Martin Krupička

Na zimu jinak a lépe. 1. díl boty Chelsea (Interesting variants for winter. Otherwise and better.)

13.12.2017
Jednoduchá, elegantní, minimalistická klasika z Anglie. Co více si přát.

Díváte se v zimě, co si jsou schopni čeští muži, ale i ženy, vzít za boty? Také už vás nebaví ty věčné sněhule, válenky, horalky a podobné nesmysly do města? Hledáte něco krásného, jednoduchého a praktického?  I o tom bude krátká série na pokračování. Bude o jednoduchých tipech, jak být v zimně více praktický a elegantní. V prvních dílech se začneme zabývat obuví, následovat budou kabáty, rukavice, šály, pokrývky hlavy atd.. Tak jdeme do toho.

 

Charakteristika

Jednoduchá, elegantní, kotníčková zimní obuv se zakulacenou špičkou, kterou poznáte velmi jednoduše díky všitému elastickému klínku z obou stran boty. Tento klínek se táhne téměř po celé výšce obuvi, tj., končí cca jeden centimetr nad podrážkou. Díky této inovaci není potřeba zavazování a vnější vzhled tak může působit velmi celistvě a elegantně.

Výhody: celistvý vzhled, snadné nazouvání, vyzouvání, univerzálnost stylu

Nevýhody: menší vodotěsnost, výhřevnost, pevnost uchycení chodidla

Historie obuvi Chelsea

Jak již název napovídá, původ těchto bot asi každý z nás a správně zařadí do „staré dobré Anglie“.  Možná už ale málo kdo ví, že jejich možná vůbec nejznámějším nositelem byla žena, královna Viktorie a později tedy muži, kteří si říkali Beatles. Ale vše popořádku. Za autora je uváděn Sparkes-Hall, který na tento typ obuvi uplatnil patent již v roce 1851. Obuv se stala velmi populární právě pro jejich jemnou eleganci a rychlé nazouvání a vyzouvání. Následuje lehký ústup ze scény, aby se pak 60. letech 20. století opět dostaly do světla reflektorů díky skupinkám módních návrhářů, modelek, fotografů z londýnské čtvrti Chelsea, odtud i jejich dnešní oficiální název. Boty Chelsea se stávají opravdovým módním hitem a neváhají je nosit a chlubit se s nimi zmiňovaní Beatles, ale také Rolling Stones a další umělci.   

 

Chelsea v odrazech doby

Původní design byl velmi jednoduchý. Hladká černá kůže, dva černé klínky z elastického materiálu, kulatá špička, jednoduchá nízká podrážka, základní podpatek. Dnes takto klasika nemizí, ale na druhou stranu si zákazník může vybrat již z nejrůznějších druhů materiálů, včetně např. semiše a obrovského množství zdobení. Zkrátka doba je již taková.

To, co Chelsea však nikdy neztratily, je jejich universálnost, která umožňuje dle jejich extravagance i klasiky kombinace jak k formálnímu, tak volnočasovému oblečení. Pozorný člověk si také může povšimnout, že dnes tento styl objevuje stále více žen, což je vlastně návrat ke kořenům.

 

Závěrem

Tyto boty také vlastním, ale musím říci, že pro mě nejsou až tak využívané, právě pro jejich elasticitu. Zkrátka mám rád, pokud je noha v botě pevně ukotvena. Na druhou stranu ale miluji jejich jednoduchou nártovou oblast.

Důvodem tohoto článku je ukázat velmi příjemnou alternativu k nejrůznější polovojenské a horské obuvi, kterou čeští muži tak velmi rádi často nosí. V dalším článku si povíme něco více o mé velmi oblíbené obuvi a to aknle boots.

 

 

MK

4.6.2018

Začínáme s gentleman stylem

Begin with gentleman style

1 + Číst dále
29.5.2018

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 05/2018

No limit whisky and spirits investing 05/2018

1 + Číst dále
28.5.2018

Královská svatba v záři uniforem

Uniforms and wedding day

2 + Číst dále