Martin Krupička

Vánoce, den požitků

24.12.2018
Christmas Day

Rád bych tímto článkem popřál všem svým čtenářům klidné prožití dnešního vánočního svátku v kruhu lidí, kteří vás mají rádi, abyste si užili pohodu, pozitivní energii, vyplnila se vám pod stromečkem alespoň některá přání a u štědrovečerní tabule abychom poděkovali našim předkům za vše, protože i díky nim máme dnešní blahobyt. Mé myšlenky budou směřovat ještě trochu výš. Přeji vám zamyšlení nad sebou samými, nalezení klidu v duši.

 

Štědrý den je pro mě naprosto výjimečný v tom, byť porušuji a nedodržuji v tomto směru tradici, že se pro mě stal dnem požitků. Celý den mám dobrou náladu a každou minutu si užívám. Od rána jsem vděčný, pokorný a šťastný za snídani, jakož i ostatní jídla v celém průběhu svátku. Nebudu lhát, rozhodně se nepostím. Naopak, užívám si malých dokonalostí, detailů, svátečních porcelánových servisů. K obědu otevírám první víno a v jeho postupné konzumaci pokračuji až do pozdních nočních hodin. Neuvěřitelně si užívám krásné a příjemné oblečení, které volím vcelku snadno. Jednoduché, krásné, kvalitní, s monogramem. Je úžasné proplouvat dnem a mít jednoduše radost, že se můžete usmívat na všechny kolem a oni se usmívají na vás.

 

Je krásné užívat si dobrého vína, těšit se na večerních champagne, ke kávě si připravit poctivou šlehačku. To vzpomínám na mou babičku, která vídeňskou kávu milovala. Dnešní den je zkrátka okamžik, kdy se proměním do role pozorného hostitele, který si bere na starosti veškerou gastronomii, aby ukázal, předal, obdaroval všechny tím, co se za život naučil, co má rád, co i mně dělá radost.

 

Přeji vám hodně zdraví, štěstí, lásky a právě té radosti z těch nejmenších detailů, jako mě udělali malí zlatí andělíčkové na zeleném ubrousku složeném do tvaru vánočního stromečku.

 

Závěrem

Když jsem byl ještě malý kluk, opravdu malý kluk, slyšel jsem v rádiu větu, kterou si budu pamatovat celý život. Byla od týraného vězně z druhé světové války, kterého se ptali, zda někdy nepomyslel na sebevraždu. On jim na to řekl: Nepomyslel, protože pokud se alespoň jednou za den zasmějete, stál ten den za to. Takový život je krásné žít. A tak vám i já přeji co nejvíce takových darů.

 

A jak trávíte Štědrý večer vy? Tradičně, netradičně?

 

MK

Jana

Já strávím Štědrý den tradičně do slova a do písmene u rodinného krbu s dobrotami v bříšku. Vám všem přeji štěstí, zdraví, lásku, úsměv na rtech a pohodu každý den v roce #127876;#127873;#127870;#127863;#127808;#128150;#128522;#128519;

Martin Krupička

Dobrý podvečer, velice děkuji. MK

Roman

Poroznašam po rodine domacu palenku,vínko,klobasky a slaninky a potom už len tradične s rodinou.Ďakujem za článok.Šťastné sviatky prajem a veľa pohody v kruhu rodiny.Na zdravie

Martin Krupička

Dobrý večer, velice děkuji za vaši reakci. Velmi krásná rodinná tradice. Palec nahoru. MK

Milan

Trávím Štědrý den tradičně se svými nejbližšími, tj. s manželkou, dětmi a prarodiči. Dříve to tak bývalo a bylo to zcela normální a přirozené, takže se snažíme v této nádherné tradici pokračovat. Manželka pracuje jako pečovatelka v LDN a za ta léta má vypozorováno, že starší lidi spolehlivě a velice rychle odcházejí z tohoto světa díky nezájmu, lhostejnosti a vyčleňování z běžných každodenních věcí, přitom nám tito lidé mají ze svých bohatých životů tolik co dát... Vám Martine děkuji za tento web, díky němuž jsem objevil svoji vášeň pro whisky. Nikdy předtím by mne nenapadlo, že se může jednat o tak zajímavé a bohaté odvětví lidské činnosti. Opravdu vřelé díky a myslím, že nejsem sám, komu Vaše stránky změnily či mění život. Děkuji a přeji Vám a Vašim blízkým krásné Vánoce a poklidný nadcházející rok 2019.

Martin Krupička

Dobrý den, musím s vámi naprosto souhlasit, že drtivá většina starých lidí se na sklonku života shoduje, že nejvíce lituje toho, že nebyli tak často se svými nejbližšími. Dovolte mi vám také poděkovat za váš komentář a vzkaz, který vlévá energii do těla a vždy potěší. Ještě jednou velice děkuji za vaše slova a přízeň, které si neobyčejně vážím. Krásný závěr roku 2018. MK

30.3.2020

Co dělat doma?

What to do at home?

1 + Číst dále
13.3.2020

Phu Quoc, pohled plážového povaleče

Phu Quoc. My view

3 + Číst dále
13.2.2020

Válka priorit

War of priorities

3 + Číst dále