Martin Krupička

Sběratelství s testosteronem

9.10.2018
Testosterone collectibility

Jsme blázni, jsme nenormální, ale děsně se nám to líbí. Dnešní téma bude tak jednoduché a vlastně ústřední. Proč sbíráme destiláty. A je mi úplně jedno, co o nás někteří odborníci šíří. Již léta říkám, psycholog na obzoru, hůl do ruky. Čím větší a silnější, tím lepší. Ano a opět znovu, nemám vás rád vy šarlatáni s lidskými osudy.

  

Historie

Možná vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že sběratelství je základem vědění. Pokud se podíváme do minulosti, můžeme objevit mnohé příklady. Ptolemainovci plnili kultovní Alexandrijskou knihovnu. Rod Medicejů proslul sbírkami umění. Na sbírky šlechtických rodů se chodíme dívat dodnes a platíme za to nemalé částky. V jejich archivech se nachází naprosté unikáty, které nám ještě dnes neocenitelně pomáhají pochopit historii a lidské chápání. Díky neuvěřitelným sbírkám je syceno naše estetické vnímání a touha po krásnu. Sběratelství je tedy nekonečnou studnicí bádání, poznávání, inspirace a rozvoje.

 

Dost možná reálný pohled

Sběratelství má prostě mnoho společného s přežitím a do určité míry se společenským postavením. Pokud tedy hovoříme o sběratelství, celý proces můžeme chápat jako hromadění zdrojů, kterým dáváme okolí najevo, že jsme úspěšnější, čímž se stáváme perspektivní jak pro potencionální partnery, ale i kamarády. Také jsme schopni snadno a lépe překonávat náhlé krize. Kdo si pamatuje období prohibice, ví, o čem mluvím.

 

Není sbírka jako sbírka

Dnes se lze zabývat vším možným. Sbíráme cukry, komiksy, pivní tácky, panenky, kravaty, mince, známky atd.. Jenže není sbírka jako sbírka. Pokud sbíráte cukry, můžete být klidně nejlepší na světě, ale nakonec jste prostě podivín, což potvrzují jak odborníci, tak lékaři. Ono je to prostě lidskou přirozeností. Nevědomky vzhlížíme k šlechtě, válečníkům, světovým vůdcům, a proto zde není místo pro nějakou slabost. Pokud tedy budete sbírat zbraně, a to ať palné či chladné, doutníky, víno, destiláty, knihy atd., budete ve společnosti chápáni pozitivně. Proč? Je to prostě „macho“. Tím se lišíme od neatraktivního sortimentu, který nemá sexappeal, protože není spojený s dobýváním a vládnoucím stavem. Společnost chce zkrátka Jamese Bonda.

 

Hodnota nemusí být to hlavní

Sbírka mincí i známek může mít opravdu značnou hodnotu, ale stejně jsou tito lidé často chápáni jako „divní“. Jednak je to skutečně spojeno s chováním sběratelů a jednak s naší vlastní omezeností. Prostě a jednoduše tomu úplně nerozumíme a tak nás to nebaví. To taková whisky má úplně jinou úroveň. Důvod je opět jednoduchý. Až na několik exotů a náboženských fanatiků pijí všichni, podvědomě víme, že čím starší láhev tím je dražší a pak je to opět „macho“. Lidé si zkrátka rádi povídají o tom, co je jim blízké, na co si mohou sáhnout, co si teoreticky také mohou pořídit, ochutnat atd..

 

Dalším benefitem sběratelství je, že nevlastníte pouze předmět jako takový, ale i příběh. Je to cesta, jak byl daný předmět vyrobený, jakou cestu během své existence ušel, proč jej máte zrovna vy a co s ním zamýšlíte. V konečném důsledku je příběh pro hodnotu věci mnohem důležitější, nežli věc samotná. Dva identické talíře. Úplně stejné. O jednom víte, že jej máte po babičce a druhý byl vylovený z vraku Titaniku. Zkušený sběratel prodává v prvé řadě příběh. Lidé milují velká epická díla.

 

Jsme lovci

V dnešní společnosti, ani nikdo z nás nechodí do lesa na lov proto, aby zcela běžně nasytil svoji rodinu. Jenže ten instinkt v nás zůstal a proměnil se právě v dravost v oblasti sbírání, v našem případě whisky. Zpozorovat, získat, lapit, držet a nepustit něco vzácného, úžasného, hodnotného. To je další důvod, proč nás sběratelství baví.

 

Dědictví

Dalším pozitivem, které sběratelství whisky řeší je estetika a ego. Sbírka prostě zatraceně dobře vypadá. Já osobně mezi plnou knihovnou a plnými policemi whisky nevidím rozdíl. Taková sbírka je krásná, luxusní a vím, že mohu předat něco svým potomkům. Zde je doslova ukájen jeden z nejsilnějších lidských pudů, zajistit přežití svých potomků.

 

Odkaz

Dalším důvodem, který nás pohání, je vlastní nesmrtelnost. Všichni jsme prach. Jenže taková sbírka tu může být navždy. Je to opět skvělý příběh, který o nás vypráví, že jsme tu někdy žili a může dokumentovat, kdo jsme vlastně i byli. Zkrátka úžasné.

 

Proč sbírat alkohol

  • Nekazí se
  • Je krásný
  • Vydělává
  • Je to výborné téma na konverzaci
  • Hřeje a léčí
  • Život je krásnější
  • Je macho
  • Milují ho muži i ženy, je tedy unisex
  • Můžete díky němu porazit i diktátora

  

Závěrem

A jaký byl můj důvod ke sbírání? Jsem zkrátka malý kluk, co věděl, že začít se známkami, mincemi je hrozně těžké a finančně náročné. Další varianta byl přirozeně alkohol. Začal jsem v roce 2003. Na tu chvíli, kdy jsem si koupil svoji první láhev, v prodejně Albert, nikdy nezapomenu. Pak následovali kolekce vína a opětovný návrat k destilátům. Dnes už musím mít seznam, abych věděl, co vše vlastně mám. A pokud se mě někdo ptá, zda svého rozhodnutí nelituji, tak ani náhodou, byť již dnes vím, že mi je sbírka po praktické stránce vlastně k ničemu. Neprodám ani láhev. Budu si žít svůj krásný klukovský sen s naivní představou, že tuto vášeň po mě někdo zdědí a bude pokračovat dál. A když ne, nevadí. Sbírka mi bude přinášet celý život radost. Nelituji ničeho. Naopak. Již dlouho tvrdím, že jsem šťastný člověk a můj koníček činní šťastným i mé okolí, protože opravdu inteligentní muž by měl mít jeden až dva opravdové zájmy, aby mu mohla rodina a přátelé bez obav koupit ten správný dárek, který udělá radost. Nikdy mě neomrzí dobrá láhev a příslušenství. Popravdě, je to skvělé. A jak to máte vy?

 

MK

jirka

https://www.youtube.com/watch?v=o9j0gf9dbbc

Martin Krupička

Dobrý večer, dobré video. MK

Aleš

Stejně Martine, jen si myslím, že někdy nastane okamžik, kdy budu muset nějakou tu lahev prodat. Zatím tomu tak není a dělá mi sbírka radost nejen tím, jak narůstá - v klidu po kusech, ale i tím, jak občas nějakou lahev otevřu a mám velkou radost z toho, co v ní najdu. :)

Martin Krupička

Dobrý den, budu vám moc přát, aby situace s prodejem nikdy nenastala. Já to mám tak, že jakmile zařadím láhev do sbírky, tak jí vlastně v hlavě odepíši. Je daleko mimo v hlídaném archivu, což má své nepopiratelné výhody. Kamarád je raději vozí 50 km pryč z domu, aby ho to nelákalo ochutnat. Když jsem sbíral víno, neměl jsem rád dárky o jedné láhvi. Všechny jsem prosil 6 ks, přičemž nejmenší počet byl 4 ks. Jednu ochutnáte, víte jaká je. Pak druhou vypijete, je skvělá a pořád vás hřeje pocit, že ještě máte dvě. U whisky a koňaků je to jednoduché. Kupuji dvě. Jedna do archivu, druhá pro mě. Když jich máte více na pití, některé láhve i voskuji a nechávám na pozdější dobu. MK

Martin B.

Dobry den. Zaluba, potesenie, investicia, inakost, kvalita, zavislost. Len, keby som si mohol dovolit kazdu flasu ktora sa mi paci.

Martin Krupička

Dobrý den, také závidím některým svým kolegům, kteří dostávají láhve pravidelně od destilérky jako pozornost. MK

Petr

Ahoj Martine, takže ty jsi vlastně čistý sběratel, proto nechápu proč píšeš o investičních lahvích, když se je nechystáš prodat. Pro mě jako investora je to prostě komodita a u té měl zajímá kolik na ní vydělám. To by určitý stálou za zmínku pro začátečníky.

Martin Krupička

Krásné odpoledne. Dovolte mi to trochu poopravit. Objednávám vždy dvě láhve, takže se považuji za ideální kombinaci spotřebitele, sběratele i investora. A jak je to s tím sbíráním? Vcelku jednoduše. V investičním alkoholu mám uložené finanční prostředky, kdy doufám, vzhledem k tomu, že mi sbírka přináší potěšení, že nikdy nebudu muset své láhve prodat. To neznamená, že se tak nestane. Zatím je to tak, že mě netíží žádná finanční nouze, načež mám tu krásnou možnost neprodávat. Má sbírka má jasnou vizi, rozumné řazení a vyjmout z ní nějakou láhev by bylo škoda. Musím také říci, že mě velmi intenzivně zajímá, kolik jsem vydělal. Jenže je to tak, že nejkrásnější na světě je ta svoboda. Mohu prodat, ale nemusím. Ten rozdíl je úžasný. Mám svobodu volby. To je povznášející pocit. Ale jak jsem psal, to neznamená, že v mé životě přijde chvíle a situace, kdy má sbírka půjde jako celek do aukce. Jenže doufám, že se tak nestane. Investuji srdcem. Je to opravdu skvělé. Na co potřebuji peníze mám a co je navíc, pro mě vlastně nemá nějakou výraznou hodnotu. Našel jsem si skvělého koníčka a doufám, že tomu tak i zůstane. MK

Petr

Ahoj Martine, takže ty jsi vlastně čistý sběratel, proto nechápu proč píšeš o investičních lahvích, když se je nechystáš prodat. Pro mě jako investora je to prostě komodita a u té měl zajímá kolik na ní vydělám. To by určitý stálou za zmínku pro začátečníky.

Petr

Ahoj Martine, takže ty jsi vlastně čistý sběratel, proto nechápu proč píšeš o investičních lahvích, když se je nechystáš prodat. Pro mě jako investora je to prostě komodita a u té měl zajímá kolik na ní vydělám. To by určitý stálou za zmínku pro začátečníky.

Petr

Ahoj Martine, takže ty jsi vlastně čistý sběratel, proto nechápu proč píšeš o investičních lahvích, když se je nechystáš prodat. Pro mě jako investora je to prostě komodita a u té měl zajímá kolik na ní vydělám. To by určitý stálou za zmínku pro začátečníky.

Martin

Upřímně, přemyšlím proč jste tento článek napsal (asi vás něko označil za šílence - hůl na takové). Vyzdvihl bych hlavně to, že muž by měl mít zájem/koníček - to je hodno nechat vytesat do kamene. Znám takové co nemají a je to bída velebnosti. Malé rýpnutí, pokud jste viděl film Angels Share (pokud ne urychleně to napravte, to je povinnost pro sběratele whisky) tak víte že správně potřebujete 3 lahve, jednu na vypití, jednu do sbírky a jednu na výměnu - Nyní ke mně, ja bych si to přál ale koupím 2 maximálně u dostupných a levných kusů, můj limit je 5k/láhev a kupovat v párech za 10k mi moje volné peníze nedovolí. Nicméně zjišťuji že jsem typ sběratele lovec a hlavně proto že mě to baví a těší, abych si přihřál polívčičku nynjí jsem v aukci urval Black Label Sherry Edition, zatím limitováno na Hong Kong a Austrálii. Baví mě hledat (doslova uhnat) takové láhve které se tady neprodávají, nejnovější akvizice mě bude těšit tak 14dní a pak začnu zase čmuchat :-) - offtopic. Uvažuji nyní o koupi nějaké Zuidam a Suntory Toki, prý jsou skvělé za rozumné peníze.

Martin Krupička

Dobrý den, když píšete článek, hledáte různé zdroje. A tak narazíte i na názor psychologů. Netajím se tím více jak posledních 10 let, že tyto šarlatány nemám rád. Nemám rád je asi slabé slovo. Je to stejné jako s léky, které byly testovány na 10 tis lidech. Pak se vydají do prodeje s obrovským množstvím vedlejších účinků. Aby ne. Lidí je více jak 6 miliard a každý z nás je individuální (rasa, pohlaví, národnost atd.). Viděli jste někdy takovou studii? To je tedy sakra tvrdý byznys. No a nyní tu máme psychology, kteří tvrdí, že vidí do člověka. Vidí prd. Jsou schopni popsat vcelku slušně pouze extrémy, někdy ani ty ne a zbytek ani náhodou. Pokud jste se někdy zabývali historií psychologie, psychiatrie, léčbou duševních onemocnění atd., upozornil bych zvláště na 50. až 80. léta v USA, myslím si, že SAW byl lehký odvar. Proto musím říci, že mě nikdo neoznačil za šílence, jen mi je po přečtení některých názorů psychologů zle. MK

Petr

Dobrý den Martine, ještě jednou díky za vaše příspěvky. Jako začátečník se zde snažím nasát co nejvíce informací jak o vás tak i z diskusí. Jsem opravdu na začátku. Přiznám se, že původně jsem o whisky přemýšlel jako o investiční příležitosti. Po zakoupení cca 5 lahví jsem začal uvažovat už i o sbírce. A zde přichází můj dotaz. rád bych sbírku rozšiřoval dál, ale nevím jakým směrem. Na jaké lahve se zaměřit. jestli podle věku, podle jednotlivých palíren nebo podle jednotlivých oblastí? Nebo jen na limitované série? Často zmiňujete svou sbírku jako celek. Jakým směrem jste se ubíral vy? Děkuji a přeji pěkný den.

jirka

Petr : mrknětě na video na začátku diskuse, to Vám dá odpovědi .-)

Petr

Jirko díky, na video se určitě podívám. Pěkný den :)

arachni_name

1`--

arachni_name`--

1

arachni_name

1)

arachni_name

1

arachni_name)

1

5.4.2019

Sebemotivace. Nikdo jiný to za vás neudělá.

How to motivate yourself.

0 + Číst dále
5.3.2019

Valentýn? No ten nám tu ještě chyběl.

Saint Valentine? Unnecessary hysteria.

3 + Číst dále
11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále