Martin Krupička

Zážitky? Většinou jde vlastně o podvod!

22.3.2018
Senseless experiences

Dnešní dobu lze také nazvat zážitkovou. Jenže, co je to takový dnešní zážitek? Když jsem o tomto tématu přemýšlel, dospěl jsem k závěru, že 70% zážitků je z části nebo zcela postaveno na podvodu sebe samotných nebo ostatních. A jak to tedy chápat? Zážitek by měl být především pro nás, ale tak tomu často není. Cílem je většinou touha podvést nebo „omráčit“ své okolí a vzbudit v něm falešnou závist. A jak to funguje? Například takto. (Předem upozorňuji, že jako čtenáři na to můžete mít úplně jiný úhel pohledu. Jde tedy o názor autora k zamyšlení.)

 

Pohledy z dovolených

Není to tak dlouho, co jste si mohli objednat zajímavou službu: zaslání pohledu z dovolené, kde jste ale popravdě vůbec nebyli. Jeli jste dejme tomu do Chorvatska do penzionu, ale zaplatili jste někomu jinému, kdo jel např. do Thajska, aby místo vás poslal dopis z jeho dovolené vaším sousedům. Vy jste se vrátili nazpět krásně opálení, o tom žádná, ale vaši sousedé mezitím pukali zlostí a závistí, protože jim došel „vámi“ zaslaný dopis z úplně jiné, luxusní, exotické destinace.

 

Není to sice klasický podvod v rámci zážitků, ale přeci jenom v ČR velmi zajímavé a velmi účinné. Podobnou zkušenost měl kamarád, který toho času pracoval v autosalonu, kde jste si mohli zdarma objednat zkušební jízdu. Nezřídka kdy se stalo, že si jízdu luxusním automobilem objednal mladík, který následně projížděl čtvrtí, kde jej lidé znali a dělal, že mu auto skutečně patří. No, na to už musí mít člověk opravdu povahu.

 

Večeře v oblacích

Když jsem poprvé viděl tuto příležitost, řekl jsem si, to je skvělý nápad. Jenže, když jsem se nad tím zamyslel více, musel jsem se sám sobě smát, jak jsem byl hloupý. Dobrá večeře je pro mě osobně především intimní záležitost, příjemné prostředí, špičkové jídlo a perfektní servis. A za to jsem připravený si zaplatit. Co mi tedy dá lepšího večeře v oblacích? Někdo by řekl, že unikátní výhled. Přiznejme si ale popravdě, kolik času v součtu se díváte kolem sebe? Pokud je toto jediný argument, pak je to za mě zatraceně málo. Být někde připásaný nahoře, kde fouká, nemohu si pořádně ani odskočit na toaletu, servis je šíleným kompromisem, vše musí být podle plánu, žádná improvizace a k tomu chtě nechtě divný pocit. Děkuji, nechci. Chápu ale, že fotografie jsou věčným zdrojem závisti pro naše okolí. Je ale skutečně co závidět?

Půjčení luxusního automobilu

Ano, všichni o mě ví, nemám moc rád auta. Jak říká kolegyně, řidič slečny Daisy. Proto se asi neumím ztotožnit s tím, že si, a nyní budu tvrdý a netaktní, ale takto bych chápal sám sebe, žebrák si půjde na chvilku užít sen, že může. Stejný pocit chápu, jako když někdo celý měsíc nebo rok šetří na luxusní prostitutku, má zážitek, ale ráno ví, že bez peněz by pro něho měla pouze pohled opovržení. No ten má stejně, protože úroveň člověk nezakryje. Ale když platí, proč nezahrát divadlo. Zkrátka žiji, na co mám, kde jsou mé možnosti a zbytek mě nechává chladným.  Proto mě ještě více fascinují fotky lidí, kteří si jako sednou do automobilu, na motorku a jako dělají, že je jejich. Super. Fakt jste mě dostali.

 

Bláznivé matky

Nedávno jsem viděl takovou paní, která koupila svému dítěti super obří preclík. Chudák dítě ani nevědělo, jak jej má jíst, ale přesto jako daň muselo stát modelem pro maminku, která si jej fotila na FB, aby ohromila své okolí, jak se její dítě má super a jaká ona je skvělá máma. Bohužel. Dítě bylo z preclíku nešťastné a máma byla blázen. Megalomanie u bláznivých rodičů nezná mezí. Tak hlavně, že to bylo velké a drahé.

 

Podvodů je mnoho

Mohl bych takto pokračovat dál a dál. Od těch, kdo nosí luxusní dárkové tašky, aniž by si u Cartiera něco koupili. Lidé fotící se s láhví Moet, aniž by jí kdy ochutnali. Osoby v luxusním oblečení, i když ví, že je to kopie. Zoufalci fotící se u krásných holek, co jimi opovrhují a myslí si, že jsou úplní pitomci, nebo největší frajeři s pistolí a hromadou bankovek, které jim nepatří.  

 

A jak to končí? Stejně jako pohlavními nemocemi zničené pornoherečky nebo jako dealerka drog Tereza. Kdo by po takové krásné holce nezatoužil? A viděli jste její oteklou tvář nyní? U mužů bych předhodil komickou figurku Majk je pán.

 

Rozdíl muži a ženy

V jednom magazínu mě zaujal článek, kde autorka radí ženám a dívkám, následující. Špatný den se dá zahnat tím, že si něco koupíte, což vám udělá radost, leč krátkodobou, protože vám věc velmi rychle zevšední. Výsledkem její rady tedy je, abyste cestovali, protože to já zážitek na celý život. Někdo by mohl souhlasit, ale zde, zvláště z pohledu muže, je vystřídána manipulace za manipulaci. Pokud si koupím krásné např. boty, které mi vydrží celý život, budu z nich mít celý život radost. Pokud utratím 20, 30, 40 tisíc za hodinky a nemám z nich celý život také radost, pak mi nepomůže ani to cestování. Jsem zkrátka jen povrchním člověkem. Zásadním krokem není vytloukat klín klínem, ale dělat takové věci, které mi opravdu radost přináší a mají pokud možno trvalou hodnotu. Já se doslova tetelím blahem i po třech letech z mojí obuvi, hodinek, obrazu, dobré láhve cognacu nebo whisky. Ano, mám z toho doslova dětinskou radost.

 

Závěrem

Žijeme v době, kde je důležitější ohromit své okolí, nežli být sám se sebou spokojený. Největší jídlo, nejlepší fota, nejbláznivější výlet, kupa peněz, pobyt ve VIP zóně, fotka s rádoby celebritou atd.. Zapomínáme na sebe. Mě je popravdě šum a fuk, co si ostatní myslí. Nejmenuji se ani všichni, ani každý. A co je tedy mým nejkrásnějším zážitkem? No třeba horká vana, svíčky, láhev champagne a úžasný Luciano Pavarotti. A nepotřebuji být tvrdý gangster amerického typu.

 

MK  

MD

Dobrý článek. Víceméně souhlasím, až na automobilový odstavec. Třeba pro mě by to byl zážitek adrenalinový ..asi jako seskok padákem. Jet po dálnici 240-250 je pocit k nezaplacení. A navíc opravdu nejde jet s autem za pár set tisíc takovou rychlostí, aby to na zkušeného řidiče udělalo dojem. Ale pochopil jsem hlavní pointu článku - že zbytečná přetvářka je opravdu zbytečná - a souhlasím s ní. Jen jsem chtěl uvést další motivy pro to, chtít zážitek.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za reakci. Tak to jsem dítě štěstěny. Ve středu jsem si zkoušel své nové, zamýšlené auto a musím říci, že jsem toho měl chvílemi plné ruce i na českých silnicích. Ale jak říkám, vím o sobě, že nejsem nějaký příznivec této techniky. Zkrátka řidič slečny Daisy. Ale třeba si od příštího měsíce zvyknu. Hezký začátek víkendu. MK

Petr

Ano taková je doba - kupovat si věci na které nemáme a které nepotřebujeme abychom se mohli chlubit před lidmi které nemáme rádi..

Martin Krupička

Dobrý den přesně tak. Utrácíme peníze a čas za ohromení lidí, které nemáme rádi a pak nám nezbývá obojí pro vlastní život, rodinu a vše, co milujeme. Zkrátka to nedává smysl. MK

11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále
2.1.2019

Zkuste to nejlepší. Akce Kristián.

Try the best

1 + Číst dále
24.12.2018

Vánoce, den požitků

Christmas Day

3 + Číst dále