Martin Krupička

Lidé, kteří mě inspirovali. Oblékání a móda. Princ Charles

22.5.2020
People who inspired me. Fashion. Prince Charles

 

Jak jsem v několika článcích v minulosti zmínil, je pár rad, které se staly mým denním chlebem. Jednou z nich moudro od Petra Hájka, že nejlepší cesta pokroku bývá cesta vzad. Musím se přiznat, často, velmi často toto otevření očí praktikuji. V tomto článku se chci věnovat lidem, kteří jsou konzervativní, zpátečničtí, ale nakonec pokrokoví. Zdá se vám to jako hloupost? Není. Být dnes moderním gentlemanem znamená, být stylový, mít šarm a být ekologický.  

 

Princ Charles

Muži mají jednu obrovskou výhodu. Jejich oblečení, co se týče, že jsou „in“ znamená, pokud si nakoupíte ten správný šatník do 40ti let, vydrží vám již po zbytek života. Stejný přístup jako Princ Charles jsem začal praktikovat i já, a musím říci, je to fantastické.

 

Švihák nebo vagus?

Asi všichni tušíme, že budoucí král Anglie není zrovna nějaký chudák. I přesto jeho přístup k oblečení a tradičním britským hodnotám je obdivuhodný. Někdo by si mohl pomyslet, že jako monarcha bude mít pro každou příležitost spoustu oblečení, které bude střídat a bude se snažit být módní ikonou, tak jak je to dnes populární. Jenže, módní ikony jsou jen a jen pro hlupáky.

 

Své o tom ví Anderson and Sheppard, kteří již po mnoho desetiletí šijí právě pro prince Charlese. S každým ušitým oblekem, módním kouskem, musí totiž uložit do nijak významně vypadající krabice kusy náhradních látek pro případ, že by bylo potřeba ty dané kalhoty, to dané sako třeba opravit. Že všechny látky musí být britské od menších, ale velmi kvalitních výrobců, je jen další perlička.

 

I have always believed in trying to keep as many of my clothes and shoes going for as long as possible (nyní se vrací do módy např. i jeho bunda z roku 1969) - through patches and repairs - and in this way I tend to be in fashion once every 25 years.

 

 

Uniforma

Ikonickou se může jevit jeho původní a dosud užívaná uniforma RAF z roku 1972 a obuv k ní z roku 1971. Nevím, kdo je tedy více ekologičtější, zda Charles, nebo Gréta, co jsme jí zkazili život, v křesle téměř za 200 000,-.

 

 

Obuv

Další zajímavostí jsou boty, jejichž stáří můžeme dohledat a na fotografiích jsou zachyceny již v roce 1968, což znamená, že pokud je nosí do dnešního dne, což je pravděpodobné, je jim neuvěřitelných 52 let. Nejde přeci o to, zda jste si dnes zakoupili krásné boty, jejichž stáří lze podle lesku docela snadno datovat, ale jde o to, že jste byli frajeři celý život. Já jsem si nechal ušít téměř přesnou kopii jeho burgundy oxfordek a musím říci skvělé. Zrovna zítra si je budu shodou okolností krémovat. Bohužel, lesk se musí vysedět. Tak krásné jako jeho prostě nejsou.

 

 

Kabát

Pokud vidíte prince Charlese v kabátu, a nejde o slavnostní příležitost, můžete si být téměř jistí, že uvidíte jeden z jeho tří kousků, které vlastní déle jak 30 let. Je také zajímavostí, že jeho synové podědili kabáty po jejich pradědovi a nosí je i dnes.

 

 

Závěrem

Vždy když vidím pobíhat pomatené ekology v oblečení z PET lahví, které k nám neekologicky doputovalo z ČLR, musím se sám sebe ptát, zda se svět nezbláznil. Na druhou stranu, nechme jim jejich šílenství. My bychom se ale mohli chovat jinak. Rozumněji, kvalitněji, ekologičtěji. Zrovna dnes jsem se podíval na své burgundy full brogue oxford. Uvnitř mám letopočet 2016. Kdybych vám řekl, že jsou týden staré, uvěříte. A tomu já říkám styl.

 

MK

26.8.2020

Manžety a límečky. Proč je nosíme?

Cuffs and collars. Why do we wear them?

0 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále