Martin Krupička

Co znamenají zkratky VS, VSOP, XO atd.

22.12.2016
Budete se divit, ale například XO může znamenat různé stáři podle druhu destilátu.

U koňaku:

 

VS (very special) – nejméně 2 roky
VSOP (very superior old pale) nebo Réserve – nejméně 4 roky
XO (extra old) nebo Napoleon nebo Hors d’Age – nejméně 6 let

Aby byla zachována kvalita a chuť koňaku, bývá ve skutečnosti směskou různých ročníků.  Zkratky se proto týkají nejmladší složky směsi. Kromě těchto standardně označovaných produktů (VS, VSOP, XO) existují vzácné speciality: např. koňak Louis XIII. od společností Rémy Martin obsahuje destiláty ve věku 40-100 let. Špičkové produkty společností Hennessy (Richard Hennessy) a Courvoisier (L’Espirit de Courvoisier) obsahují složky až 200 let staré.

 

U rumů se pod označením XO skrývají směsi velice kvalitních 20 - 35 letých destilátů. Jedná se vlajkové lodě jednotlivých značek.

 

Dále se můžete setkat dalšími názvy:

 

Reserva - zásoba nejlepšího rumu z daného ročníku, který se neprodal, ale nechal se zarchivovat pro budoucí použití na výrobu stařených rumů.

Solera - specifické míchání rumů. Polovina rumu po 5. - 6. roce zrání vezme a smích se s o rok mladším rumem stejného brandu. Následuje každoroční opakování až do požadovaného stáří 12, 15, 18, 21, 23 či 25 let.

Agricola - rychle destilovaný rum: 1 - 8 dní, jehož výsledkem je čirý destilát podobný vodce.

 

Blend - proces mísení rumů atd.

Martin

Jen technická Agricole u rumu znamená že je vyroben ze šťávy vylisované z cukrové třtiny a né z melasy z cukrové třtiny. Většinou Francouzské kolonie kde má název rhum (s H).

David

Jak píše Martin, Agricole u rumu znamená označení rumu z Frankofonních ostrovů, zemí, kde se rum vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny, nikoli z melasy.

17.9.2019

Zrnková káva na doma

Coffee beans for Home

1 + Číst dále
18.8.2019

Bytová otázka? Kde je hranice myslitelného?

Micro flats. Is it still normal?

1 + Číst dále
22.7.2019

Zájmy pro muže aneb nuda nemá šanci

Bored forbidden

0 + Číst dále