Martin Krupička

Pyžamo. Abychom nebyli navrch huj, vespod fuj.

11.2.2018
The History and wearing of Pajamas

Člověk občas vyrazí na nějakou tu pracovní cestu, kdy pro sebe zrovna nemá jednolůžkový pokoj. Popravdě někdy mě opravdu pobaví, jak někteří muži jsou neuvěřitelně stylový, ale jakmile dojde na tak běžný oděv jako je pyžamo, najednou působí jako čtvrtá cenová skupina. Pak se musí člověk zamyslet, co si myslí jejich žena doma?

 

Přiznám se, že problém zvaný pyžamo také řeším. Ono na trhu není mnoho na výběr. V rámci rychlé komercionalizace dnešním pyžamům chybí mnohé. Tak například:

  • Kapsy – výrobci si snad myslí, že nikdy nebudeme mít rýmu.
  • Kvalita látky – umělé tkaniny nejsou zrovna to, co bych chtěl mít na sobě osm hodin pod peřinou.
  • Střih – horní díl velmi často neladí ve vzoru. Vše je šité horkou jehlou.
  • Design – bláznivá zvířátka prostě nejsou můj styl

Historie

Historie je plná úsměvných paradoxů. Tak předně z čeho vychází to zvláštní slovo pyžamo? Odborníci moc neví. Jedna teorie říká, že slovo pochází z pae jamah, hebrejský výraz pro oblečení, které zakrývá nohy. Druhá verze hovoří o slově pyjama, jenž je hindštiny či perštiny a označovalo indické velmi široké kalhoty v pase stažené šňůrkou.

 

Původní oděv určený jak mužům, tak ženám přivezli do Evropy, zcela přirozeně, Angličané a to ještě před koncem 19. století (1870). Na rozdíl od Asie jej však v Evropě mohli prozatím nosit pouze muži a šlo o oblečení určené především k relaxaci a odpočinku.  U žen dochází k průlomu někdy kolem roku 1920, kdy ještě jako módní výstřelek večerní módy představuje dámské pyžamo Coco Chanel na plážích v Deauville.

V Evropě dochází k doplnění kalhot o kabátek. Největším průkopníkem se stal lord Deubigh, který si pro mnohé ženy nepochopitelně pořídil své pyžamo v růžové barvě. Pozorný čtenář mého blogu však ví, proč.

 

K dalšímu zvratu dochází až po druhé sv. válce, kdy je pyžamo chápáno jako oděv již vhodný pouze k odpočinku. Výjimku tvořila pouze éra hippies.

 

Mezi velké rozdíly v kultuře nošení pyžam je samozřejmě důležité uvést, že jsem se prozatím zabýval evropským standardem. V Asii se často setkáte s pyžamy na ulici dodnes.

 

Nejčastější materiály

  • Polyester – bohužel, děkuji nemám zájem
  • Len – moc nesaje a není úplně pohodlný
  • Bavlna – moje jasná volba
  • Hedvábí – pro někoho luxus, ale mě to zkrátka nijak nesedí. Vše moc klouže a málo saje.
  • Satén – opět nemám rád takové ty kluzké materiály

 

Design

Dnešní výběr je především ze tří hlavních variant.

 

Košile – nevím, ale je mi to nějak proti srsti. Hlavně mi to připomíná Křečka v noční košili a pak můj požadavek je i mimo jiné, aby to bylo sexy i pro moji partnerku. A to tedy košile rozhodně není.

 

Chlapecké pyžamo (moderní) – jedná se vlastně o jednoduché kalhoty a tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem. Jak jsem psal hned v začátku. Těchto pyžam mám několik, ale nejsou má oblíbená. Často chybí kapsy, design mě ničím neuchvátil, ale proč ne.

Klasické pyžamo – velkým obloukem se opět vracím ke kořenům. Je to docela sranda. To čím jsem jako malý pohrdal, taková ta nemocniční pyžama, mi dnes připadají pohodlná, praktická a docela sexy. Nedávno jsem si pořídil jedno na Blancheporte a jsem s ním docela spokojený. Chodím si po pokoji, ruce v kapsách na prince Charlese a prostě pohoda. Kdo by si mě chtěl představit, nabízím odkaz: https://www.blancheporte.cz/klasicke-pyzamo-flanel-574.html

 

Závěrem

Pyžamo by nemělo plnit jenom funkční hodnotu ochranného oděvu zvyšujícího mj. i hygienu, ale také estetickou. Pokud my muži chceme po našich partnerkách, aby byly pro nás sexy a sami se před nimi předvádíme ve vytahaném tričku a opraných kraťasech, je to minimálně k zamyšlení.

 

MK

 

arachni_name

1`--

arachni_name`--

1

arachni_name

1)

arachni_name

1

arachni_name)

1

13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále
15.2.2019

Smysl života? Práce.

Meaning of life? Work.

1 + Číst dále