Martin Krupička

Pánská obuv – základní rozdělení

27.12.2016
Oxford, derby, monk, mokasíny? Základní dělení společenské obuvi by měl znát každý gentleman.

Co se týče obuvi, osobně preferuji dva typy: oxford wholecut a oxford full brogue. Obuv si nechávám šít na míru a plně věřím, že se jedná o velmi dobrou investici. Pokud s touto vášní začínáte a přemýšlíte, kterými začít, zde je základní rozdělení.  

 

Oxford

 

„Oxfordky“ poznáte na první pohled. Jsou to boty s uzavřeným šněrování, tzn. vázání, svrchní kůže jsou přišité tak, že k sobě těsně přiléhají, což způsobuje, že pod ním není vidět jazyk boty. Ten trošku vyčnívá až v horní části nad vázáním. Tento typ obuvi se všeobecně považuje za nejvíce společenský, formální, ale můžeme jej nosit i při volnočasových aktivitách.  

 

Derby

 

Tato obuv s otevřeným šněrováním má svoji vojenskou historii a můžeme se u ní také setkat s názvem Blücher, po pruském maršálovi, celým jménem Gebhard Leberecht von Blücher, jenž zavedl pro své vojáky tento nový typ. Svrchní kůže vázání jsou přišité z boku boty a hlavním rozdílem od prvního typu je, že i při jejich plném zašněrování k sobě kůže těsně nepřiléhají, naopak vytváření mezírku a touto mezerou můžeme vidět jazyk po celé jeho délce.      

 

Boty se sponou „Monk“

 

Tato obuv (označovaná jako Monkstrap) není u nás tolik rozšířená a většinou jí můžeme vidět u „fajnšmekrů“. Jedna ze známých osobností v ČR, kdo je propagoval, byl Leoš Mareš. Jejich vzhled připomíná středověké mnichy nebo renesanční doby. Na první pohled vás upoutá zavírání bot, které tvoří pásek s jednou nebo dvěma sponami.

 

Mokasíny

 

Žádné šněrování, žádná spona, žádné složité nazouvání. To jsou mokasíny. Jako společenské boty vklouzly do našich domovů koncem 50. let 20 století v USA. Tento druh obuvi je velice pohodlný, uvolněný, ale v žádném případě ne formální. Proto také není žádné faux pas, když si k nim nevezmete žádné ponožky.

22.5.2020

Lidé, kteří mě inspirovali. Oblékání a móda. Princ Charles

People who inspired me. Fashion. Prince Charles

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále