Martin Krupička

Moderní otec bez zdravého rozumu (Modern father without common sense) part I.

24.11.2017
Díl první – POROD. Kde je hranice novodobého otcovství a kde již muž ztrácí svoji identitu.

Už jste viděli kohouta snášet vajíčka? Že ne? Ano, je to zcela přirozené a normální. Dnešní článek bude o roli moderních otců, kteří vlastně už nejsou často ani muži a přirozeně nemohou být ani ženy. Nikdy nebylo ohroženo přirozené mužství, jako v dnešním čase mediální mašinérie, která nás muže vhání do záhuby. Muž je tlačený do situace, kdy se musí přizpůsobovat, zatímco žena si doslova vyzobává povinnosti, které se jí hodí. Nadarmo se neříká, že největší síla ženy je v její ovládané slabosti.

 

Bolestivý porod

Není to tak dávno, kdy jsem zhlédl velmi zajímavý dokument předních českých porodníků na téma porod. Poměrně velká část byla věnována porodním bolestem. Nikdo, ještě jednou nikdo nezpochybňuje, že porod může být velmi bolestivý a samotným aktem je ohrožena na životě nejen matka, ale i dítě. Nicméně všichni lékaři do jednoho se shodli na tom, že dnešní „porodní kultura“ je až obludná.

 

Dnešní matky si již vymýšlí naprosté nesmysly, co vše potřebují, bez čeho nelze porodit, žít, ani dýchat, shodují se lékaři. Dopředu si vytvářejí jistý „placebo efekt“, že porod je ta nejhorší bolest v životě, což je nesmysl. Jediným důvodem této mediální mašinérie je, aby obchodní společnosti prodali co nejvíce svých produktů. Nic víc.

 

Jak byl hodnocený porod dnes, před padesáti a sto lety? Porod je úplně stejný a přece jiný, protože dnes je paradoxně, i se všemi moderními přístroji, bolestivější. Proč? Protože bolest si sama žena vytváří v hlavě na základě mediální masáže, která je postavená na jednoduchém principu strachu, který prodává. Nikde neuvidíte reklamu typu: Vážené dámy, dnes máte již takové zázemí, že se nemáte čeho obávat. Proč? Protože strach prodává zhruba 12x lépe. Nikdo by tak dobře neprodal knížku, článek o mateřství, ve které by byla psaná pravda. Pravda o tom, že porod je bolestivý, nikoli ne nesnesitelný. Bolestivost je lživě a úmyslně zveličována.

 

A proč o tom píši? Protože muži následně lítají kolem svých žen jako satelity v mylném přesvědčení, že se děje skutečně něco extrémního, což není pravda. 91% veškerých článků se přímo zabývá bolestmi, komplikacemi, smrtí. Nikdo se nesnaží říkat, že se jedná o zcela přirozenou součást života, která není typická, ale rozhodně není ve většině případů extrémní. Nikdo se nesnaží veřejné mínění uklidnit. Která žena ve vašem okolí měla normální porod? Já myslím, že už snad ani žádná. Dnes je již porod horší než válka.

 

Na druhou stranu se musím ptát, kde je muž? Bohužel nikde! Nikdo se nedívá na roli muže, který také potřebuje podpořit, protože to je on, který se dosud staral pouze o sebe, nyní ale nese odpovědnost místo jedné za tři a mnohdy více osob. Kde je empatie matky vůči otci? Často nikde. Muž bolest necítí, muž nerodí, muž se jde pouze opít. Jak jednostranný pohled ženy. A my přátelé, my na tuto zcela neférovou hru přistupujeme.

 

Závěrem zmíněného dokumentu bylo jednoduché tvrzení. Porod je náročný, ženám je potřeba co nejvíce tuto situaci ulehčit, ale vše má své meze. Pokud se my muži staneme neomezenou rodinou dulou, zcela bezpochyby nemůžeme býti muži. Je třeba si říci, že v rodičovství má každý svoji roli a matka by neměla klást nesmyslné nároky na muže a zbavovat se výsadních povinností ženy. Muž by měl zůstat mužem, gentlemanem. Minimálně proto, že žena by měla mít doma muže před porodem i po porodu. Muž by měl zůstat hlavou rodiny, jistotou ekonomického zázemí. Dámy respektujte nás a respektujte, že jsme muži. Rádi vám pomůžeme, ale pomoc neznamená, zcela se zbavit některý svých přirozených povinností.

 

Závěrem

V druhém díle si povíme něco více o tom, jakou by měl zastávat muž roli v dnešní době moderního otcovství, protože pokud žena tuto roli přestane respektovat, již nebude muže mít. Budeme se bavit o všech těch šerpech, vánočních stromečcích a satelitech. Kde je však muž gentleman a kde je skutečná dáma? Nevím. Je třeba se zamyslet nad myšlenkou k tomuto článku. Jen silní muži, mají silné děti.

 

 

MK  

Jirka

Jen silní muži, mají silné děti. A vy nějaké máte?

Martin Krupička

Dobrý večer, mám to štěstí. ;-) MK

11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále
2.1.2019

Zkuste to nejlepší. Akce Kristián.

Try the best

1 + Číst dále
24.12.2018

Vánoce, den požitků

Christmas Day

3 + Číst dále