mnoho zajímavého, ale snad se mi i tento měsíc povedlo upozornit na tři zajímavé láhve, které jsou dobře dostupné a mají svoji zajímavou budoucnost ještě před sebou.

 

MK

Luděk

Martine, kde se dá ještě sehnat ten Laphroaig? :-) nějak to nemůžu najít ani po světových obchodech :-) A už vůbec ne za cenu kolem 2000,- :-)

Luděk

A ještě jeden dotaz, na Isle of Jura už koukám delší dobu, ještě nějaký tip od této značky? :-)

jirka

Luděk: ten Laphroaig si můžete koupit pouze jako člen Friends of Laphroaig. Pokud nejste tak se stanete snadno, musíte mít passport z láhve Laphroaigu a po zadání unikátního kódu se stanete členem, pak v shopu budete mít láhev za 75,98 libry což samozdřejmě není Martinovo 2000,- kč a to v tom není poštovné do čech 26 libry a jste tam za krásných 2950,- Kč...když jich vemete více tak poštovné již tolik neroste takže se to celkem vyplatí:-) myslím že Martin v ní nenašel nic, jelikož by todle jinak věděl :-) já mám doma 3, jednu už vypitou, ale je opravdu skvělej...

Martin Krupička

Dobrý den, jedna z výhod sbírání alkoholu a neabsence dobrých přátel po celém světe je, že tu a tam dostanete něco zajímavého. To je případ i této láhve, kterou jsem obdržel k nedávným narozeninám v počtu 4 ks. Tedy mimo jiné. Já myslím, že skutečně je již některých komentářů netřeba. Dohonestují především vás. Ve svém věku a postavení nepotřebuji, nebudu a nemusím nikomu nic dokazovat. Přes dva roky blogu jsem mnohokrát dokázal, že si nemusím nic vymýšlet. Na FB jsem sdílel i mnohé faktury. Důvěru buď máte nebo nemáte. Pokud je toto váš svět, pak je mi to docela líto. Je to ale vás svět, nikoli můj. Děkuji. MK

Martin Krupička

Dobrý den, také bych se chtěl ohradit vůči tomu, že láhev lze zakoupit pouze tak jak vy říkáte. V Německu je zcela běžně k dostání, byť za vyšší cenu o zhruba 1200,- korun. MK

Jirka

jinak co se týče Jury, tak komplet předělala core, takže cokoliv koupíte ze starých věcí Diurachs Own, Superstition, Prophecy. atd tak se časem vyplatí...jinak parádní záležitost je One for the Road, limitka, celkem chválená, 5000 ks...ta má třeba potenciál a pak limitky v řadě Tastival...

Luděk

Jirkovi díky za tip na Laphroaig Friends, členem jsem a nenapadlo mě se tam podívat :-) Nevadí mi, že to není za cenu kolem 2000,- kterou udal Martin. Někdy uvede cenu vyšší než za kterou jsme nakonec sehnali a koupili (a taky tohle gratulací ocení, což je třeba uznat), někdy nižší. Někdy je to prostě štěstí narazit na lepší cenu nebo na poslední skladové zásoby a někdy to prostě už nestíhám :-) Takže boje o cenu myslím nejsou nijak důležité. Je fajn, že se tady potkáváme s různými názory. Je pravda, že bývá Jirka trošku ofenzivnější :-) nicméně často přidává tipy a stránky, kam se vyplatí se podívat a to je myslím smyslem a Martin to již několikrát potvrdil. Prostě otevřeme diskuzi :-) Já děkuji Martinovi za tipy a nápady, cože nedělám poprvé. Děkuji ale i Jirkovi, protože myslím, že je důležité, že zazní i nesouhlasné stanovisko. Představte si, že bychom tady všichni se vším souhlasili. Nebyla by to nuda?

Martin Krupička

Dobrý večer, odpověděl jsem níže. Já si myslím, že je tato láhev za cenu kolem 2000,- korun a své důvody vyjádření této ceny jsem popsal. MK

Jirka

Martine, tak to se omlouvám, nechtěl jsem se Vás dotknout, chápu že na ceny dárků se nekoukáme a proto jste se s cenou poněkud seknul .-)

Martin Krupička

Dobrý den, budu tedy počítat přesně. 75,98 libry při aktuálním kurzu 29,722 je za mě 2259,- korun. Pokud píši o částce cca 2000,- korun, pak mi přijde cca deset procent zcela v normě. Zahrnovat poštovné do pořizovací ceny je na jednu stranu fér, na druhou nesmysl. Zrovna vy se se mnou neustále dohadujete, co je to tržní cena. Cena je prostě 2259,- korun, cca 2000,- korun a pokud si tuto láhev chceme zakoupit v ČR a poslat si jí sem, toto poštovné jsem neuvedl již ze zmíněných důvodů. A jak bych to měl počítat u někoho, kdo si objedná 2, 3, 4 a více láhví? Kde je tedy reálná cena? Nevím. Mám i přátelé, kteří mají poštovné z UK zdarma, je už jedno z jakého důvodu, ale pro ně je prostě pořizovací cena 2259,-. Stejně to funguje i ČR eshopů. Někdo ho má, někdo ne. Takže ani v tomto případě nevím, o čem vedeme diskusi. Co zkratka cca také může znamenat. Pokud nakupujete větší množství investičních i neinvestičních láhví, velká spousta z nás má nějakou tu slevu, která bývá 5 až 20% z pořizovací. Už i toto považuji za zcela běžné. A třetí, velice jednoduchý argument zde píše Luděk. Tyto články čte několik tisíc lidí. Já jsem sám a nemám opravdu čas, den má pro mě bohužel pouze 24 hodin, hledat úplně tu nejvýhodnější cenu. Proto cca 2000,- korun, což je rezerva, protože jsem si vědom, že někdo může najít lepší cenu nežli mám já, což opět nemohu vyloučit, protože se tak v minulosti stalo. Takže až bude akce jako bývala na tatranky za 4,90 v celé ČR, tak až bude Laphroaig 15y Cairdeas za celosvětově doporučovanou cenu, tak s čistým svědomím napíši, je to za tolik a tolik. Ale i přesto, že Coca cola tuto cenovku dává přímo na své plechovky malého objemu, musíme konstatovat, že se doporučení také nedodržují. Nejsem tedy schopen, nikdy jsem to ani netvrdil, vždy najít tu nejlepší cenu. Je to i tím, že si plně uvědomuji hodnotu svého času. Tento blog je pouze zájmová činnost, na kterou v poslední době hledám velmi složitě čas, ale to si nestěžuji. Takže pokud mám někde ušetřit 200,- korun, za zaplatit za toho dvěma hodinami hledání, je to pro mě neekonomické. Doufám, že toto zcela jednoduché vysvětlení bude zcela dostačující. Co se týče ceny dárků, pokud vy zjišťujete jejich cenu, to je mi líto. Mnohokrát jsem psal, že Laphroaig je má citová záležitost, a tak tyto láhve dostávám i jako běžnou pozornost. A to velmi milou. Stejně tak i já svým blízkým přátelům občas kupuji něco, co mají rádi oni. Jen tak, nic od nich nežádám. A tím bych se vrátil k mnoha dalším a dalším komentářům, kde se zcela neshodneme pohledem na duchovno a materiálno. Váš svět je mi velmi vzdálený. Až jednou půjdu k bohu, půjdu nahý. Jinak si to ani nepřeji. MK

Martin Krupička

Dobrý den, stejně tak mám Armagnac Darroze 40y 1978 z www.alkoholclub.cz Nikde jsem nenašel lepší cenu, láhev se mi velice líbila a s tímto eshopem jsem nikdy neměl jediný problém. Dnes jsem objednal a dnes mi přišla od zásilkovny sms. Zkrátka perfektní. Pro mě výborná láhev, výborná cena, výborný přístup. Je možné, že někde na místě XY bych ušetřil 20 korun. Já jsem vsadil na jistotu. Takže Armagnac Darroze 40y 1978 za cca 5497,- korun. MK

Luděk

Jenom pro doplneni, taky nezapocitavam do ceny lahve postovne. Presne z tech duvodu, co pise Martin, takze tech cca 2000,- sedi :-) dekuji za vsechny reakce ;-)

jirka

Martine, Vy si to děláte v podstatě sám svou neznalostí sám. Pokud mi shop prostě jinou možnost nenabídne a musím vzít jejich poštovné tak ano, za mne je to cena láhve. Pokud mají Vaši přátelé poštovné z UK zdarma tak přesto cena této láhve pro UK trh 81 liber (vyšší než do ČR jelikož v UK mají vyšší daně) a 7 liber poštovné, přes to nejede vlak (ledaže by jste měl cestu na Islay a koupil si to osobně), cena je tedy 88 x 29,722 = 2615,- Kč...u Laphroaigu je dobré že si můžete ještě neco koupit navíc, ale třeba Highland park a jejich limitka stála 75 liber a do čech vám dali 22 liber poštovné a vůbec se s Vámi nebavili a člověk mohl koupit jen tu konkrétní láhev, takže mi budete tvrdit že cena je 75? Já to vnímám tak že cena je tolik kolik skutečně zaplatím...

Martin Krupička

Dobrý den, já si myslím, že jsem se k tomu v několika bodech vyjádřil a to dostatečně jasně. Ještě jednou tedy a na FB je to i jasně doložitelné. Já třeba nikdy nekupuji jednu láhev. U vína minimálně šest láhví, u destilátů minimálně dvě láhve. Nikdy jsem to nezamýšlel a ani to nebudu dělat, že bych v článcích ještě řešil poštovné. Zrovna včera mi psal na mail čtenář, že on to má tak, že kamarád jezdí do UK jako řidič. Zkrátka těch možností je spousta. Mojí asistentce takto vozí její kamarád sušená rajčata ze Španělska a mě zase jiný kamarád víno z Itálie. Prostě řešit poštovné je nad moje síly a chápání. Zrovna když vám to nyní píši, tak si vzpomínám, že můj jiný kamarád, který pracuje v IT začal létat do USA. Na zpáteční cestě mi posílá fotky z obchodů, zda nechci něco dovézt. Já chápu, že musíte mít pravdu, ale skutečně já nebudu v článcích řešit poštovné jako součást tipu. Cena na mezinárodním trhu je cca XY a je na každém čtenáři, zda si láhev dokáže sehnat levněji, pak velká gratulace a upřímné gratuluji, a jak si vyřeší dopravu už je také na každém. Ještě tento rok velmi pravděpodobně budeme s kamarádem realizovat náš projekt s unikátním alkoholem a věřte nebo ne, ono to z toho projektu bude snadno poznat, poštovné a další poplatky budou nula. I když mi přímo výrobce pošle sto láhví, nikdy nezaplatím ani korunu na poštovném. Proč, bude hned každému jasné. Nebudu však předbíhat. Hezký den a více pozitivního myšlení. MK

Martin Krupička

Dobrý den, já si myslím, že jsem se k tomu v několika bodech vyjádřil a to dostatečně jasně. Ještě jednou tedy a na FB je to i jasně doložitelné. Já třeba nikdy nekupuji jednu láhev. U vína minimálně šest láhví, u destilátů minimálně dvě láhve. Nikdy jsem to nezamýšlel a ani to nebudu dělat, že bych v článcích ještě řešil poštovné. Zrovna včera mi psal na mail čtenář, že on to má tak, že kamarád jezdí do UK jako řidič. Zkrátka těch možností je spousta. Mojí asistentce takto vozí její kamarád sušená rajčata ze Španělska a mě zase jiný kamarád víno z Itálie. Prostě řešit poštovné je nad moje síly a chápání. Zrovna když vám to nyní píši, tak si vzpomínám, že můj jiný kamarád, který pracuje v IT začal létat do USA. Na zpáteční cestě mi posílá fotky z obchodů, zda nechci něco dovézt. Já chápu, že musíte mít pravdu, ale skutečně já nebudu v článcích řešit poštovné jako součást tipu. Cena na mezinárodním trhu je cca XY a je na každém čtenáři, zda si láhev dokáže sehnat levněji, pak velká gratulace a upřímné gratuluji, a jak si vyřeší dopravu už je také na každém. Ještě tento rok velmi pravděpodobně budeme s kamarádem realizovat náš projekt s unikátním alkoholem a věřte nebo ne, ono to z toho projektu bude snadno poznat, poštovné a další poplatky budou nula. I když mi přímo výrobce pošle sto láhví, nikdy nezaplatím ani korunu na poštovném. Proč, bude hned každému jasné. Nebudu však předbíhat. Hezký den a více pozitivního myšlení. MK

jirka

ok Martine, nechme toho, je vidět že každej máme svou pravdu :-) nicméně se na Váš projekt těším a snad tam budou dobré ceny když budete nakupovat po stovkách, to si pak od Vás rád i něco koupím :-)

Martin Krupička

Dobrý den, 100 kusů je max, které dovezeme do ČR. Alkohol často nelze koupit ani v zemích svého původu. Tak se budu těšit. MK

vašek

Martine, již nějaký čas sleduji Váš blog. Musím říci, že entuziasmus z něj jen čiší, což je dobře a fandím tomu. Na druhé straně trochu postrádám pokoru. Pokoru vzhledem ke znalostem. Nemohu se ubránit dojmu, že tady velmi často vaříte z vody, kdy Vaše názory jsou spíše přáním nepodloženým hlubšími znalostmi. Jak jinak si například vysvětlit Váš názor o prodejnosti lahví např. hotelům (viz http://martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/do-jakych-lahvi-investovat-whisky-investice/), když ten hotel to od Vás ani nemůže legálně koupit - gastrozařízení může od 1. 12.2013 nakupovat lihovinu jen od registrovaného distributora (má registrační číslo), který složil povinnou kauci 5 mil. Kč. Stejné je to i s Vašimi doporučeními. Pokud byste se jen trochu hlouběji zajímal o trh s whisky, věděl byste, že již několikátý rok je prakticky nesmysl investovat do festivalových lahví Ardbegu (některé jsou velmi příjemné na pití, ale reálný investiční potenciál skutečně nemají). Vždyť například Ardbeg Perpetuum dodnes koupíte za stále původní cenu. Přesto jste v loňském roce http://martinkrupicka.cz/clanky/rady-a-tipy/ardbeg-kelpie-doporuCuji-idealni-investice-cerven-2017/ doporučoval Ardbeg Kelpie s tím, že jeho hodnota do roka stoupne o 100 %, což už tehdy bylo naprosto nereálné. Tuto lahev lze v palírně koupit stále za stejnou cenu (jak jsem si koupil i já letos v únoru), případně na aukcích za cenu kolem 120 euro. To samé o Vámi udávaných hodnotách lahve. Investiční cenu netvoří to, za kolik ji koupím v obchodě. Bavíme-li se o investici, musím počítat s REÁLNOU cenou, jakou za lahev dostanu, tj. včetně všech nákladů. Prodej na přímo je zajímavý, nicméně nejste-li známý sběratel, těžko někdo od Vás koupí drahou lahev. A pokud ano, za zcela jinou cenu, než jaká se obecně udává, protože jde do rizika, že se může jednat o fake. Nezbyde Vám tudíž nic jiného, nežli ji prodat přes aukci. A tam již musíte započítat poštovné (tedy pokud nesednete do letadla či auta a danou lahev tam nezavezete osobně) a samozřejmě odměnu aukčnímu domu, která se pohybuje mezi 10 - 25 %. A dražitelé na aukce chodí z několika důvodů, z nichž asi nejčastějšími jsou snaha doplnit sbírku (což se povětšině týká právě výjimečných lahví ve vyšší cenové hladině), případně nakoupit levněji, nežli je na trzích běžné (což se povětšinou týká levnějších lahví). Vzhledem k tomu, že doporučujete lahve z té nižší cenové hladiny (tam patří i lahve v hodnotě desítek tisíc korun), lahev při nákupní hodnotě např. 1.000 korun a meziročního nárůstu 15 % (a to jsem optimista) bude za 5 let mít hodnotu cca 2.000 Kč. Krásný nárůst celkově 100 %. Při prodeji za uvedenou cenu však zaplatíte poštovné za lahev cca 600 - 800Kč (podle toho, kam to budete posílat) a aukční provizi 10 % (to je ta nižší varianta), což je dalších 200 Kč. Takže pokud se Vám danou lahev podaří prodat za cenu 2.000 (což ne vždy se podaří), je Váš zisk po 5 letech astronomických 0 -200,- Kč. Kolik takových lahví byste musel nakoupit a následně prodat, aby se jednalo o praktickou investici? Likvidita sběratelských lahví je totiž velmi nízká a proto se, stejně jako u umění či například hodinek většina investorů rekrutuje právě ze sběratelů, pro něž je investice až druhotnou záležitostí. I já jsem ten případ, kdy whisky sbírám primárně proto, abych ji pil. I tak vznikla moje sbírka - koupil jsem více lahví, nežli jsem byl schopen vypít. A pravda, vzhledem k tomu, že to sbírám již od 90. let poštěstilo se mi získat (a často i vypít) kousky, jejichž cena je dnes astronomická (viz např Balvenie TUN 1401 a podobně). Proto možná malé doporučení - konzultujte svá doporučení nikoliv primárně s wine-searcherem a internetovými obchody (ty jsou dobré pro kontrolu, zda daný destilát je ještě normáně v prodeji), ale s aukcemi, které nejlépe odrážejí aktuální cenu daného destilátu a její případný vývoj. Bude to reálnější a fundovanější. Nicméně Vám držím palce a těším se na další články.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za dlouhý komentář, kterého si velice vážím a pokusil bych se co nejstručněji na něj odpovědět. Nikdy jsem netvrdil, že vím vše, nebo mám vždy pravdu. Jedná se pouze o osobní pohled jednoho člověka. Pokud zde píšete o nadšencích, kteří si láhve prodávají de facto mezi sebou, nemohu souhlasit. Stejně tak u hotelů a barů, které velmi často nakupují v nejrůznějších dražbách, aukcích a od prověřených distributorů. A také už vůbec v budoucnu nevěřím na šílené provize 10 a více procent. Již dnes vím o projektech, kde se v budoucnu bude pohybovat provize za prodej 3-5%. Kdo byl, nebo zná někoho např. z Číny, ví, že Evropa je min. v oblasti IT atd. o deset let pozadu. Stejně tak bude vyřešena doprava. Také jsem vždy hovořil o 20 letech a sbírce s jasnou vizí. Je toho opravdu hodně, co se v budoucnu odehraje a nelze se tomu vyhnout. Stejně tak jsem naprosto přesvědčený a vím o obchodech, kdy jsou dnes asijskou klientelou vykupovány celé sbírky za opravdu velkorysé ceny. Musíte mít ale také co nabídnout. Jedna, dvě láhve jsou opravdu vhodné pro online aukce. Co se týče některých tipů, ano je to investice, někdy spekulace. Něco se povede více, něco méně, ale konečný výsledek by měl být povedený a zajímavý. Jak dlouho existuje tento blog? 2,5 roku. To je vlastně mrknutí okem. Stejně tak to funguje i u akcií. Nikdy nerostou všechny stejně a už vůbec ne do nebe. Podobně je na tom zlato, stříbro atd.. Alkohol není vše řešící lék. Je to zatraceně dobrá a výnosná varianta. Dnes se nám lidé mohou smát. Ať se smějí. To je neodmyslitelná součást všech vizionářů. Když děláte něco nového, musíte si počkat. Investování do alkoholu, whisky, je věc nová. Nová, ale s obrovskou budoucností. Velmi často by lidé reagovali stejně před sto lety u vína, whisky, ale i doutníků atd.. Virtuálních peněz je dnes tolik, že nikdo neví, co s nimi. Všichni víme, že prosperita střídá krizi a krize prosperitu. Jediný segment, který roste v době krize je luxusní zboží. Virtuální peníze nemají cenu. Opět, ano, musíte mít co nabídnout. Vy i já si budeme muset na svůj čas počkat. Věřím v investování do whisky. Věřím v budoucnost této komodity. MK

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za dlouhý komentář, kterého si velice vážím a pokusil bych se co nejstručněji na něj odpovědět. Nikdy jsem netvrdil, že vím vše, nebo mám vždy pravdu. Jedná se pouze o osobní pohled jednoho člověka. Pokud zde píšete o nadšencích, kteří si láhve prodávají de facto mezi sebou, nemohu souhlasit. Stejně tak u hotelů a barů, které velmi často nakupují v nejrůznějších dražbách, aukcích a od prověřených distributorů. A také už vůbec v budoucnu nevěřím na šílené provize 10 a více procent. Již dnes vím o projektech, kde se v budoucnu bude pohybovat provize za prodej 3-5%. Kdo byl, nebo zná někoho např. z Číny, ví, že Evropa je min. v oblasti IT atd. o deset let pozadu. Stejně tak bude vyřešena doprava. Také jsem vždy hovořil o 20 letech a sbírce s jasnou vizí. Je toho opravdu hodně, co se v budoucnu odehraje a nelze se tomu vyhnout. Stejně tak jsem naprosto přesvědčený a vím o obchodech, kdy jsou dnes asijskou klientelou vykupovány celé sbírky za opravdu velkorysé ceny. Musíte mít ale také co nabídnout. Jedna, dvě láhve jsou opravdu vhodné pro online aukce. Co se týče některých tipů, ano je to investice, někdy spekulace. Něco se povede více, něco méně, ale konečný výsledek by měl být povedený a zajímavý. Jak dlouho existuje tento blog? 2,5 roku. To je vlastně mrknutí okem. Stejně tak to funguje i u akcií. Nikdy nerostou všechny stejně a už vůbec ne do nebe. Podobně je na tom zlato, stříbro atd.. Alkohol není vše řešící lék. Je to zatraceně dobrá a výnosná varianta. Dnes se nám lidé mohou smát. Ať se smějí. To je neodmyslitelná součást všech vizionářů. Když děláte něco nového, musíte si počkat. Investování do alkoholu, whisky, je věc nová. Nová, ale s obrovskou budoucností. Velmi často by lidé reagovali stejně před sto lety u vína, whisky, ale i doutníků atd.. Virtuálních peněz je dnes tolik, že nikdo neví, co s nimi. Všichni víme, že prosperita střídá krizi a krize prosperitu. Jediný segment, který roste v době krize je luxusní zboží. Virtuální peníze nemají cenu. Opět, ano, musíte mít co nabídnout. Vy i já si budeme muset na svůj čas počkat. Věřím v investování do whisky. Věřím v budoucnost této komodity. MK

jirka

díky Vaškovi za názor který má stejný jako já, nicméně jen trochu poopravím ty aukční provize...v současnosti největší aukční portál v anglii https://www.scotchwhiskyauctions.com/ má provizi 5liber za láhev bez ohledu na to zda bude vydražena za 20 liber nebo 20.000 liber, což je fajn...Vašek asi myslel aukční domy typu http://www.bonhams.com/ nebo http://www.sothebys.com/ kde takové provize jsou, ale ruku na srdce tam by zase nenabrali Martinovo portfolio...já prodávám přes https://www.scotchwhiskyauctions.com/ a maximální spokojenost, ceny vysoké a minimální poplatky...jen ta doprava do anglie by mohla zlevnit to je pravda, 1200 kč za 8 flašek mi přijde dost co sem posílal posledně :-)

Martin Krupička

Dobrý den, odpovím ctrl c, ctrl v od Vaška: A pravda, vzhledem k tomu, že to sbírám již od 90. let poštěstilo se mi získat (a často i vypít) kousky, jejichž cena je dnes astronomická. A já bych dodal: Pokud od začátku budu sbírku na 20 let více k tomu není co dodat. MK

vasek

martine, ale hotely, stejne jako ostatni gastro provozy od vas vasi whisky, nejste-li oficialni distributor lihu, nemohou nakoupit, protoze ji opetovne neuvedou do provozu, tj. nemohou ji u sebe v provozu nejen nabizet, ale ani mit. to je zakon od roku 2013 a jeho poruseni je drakonicky sankcionovano. jinak svoji sbirku whisky buduji od 90. let (necelych 4.000 lahvi), ale stale dokupuji nove lahve. proto si troufam rici, ze situaci na trhu s whisky (i vzhledem k profesionalnimu zamereni) dlouhodobe sleduji a celkem podrobne znam.

vasek

mimochodem i asijsky trh znam, protoze se pohybuji na aukcich v hinkongu a singapuru. a tam je vetsi zajem o drazsi proverene znacky.

vasek

nicmene tento blog ma jedno velke pozitivum - rozviril debatu o investovani do whisky. osobne si myslim, ze investice do whisky jsou vyhodne, ale v jinem rozmeru. tady je to spis vyhodna koupe k pozdejsimu vypiti. z doporucovanych lahvi se asi na duchod nezabezpecite, ale muzete si ho zprijemnit.

Martin Krupička

Dobrý den, za poslední 4 roky se některé mé láhve zhodnotily o 600 procent. Zvláště od Yamazaki, které jsem nakupoval včas. Nikdy jsem si nemyslel, že má sbírka ze mě udělá rentiéra, ale zcela nepochybně doufám, že její zhodnocení bude oproti všem ostatním produktům a investicím velmi, velmi, velmi výhodná. MK

vasek

nicmene tento blog ma jedno velke pozitivum - rozviril debatu o investovani do whisky. osobne si myslim, ze investice do whisky jsou vyhodne, ale v jinem rozmeru. tady je to spis vyhodna koupe k pozdejsimu vypiti. z doporucovanych lahvi se asi na duchod nezabezpecite, ale muzete si ho zprijemnit.

Pavluscha

Pro Vaška: Jak jsem pochopil z Vašich reakcí zřejmě připravujete svůj blog, který néjen rozvíří debatu o whisky, ale nabídne i tipy na investice v jiném rozměru . Velmi Vaší aktivitu vítám a těším se nový konkurenční blog, kde budeme moci všichni využít a čerpat z Vašich bohatých zkušeností z investování v této oblasti . Díky za tenhle postoj, který dělá chlapa .:-)

Martin

Dotaz na Vaška - klobouk dolů před vámi s mými 120 láhvemi se najednou cítím jako úplný žabař, mám dotaz kde máte ty cca 4 tuny lahví? To už asi nejde mít doma. • Pane Krupička vážím si vás aniž bych vás znal nebo viděl já vám sahám tak max. po kolena - doufám že vás místy opravdu přehnaná kritika hraničící s hnidopišstvím neodradí od psaní tohoto webu, času máme všichni málo. Ačkoliv se mě osobně zatím žádné vaše doporučení nezamlouvalo (co není může být) opravdu rád si vaše příspěvky čtu a to všechny i o oblékání a domácí tvorbě nejen alkoholu - asi zkusím nějaký ten med.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za slova podpory. Na druhou stranu mi dovolte říci výrok, který se mi v životě mnohokrát osvědčil. Národ by se měl na své hrdiny dívat dalekohledem, nikoli mikroskopem, jinak mu hrozí, že žádné mít nebude. Proto si myslím, že to nemusí být až takové. Sám se skutečně cítím jako úplně obyčejný kluk. Velice děkuji za vaše slova, že se vám tento blog líbí. To že jste si nekoupil zatím žádnou láhev, nedošlo tedy ke shodě, nevadí. Pokud někdo čte blog o cestování a rozhodne se cestovat, je to úspěch, i když si zvolí úplně jiné destinace, nežli autor blogu. To přeci nevadí. Co se týče medu, opravdu doporučuji. Příběh mé dcery je skutečně pravdivý a myslím si, že jsem jí tím zachránil svým způsobem zdraví. Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů. MK

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za slova podpory. Na druhou stranu mi dovolte říci výrok, který se mi v životě mnohokrát osvědčil. Národ by se měl na své hrdiny dívat dalekohledem, nikoli mikroskopem, jinak mu hrozí, že žádné mít nebude. Proto si myslím, že to nemusí být až takové. Sám se skutečně cítím jako úplně obyčejný kluk. Velice děkuji za vaše slova, že se vám tento blog líbí. To že jste si nekoupil zatím žádnou láhev, nedošlo tedy ke shodě, nevadí. Pokud někdo čte blog o cestování a rozhodne se cestovat, je to úspěch, i když si zvolí úplně jiné destinace, nežli autor blogu. To přeci nevadí. Co se týče medu, opravdu doporučuji. Příběh mé dcery je skutečně pravdivý a myslím si, že jsem jí tím zachránil svým způsobem zdraví. Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů. MK

vasek

to pavluscha: ironie je krasna vec. nicmene na takovyto blog uz nemam kapacity, protoze o whisky krome pravidelnych prednasek pisu jednak do tistenych, jednak do internetovych periodik. mozna, kdybyste se o whisky vice zajimal (zejmena o investice), mohli bychom se potkat na nektere z mnoha prednasek pro verejnost o investicich do whisky (whisky fest by barlife, whisky life,forbes, fincentrum, atd.). a kdybyste cetl pozorne, pochopite, ze tento blog a priori nehanim, ale pouze s nekterymi nazory polemizuji. coz si vzhledem k temer dvacetilete profesionalni praci s whisky troufam dovolit. pouhe adorovani bez kritiky je prima cesta do pekel.

vasek

to martin: pres 800 (druhu, nikoliv lahvi - tech je radove o 600 vic) mam ve svem klubu, nekolik desitek doma a zbytek vzhledem k cene a unikatnisti nekterych lahvi v hlidanem skladu napojenem na centralni pult. whisky sbiram pres 25 let, temer 20 let se whisky profesionalne “zivim”, takze je logicke, ze za tu dobu se mi neco “malo” nahromadilo.

Pavluscha

Pro Vaška: Děkuji za Vaší reakci, ano tento blog sice nehaníte,ale více než méně napadáte tipy , které tady pan Krupička nabízí. Správně jste rozpoznal, že jsem ve světě whisky a investování v něm nováčkem. Když jsem loni objevil tenhle blog, byl jsem potěšen, protože díky němu se pomalu začínám v světě whisky orientovat. Vás a Vaší činnost neznám, ale nezpochybňuji tím, že jste ve světe whisky odborníkem. To o co mi šlo je, že tenhle blog je jediný svého druhu a pan Krupička tím, že tady zveřejňuje své tipy má odvahu anebo jak my v Ostravě říkáme koule jít se svou kůži na trh. A to já velmi oceňuji. Takže když se pak objeví někdo jako je třeba jirka a nebo Vy a příjde s kritikou, příjde mi to divné. Něco jiného je když příjdete s odkazem na článek či recenzi (což jste udělal až teď), kde se můžeme s Vaší prací seznámit, úplně ideální by bylo s odkazy na konkrétní články. Mějte hezký den.

vasek

to pavluscha: nemyslim si, ze napadam. spise rozporuji nektere tipy (nikoliv vsechny ci vetsinu, jak pisete), ktere pan krupicka zverejnuje, protoze jim slibovane zhodnoceni je proste nerealne (viz kelpie). i kdyz, kdo vi? pravdou vsak je, ze slibovane rocni zhodnoceni 100 %, ktere jsem jiz v pocatku rozporoval jako nerealne, se ukazalo cistou fikci. zhodnoceni v soucasnosti je 0 %, protoze tuto lahev v palirne koupite za stejne penize, jako v lonskem roce. stejne je to s prodeji hotelum a gastronomickym zarizenim. proste nesmysl, nebot zakon v tomto pripade hovori vice nez jasne (viz vyse). a to jsou veci, na ktere upozornuji. nepoustim se do etiky, protoze nejsem profesionalni ceremoniar (i kdyz recepci na ambasadach ci vyznamnych vecerich jsem se jako host zucastnil nescislnekrat), do hodnoceni vin, protoze nejsem enolog (prestoze mam mezinarodni sommelierske zkousky), modnim trendum v oblekani a podobnych oblasti, jimz se profesionalne nevenuji. presto tento web vnimam pozitivne, jako zdroj k diskuzi, jako misto k prvotnimu seznameni s whisky.

Pavluscha

Vašku, pan Krupička píše o zhodnocení v horizontu 20 let. Já jen na závěr napíši, že se mi líbí filozofie pana Michala Horáčka, který říká: Máš-li jiný názor a jsi ve při , podpoř svou argumentaci a pojď do rizika, vsaď své peníze na důkaz toho jak jsi přesvědčen o svém názoru. V tomhle případě bych já osobně reagoval svým blogem a pokud nemám jak říkáte čas, tak bych jen tiše šoupal nohama :-)

vasek

to pavluscha: dochazeji-li argumenty, nastupuji invektivy. proto naposledy - nekritizuji blok jako takovy. pouze neproverene a znalostmi nepodporene rady. skutecny investor hleda informace z ruznych zdroju, aby mohl porovnat rizika, ktera jsou s danou investici spojena. proto upozornuji, stejne jako to delam na svych prednaskach, pripadne pri svych doporucenich, na rizika, pripadne nepresnosti. opet jako priklad uvedu vynos u kelpie, ktery byl garantovan ve vysi 100 % behem jednoho roku, nikoliv 20 let. a to jsem kritizoval. tu nerealnost, vzhkedem ke znalosti vyvoje “festivalovych” lahvi ardbegu v poslednich letech (naopak narust ceny u mnoha dalsich, zejmena starsich ardbegu je fenomenalni; ale tam se nejedna o investici v radu stovek ci tisic korun). prodej hotelum a gastro zarizenim - za stavajicich pravnich predpisu a vzhledem k vyvoji a tendenci je zprisnovat, nikoliv zjemnovat - opet nerealne. atd. budete-li cist pozorne a hlavne nezaujate, zjistite, ze pouze rozporuji nepresnosti v danych clancich, ale a priori je nehanim, stejne jako nazory pana krupicky. jde mi o fakticnost. vadi mi, pokud nekdo zcela nekriticky prebira neci nazory a neuvazuje o nich. proto taky se snazim na zaklade vlastnich zkusenosti s investicemi do whisky (o tech si myslim svedci i moje slusne zhodnocene portfolio a dlouholeta poradenska cinnost pro predni sberatele a investory whisky, stejne jako publikacni cinnost nejen v cr a sr, ale napr. v polsku, nemecku, italii, irsku, atd.) upozornovat na nepresnosti, pripadne varovat pred prilisnym optimismem a ocekavanim. whisky se denne venuji cca 12 - 14 hodin, a tak nemam skutecne cas venovat se dalsim s ni spojenym aktivitam. proto soupani nohou s diky necham na vas. #128521;

vasek

p.s.: mimochodem - vsechno, co pisu, je brano jako doporuceni, kterym se muzete ci nemusite ridit. doporuceni, v mem pripade podporene mnohaletou sberatelskou a investorskou cinnosti v oblasti whisky, nikoliv imperativ. a to si myslim mame s panem krupickou stejne.

Miny

Jura dnes vydražena za 245€ díky za tip ;-)

vasek

to pavluscha: dochazeji-li argumenty, nastupuji invektivy. proto naposledy - nekritizuji blok jako takovy. pouze neproverene a znalostmi nepodporene rady. skutecny investor hleda informace z ruznych zdroju, aby mohl porovnat rizika, ktera jsou s danou investici spojena. proto upozornuji, stejne jako to delam na svych prednaskach, pripadne pri svych doporucenich, na rizika, pripadne nepresnosti. opet jako priklad uvedu vynos u kelpie, ktery byl garantovan ve vysi 100 % behem jednoho roku, nikoliv 20 let. a to jsem kritizoval. tu nerealnost, vzhkedem ke znalosti vyvoje “festivalovych” lahvi ardbegu v poslednich letech (naopak narust ceny u mnoha dalsich, zejmena starsich ardbegu je fenomenalni; ale tam se nejedna o investici v radu stovek ci tisic korun). prodej hotelum a gastro zarizenim - za stavajicich pravnich predpisu a vzhledem k vyvoji a tendenci je zprisnovat, nikoliv zjemnovat - opet nerealne. atd. budete-li cist pozorne a hlavne nezaujate, zjistite, ze pouze rozporuji nepresnosti v danych clancich, ale a priori je nehanim, stejne jako nazory pana krupicky. jde mi o fakticnost. vadi mi, pokud nekdo zcela nekriticky prebira neci nazory a neuvazuje o nich. proto taky se snazim na zaklade vlastnich zkusenosti s investicemi do whisky (o tech si myslim svedci i moje slusne zhodnocene portfolio a dlouholeta poradenska cinnost pro predni sberatele a investory whisky, stejne jako publikacni cinnost nejen v cr a sr, ale napr. v polsku, nemecku, italii, irsku, atd.) upozornovat na nepresnosti, pripadne varovat pred prilisnym optimismem a ocekavanim. whisky se denne venuji cca 12 - 14 hodin, a tak nemam skutecne cas venovat se dalsim s ni spojenym aktivitam. proto soupani nohou s diky necham na vas. #128521;

Miny

Koukám, že s posledními několika články se nám tu diskuze zvrhla v boj o to, kdo je vlastně větší odbrorník a kdo to dělá nejlépe. Pokud tady Vašek píše, to co píše, tak bych rád viděl nějaké odkazy na přednášky nebo články atd... Pod jménem Vašek toho moc nenajdu. Ukažte tedy kde se k těm vámi zmiňovaným publikacím a článkům dostaneme. Anonymně se ohánět zkušenostmi dokáže každý. Rád se něco přiučím i na nějaké přednášce, ale to bych musel vědět, kdy a kde se nějaká koná. To se honění ega na cizím blogu nedozvím

Miny

A můžu říct, že ani já, ani mnoho dalších zde nemá tisíce eur na nákupy opravdu raritních lahví, které jednou třeba budou za statisíce korun, ne-li za víc. A já ten alkohol opravdu sbírat chci a rád bych na něm někdy něco vydělal, tak jak se mám propracovat k tomu, abych vybíral opravdu vhodné lahve? Místo dohadů by se tu mohlo začít diskutovat fakticky. Pokud to tu někdo nechce rozebírat veřejně, tak mě může někdo fundovaný kontaktovat na mailu: minarik.petr84@gmail.com. Rád se dozvím o nějakých přednáškách, klidně i placených, kde se o této oblasti investování dozvím více. Díky

vasek

to miny: investice je od korun. zalezi jen na tom, co od toho cekate. budete-li investovat stokoruny, budou asi i vynosy ve stejnych castkach. i kdyz i tady jsou samozrejme rozdily. napriklad moje lahev balvenie tun 1401 batch 1, kterou jsem v roce 2011 koupil za “smesnych” 260 liber se dnes drazi za cca 4.900 liber. pripadne moje sbirka octomore (mam kompletni, tj. vse oficialni, co kdy vyslo, vcetne nezavisleho staceni a soukromych lahvi, a to navic v nekolika kusech od kazdeho) take vynesla celkem slusny vynos. a takovych lahvi mam “povicero”. ale jak jsem jiz psal, moji velkou vyhodou je, ze jsem se sbiranim a investicemi do lahvi zacal v dobe, kdy o tom nemel nikdo ani paru, a i dnes velmi unikatni lahve jsem nejenom kupoval, ale i pil. navic jako ambasador palirny bruichladdich a spolecnosti william grant and sons pro cr a sr mam pristup k informacim o whisky a jsem v osobnim kontaktu s temi, co tu whisky tvori (napriklad pred mesicem jsem sedel na veceri s davidem stewartem a domlouval se s nim o nove balvenie 50 let, ktera se pripravuje). co se tyka clanku o whisky, muzete se podivat na web www.whiskyexpert.cz, kde zverejnuji clanky, ci si sehnat publikaci (bude-li jeste nekde k mani) “pruvodce svetem whisky”, kterou jsem napsal pred tremi lety, pripadne nalistovat clanky v casopisech barlife, barmagazin, in bar a pod. ci se podivat na muj facebook (whisky and kilt), pripadne muj instagram (whiskar ci whiskyandkilt), kde nejake hezke lahve uvidite. v soucasne dobe navic rozjizdim videoblog o whisky (teorie, palirny, aktuality, apod.). a co se tyka investice do whisky, jsem jednim z hodnotitelu investicniho fondu na vino a whisky, ktery je dle zakona registrovan pod cnb (tam je ale vstupni “poplatek” v trochu jine vysi). podle sire zaberu pochopite, ze na dalsi blog uz skutecne nemam kapacitu. jinak terminy prednasek zverejnuji na svem facebooku (vetsinou se jedna o ochutnavky, kde se vsak bavime i o zajimavych lahvich a jejich pripadnem potencialu).

vasek

a jeste k tem prednaskam: pravidelne prednasim na festivalech whisk life prague, whiskyfest bratislava, svet destilatov kosice. i investicich do whisky jsem mel pred cca mesicem prednasku na festivalu whisky fest by barlife, kde jsem rizika i vyhody investic do whisky podrobne probiral (bylo to opet pro verejnost).

Martin Krupička

Krásnou neděli přátelé, já bych to viděl asi takto a je to pro mě vlastně jednoduché. Ono těch pravd je několik a každá má svého člověka. Nikdo nebere vaškovi tedy V.R. jeho pohled na investování. A má do určité míry pravdu. Pokud budete investovat desetitisíce měsíčně, lze říci, že existuje vhodnější investování. Ano je to tak. A těch nabídek mám hodně, mohu klidně zprostředkovat. Jako typický příklad mohu označit např. rozdíl mezi Remy Martin Louis XIII a Remy Martin Louis XIII Black Pearl. To je zkrátka fakt. S takovým investováním jsou ale také spojená určitá nepopiratelná rizika. Další možností je investovat do whisky, jak je v měsíčních tipech. Výnos nebude v milionech, ale poměr cena, výnos, zážitek je obrovský. Vašek zde zmiňuje velmi rád Ardbeg Kelpie. Ano, zisk se zatím nedostavil dle předpokladu, ale to neznamená, že za 20 let se na plánovanou hodnotu nedostaneme. Stejně takto se mi lidé smáli když jsem kupoval (nyní v legraci) čínskou whisky Yamazaki Puncheon, nebo také v nadsázce čínskou Hakushu Heavily Peat. Ty ceny byli směšně nízké, kolem 3000,- korun. Dlouho nic, nic, nic a dnes? Stejně tak dopadají tipy, které byly naprosto strhány. Každá láhev má pro mě svůj čas. A nyní se dostáváme k jádru pudla. Whisky tipy čte několik tisíc lidí a láhve v tipech bývají velmi často, velmi brzy vyprodány. A tak mám dvě možnosti. Psát o láhvích, na které málo kdo má a i počtem si je málo kdo koupí. A nebo psát o láhvích, o kterých píši a již během prvních dvou let, mají velmi často zajímavé zhodnocení. A také pořád upozorňuji. Plánujeme na 20 let. Co je důležité také říci, nikdo z vás neprodělal a neprodělá. Náš výdělek je prostě jistý a o jeho výši se nebojím. Také je pravda, že z vás toto investování neudělá rentiéry. Ale je pravda, že ten zisk vám udělá velmi příjemný polštář z prachového peří. Nedávno to moji přátelé řešili. Vložili nemalé peníze do investičních fondů. Po pěti letech zisk téměř nula. Něco šlo nahoru, něco dolů, ale 8 procent zisku v nedohlednu. A tak to bylo jisté. A dnes? Dnes kupují investiční alkohol jako další variantu a jsou spokojení. Proč? Protože poměr cena, výkon a radost je úžasný. A v tom je to vlastně celé. A zakončil bych to výrokem Vladimíra Putina. Nejsme stodolarovka, abychom se líbili všem. Tak to je, s tím jsem do toho šel a dodnes nelituji. Měl jsem radost, když můj blog četlo 10 lidí. Proč bych neměl mít radost dnes, když mi někdo napíše, že mu některý z článků pomohl, poradil, nasměroval. To je přeci úžasné. Krásný zbytek víkendu všem. Velice děkuji. MK

vasek

a jeste k tem prednaskam: pravidelne prednasim na festivalech whisk life prague, whiskyfest bratislava, svet destilatov kosice. i investicich do whisky jsem mel pred cca mesicem prednasku na festivalu whisky fest by barlife, kde jsem rizika i vyhody investic do whisky podrobne probiral (bylo to opet pro verejnost).

vasek

a jeste k tem prednaskam: pravidelne prednasim na festivalech whisk life prague, whiskyfest bratislava, svet destilatov kosice. i investicich do whisky jsem mel pred cca mesicem prednasku na festivalu whisky fest by barlife, kde jsem rizika i vyhody investic do whisky podrobne probiral (bylo to opet pro verejnost).

Miny

to Vasek: děkuji za odpovědi. Zmíněné odkazy omrknu. díky

Miny

Martine, pevně věřím, že vás od měsíčních tipů nic neodradí a budou pokračovat dále. Až na jednu lahev, která se nedá sehnat mám všechny, které jste dosud ve svých tipech zveřejnil a hodlám v nákupech dle vašich tipů pokračovat. Takže už teď se těším na červnový tip. Díky.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za krásný komentář, kterého si velice vážím. MK

Martin

To Vašek: děkuji za odpověď. Trochu bych si rýpnul - nepsal bych ambassador brukledi protože to jsem nenašel spíše bych napsal ambasador značek rémy kuantró. Trefil jsem se?

vasek

to martin: no s konaky remy, likerem cointreau ci metaxou mam skutecne hodne malo spolecneho ;-). nicmene spolecnost remy cointreau palirnu bruichladdich vlastni (stejne jako napriklad louis vuitton vlastni palirnu ardbeg, ale pochybuji, ze by ambasadori ardbegu zastupovali vsechny znacky louis vuitton; o tom hrube pochybuji). ale mate vicemene pravdu. pro beznou komunikaci je jednodussi uvadet “whisky brand ambasador remy cointreau crsr”, nezli psat “whisky brand ambasasor pro znacky bruichladdich, port charlotte, octomore, glenfiddich, balvenie, kininvie, ailsa bay, girvan, tullamore d.e.w. a grants ;-)

Jirka

Byl sem celkem zvědavý kam se diskuze s panem Routem vyvine a myslím že se vyvinula zajímavě. Já jsem se dozvěděl pár nových zajímavých věcí o panu Routovi. Martin se dozvěděl, že by měl u tipů jít trochu hlouběji co se týká znalostí cen a pozadí prodeje, případně i zhodnocení. Současně jsem rád že se debatuje a nápoji který mám rád a všichni jsou spokojení:) jsem zvědavý na další tip a debatu okolo něj:)

psiiik

Kdyz uz tu tedy mame pana Routa, mohu se zeptat, zda se dostane do prodeje (staceni) nejaky dalsi batch Winter storm? Po tom na podzim se zaprasilo a ja to nechytil a zrovna tohle bych tuze rad. Dekuji

jirka

psiiik: nebude, v řadě Experimental series chystá Glenfiddich č. 4 v řadě - Fire Cane...nakouřená s finišem v rumových sudech...měl by vyjít tento rok

vasek

psiik: v breznu se stacela dalsi varka (pod stejnym oznacenim). do ceske republiky, pokud nedojde ke zmene, by melo nekolik lahvi take dojit. bude to ale jen nekolik kusu. osobne ale zrovna tato lahev nestoji za takovou namahu. na doplneni serie ano, ale na piti radsi z experimental serie xx (alespon za mne). ale sto lidi, sto chuti.

psiiik

Dekuji za cenne info panove. Prave zprava u jarnim staceni se ke me take donesla. Par IPA a XX mam, tak jsem chtel navazat na radu a uvidime, co bude dal. Kazdopadne dekuji

Martin B

Dobry vecer pan Krupicka, aky je vas nazor na Isle of Jura 21? Budem rad, ak sa vyjadria aj ostatni pani. Dakujem.

Martin Krupička

Dobrý den, přiznám se, že pro mě je ležák a ani nápis 21y to v nejbližší době nemůže změnit. MK

jirka

Martin B: za mne Jura 21 má snad potenciál v tom že to není core range a v současné době jí Jura nedělá, kolik jich bylo je otázka, ale pořád je to Jura takže investiční potenciál za mne malý.

Adam

A co si myslíte o této zprávě? https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/nejlepsi-wisky-na-svete-nemusi-byt-draha-retezec-aldi-vyhral/r~5d39ebda707f11e88980ac1f6b220ee8/

Martin Krupička

Dobrý den, tohle je pouze dobré PR. Jednou jsem se byl podívat na soutěž vín v Mníšku p. Brdy. Stojí to za to. Vůbec nechápu, jak někdo může mít odvahu, nalepit si na láhev medaili. Dnes již nechápu slova šok, skvělé, luxusní, fantastické, neuvěřitelné. MK

jirka

adam: je to typicky novinářský lákavý nadpis...ta flaška vyhrála v kategorii blend a navíc v bezejmenné soutěži...osobně bych jí celkem zkusil...ale jen na pití...ve skupině Malt Maniacs Friends na FCB to lidi ochutnali a rozhodně nechválili...

Martin B

Pani, dakujem za vasu reakciu.

Vladimír

to Jirka: Měl bych na Vás dotaz, mohl byste se mi ozvat na lamel@centrum.cz

Fitflop UK Classic

Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? Im getting fed up of Wordpress because Ive had issues with hackers and Im looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform. Fitflop UK Classic http://www.fitflopssaleclearanceuk.com/fitflop-uk-classic-c1.html

Luděk

Dnes pořízen Laphroaig 200th Cairdeas v akuci za 122,- liber :-)

13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále
15.2.2019

Smysl života? Práce.

Meaning of life? Work.

1 + Číst dále