Martin Krupička

Goodyear konstroukce bot – co to je?

15.2.2017
Již 147 let nikdo nevymyslel kvalitnější konstrukci obuvi.

S „goodyear welt“ neboli šitím obuvi do rámu přišel v roce 1896 Charles Goodyear mladší. Nová konstrukce, postup výroby obuvi se velmi rychle rozšířil pro své nezpochybnitelné výhody. Taková bota je sice oproti lepené trochu robustnější, avšak vše je plně vykompenzováno její mnohem delší životností (až čtyřicet let) a lepší přizpůsobivostí chodidlu.

 

Goodyear welt, jak již název napovídá je vlastně kožený proužek, který se připevní na svrchní část boty, čím vznikne rám s dutinkou, jenž se vyplní kvalitním korkem. Dále již následuje přišití podešve a to proti sobě jdoucím dvojitým stehem. Takový postup výroby umožňuje vcelku velmi snadnou renovaci obuvi. Bota se dá několikrát kompletně „rozpárat“ (rozešít), co je potřeba vyměnit a zpět stejným postupem opět dát dohromady.

 

Výroba rámové obuvi je časově i finančně náročnější, avšak pokud se rozhodnete pro takovou variantu, věřte mi, nebudete litovat. Já se již těším na červen, kdy dostanu další pár takové obuvi šité přímo podle mého kopyta.

A opět moudro na závěr. Rámová obuv tvoří zhruba pouze tři procenta veškeré výroby. Proto buďte jiní, buďte dokonalý, buďte originální.

 

 

MK

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

1 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále