Martin Krupička

Tequila - šílené mýty

29.12.2016
Neznám alkohol opředený více mýty. Tak proč se podle nich řídit?

Tequila se vyrábí z kaktusu.

 

Tequila se vyrábí z agáve. Kaktus je kaktus a agáve je agáve, tedy sukulent. Ty sklízí tzv. jimandor (druhu mexického zemědělce) a to ručně pomocí jakéhosi kopí. Taková agáve roste dvanáct let a může vážit i osmdesát kilogramů. K výrobě destilátu se používá tzv. „pino“, což je označení pro střed - srdce rostliny. To se dále zpracovává v hliněných pecích, kde se působením tepla uvolňují cukry, což má vliv na obsah alkoholu v tequile. Agáve se drtí, kvasí a nakonec dvakrát destiluje. Zajímavostí je, že se z jedné rostliny vyrobí cca deset láhví.  

 

Gold je lepší než blanco?

 

Blanco je čistá tequila, zatímco reposado a añejo zraje v sudech. A pak tu máme tak populární Gold. Takový destilát velmi často vůbec nepochází z Mexika. Do Evropy se prostě doveze nekvalitní tequila, tu smícháme s bramborovým lihem a dobarvíme např. karamelem. Wau, právě se zrodilo to lahodné, zlaté. Ne dělám si legraci, takto se zrodil ranní bolehlav.

 

 Jak poznat pravou tequilu?

 

Jednoduše. Kupte si destilát od konkrétního výrobce a na etiketě naleznete jasný nápis: 100%

agáve. Zbytek je šunt.

 

Jak se pije tequila?

 

Když vám chce někdo prodat již zmíněný šunt, prodá vám k tomu i pohádku o soli a citronu nebo skořici a pomeranči. Pravda je ale taková, že vše, co potřebuje takový doprovod, je jen zastření nevalné chuti a tudíž podřadného destilátu. Dalším trikem zůstává i doporučení vysokého podchlazení nápoje. Toto jsou dva nejčastější indikátory toho, že něco není v pořádku. Mexičané pijí totiž tequilu samotnou a k tomu připíjí větší množství vody. Ale také je dobré říci, že se výborně hodí i do míchaných nápojů.

 

 

MK

17.9.2019

Zrnková káva na doma

Coffee beans for Home

1 + Číst dále
18.8.2019

Bytová otázka? Kde je hranice myslitelného?

Micro flats. Is it still normal?

1 + Číst dále
22.7.2019

Zájmy pro muže aneb nuda nemá šanci

Bored forbidden

0 + Číst dále