Martin Krupička

Snadné stát se milionářem

16.10.2018
Be a millionaire quickly and easily

Dnešní článek bude trochu kontroverzní, ale tak už to někdy bývá. Jak se stát milionářem snadno a rychle. Trochu bulvár, že. Ale popravdě to není úplně tak nesmysl, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dnes si povíme, že až 60% českého národa je chudých ze zcela marginálních rozhodnutí a zlozvyků.

 

Starbucks

Nedávno mě můj lektor angličtiny upozornil na článek: Nepijte každý den kávu od Starbucks a budete do 45 let milionáři. Popravdě, to co říkal, mělo jistou logiku. A nyní se půjdeme podívat, jak to doopravdy je.

 

Italovi se asi kroutí palec u nohy, když vidí, jak ve většině seriálech a amerických filmech pobíhají lidé, kteří jsou doslova závislí na své ranní kávě do kusu voskového papíru přikrytého plastem. Nic proti ničemu, je to fakt super podprahová reklama a vynikající product placement. Ok, ještě jednou, nic proti tomu. Jenže, co se stane, když prostě tu ranní kávu do půllitru vynecháte.

 

Albert Einstein kdysi řekl: Compound interest is the eighth wonder of the world. He who understands it, earns it … He who doesn’t … pays it. Celá myšlenka je vlastně jednoduchá. Jedna ranní káva a croissant vás stojí ročně 2409 dolarů. A když je vám dvacet let a vynecháte tento ranní rituál, přičemž ušetřené peníze vložíte do investičních produktů v bance, již ve věku 35 let jste docela v „balíku“.

 

Věk - Čistá hodnota (USD)

Věk 20   - 2,409 dolarů

Věk 21   - 4,963 dolarů

Věk 22   - 7.669 dolarů

Věk 23   - 10,538 dolarů

Věk 24   - 13.580 dolarů

Věk 25   - 16 480 dolarů

Věk 30   - 36 067 dolarů

Věk 35   - 61 845 dolarů

Věk 40   - 96,342 dolarů

Věk 45   - 142.508 dolarů

Věk 50   - 204,287 dolarů

Věk 55   - 286 962 dolarů

Věk 60   - 397 600 dolarů

Věk 65   - 545 658 dolarů

Věk 70   - 743,793 dolarů

Věk 75   - 1,008,943 dolarů

Věk 100 - 4 462 422 dolarů

 

A i kdybyste ukládali peníze, jak se říká, jen do polštáře, budete mít ve věku 75 let 134 904 dolarů. A to také není špatné.

 

Milionářem po česku

Podle posledních průzkumů kouří v ČR 2 300 000 osob, tj. velmi početná skupina velmi bohatých osob. Pokud by si totiž tito lidé svoji cigaretu dokázali odpustit, dle stejného systému v ČR se z vás stane milionář již ve 39 letech. A až půjdete do důchodu, můžete disponovat částkou zhruba 5 500 000,-, pokud cigarety nezdraží. Pak budete ještě bohatší. A tato suma znamená jeden velmi pěkný byt v Praze a nebo třeba i dvacet bytů na Mostecku – Chomutovsku. Wau, když vynecháte bláznivé cigarety, můžete si koupit celý činžák. No není to super?

 

Závěrem

Jsem ten naprosto poslední, kdo by vám říkal, nežijte, šetřete. Jenže jsou výdaje a výdaje. Tento článek by měl upozornit na zcela zbytečné výdaje, které z vás dělají žebráky, na místo toho, abyste se měli vysoce nadstandardně. Je tedy k zamyšlení, kolik vás stojí a k čemu vlastně jsou cigarety, kafe do papíru, občas si zahrát automat, mít jednu a více milenek atd..

 

U mě ten rozdíl byl jasný. Žádné cigarety a maximální omezení fast foodů mohu číselně vyjádřit jako cca 50 000,-. Od roku 2003 je to u mě 750 000,- bez zhodnocení. Za to jsem si pořídil krásné oblečení, kvalitní obuv, cestuji, piji champagne, užívám si. Všichni jsme bohatí. Jen někteří z nás utrácejí peníze jinak. A jaké máte zlozvyky vy?

 

MK  

Martin

Otázkou nejdůležitější zde je, jestli pití/sbírání whisky patří do zbytečných výdajů :-) Opět narážíme na subjektivní názor, úhel pohledu atd. - kdo je oprávněn určit co je a není zlozvyk, můžu například tvrdit že i to sbírání whisky je zlozvyk. Takže mým aktuálním zlozvykem je sbírání(kupování) whisky se sekundárním zlozvykem že občas nějakou láhev vyzunknu. Nicméně zlozvyky se s časem mění. Napadá mě podobné slovo které vystihuje podobnou činnost (zájem). Pane Krupička pokud jste přestal kouřit a omezil stravování ve fast foodech, patří vám uznání, udělal jste něco pro zdraví. Například nelze kritizovat nebo označit jako zlozvyk jednání člověka který všechny peníze co má projí a navíc u toho netloustne - tomu nejde říct: nejez budeš mít víc peněz aby ses někam podíval nebo aby jsi investoval a měl peněz ještě víc. Toto je např. k zamyšlení - takže o čem to vlastně všechno(život) je?

Martin Krupička

Dobrý večer, článek bývá většinou osobní pohled autora a já ihned na začátku přiznávám, že obsah může někdo chápat kontroverzně. Investice do whisky je úplně jiný případ, whisky se na rozdíl od cigaret zhodnocuje. Co se týká kouření, měl jsem to štěstí, že mohu s naprosto čistým svědomím říci, že nevím, jak chutná cigareta. Nikdy jsem to nezkusil. A máte pravdu, že každý si musí najít a určit ve svém životě vlastní priority. Já jen píši, že pokud si je člověk zvolí jinak, může se to projevit jinde. MK

Martin

Tak to se v názoru asi budeme rozcházet podle mě je whisky zbytečná investice (pozor nespojovat s tím že ji chce někdo sbírat stejně tak jako chce někdo kouřit to je jiná věc) stejně zbytečná jako oblečení, kvalitní obuv, cestování, champagne a i ty cigarety nakonec všechno to jsou věci spotřební tedy určené ke spotřebě nebo odkázáné k tomu že budou spotřebovány. Smysluplné nakládání s penězi by bylo například budovat bydlení pro vlastní děti, nebo charita ale jak píšu o tom přece život není. Vždy jde o úhel pohledu a nelze generalizovat, samozřejmě jsou věci které zdraví škodí ale ti kteří je požívají to vědí tedy dělají to vědomně takže pokud pracují ať mají pak nějaký relax pro jaký se rozhodnou - každý si jde vlastní cestou. Abych pravdu řekl vám moc nerozumím psal jste (U mě ten rozdíl byl jasný. Žádné cigarety a maximální omezení fast foodů) nikdy jste ale cigaretu neměl takže nemohl být žádný rozdíl. Z velké části celý tento web (doufám že vás nenaštvu) píšete o investicích jak máte radost jak se vám lahve zhodnocují ale jen na oko, protože vaše sbírka není investiční ale pouze sbírka protože neuvažujete s prodejem - proč vás tedy vůbec zajímá zhodnocení nevím, možná to děláte pro ostatní ale to tu zase chybí (detaily lahví měsíc co měsíc a metodika) - přijde mi že pomocí tohoto webu se snažíte uvtrdit v tom že vaše rozhodnutí byla správná (v případě kladné odezvy komentujícíh čtenářů). Berte mě s rezerovu možná píšu nesmysly a nejspíš je chyba i na mé straně nechtěl bych vás odradit od dalších příspěvků - jen můj názor stejně tak jako tento článek představuje jen váš názor.

Martin Krupička

Dobrý den, tomu, co vy píšete, se říká svoboda slova. Je skvělé, že ji máme. Dovolte mi jen pár poznámek. Pokud jsem nikdy nekouřil, neříkám, že s tím vnitřně nebojuji. Třeba dýmka a doutníky mi přijdou velice zajímavé. Já si však zvolil život bez tabáku. A je to svobodná volba. Budovat bydlení pro děti je věc k diskusi a charita, i když pravidelně přispívám, ještě více. Jde o to jaká a kolik. Naštvat mě nemůžete, jak bylo psáno hned na začátku, miluji svobodu slova. A pokud je text slušný, nemusím s vám s vámi souhlasit, ale respektuji vás. Co se týče zhodnocení sbírky, už jsem také v komentářích popisoval. Mým cílem není sbírku prodat, ale nikdo z nás neví, co bude zítra, natož za dvacet let. Kdo ví, třeba budu v budoucnu nucen prodat své láhve a udělám li to, pak je jejich cena pro mě zcela zásadní. Budovat sbírku založenou na snech a nereálných očekáváních nemá smysl. Utvrzovat se v názoru o smysluplnosti investic do whisky také není třeba. Když se podívám na růst cen a prodeje mnou vlastněných láhví, vím, že jsem na správné cestě. Děkuji vám za diskusi, protože ta je vždy povznášející, protože nutí mozek myslet, tedy být. MK

arachni_name

1)

arachni_name)

1

arachni_name

1

arachni_name

1`--

arachni_name`--

1

15.7.2019

Učme se od žen

Woman our ideal

0 + Číst dále
5.4.2019

Sebemotivace. Nikdo jiný to za vás neudělá.

How to motivate yourself.

0 + Číst dále
5.3.2019

Valentýn? No ten nám tu ještě chyběl.

Saint Valentine? Unnecessary hysteria.

3 + Číst dále