Martin Krupička

Proč nejste šťastní? Možná neumíte vnímat krásu.

2.3.2018
Beauty awakens happiness.

Předem článku říkám, že by byla hloupost myslet si, že je estetika všelék. Nicméně u mě vnitřní touha po kráse vyřešila 80% mých problémů a naplnila moji duši štěstím. Tento problém, nedostatku estetiky v životě, je velmi složitý a studium obsáhlé. Proto si dovolím velmi zjednodušeně popsat vám, kde můžete potřebu estetiky přetavit do pocitu pohody a klidu okamžitě.

 

Estetika je pro tvrdé muže

Nevzdělanost vládne světem. Dnes si myslíme, že samurajové byli stroje na zabíjení a jejich životem byla pouze krev a válka. Samuraje, japonskou kulturu, mravní kodex Bushido atd. jsem studoval velmi intenzivně a jednoho času mě vše zcela pohltilo.

 

Lidé vůbec nechápou křehkou duši a žijí v amerických nesmyslných představách. Ano, samuraj byl vynikající a loajální válečník, ale na druhou stranu obdivoval krásu básní, květů a myšlenek. Je zaznamenáno poměrně hodně sebevražd, kdy samuraj neunesl tíhu osobního selhání nad tím, kdy nedokázal napsat podle jeho názoru krásnou báseň. Krása, estetika byla významnou součástí celé této kultury, jež naplňovala duši. S prázdnou duší nelze žít.

Existenční potřeba estetiky

Potřeba je projev nedostatku nebo nadbytku něčeho, co je pro člověka důležité. Neuspokojení potřeb vede k nespokojenosti, napětí a účelovému chování k uspokojení. Pokud nedokážeme indikovat náš pocit nespokojenosti, nemůžeme mít šťastný život, dříve nebo později onemocní naše duše a je naprosto vyloučené, aby byla nemocná duše a zdravé tělo.

 

Potřeby máme primární, ty slouží k přežití a sekundární, ty naplňují naše psychosociálno. Člověk již od pravěku měl touhu vnímat, poznávat, tvořit, obklopovat se krásou a být uznávaný. Potřeba krásy je nejvyšší potřebou člověka, která zahrnuje duchovno, estetiku, etiku, krásu, harmonii, spravedlnost.  

 

Pokud nejsou tyto potřeby uspokojeny, pociťujeme smutek, marnost, deprese, beznaděj. Opak je pak radost, smíření, láska a spokojenost.

 

Moudrá myšlenka na závěr odstavce:

 „Chceme být milováni. Neuspějeme-li, chceme být obdivováni. Neuspějeme-li, chceme být obáváni. Neuspějeme-li, chceme být opovrženi. Chceme probudit v druhých nějaké emoce – jakékoli“

Co se s námi děje prostřednictvím estetiky

Díky estetice u člověka dochází k sebepoznávání, seberealizaci. Jde tedy o základní stavební kámen proto, abychom se mohli rozvíjet. Estetickým požitkem je slast, tedy pozitivno. Tato slast se dostavuje na základě smyslového vnímání.

 

Estetika v praxi

Teorie je opravdu na mnoho knížek. Doufám, že jste pochopili existenciální nutnost estetiky. Proto bych si nyní dovolil přejít k praktické, běžné a každodenní ukázce, kde estetiku ničíme, nechápeme a trápíme tak tím sami sebe. Nemohu postihnout vše. Ale základy určitě.

 

Hrníčky a skleničky

Bytostně doslova nesnáším pít čaj, kávu atd. z reklamních hrníčků. Lidé mají ve vitrínách nádherný porcelán, ale nepoužívají jej, protože je na ně moc krásný. Co je to za hloupost? Kolikrát se do té vitríny podíváte. Vyházejte nesmyslné hrníčky a začněte používat kvalitní a krásný porcelán. Bude radost z něho pít. Naplní to vaši duši, bude vám chutnat více a lépe.

 

Zapomeňte na Ikeu. Kamarád měl pod postelí krabice broušených křišťálových whisky sklenic, ale reálně pil z těch z Ikeii. Přijde vám to normální? Začněte už konečně žít!

 

Jídlo

Asi je to pro vás banalita, ale když už se s tím děláte, mělo by to také nějak vypadat. Velmi často stačí opravdu jen málo a i z průměrného jídla se může stát zážitek. Nehledejte kraviny, jak často vidím zážitky, oběd někde 100m nad zemí zavěšení na nějakém jeřábu. To je nesmysl. Každý den si vše udělejte krásné. Tři jídla, tři umělecká díla. Jak se naučíte základy, máte vyhráno na celý život.

 

Dekorace

Váš interiér by neměl být jako skladiště nebo vetešnictví. Jak jste si své okolí a sami sebe naučili, velmi často kolem sebe máte nesmyslné figurky, kýče z Číny atd.. Však ono to je roztomilé. Jak říká Zdeněk Polreich. Lepší deset deka šunky, nežli kilo sra…k. Začněte kolem sebe vytvářet prostředí, které vám energii dává, nikoli bere.

 

Oblečení

Zvláště u mužů je to jednoduché. Nemusíte neustále kupovat komerční nesmysly. Krása je v jednoduchosti, eleganci a kvalitě.

 

Psaní a psací potřeby

Je to i můj problém. 98% veškerého písemného styku je dnes vlastně elektronický. Nedávno jsem kaligraficky psal PFky a měl jsem skutečně problém. No, nakonec jsem to nějak dal. Když jsem však dopisy psané vlastní rukou dokončil, byl jsem šťastný. Byly tak krásné a dýchal z nich osobní přístup a duše. To samé platí u psacích potřeba. Kolik dnes stojí krásné pero nebo i propisovací tužka. Často několik stokorun, ale investice to může být na celý život.

 

Zahrada

Trpaslíci a jiné keramické zrůdnosti mi nesmí na zahradu. Nikdy, nikdo a nic nevymyslí krásnější a dokonalejší věc, nežli je příroda.

 

Pořádek na stole a zásuvkách

Jak vychováváme naše děti. Hrrrr, jen co se do toho pokoje vejde. Hračky se válí všude, židle jsou plné, pod postelí zásuvky, psací stůl je smetiště. Takto vychováváme budoucnost národa? To jsme tedy dopadli. Inteligent zvládá chaos? Blbost. 80% hraček vezme dítě 1x za rok do ruky. Zdravý rozum se zcela vytratil.

 

Závěrem

O estetice bychom mohli psát hodiny a hodiny. To, co jsem vám chtěl svým článkem předat je poselství, abyste si uvědomili, že bez krásy není štěstí. Tuto krásu můžete najít a vytvářet každý den v těch nejběžnějších činnostech, jako je například servis jídla na talíři. Krása naplňuje duši. Buďte plní. Važte si sami sebe. Věřím vám, že si krásu zasloužíte. Proč? K čemu je život bez vnitřního pocitu krásy?

 

Mohu zcela říci, že estetika mi obrátila život. Najednou miluji posadit se na kuchyňskou linku, pít svůj cognac nebo kávu a jen tak dívat z okna na zahradu a centrum obce. Baví mě dívat se, jak líně teče Vltava a jak se zelenají kopce a tráva. Nacházím krásu, nacházím boha, objevuji sám sebe. Přátelé, nic mě to vlastně nestojí, ale v těchto chvílích jsem šťastný. A nepotřebuji k tomu nový IPhone.

 

MK

Martin B

Dobry den pan Krupicka, stotoznujem sa s Vasim zaverom, v ktorom ste uviedli podstatu stastia. Clovek toho k stastiu nepotrebuje az tak vela. Ma ho vlastne okolo seba, len si staci otvorit oci. Podla mna je to aj otazka narocnosti a spravneho a racionalneho stanovenia si rebricka hodnot. Prajem pekny vikend.

Martin Krupička

Dobrý večer, velice děkuji za zpětnou vazbu, které si velice vážím, vždy je totiž vidět, že článek není lhostejný. Musím s vámi souhlasit a dodat, že pokud zítra někdo vstane a udělá si krásnou snídaní, jen tak, pro sebe, určitě bude mít krásnější den a o tom to celé je. O využítí 100% toho, co již každý kolem sebe má, ale málokdo vidí. Přeji všem chuť a sílu objevovat a objevit. MK

Patrik

Skvele, viac takychto clankov .. sam som zastancom minimalizmu a ked som vyhodil tak zhruba polovicu az dve tretiny svojich veci, ci uz oblecenia, casopisov, elektroniky, starych zositov (jedine na knihy som sa zatial moc neodhodlal) tak som si uvedomil ze som stastnejsi, mam viac casu pretoze nemusim stale nieco prehadzovat a upratovat ..moja izba je zaroven aj ciastocne mojou pracovnou cize moju pozornost neputa tolko veci a mozem sa venovat lepsim veciam .. no cele je to o nastaveni v hlave :)

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za zpětnou vazbu. Je úžasné, když se člověk dokáže zbavit zcela zbytečných okovů. Já na to mám dvě komory. Do jedné jdou věci, které nepoužiji rok. Po roce jdou na další rok do druhé. Z ní již vede pouze recyklační cesta, tedy vyhození. Pokud jsem něco nepoužil takto dlouho, nepotřebuji to. Ještě jednou děkuji za vaše slova. MK

11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále
2.1.2019

Zkuste to nejlepší. Akce Kristián.

Try the best

1 + Číst dále
24.12.2018

Vánoce, den požitků

Christmas Day

3 + Číst dále