Martin Krupička

Kašmírový svetr, výborný tip na koupi

10.12.2018
Cashmere sweater, great Christmas gift

Už jste někdy toužili po kašmírovém svetru, ale prostě vás nějak částka kolem deseti tisíc korun odrazovala? Tak mám pro vás pár variant, když už se blíží ty vánoce. Kašmírový svetr můžete zakoupit u Van Graafa zhruba za tři a půl tisíce, ve slevě bude něco kolem dva a půl až dva tisíce osm set, nebo to můžete udělat jako já zakoupit si jej za částku pod tisíc šest set, což považuji v těchto končinách za vynikající cenu.

 

Opět předem říkám, toto není PR článek, to je jen skutečná, osobní zkušenost. Předem bych chtěl říci, že v mé koupi nehledejte nějaký zimní mongolský nebo novozélandský kašmír. To za tuto cenu prostě nepořídíte. Můj osobní odhad je, že se jedná o základní italský kašmír. To nic nemění na tom, že když jsem zašel na Andělu do obchodu Celio a uviděl jsem tam řadu svetrů nejrůznějších barev s nápisem 100% cashmere za cenu 1590,- Kč, tomu prostě nešlo odolat a zakoupil jsem si rovnou tři. Když se mě prodavačka zeptala, zda to mám pro sebe nebo jako dárek, odpověděl jsem, že je to dobrý nápad, naježím si sám sobě svetry. Poté se mě zeptala, zda to chci tedy dárkově zabalit? Na otázku, kolik stojí dárkové balení, mi řekla, že nic. Má reakce byla jednoduchá. Zabalit prosím. A všechny dohromady nebo každý zvlášť? Každý zvlášť prosím, požádal jsem nakonec. Byl jsem trochu pruda, ale zase ne tak moc. Dárkové balení bylo ve formě již hotové krabičky, takže proč si neudělat radost.

 

A čím je kašmír zajímavý?

 

Co je to kašmír?

Úplný laik by si spojil vlnu s ovcí, ale kašmír je vlna z podsady kozy kašmírové, kdy střední hodnota průměru vlákna je nižší než 19 micronů a produkt neobsahuje více jak 3% vláken s průměrem vyšším nežli 30 mickronů. Nejkvalitnější kašmír je mongolský.

 

Kvalita kašmíru

Pryč jsou ty časy, kdy kašmírové kozy žily divoce v přírodě a jejich vlna měla úplně jinou kvalitu. Dnes se levný kašmír vyrábí často od koz chovaných „průmyslově“. Čína dnes tak vyrábí až 73% celosvětové produkce kašmíru.

 

Co vás zarazí jako první na kašmíru

Pokud mě doslova něco odbouralo, když jsem si koupil svůj první kašmírový svetr, nebyla to jemnost, kterou je tato vlna proslulá, ale váha, která je snad až desetinová na rozdíl od běžných svetrů. Kašmírový svetr je skutečně jemný nadýchaný obláček luxusu.

 

Kolik je potřeba koz na výrobu jednoho svetru

Možná to někoho překvapí, ale je to pět koz. To není zrovna málo.

 

Hřejivost

Kozy musí přežít teploty i – 40 stupňů Celsia, takže není žádný podiv, že jejich vlna musí být opravdu kvalitní. Ve srovnání s běžný svetrem je ten kašmírový podle kvality 6-8x hřejivější. Zkrátka úžasné.

 

Další zázračná vlastnost

Když už jsme si říkali, že kašmír je neuvěřitelně krásný, hebký, lehký, hřejivý, tak má i další vynikají vlastnost a to, že je téměř samočistící. Základní údržbou je nechat kašmírový svetr „vyvětrat“. Praní je složitější a není úplně pro tento druh materiálu vhodné. Nenechte se ale odradit, není to zase taková věda.

 

Závěrem

Rozhodně nechci tvrdit, že byste za 1590,- Kč dostali to nejlepší na světě. Tak to ani náhodou. Na druhou stranu se mi ale tato cena zdá jako naprostý „fair price“ za to, co dostanete. Možná je dobré to alespoň jednou za život zkusit. A třeba kdo ví, bude to jako s vínem. Začínáte na „templářích“ a končíte vynikajícím italskými Merloty. Takový je život. Krásný.

 

MK

Petr Svatopluk

Nějaké tipy na obchody, kde by se dal koupit kvalitní kašmírový svetr? Hledám něco s dobrým poměrem cena/výkon a nejde mi o značku. Představuji si cenu cca 5-10 tisíc Kč, podle tloušťky svetru, snad nejsem moc mimo realitu... Díky.

Martin Krupička

Dobrý den, pokud chcete opravdu kvalitní zimní kašmírový svetr tak pak z UK. Cena by odpovídala. MK

13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále
15.2.2019

Smysl života? Práce.

Meaning of life? Work.

1 + Číst dále