Martin Krupička

Kapesníček – nosit, nenosit, pravidla.

21.1.2017
Ručně složený kapesníček podtrhuje vaši osobnost.

Nošení kapesníčku v saku (a ozdoba v klopě) je pro mě takovou poslední třešničkou na dortu, neboli jak říkají Angličané „final touch“. Je to velmi elegantní způsob oživení vašeho celkového outfitu, který dekoruje konečný vzhled a ukazuje vás jako osobu s velmi výrazným vkusem. Kapesníček v saku je právě ten doplněk, jenž odděluje slovo dobré a výborné.

 

Kdy je kapesníček do saka nevhodný.

Jednou z možných situací je např. obchodní jednání. Pokud si jako manažer vezmete kapesníček do saka, můžete na své okolí působit příliš okázale, což ve společnosti, kde se prozatím učíme nošení tohoto doplňku, nemusí být zrovna prospěšné výsledku. Na místě je tedy střídmost.

Ale i obchodní jednání má své výjimky. Já si osobně vždy zjišťuji před důležitým jednáním jeho formálnost a firemní kulturu obchodního partnera. Dnes si spousta společností nepotrpí např. na nošení kravat a jednání probíhají více uvolněně. Pokud je v partnerské společnosti osoba/y zajímající se o módu, může to být i bod pro vás. Je dobré rozlišovat jednání o dodání počítačových komponentů a cateringu na podnikovou oslavu.  

 

Jak na kapesníček.

 

  • Kapesníček by měl být složený ručně. Naprosto dokonalé složení není vůbec žádoucí a drobné nedokonalosti jsou ku prospěchu. Jen ať je vidět, že jste si se složením dali osobně práci.
  • Kapesníček je doplněk a s jako takovým se počítá, že většina bude schována v kapse a vidět bude dva až pět centimetrů. U zcela neformálního, volnočasového nošení může být způsob složení klidně i extravagantnější.
  • Nejčastějšími materiály jsou hedvábí, bavlna, len, kašmír. Hedvábné kapesníčky nosíme spíše u velmi formálních příležitostí. Naopak, čím méně formálnosti, tím více máte volnou ruku.
  • Kapesníček by neměl mít v žádném případě stejný vzorek, barvu a materiál jako kravata. Čínské sety nechte jiným. Tohle je ve společnosti velmi silné faux paux.
  • Kapesníček můžete nosit v kombinaci s kravatou, tak i bez ní. Mě osobně se volnočasové nošení bez kravaty velice líbí.
  • Barva a vzorek by měla kontrastně ladit k obleku, košili a kravatě. Ideálně podobné barvy, odlišný vzorek.
  • Kapesníček a kravata by neměli být vyrobené ze stejného materiálu. Působí to příliš lacině a nevyrovnaně.

 

Nevýhodou kapesníčku může být pro někoho vzhledem k jeho velikosti vyšší pořizovací cena, hovoříme li např. u kašmírového nebo hedvábného. Nicméně já jich mám asi patnáct  a různě je kombinuji dle stávající nálady. Je také dobré zdůraznit, že takový kapesníček vydrží v případě dobrého zacházení i celý život.

 

Tipy a rady na skládání viz. rubrika Rady a tipy

 

MK

 

 

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále