Martin Krupička

Overdressed nebo underdressed?

25.4.2018
Overdressed or underdressed?

Už je to obehraná písnička. Všichni chtějí být stejní, ale zároveň jiní. Každý chce mít mobilní telefon, ale zároveň chce, aby se ten jeho něčím lišil. Krytem, přívěškem, barvou atd.. No a podobné je to i u oblečení. Nějak jsme až příliš snadno začali tolerovat naprostou nevychovanost lidí, kteří pomatení bulvárními zprávami, ať již v tisku nebo TV, mylně se domnívají, že je třeba být za každou cenu extravagantní, výjimečný nebo porušovat pravidla.

 

Ego a úcta

Proč vlastně tento článek píši? Není to tak dlouho, co mě zaujala fotka Dominika Feriho, který si na inauguraci prezidenta oblékl žaket. Neříkám, že žaket něco porušil ve smyslu teoretické etikety, ale ve smyslu praktické etikety to byl pouze výstřel namyšleného kloučka, který se na sebe snaží pouze upozornit a to ještě tím nejméně vhodným způsobem.

 

Nemohu souhlasit s módními blogery, kteří říkají, jak je vlastně Dominik Feri „in“. Je to rozmazlený, namyšlený potížista. Tak to je, tečka. Předně, pokud se podíváte na zvolené barevné ladění, je vše špatně. Poněkud si tento mladý politik neuvědomil, že není na pohřbu. Akce, které se účastnil, byla inaugurace Prezidenta ČR. Pokud chce dělat potíže a nemístně na sebe upozorňovat, že jde na pohřeb, nechť na tuto akci ani nechodí.

Druhým problémem je, že Dominik Feri vůbec nepochopil, že on není vůbec důležitý. Jediná osoba, která je důležitá, je p. Prezident Zeman. Je to úplně stejné jako na svatbě. Nejdůležitější je ženich. Pokud budete o řad lépe oblečený nežli ženich, porušíte tím základní pravidla etikety a slušnosti, tj. strháváte na sebe hlavní pozornost od nejdůležitější osoby. To znamená, že jste hlupák. Žaket inteligenta nedělá.  

 

Zdravý rozum

A jak to tedy je? No nejlepší zůstává, pokorně se dostavit v tom, v čem máte. Pokud je na pozvánce smoking atd., prosím neobtěžujte nějakou přehnanou elegancí a návratem do let minulých svého hostitele. Tím nechci hanit žaket, který je sice o stupínek méně, ale mimo rok 2018. 

 

Pokud se budeme zabývat otázkou, zda je lepší risknout být overdressed nebo underdressed, můj osobní názor je, že je lepší být underdressed a nezastínit hlavní osobu. Někdo vás sice pochválí, ale svého hostitele urazíte. A co je důležitější? Být rebel, nebo skromný a slušný člověk?

 

Závěrem

Buďte pokorní a nevymýšlejte nějaké bulvární kraviny. Osobně mám oblek pro každou příležitost a dress code bez výjimek dodržuji. Mojí extravagancí není vzhled, ale kvalita obleku, kterou zaujmete daleko více. Extravagance zaujme hlupáka, kvalita osobu na úrovni. Dobré mravy vždy vítězí.

 

MK

29.3.2018

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 03/2018

No limit whisky and spirits investing 03/2018

1 + Číst dále
23.2.2018

Jak poznat originální láhev. Díl druhý

How to know If your whisky is fake. Part 2

0 + Číst dále
11.2.2018

Pyžamo. Abychom nebyli navrch huj, vespod fuj.

The History and wearing of Pajamas

1 + Číst dále