Martin Krupička

Zpomalte!

21.9.2018
Slow lifestyle.

Obsah tohoto článku se mě velmi osobně dotýká, proto má pro mě velmi silnou váhu. A o čem bude? O zpomalení našeho života. Dnes mnozí z nás chtějí všechno rychle. Rychlá kariéra, rychlé vztahy, rychlý majetek, rychlé zážitky atd.. Předem vám říkám, že za mě je to blbost. Víte, jak žijete? Možná devadesát procent lidí dnes žije jako vyhlídkové autobusy pro asijské turisty po Praze. Rychle dovnitř, hezky vás provezeme, nezastavujeme, hodně foťte, kdo zmeškal má smůlu a co jste viděli, se dozvíte z fotografií až doma. Možná.

 

Cestujte pomalu

Asi opět vyslovím kacířskou myšlenku, ale už mě fakt nebaví cestovatelé blázni, kteří vyjedou do Asie, obleknou na sebe outdoorové oblečení a jejich cílem je vidět minimálně dvacet chrámů, sto dvacet soch, padesát vzácných zvířat, a když to nestihnou, jsou naštvaní. Když to stihnou, tak přemýšlí, jak by ve zbytku času ještě trhli rekord.

 

Já říkám opak. Cestuji pomalu. Není důležité procestovat tisíc kilometrů, ale stačí sto, nicméně v klidu a důkladně. Když jste v Asii a nenavštívíte čajové plantáže, k čemu to? A když už tam jste, proč spěchat dál. Nedávno jsem dostal překrásný obraz meditujícího mudrce na vrcholu skály. Úžasné. Zkrátka stojí za to se posadit, dát si šálek čaje, zpomalit, uvolnit se a cítit svět. Jen vy, čaj, vítr, vůně, lehké šumění. Opravdu není kam spěchat.

 

Nepotřebuji ráno běhat po pláži. Sedím a dívám se na východ slunce a odliv. Jsem tam já kolem mě celý vesmír. Jsem tak malý, ale tak spokojený. Nepotřebuji vědět, kolik jsem mohl uběhnout, jaký mám tep, tlak, cukr, kolik jsem spálil kalorií. Mé tělo to nepotřebuje. Mé tělo potřebuje neopakovatelnost okamžiku, tedy harmonii.

  

Jezte pomalu

Jak už předchozí odstavec napovídá, pomalé a klidné jídlo je pro naši pohodu a spokojený život neuvěřitelně důležité. Volba jídla začíná již samotným výběrem a to z dvojího úhlu pohledu. Jídlo je jako dřevo. Buď roste pomalu, nebo rychle. Tak je i kvalitní, tak vás i živí. Je tedy na vás, co jíte. A druhý úhel pohledu je samotná skladba jídla. A pokud mohu věřit svým poradcům a zdravému selskému rozumu, toto poznáte na toaletě. Pravidelná stolice je důležitá. Ale pravidelná rozhodně není každý den vyloučit kilo nepotřebného materiálu. Tělo byste měli živit méně, ale kvalitněji. Pokud jej budete živit více a nekvalitně, utrácíte svůj život několikrát. Předně utrácíte čas na nákup jídla, pak jeho dovoz. Další peníze vás stojí samotné vaření, čas na konzumaci a poslední položkou je vyšší spotřeba toaletního papíru. Pokud budete jíst méně, pomaleji a kvalitněji, budete mít stolici pravidelnou, ale třeba každý druhý den, ale tělo na tom bude lépe. Nebude zatěžováno zbytečným trávením, vylučováním a bude ve větších psychické i fyzické kondici. Vše je prostě v hlavě.

 

A také se musíme zamyslet nad tím, kolik nám jídlo zabere času. Příprava, aranžmá, konzumace, úklid. Když si uvědomíme, že každý den několik hodin strávíme jídlem, je přeci důležité si jej užít. Jídlo si ale užijete jen pomalu. Vše má svůj rytmus, a to i tak káva, sklenička vína, každé sousto. Nechtě naplnit své chuťové buňky, provonět celý organismus. Buďte ve větším klidu. Užívejte, žijte. Deset, dvacet, třicet, minut navíc vás rozhodně nezabije, naopak.

 

Oblékejte se pomalu

Ano, my muži to máme jednoduší. Devadesát procent našeho šatníku vůbec nemusí podléhat módě. Je to trvalá klasika, ve které bude muž vždy vypadat elegantně a sexy.

 

Je třeba si také předem říci, že trend posledních let, rychle něco navrhnout, za pár korun to v Asii vyrobit, rychle to do Evropy dopravit, prodat, v lepším případě hodit do recyklačního kontejneru a znova to poslat do Asie, přiznejme si, není to normální a z dlouhodobého hlediska udržitelné. Také je třeba si říci, že extrémním módním trendům podléhají v prvé řadě slabí a mediálně negramotní jedinci.

 

Je třeba si pokládat ty správné otázky:

  • Potřebuji vůbec tento kus oblečení?
  • Z čeho je daný produkt vyrobený? Lze jej zrecyklovat?
  • Jaký je poměr cena vs. krása vs. délka užívání?
  • Lze oblečení, obuv bez problémů opravit?

  

Toto jsou přeci naprosto stěžejní otázky, které již delší dobu pokládá např. i princ Charles. A já si musím položit otázku, zda se takto chovám i já a proč? Ano, jdu sám sobě příkladem. A proč? V prvé řadě jsem ušetřil spoustu času a peněz samotným nakupováním. Chodit po obchodech, dopravit se do místa, vybírat, k tomu něco předraženého pojíst. Toho všeho jsem ušetřený. A v druhé řadě ušetřím i z dlouhodobého hlediska za oblečení. Boty mi vydrží čtyřicet let, košile minimálně pět let, obleky lze díky dvojím kalhotám opravit. Pokud mohu, volím striktně přírodní materiály. Až jednou tedy umřu, zbude po mě jen hromádka něčeho snadno rozložitelného a zrecyklovatelného.

 

Závěrem

Žiji pomalu. Nezatěžuji přírodu, svůj organismus, který má možnost relaxovat a užít si vše, co do něho vkládám. Ušetřil jsem čas, peníze a jsem na tom mnohem lépe nežli spěchálkové. A popravdě? Nic mi neuteklo! Co jsem zažil, žil jsem naplno. Je tedy na vás, zda se nad sebou zamyslíte, zda není dobré zpomalit a je také dobré se zamyslet nad tím, co reálně potřebujete a za jakou cenu. Musíte mít každý půl rok nový mobilní telefon?

 

MK

Aleš

Pravidelná rýpavá poznámka... Lze to zrecYklovat? Jinak máte, Martine, pravdu. Díky za článek. Prosím pište dál.

Martin Krupička

Dobrý den, ano zde mi to ulétlo a word na to neupozornil. MK

Martin Krupička

Dobrý den, ano zde mi to ulétlo a word na to neupozornil. MK

Martin

Podle mě jste v tomto článku šel na téma ze špatného úhlu. Vše co píšete je sice hezké ale platné pouze pro vás. Život každého člověka je ve všech ohledech subjektivní/individuální. Co dělá jednomu dobře druhému škodí. Podobné články bych takto nestylizoval - spíš jen jako váš názor na věc. Dva příklady - znám lidi co si jídlo vychutnají pouze pokud je horké (říkám jim azbestové huby) jim nemůže nikdo radit že mají jíst pomalu, já osobně mám jídlo rád vlahé nebo až studené. A věc druhá já mám v mém životě třetí telefon a boty co jsem dostal mi vydželi 30 let (zadarmo=totálně bez investic) ale co kdo bude komu říkat co má dělat, když někdo z jakéhokoliv důvodu chce mít nový mobil třeba každý měsíc tak ať ho klidně má.

Martin Krupička

Krásné sobotní časné ráno. Smyslem článku, že vždy pohled autora, který předkládá alternativu a čtenář se s ní ztotožní, případně nikoli. Může se nad ní také zamyslet a vzít si z ní kousky, které se mu hodí. Přesně jak říkáte, všichni jsme individuální. Ono je to jako s léky. Byly testovány např. na deseti tisících lidech, ale lidstva je nás šest, možná více miliard a každý národ prošel individuálním vývojem. To však neznamená, že si každý nemůže vybrat pro něho to, co mu pokud možno nejvíce vyhovuje. Lidé, kteří jedí, jak vy říkáte vše horké, jsou z mého pohledu velmi špatným výsledkem výchovy systému, který začal v mateřské školce, škole, v práci a velmi často v rodině, kdy jsme měli na jídlo zbytečně omezený čas a také tím, jak to měla např. má partnerka doma, kdo je poslední myje nádobí. To je špatně. Také bychom se měli zamyslet nad tím, že každé jídlo a nápoj má svoji ideální teplotu, kterou bychom měli respektovat, protože je to prověřeno časem a zkušenostmi. Nyní to přeženu, teplé pivo je nic moc. Ale opět, znám lidi s ohříváčkem. A co se týče nakupování. Je to opravdu každého věc a souhlasím s vámi. Já jen předkládám alternativu, zda to těm lidem za to stojí a říkám, zamyslete se. Každý se může rozhodnout mezi dejme tomu italským směrem, vše moderní, nové, každý rok, nebo anglickým stylem, koupit jednou a pořádně. Již z minulých článku je patrné, že jsem příznivcem anglického stylu. A nechť se čtenář zamyslí, kolik ho stojí času a peněz shánění nových věci a zda to má pro něho takový význam místo toho, aby trávil čas např. se svými blízkými. Tedy suma sumárum, autor může vždy jen navrhovat v tomto případě prezentovat jen určitý pohled. A máte pravdu, svůj. Pokud to máte jinak, opačně a naplňuje vás to, je to z úhlu vašeho pohledu také v pořádku. Pojďme se jen zamyslet, zda to nelze jinak. A to je vlastně největší vítězství autora. Když jeho čtenáři myslí, byť s ním nemusí souhlasit. Nejdůležitější věc na světe je diskuse. A proto i já vám velice děkuji za reakci , které si opět velice vážím. MK

5.4.2019

Sebemotivace. Nikdo jiný to za vás neudělá.

How to motivate yourself.

0 + Číst dále
5.3.2019

Valentýn? No ten nám tu ještě chyběl.

Saint Valentine? Unnecessary hysteria.

3 + Číst dále
11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále