Martin Krupička

Šmudlové dnešních dní

13.5.2019
Badly dressed men

Tématem dnešního článku bude pohlavní dimorfismus? Že nevíte, co to znamená? Ale víte. Dnes si zkrátka budeme povídat o popření základní přirozenosti mužů být krásným a žádaným samcem, po kterém samička neobyčejně touží. Bohužel se dnešní muži chovají jako zdravého smyslu zbavení.

 

Pohlavní dimorfismus

Jednoduše řečeno, jedná se o pohlavní dvojtvárnost, čímž se označuje, že samice vypadá jinak než samec. Rozdíl je tedy nejen v pohlaví jedince a jeho pohlavních orgánech, ale též v sekundárních pohlavních znacích, jako je velikost těla, zbarvení, tvar apod..

 

Muži smyslu zbavení

Jistě jste také někdy viděli velmi nesourodý pár. Ona jak modelka a on prostě šmudla. Dává to logiku? Nedává. Proč? Je to vlastně jednoduché. Pokud se podívám na pohlavní dimorfismus v přírodě, pak musíme konstatovat, že pokud chce sameček přilákat kvalitní samičku, musí být pro ní něčím zajímavý. Tím je většinou jeho vzhled. Typickým příkladem jsou např. pávi. Kdyby páv vypadal jako vypelichaný kohout, asi by se mnoho nepomnožil.

 

Problém dnešních dní tedy je, když značná část mužů vůbec nechápe, proč se pro své partnerky stali naprosto neatraktivními. Jednou z jasných příčin je katastrofická rezignace na svůj vlastní vzhled, čím přímou úměrou sami porušují základní pravidla přírody. Co si myslíte, že od vás může žena žádat? No, když k ní přijdete ve vytahaném sportovním oblečení, tak asi mnoho ne. Pak se tedy nedivte jednoduché odpovědi na otázku, proč zrovna já jsem musel dostat takovou ženu, dívku? Podívejte se mimo jiné do zrcadla a uvidíte, že jste si takovou zasloužili.

 

Nikdo z nás nemusí být nějaký krasavec, sám se za něj vůbec nepovažuji, ale na druhou stranu lze svého výsledku dosáhnout i jinak. Krásné kvalitní oblečení, příjemná vůně, přirozená starost o zevnějšek. Mnoho mužů rezignovalo na základní hygienu, natož na své oblečení a image. Pak se diví, že se pod jejich taktovkou dříve šmrcovní dáma proměnila v utahanou maminu, která je stejně tak sexy, jako vaše seprané a vytahané pyžamo.

 

Nápravou je cesta zpět

Jak už jsem mnohkrát ve svých článcích uváděl, nejlepší cestou je návrat ke kořenům, kdy muž byl opravdový gentleman, uměl o sebe pečovat a mimo jiné se i oblékat. Pokud chceme být úspěšní muži a to nejenom u svých žen, měli bychom se zamyslet, zda jsem pro ně hrdými pávy nebo vypelichaným kohoutem. Mnoho mužů rezignovalo na vše a pak se nestačí divit. Přitom tomu tak nebylo vždy. Muži již od dob renesance měli mnohem náročnější a dražší oblečení a rozhodně nebyli doprovázející kreaturou svých žen. Naopak. Muži velmi značně převyšovali své protějšky jak v kráse svého oblečení, tak v nákladnosti na životní styl. Vůbec nevím, kde se vše otočilo. Že by v sedmdesátých letech minulého století, kdy byl vagus styl „in“.

 

Závěrem

Předmětem tohoto článku by mělo být jednoduché zamyšlení, proč se člověk, v našem případě muž, chce odlišovat od zbytku přírody, kdy si hraje na místního šmudlu, zatímco žena stává se pávicí. Proč rezignujeme na svoji přirozenost a pak se divíme, že jsem neatraktivní troskou. To, co já bych si přál je, abychom mi muži povstali z popela a jasně si začali vážit sami sebe a opět byli těmi krásnými, elegantními gentlemany, kteří budou schopni okouzlit opravdovou dámu. A jak to vidíte vy?

 

MK

jirka

šaty dělají člověka ? ne, za mne ne...znám spoustu hadrníků, co mají osobnost, charisma a i kdyby byli nazí tak si prostě svou pozornost získají...spíše mám v současné době problém s navoněnými frajery, kteří jsou jen ramínko na pěkný šaty ale jinak nic, skutek utek...to je průšvih dnešní doby, chlapy nahodí perfektně střižený fousy, značkovej vohoz a ve finále jsou všichni stejní, nudní, směšní...za mně radši tepláky, než póza...

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím s vámi. Ale podstata článku měla být o tom, že se v mužích najednou něco zlomí, začnou dědkovatět a začínají působit vedle svých protějšků poněkud směšně. Já se zkrátka domnívám, že úroveň by měla být udržena. Mj. nedbalá elegance je fajn. Ale to už je opravdu nejvyšší meta. MK

Ondřej

Dobrý podvečer, jenže oním pávem můžete být i ve vytahané mikině, teplácích, kšiltovkou a rozvázanými farmářky. Móda je fenomén, který hlouběji zkoumá filosoficko-sociologické nazírání. Svým oděvem lidé vyjadřují svojí individualitu a příslušnost ke skupině. To by ale bylo moc jednoduché. Tuším, že chcete naznačit, že mužům chybí vkus, elegance a mravy. Pravděpodobně budete vzhlížet k prvorepublikové eleganci. Abych řekl pravdu, nedivím se, sám si myslím, že dříve se lidé uměli lépe obléci a ustrojit. Jenže tehdy byl svět jiný než dnes. Žijeme v hypermoderní době, společnost je silně individualizovaná, každý má právo na svůj názor, každý ho zveřejňuje dle libosti (ostatně právě teď dělám totéž) a taktéž každý má právo se oblékat podle svého svobodného mínění. Lidé zvýrazňují svoji originalitu a svoji revoltu. Neexistuje již obecně přijímaný vkus, jen jeho zbytek zůstal ve vyšší společenské vrstvě v podobě saka a společenských kalhot. Slušný oblek, ale z vás slušného člověka neudělá, a tak můžete na ulici narazit na bezcharakterní podvodníky a zloděje ve slušném obleku, aby vzbudili kladný dojem. Jednadvacáté století zrodilo moderního narcise - metrosexuála, muže, který věnuje, až příliš mnoho času svojí péči o vzhled. Ženy reagují tím, že svého páva, chtějí trošku více rustikálního, aby z něj vnímaly více mužnosti. Takže to jsme měli kulturní-společenská příslušnost, do toho trendy doby a k tomu ještě finanční sílu. Ona péče o sebe něco stojí a móda je častokrát velmi nepraktická. Nicméně muži v ČR si spíše koupí nové auto, telefon apod., než aby investovali do módy. Trh válcuje outdoorová bezpohlavní móda do města, muži upřednostňují praktičnost a pohodlí. Navíc když už se oblékáte slušněji, musíte kombinovat, ladit doplňky, všechno nejde ke všemu. Streetwearová móda nabízí vše lze kombinovat. Argumenty z renesance bych nebral tak vážně, dříve postavení muže a ženy bylo jinde než dnes. I vypelichaný kohout či pes se rozmnoží, protože: silnější pes ...., asi to znáte. Dříve byl i velký pupek známkou toho, že se mají dobře. Kouření tabáku bylo společenskou výsadou a dnes? Pro ty, kteří chtějí filosofický rozměr doporučuji eseje Gillese Lipovetského, zejména Říše pomíjivosti: Móda a její úděl v moderních společnostech.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za velmi pěkný komentář. Víte, já to třeba vidím i z praktické roviny. Má dcera mě vidí každý den a každý den má vedle sebe tatínka, který je jejím prvním vzorem. Když jsem byl na střední škole pamatuji si jednu dceru paní učitelky, která vyprávěla, jak jí tatínek vždy perfektně oholený a vonící šel dát pusu na dobré ráno. Ta holka měla o svém budoucím zcela jasno. Hledala tatínkův vzor a z jejich známostí to bylo zcela jasné. Pokud i já mám dnes dceru, rád bych na ní působil stejně. Velice rád bych, aby si přirozeně hledala někoho jiného, nežli je alternativec v ochozených teniskách. A pak také mám rád svoji partnerku, a dělá mi to velmi dobře, když je pyšná na muže vedle sebe v konkurenci s někým v hodně použitém outdoor oblečení. MK

Martin

Já to vidím tak že když potkám nesourodý pár - ona jak modelka a on prostě šmudla tak za tím většinou je to že ona je dukátová buchtička a on má prostě vatu.--- Spíš je z článku hezky vidět v jakých kruzích se pan Krupička pohybuje, jaký je ve směru vizáže a co mu v tomto směru vadí na společnosti ve které se pohybuje.--- Já to často vídám opačně (tedy dle přírody správně) kdy muž je pávem a žena - no jak to napsat, bez vkusu.--- Moje osobní vizáž mě nechává absolutně v klidu a vůbec toto téma neřeším - jak to příroda zařídila tak to má být a nikdo to stejně nezmění, proč tedy něco upravovat, maskovat nebo si na něco hrát že. V tomto smyslu se tedy jako muž nechci odlišovat od zbytku přírody jako šmudla se necítím naopak já vnímám jako odlišné od přírody ty různé metro a kdo ví jaké sexuály co se dokážou i líčit, pudrovat, malovat oční linky apod. to mi moc mužské nepřijde a jestli se to líbí ženám nevím ale myslím si že ne.--- Osobně se oblékám podle nálady a počasí, v létě kraťasy na podzim oblek + sako. Potom jen pozoruji jak to lidi nechápou. Pohybuji se mezi sortou kde nikdo nikdy nenosí oblek. Tak měsíc trvá než si zvyknou a když přijde zima potom se ptají kde máš sako? Jen v klidu odpovím že už je něj moc zima. Pod bundu si ho neberu protože se tam se mnou nevejde a abych ho vozil bokem v autě a v kanceláři si sundal bundu a oblékl si sako tak to nemám za potřebí (stejně je tam na sako teplo).--- Že by tedy muži rezignovali na svoji přirozenost? Spíš naopak. Jestli se někdo diví že je neatraktivní troskou tak to snad jedině metro a spol. Pravej chlap toto neřeší protože má sexappeal za všech okolností. Ano souhlasím s tím že ten kdo se zabývá marnivostí by měl povstat z popela a začít si vážit sama sebe (platí i na ženy).--- A okouzlit opravdovou dámu? To bych rád, ale zatím za celý můj život k tomu nebyla příležitost - dámy jaksi vymizely stejně jako princové na bílých koních.

Honza

Spíše se kloním k názoru Martina v diskuzi než k autorovi článku. Za mě: chlap má být chlap a ne křehký šamponek. Šmudla je pochopitelně opačný extrém. Zlatá střední cesta je, když chlap věnuje svému zevnějšku přiměřenou rozumnou péči a náklady. Spíše bych za svůj vzor považoval lva než páva... Každý jsme ale jiný, stejně jako ženy, takže věřím, že si páv, stejně jako vypelichaný kohout, a nebo lev svou partnerku najde. Ono totiž více záleží na tom, jací jsme, než jak vypadáme... Určitě člověka hodně ovlivňuje prostředí, kde se pohybuje a jeho přirozenost.

Martin Krupička

Dobrý den, i vám děkuji za pěkný komentář. Souhlasím s vámi, ale pořád mi to nějak přijde, že hledáme buď a nebo. A co to takto zkombinovat. Přirozená inteligence a chic zevnějšek. Ano, dá to práci, ale stojí to za to. MK

René

Muž má vypadat dobře především nahý,když už jsme u těch dávných časů ;)

Martin Krupička

Dobrý den, ano, jak jsem psal již v minulém článku, staří Řekové považovali obezitu za nemoc. Dnes jí mnozí považují za něco roztomilého. Hrůza. MK

René

K významu slova chlap: znamená to sedlák. Například v polštině.Takže když se řekne chlap,tak si představim borce v bagančatech košili a klobouku s vidlema. :)

Martin Krupička

Dobrý den, jazyk přeci jenom prochází přirozeným vývojem. MK

6.9.2019

Gin and tonic historie

Gin and tonic history

0 + Číst dále
22.2.2019

Návrat k prudérnosti? Zvykejte si.

Return to conservatism

1 + Číst dále
15.2.2019

Smysl života? Práce.

Meaning of life? Work.

1 + Číst dále