Martin Krupička

Šumivé víno na Nový rok (Sparkling wine for New Year 2018)

27.12.2017
Nový rok a šumivé víno, kdo si dokáže představit typičtější kombinaci? Jakou láhev si ale vybrat?

Na českém trhu je řada zajímavých šumivých vín. Jaké si však vybrat v poměru cena vs. výkon? Nabízím několik vlastních zkušeností, které jsem za léta testování získal a věřte mi, že mnohé z vás překvapím.

 

Sekty

Bohemia sekt

Bohemia sekt není v 95% nic jiného než dobře marketingově zvládnutý trh. Upřímná gratulace. Klasickou láhev „Bohemky“ piji na vesnických zábavách, kde rozlévají nejlevnější stolní víno a pivo stojí za prd. Pak je Bohemia sekt klasika, která se stává sázkou na jistotu. Nicméně mě nenaplňuje. Pokud bych na Silvestra volil něco od Bohemia sektu, tak by to bylo něco z jejich vyšších řad. Otázka je však, jak obstojí v konkurenci s Cavou v té samé cenové hladině.

Sovetskoe Igristoe a jemu podobné

Není třeba dlouho otálet. Stačí si přečíst stále se opakující charakteristiku: Cuveé tohoto sektu je sestaveno z vybraných partií bílých jihoevropských vín a tu si následně správně přeložit: Koupili jsme to nejlevnější na jihu Evropy a udělali jsme z toho sladší víno. Pokud toto chcete za své peníze, ok, ale já ne.

 

Martini sekty

Krásný design, často zajímavá barva, sladší chuť. Určitě dobrá volba vína pro mnoho neznalé ženy a jejich chutě. To se nechci nikoho dotknout. Je to prostě tak. Běžná žena prostě preferuje sladší chutě.

 

Doporučení

Pokud bych měl sáhnout po nějakém zajímavém sektu v ideálním poměru cena vs. výkon, pak se mi osvědčil SEKT GRANDIOSO BRUT VALTICE. Pořídit se dá často i pod dvě stě korun a musím říci, že za tuto cenu, proti němu vůbec nic nemám. Ano, je zhruba dvakrát dražší než Bohemia sekt, ale také je vyráběný mnohem propracovanější metodou a z lepšího vína.

Pokud zvolíte všechny ty Muchy, Motýly, Templáře apod., dostanete klasický unifikovaný produkt bez jakéhokoli šarmu. Sekt Grandioso vám alespoň poodhalí krásné ramínko smyslné ženy.

 

Cava a Prosecco

Freixenet

Kdybychom se měli zabývat všemi druhy Cavy na českém trhu, budeme tu ještě hodně dlouhou. Koneckonců Španělsko je největším producentem a pěstitelem vína v Evropě a myslím, že i z celosvětového pohledu zaujímá ty nejvyšší příčky.

Proto si dovolím poukázat jen na ty nejčastější značky. Freixenet je pro mě super jednoduché, svěží, voňavé pití, když neočekáváte nic jiného. Jedná se víno tradičně zrající v láhvi a kvalita není zase tak špatná. Víc než na pití jej mám rád v míchaných nápojích, ale i samotné proč ne. Určitě vás však neohromí.

 

Mionetto Prosecco

Stále oblíbenější pití v ČR i celosvětově. Jeho nevýhodou je Chianti efekt. Kdybyste věděli, co dnes může nést název Chianti a v tomto případě i Prosecco, byli byste velice překvapení. Proto zde zmiňuji Mionetto. Jsou i chutnější prosecca a i za výhodnější cenu, ale jejich dostupnost na trhu je velmi problematická a musíte se v tomto segmentu opravdu vyznat. Mionetto je velmi dobrou sázkou na jistotu a opravdu se jedná po všech stránkách o velmi povedený produkt.

 

Doporučuji

Pokud bych měl upozornit na nějakou láhev, značku, tak by to bylo Prosecco Bepin de Eto. Není sice zcela běžně v obchodech, ale na internetu se dá úplně v pohodě zakoupit. Láhev i obsah vybočují z nekonečné řady uniformity. Pokud chcete své hosty i sami sebe překvapit, pak sáhněte do těchto vod.

 

Chamapagne

Champagne Francois de Rozay

Jedno z nejlevnějších champagne na trhu, které můžete zakoupit v Kauflandu. Jeho cena se pohybuje kolem čtyř set korun. Netvrdím, že je to dobrá láhev, ale špatná také rozhodně ne. Je to prostě levné champagne, které ti, kdo tomuto nápoji neholdují, nepochopí.

V o něco lepší kvalitě mají v Globusu standardně Pierre Vaudon Brut. Mám doma několik láhví, a když toto víno koupíte v nějaké akci, není co řešit.

 

Oudinot

Velký pozor, toto champagne můžete zakoupit v Albertu za cenu kolem pěti set a vůbec se nejedná o špatnou láhev. Také mám doma několik láhví a musím říci, velmi dobré. Tuto značku prodává i Mark a Sperncer, ale o polovinu dráž. A to se vůbec nebavím o tom, že když opět chytnete slevovou akci, tak je naprosto excelentní koupě.

 

Mum

Mojí nejoblíbenější značkou je Mum. Láhev, kterou si můžete koupit v ceně kolem tisíci korun, má pro mě absolutní zlatou medaili. Nic proti ostatním, ale Mum je pro mě citová i osobnostní záležitost. Jedná se pouze o můj názor, ale kdo miluje Mum, rozumí champagne.

 

Doporučuji

Pokud bych měl označit absolutního vítěze na trhu v běžných láhvích, cena vs výkon budete pro mnohé paradoxně a vlasy si trhajíc Tesco Finest Premier Cru Non Vintage Champagne. Za cenu, dnes je to pět set korun, si zakoupíte opravdu výbornou, osobitou a kvalitní láhev.

Vůbec mě nezajímá, co si o mě mnozí myslí, ale Tesco Finest Premier Cru Non Vintage Champagne není nějakým trapným firemním produktem. Je to velmi krásná láhev, která má vynikající renomé po celém světě a jako příklad dobré láhve jí naleznete v nejedné odborné knize o vínu. Kupte, zkuste, uvidíte. Já na něj nedám dopustit.

 

Závěrem

Tento článek není jakoukoli reklamou a za nic jsem nevzal ani korunu. Pokud jsem zde zmínil obchody, značky, výrobce, jak asi pochopíte, nešlo jinak. Mým cílem bylo zprostředkování vlastního názoru a zkušeností. Co člověk, to jiné chutě a preference. A já to naprosto respektuji. Pokud však připustíte mé možné zkušenosti a zkusíte ochutnat, věřím, že rozhodně nebudete zklamaní a objevíte svět, bez šílených reklam, kde je chuť a kvalita na prvním místě. Na zdraví.

 

MK

 

Pavel

Zdravim Martine, diky za tipy na nejenom vanocni piti. Me take hodne zachutnalo toto sumive vino Wolfberger Crémant d´Alsace. Da se sehnat kolem 200 kc. Pekny zbytek vanoc.

Martin Krupička

Dobré poledne, děkuji za reakci. Zcela jistě crémanty jsou další skupina šumivých vín, které stojí za to znát. V budoucnu se jim budu věnovat samostatně, protože jsou velmi zajímavou alternativou k champagne. Bohužel, v tomto článku na ně nezbylo místo. I vám hezký zbytek vánočních svátků. MK

20.5.2019

Jak tvořit sbírku alkoholu

How to create an alcohol collection

3 + Číst dále
13.5.2019

Šmudlové dnešních dní

Badly dressed men

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále