Martin Krupička

Jak se obléknout na českou grilovačku

16.6.2017
Několik rad a typů jak nebýt přespříliš overdressed a přitom zůstat za gentlemana.

Byla to taková moje klasika pořád slyšet: „Jak jsi se to zase oblékl? Vždyť jdeme jen na grilování!“ No a já jsem odpovídal: „Buď tak, nebo vůbec.“ Časem si mé okolí zvyklo a dnes, dokonce si myslím, přijalo tak nějak můj lehký overdressed již za normální stav a některými je brán velmi pozitivně.

 

Než zvolíte outfit, zamyslete se

 • Počasí – grilovat se velmi často začíná, když je ještě slunce a teplo, jenže večer se může situace velmi rychle změnit.
 • Druh grilování – Budete pomáhat? Jaký grill se bude používat: Klasický, plynový? To vše by mělo mít vliv na zvolení kvality oblečení. Pokud budu postávat opodál, klidně si dovolím vzít nejkvalitnější košili a naopak.
 • Styl, téma – má grilování nějakou myšlenku? Velmi často se setkávám, že grilování má pro oživení nějaké téma.
 • Místo, prostředí – nepodceňujte místo, kde se bude grilovat. U vody nemusí být např. bílá barva ideální – komáři, hmyz atd.

 

 Obuv

 • Pantofle – pokud není grilování přímo tematicky spojené s bazénem, nikdy si je neberu. V noci je zima a česká klasika: pantofle a ponožky, mě příliš nebere. Na konci grilování máte stejně nohy špinavé a zaprášené.
 • Tenisky – pokud jste zvolili casual styl, proč ne. Hlavně ne běžecké nebo sportovně specializované boty.
 • Oxford, derby, mokasíny – moje volba je casual smart. Asi nejlepší variantou jsou mokasíny, které jsou velmi „chic“. Přes den v nich nemusíte mít ponožky a na noc si je obléknete. U dalších dvou typů bot je samozřejmě lepší derby nežli oxford, ale já mám pouze oxfordy, takže situace je pro mě tím vyřešená.

 

Kalhoty

V tomto kusu oblečení máte zcela volnou ruku. Džíny, chinos, případně jiná varianta, pokud není design jak maškarní, proč ne.

 

Tričko, košile, svetr

 • Tričko – když si tak uvědomuji, mám vlastně pouze jednobarevná. Já prostě na nějaké to „umění“ moc nejsem. Nicméně, pokud zvolíte decentní tričko v motivu tématu akce, bod pro vás.
 • Košile – jediné, čeho se vyvarujte, je košile s krátkým rukávem a zapínání na manžety. Obojí vypadá opravdu odporně. Když je přes den teplo, tak si prostě rukáv vyhrňte. Mě to přijde velmi elegantní a sexy.
 • Svetr – určitě vzít s sebou, určitě ne kolem pasu ani jako škrtidlo kolem krku.

  

Tílko

Chocholoušek. Vy nás ale zásobujete p. Karfík.

 

Vesta, sako, bunda

 • Vesta – lehké upozornění, nebavíme se o péřovce. To fakt ne. Dříve jsem tento doplněk moc nemusel, ale je pravda, že mě v poslední době baví stále víc.
 • Sako – je léto, takže lněné sako určitě uneste. Je krásné, praktické a elegantní.
 • Bunda – těžké popsat. Tak snad by měla mít styl, ne?

 

Kravata

Zbláznili jste se? Nééééé! Pokud je to nějaká myšlenka grilování a musí být, tak rozhodně zastrčená za druhý knoflík pod košili (viz článek: Jak nosit kravatu bez saka).

 

Opasek, šle, motýlek

Spousta lidí ani šle nevlastní. A to je chyba. Já si myslím, že kombinace vyhrnutých rukávů, úzkých šlí a casual motýlku je jednou z nejlepších variant, jakou můžete zvolit. Upozorňuji, opasek a šle nelze kombinovat zároveň.

 

Ponožky

Divoké, barevné, vzorované. Tak sem to rozhodně patří!

 

Závěrem

I obyčejné grilování je společenská událost. Není jediný důvod, proč se jí účastnit v teplákové soupravě. Pokud vás někdo bude odsuzovat za váš lehký overdressed, věřte, že je to pouze ze závisti.

 

MK

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále