Martin Krupička

Smysl života? Práce.

15.2.2019
Meaning of life? Work.

Dnes můžeme sledovat v tisku zprávy o krásném jubileu cestovatele Miroslav Zikmunda. Opravdová a upřímná gratulace. Co však často tví za dlouhověkostí a smyslem života? No to je otázka, na kterou lidé velmi často marně přemýšlí. Dovolím si dát trochu zamyšlení nad několika málo fakty. Článek nemůže postihnout všechny důvody od zdravotní péče počínaje a něčím konče, ale i přesto bych rád upozornil na fakt, který nám velmi často uniká.

 

 

Klasické vzdělání, staří Řekové

Již staří mudrcové se zabývali myšlenkou, co je vlastně smysl a naplnění života. A že zadání bylo vlastně jednoduché. Můžete si jej vyzkoušet i vy sami. Představte si situaci, kdy máte všeho neomezeně. Neomezeně vody, jídla, peněz, sexu atd. Co pro vás bude opravdovým smyslem života? Pokud tedy budeme věřit závěrům, ke kterým tito lidé došli, pak je to práce. Lidé totiž z tohoto stavu neměli dlouhodobě radost a smysl života nalezli v obyčejné práci.

 

Budujeme iluze

Nemusíme si říkat, že dnešní média vytváří úžasný pohled Edenu, v němž žili Adam a Eva, kde není starostí, ani bolestí. To je naprostý nesmysl. Jen my lidé velmi často a rádi spotřebováváme informace rychlé, jednoduché a hloupé, což o nás hodně vypovídá.

 

Nesmrtelnost

Pokud něco tělu a osobnosti pomáhá, je to pro něho prospěšné, projevuje se to na délce a kvalitě jeho života. Proto se vlastně můžeme vcelku jednoduše zabývat těmito faktory.

 

Zahradničení

Tento koníček má spousty benefitů: zdravější stravu, pohyb, pravidelnost, řád, čerství vzduch a stimulaci mozku. Již třicet minut snižuje velmi výraznou měrou hladinu stresu. Není náhodou, že značná část sto a více letých pěstují tento koníček. V Austrálii se dokonce uvádí, že zahradničení snižuje o 36% riziko stařecké demence.

 

Chang Yun Chung

Možná vám toto jméno nic neříká, ale jedná se o majitele Pacific International Lines, který již pokořil hranici věku sto let, stal se miliardářem a světe div se, pořád chodí do práce. Jak sám říká, doma by se nudil a on je přitom tak rád mezi lidmi.

 

Franc Josef

Předpokládám, že moji čtenáři již vyrostli z dětské naivity a tak se můžeme podívat např. na život jednoho z nejdéle sloužících monarchů světa úplně jiným úhlem. Tento císař začínal svůj den pravidelně o půl čtvrté ráno, pro lepší chápání, ve 3:30 ráno, tedy 210 minut po půlnoci a to od mládí až do jeho smrti. Práce mu téměř nikdy nekončila nežli před pátou hodinou odpolední. Málo se také ví o jeho střídmosti atd..

 

Závěrem

Tento článek by měl vést k zamyšlení a k odpovědím na hlavní a původní otázku, co je smyslem života. Pokud dojdete k tomu samému závěru, což je práce, pak se vám mnohdy uleví a zjistíte, proč nejhorší jsou znuděné domácí ženušky. Věčně naštvané, mrzuté a všude problém vidící.

 

MK

Milan

Dobrý den Martine, přesně o tom, o čem píšete pojednává skvělá kniha Ikigai - Šťastný a dlouhý život od Héctor Garcia a Francesc Miralles. Vřele doporučuji, čtu si ji již podruhé a pořád mi má co nabídnout.

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím. MK

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

0 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále