Martin Krupička

Předsevzetí do roku 2020

7.1.2020
New Year´s goals 2020

Když jsem se zamýšlel nad tím, co bych chtěl změnit v roce 2020, dal jsem si jedno, byť velké předsevzetí. Být více konzervativním, tj. tak trochu anglickým gentlemanem. A co to veskrze pro mě znamená?

 

Více se učit

Mám větší nos, méně vlasů atd., ale co s tím nadělám? Nic. Jednu věc ale ovlivnit mohu. Hlavu. Zakoupil jsem větší množství naučné literatury a literatury faktu. Rozhodl jsem se věnovat svůj volný čas studiu okolního světa a umění. Přiznám se, moc se na to těším. 

 

Méně komerční módy

Osobně dělím muže do tří kategorií. Na komerční muže, italské a anglické gentlemany. Ti komerční, to jsou všichni ti hip hopeři, mikiňáři s velkými nápisy apod. Italští gentlemani jsou ti velice elegantní, navonění a do určité míry i velice šarmatní pánové. A pak tu jsou angličtí gentlemani, kteří májí rádi tradice a užívají si konzervativních hodnot. Nekupujeme věci na rok nebo dva. Když boty, tak na celý život, když oblek, tak alespoň na dvacet let. Neradi něco měníme, ale máme rádi velice kvalitní, nadčasové oblečení a styl. Užíváme si být konzervativní. Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci a nejsme tak extravagantní, abychom něco měnili. Já kupříkladu nyní vyhlížím dobrou koupi fraku. Možná si jej koupím, ale spíše si jej nechám ušít. Frak, to je investice na celý život. A tak se mi to právě líbí. 

 

Více ironie a sarkasmu 

Najít tu správnou míru, to je přeci to umění. Život není vždy milý, stejně jako lidé mnohdy kolem nás. Jenže humor W. Churchilla a třeba prince Philipa, oba jsou mi velice blízké. Někdo by řekl, že to jsou mistři faux pass. Možná. Ale na druhou stranu je to vrchol gentlemanství být trochu ironický, sarkastický, ale přeci přes to všechno z vás musí být cítit láska k životu a hodnotám. 

 

Více sportu, méně sportu

Pokud to nebude nezbytně nutné, zakázal jsem si jakokoli posilovnu, výživové doplňky, squasch a podobné nesmysly. Napříště, pokud budu sportovat, tak v přírodě, přirozeně, v kolektivu, nenásilně a vše v pohodě. Už nechci lámat rekordy, chci si prostě pohyb užít a idálně jej spojit s nějakou lidskou "neřestí". Jak říkal herec Jiří Bartoška. Na golfu se mi líbí, že se u něj může v klidu kouřit. Napříště tedy sport nesmí tělo zničit a musí mu dát jak fyzický, tak psychický benefit. Proč lézt na horu, když si na vrcholu nedáte skleničku champagne.

 

Více spolků, více zábavy

Nejvíce milují nejrůznější spolky v Anglii a USA. Postupem času zjišťuji, že mají úžasnou pravdu. Je skvělé scházet se s lidmi stejného myšlení, často i pohlaví, kdy vás takové trávení času vnitřně naplní. Nejeden takový spolek ovlivnil světové dění a kulturu. Snad jen něco lehkého pro inspiraci. Víte o tom, že národní hymna USA je stejně jako ta izraelská krádež? Ta izraelská se více jak náhodně podobá naší Vltavě od Bedřicha Smetany a ta americká to je kopie hymny aglického spolku s lehkou nadsázkou zhýralců a opilců. A tak si myslím, že gentleman kluby, které oslavují přátelství, požitky, lehkou zhýralost jsou celkem fajn. 

 

Být nemoderním mužem

Feminizace prostoupila naši společnost skrz na skrz. Nic proti tomu, ale prostě se mi mnohé věci skutečně nelíbí, stejně jako se mi nelíbí, že dnes již vlastně muž, žena atd. nemá existovat. Cesta pokroku je pro mě cesta zpět. Zařekl jsem se, že v tomto roce budu více mužem. Rozhodl jsem se ignorovat moderní trendy, abych si mohl skutečně vážit své partnerky, že je žena a ona na mě, že jsem muž. Zrovna včera jsme se šli podívat na nový kočárek pro juniora. Paní prodavačka se více soustředila na mě, nežli moji partnerku, přičemž k výběru jsem byl naprosto netečný a to do té míry, že jsem jí upozornil, že to nejsem já, kdo vybírá kočárek, ale právě má partnerka, protože já s ním nikdy jezdit nebudu. Po rychlé výměně názorů to snad i paní prodavačka pochopila. Někdo by řekl, že to bylo hloupé, ale já se rozhodl být tak nemoderní. Budu muž a má partnerka bude žena. To poslední, co by mi chybělo, by bylo, dát si na záda batoh, na břicho nosítka s miminem, do ruky malou tašku, do druhé lahvičku a jít na výlet. Ani náhodou. 

 

Závěrem

Rok 2020 bych rád strávil více čtením, studiem, poslechem vážné hudby nad skleničkou vína, whisky, cognacu nebo jiného dobrého destilátu. Rád bych se více věnoval trávení času s přáteli, s rodinou, ale i prostě sám se sebou. Možná v budoucnosti své rozhodnutí přehodnotím, ale nyní zdá se mi ideální. 

 

MK

30.3.2020

Co dělat doma?

What to do at home?

1 + Číst dále
13.3.2020

Phu Quoc, pohled plážového povaleče

Phu Quoc. My view

3 + Číst dále
13.2.2020

Válka priorit

War of priorities

3 + Číst dále