Martin Krupička

Jak si vybrat správnou obuv a na co si dát pozor

21.8.2017
Několik drobných rad, jak poznat, kterým botám se raději hned vyhnout.

Předem bych chtěl upozornit, že na vše je čas. Není jediný důvod brát hned to první, co vidíme, co se nám líbí. Nabídka je dnes obrovská a je důležité si uvědomit jedno mých nejdůležitějších životních hesel: Nejlepší peníze jsou v mé kapse. 

 

Druh obuvi

Bavíme-li se o společenské obuvi, je důležité, uvědomit si, pro jaký účel si své boty kupujete, tedy, zda je chcete využívat více jako formální či volnočasové. Pokud se v druzích obuvi moc nevyznáte, doporučuji využít vyhledávače na mém blogu, kde se dozvíte více o tom, co to znamená: oxford, derby, monk.

 

Materiál

V tomto ohledu musíme být nekompromisní a je třeba si říci, že jediný opravdu vhodný materiál je kůže. Vše ostatní má své estetické, kvalitativní, ale i zdravotní nevýhody.

 

Povrchová úprava

Pokud se vám líbí lesklá obuv, věřte mi, že efektu bylo v drtivé většině u kůže dosaženo pomocí leštících prostředků, nikoli povrchové úpravy lakováním. Pokud si koupíte „lakovky“ budete sice vidět na dálku, avšak kůže použitá na tuto obuv bývá mnohem méně kvalitnější (lak toho hodně skryje) a boty mají mnohem menší životnost. To, co tvoří lesk kůže obuvi, je karnaubský vosk. Více opět v mém článku o tom, co by měl obsahovat krém na boty.

 

Kvalita kůže

Také vám připadá, že některé boty již na prodejně vypadají mrtvolně? Proč to tak je? Jednoduše proto, že obuv na sobě nemá údaj best before date, a proto pár může ležet ve skladu třeba i několik let, aniž by s ním kdokoli, cokoli dělal. Je třeba si uvědomit, že kůže použitá na výrobu obuvi, je vlastně „mrtvá“, a proto potřebuje pravidelnou péči a podávání živin. Ke kůži je třeba si přivonět, zkusit její elasticitu, pomocí hmatu i zraku odhalit klasický „ležák“.

 

Podrážka

Toto je kapitola sama pro sebe, kde bych vás hned na začátku odkázal na článek, zda zvolit gumovou nebo koženou podrážku.

Nicméně ať si kupujete obuv šitou, případně lepenou, je třeba se soustředit na kvalitu připevnění podrážky a to zvláště u již zmíněné lepené varianty. Nikdy asi nepochopím, jak někdo může dát do obchodu obuv, kde jsou u spoje viditelné zbytky lepidla. To o něčem svědčí. Dále se soustřeďte na špičku obuvi. Pokud špička přesahuje podrážku, buďte si jistí, že velmi brzy dojde k jejímu okopání a prodření. Opravdu kvalitní bota má kolem svého obvodu „rám“.

 

Podpatek

Dalším ukazatelem vhodnosti obuvi je kvalita a způsob výroby podpatku. Pokud je vyrobený z měkké gumy, nebo dokonce plastu, je nekvalitně připevněný, taková chůze nebude ani zdravá, nebude mít dlouhého trvání, natož estetický efekt.

 

Zavazování

Věnujte pozornost dírkám v oblasti zavazování. Pokud je kůže a tím i obuv nekvalitní, velmi snadno to poznáte, zda se právě tyto dírky, jimiž je provázána tkanička, mají tendenci zvětšovat nebo vytahovat. Jak snadné vyzkoušet silnějším zatažením tkaničky.

 

Vnitřní vystélka na patě

Pokud uvidíte doslova vlnobití, nemůže být o kvalitě ani pohodlí zcela řeč.

 

Špičky nahoru

Má-li obuv špičky nahoru, rovnou utíkejte. Devadesátá léta špiček nahoru, bílých ponožek a vínových sak už jsou pryč.

 

Pohodlnost nošení

Obuv si zkoušejte zásadně ve stoje. Zkuste se projít a vystavit ji extrémnímu ohybu. Uvidíte, jak se chová kůže, jak se v tomto sevření cítí noha. Nikdy prosím nedělejte kompromisy. Jsou to vaše peníze, vaše zdraví, vaše image.

 

Módní výstřelky

Je to jako s ženou. Příliš mnoho ličidel kazí efekt. Pokud je obuv opravdu netradiční, „načančaná“, atypická, v naprosto drtivé většině bývá nekvalitní. Budete za hvězdu měsíc. Možná ani to ne. Pokud vám to za to stojí? Nicméně u konzervativních gentlemanů budete hlupákem hned od začátku.

 

Závěrem

Účelem tohoto článku bylo popsat a upozornit na ty nejzákladnější vady prodávané obuvi. Cena, značka atd., velmi často nehrají roli, protože 99% obuvi vyrábí méně vzdělaný Asiat někde tisíce kilometrů od vás.

Pokud máte tu možnost, zkuste si nechat ušít alespoň jeden pár obuvi. Já to udělal a již není cesty zpět. A je to nakonec vaše volba. Image, zdraví, pohodlí. Na druhé straně mohou být třeba cigarety. Já si vybral.

 

 

MK 

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále