Martin Krupička

Manžety a límečky. Proč je nosíme?

26.8.2020
Cuffs and collars. Why do we wear them?

Dnes chápeme manžety u košile a límeček jako něco absolutně samozřejmého, kdy většina se domnívá, že šlo o klasický módní doplněk, čemuž tak nebylo. V tomto článku si povíme zajímavou historii těchto dvou naprosto neodmyslitelných věcí. Důvod je jednoduchý, takže vás nebudu nudit dlouho.

 

Základem všeho byly obavy lidí o své zdraví a to především v 16. a 17. století, kdy se věřilo, že voda šíří nemoci. Ono to nebylo tak daleko od pravdy, protože první pojednání o hygieně nalézáme již ve spisech řeckého lékaře Hippokratése, který jako první zkoumal vliv prostředí na nemocnost. Přes mnoho dalších jako byl perský lékař Abú Alí al-Ḥusajn ibn Abd Alláh ibn Al-Hasan ibn Ali ibn Síná nebo Ibn al-Khatib se dostáváme až k vynálezu mikroskopu v roce 1675, kdy se potvrdili teorie italského lékaře Girolama Fracastora o mikrobech, které popsal ve svém díle De contagione et contagiosis morbis.

 

 

Bohužel do této doby lidstvo věřilo, že k ochraně před nemocemi může přistupovat odlišně nežli hygienou, kdy se nám z roku 1626 zachoval tento text: „Košile dnes slouží k udržení těla čistějšího než parní lázně našich předků, kterým bylo odepřeno použití a pohodlí prádla“. Jenže jak jste mohli dát všem v okolí najevo, že nejste špindíra a máte krásné, čisté a kvalitní spodní prádlo? No jednoduše. Prostě jste si toto prádlo vytáhli ven v rukávech a v límci, což byl nezpochybnitelný znak čistého těla i mysli.

 

Závěrem

Tady vidíte, že cesty k nesmrtelné módě vedou nejrůznějšími cestami, které se nám mohou zprvu komické, neuvěřitelné, ale přesto pravdivé a zábavné.

 

MK

22.5.2020

Lidé, kteří mě inspirovali. Oblékání a móda. Princ Charles

People who inspired me. Fashion. Prince Charles

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále