Martin Krupička

Moderní otec bez zdravého rozumu (Modern father without common sense) part. II

29.11.2017
Díl druhý – Destrukce role. Kde je hranice novodobého otcovství a kde již muž ztrácí svoji identitu.

Není to tak dlouho, co jsme s kamarády jezdili pravidelně na výlety, kde se všichni fotili u něčeho, co viděli, zažili nebo ochutnali, a že to byly velmi často bláznivé akce. Jak se však proměnili jejich současné fotografie, o tom bude dnešní druhý díl.

 

Předem si musíme říci, co žena od vztahu s mužem očekává. Podle mého názoru především, že bude muž. Paradoxem je, že se během vztahu snaží tento svůj základní požadavek změnit a destruovat. Syn by měl k otci vzhlížet jako ke svému vzoru a dcera by vzor svého otce měla hledat v budoucím partnerovi. Tedy v ideálním případě. Pokud si já vzpomenu na svého otce, první, co se mi vybaví, je autorita. A dodnes je to nejsilnější vzpomínka.

 

Co očekávat od otce

Otec v konzervativně moderním pojetí by měla být krabička na zázraky, ve které se schovává nekonečná zásoba síly, rozhodnosti, pevného charakteru, manuálních schopností, umění poradit si v každé stresové situaci. Zkrátka neporazitelný majestát. Dnes k tomuto již tak složitému mixu žena přidává požadavek na citlivost, empatii, vnímavost a neomezenu ochotu podílet se na všech domácích povinnostech. Pozorný čtenář pochopil, že mnohá očekávání jsou naprosto postavena do protipólu a tudíž je nelze splnit.

Vše zmíněné vede k vykořenění přirozené role otce a oprávněným obavám o obsahu své role. Muž podal ženě prst a ta mu často urvala celou ruku. Muž by měl být jistotou v ekonomickém zabezpečení rodiny, na druhou stranu by měl chodit domů brzy a plně chápat jak se žena cítí. Kdo chápe ale muže, nevím.

Šerpa a kojenec

Otec nikdy nemůže v tomto období nahradit matku, která je psychosexuálního vývoje naprosto nezastupitelná. Můžeme se stát pouze krizovým pomocníkem, ale neměli bychom výrazně do péče zasahovat. Proč? Zkrátka a jednoduše naše mysl je racionální, strukturální a úkolová. Už to zcela vylučuje nahrazení matky a státi se tátomámou.  

Nejčastějším negativním jevem jsou tzv. šerpové. Otcové, které nevidíte jinak, než s dítětem na břichu a mega batohem všech věcí na zádech. Kolem něho téměř až ikonicky kráčí „evropská horolezkyně“, na jejíž povely vykonává „Tibeťan“ celý soubor nejrůznějších činností, jako např.: nakrmit, utřít hovínko, přebalit, utřít blinkání atd.. Kde taková žena vidí opravdového muže, opět nevím. Nejlépe se mi tak vybavuje pro mě až legendární scéna z filmu Muži v naději. Možná nebudu přesný. B. Polívka je venku s vnukem okřikován ženami, aby si jej zkrotil. Ženy na něj nadávají a kolem jde „šerpa“ tlačící kočár a nesouc druhé dítě na těle s dalším batohem, se slovy: Všichni nejsme takoví. B. Polívka se zakření a prohlásí: kolaborante. Otázka tedy zní: Pokud žena hledá muže, kdo je větší muž. Polívka nebo šerpa? A pokud p. Polívka, proč se tak nechováme.

 

Ohýbej proutek rovně

Asi se shodneme, že získat autoritu bez přísnosti a lpění na dodržování pravidel nelze. Proto se můžeme jen podivovat, proč muži často přistupují na hru žen, které si z nich dělají panenky na hraní. Otec není v rodině pro pobavení dětí, být neomezenou chůvou a studnicí všehochápání. Naopak. Muž plní především roli neotřesitelného řádu, hranic, bezpečí a jistot.  

Podle průzkumů dítě přirozeně očekává a vyžaduje, aby byl otec přísnější nežli matka, touží nás vidět jako osoby, které umí zvládat všechny situace, nebojí se a jsou schopny se postarat. To je naše role. Muž by měl pochopit psychiku své partnerky, ale je zcela mylné, pokud ona chce, aby kopíroval a nahrazoval její roli citlivé a starostlivé matky.

Otec je dnes velmi často schopný přirozeně se pohybovat v roli partnerské a zároveň otcovské, přičemž si zachovává přirozenou autenticitu. Toho však přestává být schopná žena, již můžeme často vidět, jak naprosto rezignuje na svoji roli partnerky, myslíc si, že nejdůležitější je pouze dítě a na základě této bludné představy ztratí zájem o své koníčky, dosavadní přirozené trávení volného času, kariéru a potřeby svého partnera. Těžko pak honit rozjetý vlak.  

Taková žena sebe a svého partnera mění z elegantní dámy, gentlemana na vánoční stromeček, který má připravené všechny možné propriety včetně snad jaderného výbuchu. Tento mix městského outdooru a survivalu nemůže dlouhodobě fungovat.

 

Nejčastější nesmysly

Otec musí být přítomný u porodu. – Velmi často vnucená představa, o které každá žena sní. Je však díky své absenci muž horší otec? To těžko. Po zbytek jeho života jej čekají opravdové výzvy. Nutit jej do tohoto aktu za každých okolností je hloupé.

Předpisy o výchově je třeba znát a respektovat. – Omlouvám se, ale nikdo mi nedal návod k dítěti. Hloupost. Nesmysly neznajíc genetiku, sociální třídu, prostředí atd. nemohou fungovat.

Otec musí zvládat práci, domácnost i rodinu. – A pak do roka a do dne umře.

Když je šťastné dítě, je šťastná matka. – Blbost. Pokud matka popře sama sebe, nemůže to mít dlouhého trvání.

 

Závěrem

S tímto člověkem moc nesouhlasím, ale v jednom měl p. Kocáb pravdu. Bylo to moudro jeho otce. Partnerství je jako strom a dítě jako jablko. Nikdy nelze mít dobré jablko, když strom bude nemocný. A tak to je i s rolí otce a matky. Pokud oba rezignují na své životy, potlačí sami sebe, nikdy nelze očekávat šťastnou rodinu. Proto je třeba se zamyslet nad častou a cílenou destrukcí role otce prostřednictvím partnerky, matky. Je potřeba nám mužům ponechat naši přirozenou autoritu, roli a auru pána tvorstva, ale také je naší povinností na toto postavení nerezignovat a nesouhlasit se vším. Jak Václav Klaus ml. a následně i já jsme na svém FB sdíleli. Naši rodiče byli nemoderní. Tatínek byl muž a matka byla žena.

 

MK

 

Fitflop Slide Sandals

Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers! Fitflop Slide Sandals http://www.fitflopssaleclearanceuk.com/fitflop-slide-sandals-c3.html

Air Max 2014 Womens

Great website. A lot of helpful info here. I sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks on your sweat! Air Max 2014 Womens http://www.nikeoutlet-storeonlineshopping.com/air-max-2014-womens-c3_8.html

11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále
2.1.2019

Zkuste to nejlepší. Akce Kristián.

Try the best

1 + Číst dále
24.12.2018

Vánoce, den požitků

Christmas Day

3 + Číst dále