Martin Krupička

Královská svatba v záři uniforem

28.5.2018
Uniforms and wedding day

Pokud nám opět něco královská svatba prince Harryho ukázala, tak je to rozhodně úplně jiný přístup k vrcholnému slavnostnímu odívání, výchově budoucích generací, hrdosti národa a v neposlední řadě propojení sounáležitosti s historií a budoucností.

 

Dnes již se to tak nějak rozumí samo sebou, že se monarcha žení v uniformě. Jenže jak to chápat v dnešní České republice? Naše země je a asi i navždy bude, velmi atypická. Ano, nelze se po čtyřiceti letech společenské dehonestace čemu divit. Jenže, pravdou také je, že od roku 1989 uběhlo téměř třicet let a změna je de facto minimální.

 

Uniforma je odkaz předků

Vždy se to ve mně nějak mele. Tak za prvé jsem doslova alergický na společenská setkání, oslavy, svatby, kde si někdo objedná, nebo se sejde několik beznadějných dobrovolníků, kteří se obléknou do historických slavnostních uniforem a chvilku si žijí svůj pohádkový sen, že jsou „někdo“. Chovají se a i vypadají velmi často jako křupani. Opravdu se mi to nelíbí. Pak mě také velmi iritují ty samé události ve stylu středověku, kde si lidé hrají na rytíře a bůh ví co ještě. Také mě štvou hasiči, kteří nosí své uniformy takovým způsobem, že nevím, zda nejde o alegorii, zoufalství nebo pochod chudých, potulných kejklířů. Zkrátka a dobře, jsem velice naštvaný, že v ČR republice nemá uniforma svoji úroveň, šarm a sílu. A přitom se jedná o nejvyšší typ slavnostního obleku, který propojuje slávu i vítězství v historii a naději v budoucnosti. Nikdy, nic a nikdo nemůže nahradit slavnostní vojenskou uniformu už jen tím, že si jí zkrátka nemůžete koupit a beztrestně nosit. Tento oděv si lze pouze a jen zasloužit.

Uniforma je nejvíc

Když byla ohlášena svatba prince Harryho, v hlavě mi velmi rychle proběhlo, co vše se bude dít po protokolární stránce, což už znám. Jen jedno mě zajímalo. Jakou si zvolí uniformu a jaká bude reakce zbytku rodiny. Musím říci, že anglická monarchie opět nezklamala. Vše mělo svůj šarm, svá pravidla, vše proběhlo, tak jak má, byť jedno malé překvapení zde bylo. Ale velmi krásné. O tom však později.

 

Princ Harry si zvolil se svým bratrem jednoduchou, avšak velmi krásnou uniformu Blue and Royals. Když jsem jej viděl, vzpomněl jsem si na výrok jeho dědečka prince Philipa, kdy na otázku proč si zvolil zrovna námořnictvo, odpověděl: Nechtělo se mi moc chodit.

 

Tuto samou uniformu si zvolil i jeho bratr princ William. Mohli jsme je tedy vidět v uniformě v hodnosti majora, kterou zdobila u Harryho „křídla“ a čtyři vyznamenání: KCVO, z mise v Afghánistánu a dvě z jubilea královny: zlaté a diamantové. Takže se nekonala nějaká okázalá, úžasná pompa ve stylu generálu KLDR, kteří jsou pořád ve válečném stavu, avšak nikdy reálně neválčili.  

Výchova k povinnosti

Možná jste si ani nevšimli, ale i snad budoucí král George a ostatní děti měli vojenské uniformy.

To je o to více zajímavé, že to bylo u mnohých poprvé, co si oblékli kalhoty, což je povýšení ve společenském statu. Už to nejsou obyčejné děti. Kalhoty prostě dělají muže. A ty vojenská zvláště. Pokud jsou tedy vaše první kalhoty vojenské, dalo by se říci, že pouto je navždy zpečetěno.  

 

A tady se musím opět ptát, jak je na tom Česká republika? Situace je více než tristní. Dodnes jsme k sobě nenašli jako národ povinnost a hrdost sami k sobě.

Závěrem

Uniforma je tím nejkrásnějším a nejlepším, co si na sebe můžete jako muž obléknout. Je jen s podivem, že tolik málo mužů se jí v ČR může pyšnit. Závěrečnou otázkou zůstává, co my všichni děláme špatně a zda to není na čase změnit. Každý jednotlivý z nás.

 

MK

Petr44

Souhlasím..

Martin Krupička

Velice děkuji. MK

Fitflop Slide Sandals

Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept Fitflop Slide Sandals http://www.fitflopssaleclearanceuk.com/fitflop-slide-sandals-c3.html

Nike Lebron 11 Low

Hi my family member! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all significant infos. I would like to peer more posts like this . Nike Lebron 11 Low http://www.nikeoutlet-storeonlineshopping.com/nike-lebron-11-low-c17_68.html

13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále
15.2.2019

Smysl života? Práce.

Meaning of life? Work.

1 + Číst dále