Martin Krupička

Zájmy pro muže aneb nuda nemá šanci

22.7.2019
Bored forbidden

Můj ideální den má 72 hodin. Vůbec nechápu, jak se někdo může nudit. Je tolik fantastických věcí, které bych chtěl stihnout, ale kde na ně vzít čas. Jedno čínské přísloví říká: Chceš být šťastný jeden den? Opij se. Chceš být šťastný několik let? Ožeň se. Chceš být šťastný celý život? Založ zahradu. Vaší zahradou by mělo být smysluplné využití volného času k něčemu, co vás opravdu baví. Pokud si i přesto nevíte rady, tady je XX tipů.

 

Vaření všeho druhu

Nikdy nebudete dokonalí. Je na čase proměnit fyziologickou nutnost k potěše. Miluji vaření, nesnáším uklízení. Miluji, když vařím, partnerka zatím poklidí byt a nakonec jsem pochválený, protože mé jídlo je fantastické. Miluji experimentování a musím říci, jsem fakt gurmán a užívám si to. Nejkrásnější jsou víkendové snídaně. Hodinu, klidně dvě. To je zkrátka úžasné.

 

Vaření piva

Tohle přeci není vůbec složité. Na internetu najdete desítky receptů, jak si uvařit domácí pivo. Zkuste to! Třeba vás to zrovna chytne a je to láska na celý život. Prý banánové pivo chutná docela zajímavě. Že je to blbost? A jak to víte?

 

Malujte

Tohle je oblast, kde mám velké nedostatky. Na druhou stranu si moc přeji dostat se alespoň na nějakou slušnou úroveň. Malování je pro mě životní výzva jako zpěv.

 

Zpracování kůže

Tahle věc není ani jednoduchá, ale ani složitá. Zkuste si najít nějaké mistra a učit se od něho, jak zacházet s kůží. Třeba jednou to může být i zajímavý byznys na stáří.

 

Dobývejte vesmír

Fikce? Ale kdepak. Je tolik způsobů jak vyslat předmět, kameru, vzkaz nebo cokoli do vesmíru. Záleží jen na vás, jaký způsob si zvolíte. Balón či raketa?

 

Lov

Spousta mých přátel tomuto koníčku propadla. Nikdo po vás nechce, abyste byli hned superlovci, ale prostě to zkuste. Člověk, příroda, lov. Probuďte v sobě muže.

 

Renovace automobilů

Jéje, kdybych já byl obdařený býti kutilem. Nebavíme se o nějaké extra velké sbírce. Kupte si vrak nějakého starého automobilu a dejte si ho pěkně do kupy. Rok, deset, dvacet let? Záleží na tom?

 

Básně

Přijde vám to tak nějak přihřáté? Omyl. Nebylo to ojedinělé, když statečný a bojem ošlehaný samuraj spáchal sebevraždu jen proto, že nebyl schopný napsat dostatečně krásnou báseň. Zkuste to. Vydejte knihu básní nebo pohádek pro své děti, vnoučata.

 

Nože

Každý správný muž, měl by mít nůž. Máte dílnu? Tak hurá do toho. Stát se mistrem oboru je opravdu náročné, ale zase je to láska na celý život.

 

Plachtění

Nevím, zda je to pravda, ale za komunistů se prý údajně říkalo, že Československo má nejvíce lodí v přepočtu na obyvatele ze států, které nemají moře. Mým reálným snem je mít malou plachetnici a vyrazit na ní vstříc dobrodružství. Nesnili jste o tom jako děti? Tak pojďme do toho.

 

Rýžování zlata

Víte, že se takto dá docela dobře živit? Není to na zbohatnutí, není to na vyhazování si z kopýtka, ale zase na druhou stranu je to docela zajímavá alternativa k hledání pokladů pod zemí.

 

Dobrovolnictví

Nikdo po vás nechce nějaký výkon. Ale když obětujete kus svého času pro potřebné, věřte tomu, že vás to upokojí na duši. Možná jednou tu pomoc budete potřebovat vy. Solidarita a spolupráce je základem každé dobře fungující společnosti.

 

Trenér

Možná vám to přijde nijaké, ale zkuste předat své zkušenosti mladým. Staňte se trenérem a jeďte na vlně rock and rollu. Možná vás to pohltí. Prohry, výhry, oslavy.

 

Rybaření

Na to asi netřeba komentář. Prostě jděte do toho.

 

Genealogie

Dnes, právě dnes se mi dostali do rukou od mé tyty rodné listy, oddací listy atd. naší rodiny. Vědět odkud jsem a kam možná kráčím? Doporučuji.

 

Tanec

Není krásnějšího pohybu. Absolutně chápu ty mnohé blázny, jak běhají na pásech v posilovně. Proč? Vezměte svoji ženu, přítelkyni, kamarádku a jděte tančit. Kdo vás nutí být někde uvnitř. Třeba až jednou půjdete po Karlově mostu v jednu ráno, uvidíte šílený pár tančit na krásný waltz. Buďte v klidu a přidejte se. Možná tu budu zrovna já.

 

Otužování

Byl jsem velmi překvapený, když mi můj přítel řekl, že je již dlouhou dobu v otužileckém spolku. Někomu to zachránilo život, někomu fyzické zdraví, někomu duševní. Tak co, máte odvahu?

 

Postavte kříž

Není to o kříži nebo tak. Je to o tom najít si např. zchátralou stavbu ve svém okolí a pokusit je jí znovu renovovat. Je jedno, zda to bude malá kaplička nebo něco jiného. Obnovme naše kulturní dědictví.

 

Hrajte divadlo

Kdo chce zapalovat, musí hořet. Buďte pochodní pro ostatní. Nedávno jsem byl na ochotnickém představení v malé obci u Prahy. Hrálo se: Vesničko má středisková. Jasně, herecké výkony nebyli někdy dobré, ale o tom to není. Sešla se celá obec a okolí a veselilo se až do rána. Úžasné.

 

Vytvořte si vlastní alkohol

Četli jste jeden z mých posledních článků? Tak co to vzít jako výzvu a jít se mnou do toho?

 

Závěrem

Nenuďte se. Není k tomu jediný důvod. Jen si najděte svoji vlastní cestu a užijte si ten krátký čas, jak nejlépe to umíte? Víte, co bude zítra? Ne? Žijte dnes.

 

MK

30.3.2020

Co dělat doma?

What to do at home?

1 + Číst dále
13.3.2020

Phu Quoc, pohled plážového povaleče

Phu Quoc. My view

3 + Číst dále
13.2.2020

Válka priorit

War of priorities

3 + Číst dále