Martin Krupička

Kšandy neboli šle. Jak na to?

9.1.2017
Účel, kombinace, nošení. Základy o tomto zajímavém módním doplňku.

Jaký byl vývoj šlí od ryze praktického významu, kdy měly držet kalhoty, aby nepadaly, až po výrazný, viditelný módní doplněk, který v poslední době okouzluje stále více lidí?

Původ šlí nacházíme ve Francii 18. století, kdy se původně dvě stuhy protahovaly kalhotami, nosily se skrytě a považovaly se za součást spodního prádla. Skryté nošení vydrželo až do první poloviny minulého století a často bylo řešeno nejrůznějšími úředními zákazy.

Dnes nosí šle většinou muži, avšak původně byly unisexové. V oblibě je tedy měli jak muži, jimiž řešili problémy u kalhot s vysokým pasem (Thurstonovy šle), tak ženy které je využívaly u upínání podvlékacích kalhot. Od roku 1894 dochází k jejich modernizaci, kdy knoflíky na kalhotách nahrazují dnes již standardní kovové úchyty.

V druhé polovině dvacátého století dochází k veřejnému přiznání šlí, jejichž propagátory jsou především hollywoodské filmy. V současnosti je světově nejvýraznějším propagátorem šlí moderátor Larry King, jenž se chlubí vlastnictvím okolo sto padesáti modelů. Obecně také platí, že šle jsou spíše americkým doplňkem, v Evropě dáváme přednost opasku. 

Nyní trocha pravidel:

  • Společensky je absolutně nepřijatelné nosit šle a opasek zároveň. Obojí zastává stejnou funkci a je to stejné jako byste nosili veřejně galoše. Odporné.
  • Šle nosíme jak ke společenskému obleku, tak i například k džínům. Nesmíme však zapomenout na to, že šle a kravata nebo motýlek jsou doplňky a takové by se v žádném případě neměli přebíjet. Neměli by být stejné ani silně kontrastní.
  • Ladit šle s obuví není vyžadováno.
  • Šle opticky prodlužují postavu. Opasek naopak. Jsou tedy vhodné pro muže nižšího vzrůstu.

 

Tip na závěr. Do módy se opět vrací původní upínání šlí na knoflíčky, kdy je toto zapínání opět přiznané. Kovové zapínání je ponecháno dětem.   

 

 

MK

22.5.2020

Lidé, kteří mě inspirovali. Oblékání a móda. Princ Charles

People who inspired me. Fashion. Prince Charles

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále