Martin Krupička

Co dělat doma?

30.3.2020
What to do at home?

Dnešní článek možná bude pro někoho hloupý, ale pokud něco pořád vidím v TV a slyším kolem sebe, tak je to, co máme dělat doma? A začal bych trochu nekorektně, mám to rád, a to výrokem mého oblíbeného prince Philipa o drsné hospodářské recesi v 80 letech:

 

„Všichni tvrdili, že by chtěli mít víc volného času. A teď si stěžují, že jsou nezaměstnaní.“

 

Je zajímavé, že si nejvíce stěžují ženy. Nejdříve tvrdily, že musí být superhrdinky, protože ráno musí do práce a pak je čeká druhá šichta doma, přičemž na nějaké uklízení apod. není čas. Dnes jej mají a neví, co dělat. Muž jen často nevěřícně zírá, že má doma stejný bordel, ať je žena doma, nebo v práci.

 

Dalším mým postřehem je, když ČSSD hledala velké téma na volby a já byl na několika nezávazných setkáních v úzkém kruhu, kdy jsem říkal, že jejich myšlenkou by mělo být zkrácení pracovního týdne nebo pracovní doby. V té době mi i bývalý předseda ČSSD říkal, jak je to hloupý nápad a ostatní přisluhovači se k němu přidávali, aby o cca 9 měsíců později vyrukovala ČSSD s nápadem, zkraťme pracovní dobu. Jejich uchopení bylo stejně tak nepochopené a hloupé jako jejich konečný volební výsledek. Nicméně, když jsem tenkrát přednášel svoji myšlenku a analýzu, kterou evidentně někdo okopíroval, dokládal jsem, proč nelze zkrátit pracovní týden, kdy jsem překládal micro a makro data. Již tenkrát jsem říkal, jak je nesmysl zkrátit pracovní dobu o jeden den, protože je to pro domácnosti finančně i mentálně neúnosné. Dnes koronavirus ukazuje, že lidstvo je podobno krávě, která pláče, že je zavřená v ohradě a chce na svobodu. Když se dveře otevřou, kráva vyjde a neví, co má dělat, tak se raději vrátí. Stejně tak působí miliony Čechů, kteří sdíleli snědého pána, který říká: Hej more, co to pořád máte s tím, konečně pátek.

 

Nyní k obsahu článku, co tedy dělat

 

Srovnejte si šatník

Nevím, co budou dělat ostatní, ale já rozhodně vím, že zahájím, spíše budu pokračovat v generálním úklidu. Již jsem si srovnal všechny obleky, seřadil košile podle barev a rukávů. Je třeba srovnat manžetové knoflíčky a o víkendu zcela jistě vyčistit a nakrémovat všechny boty. Oblečení, které jsem nenosil déle jak rok a nemám tu vizi, půjde od pytle a na charitu.

 

Připravte zahradu na sezónu

Vím také, že je čas přesadit většinu květin, poklidit zahradu, připravit se na jaro. Takže prohnojím záhony, obrátím kompostér apod.

 

Vařte, pečte

Také vím, že budu vařit. Ještě když jsem byl v září v Itálii, tak se mi doma válí mnoho beden s vínem, které jsem ještě neroztřídil, nedal do stojanů. Na tuto činnost se těším hodně. Srovnám si veškerý alkohol včetně domácího baru. Naplánuji si jídla, která jsem chtěl vyzkoušet uvařit a nikdy jsem nenašel odvahu. Včera jsem pekl své první housky, před týdnem zkoušel vykostit kachnu a péct. Asi jsem nebyl nejrychlejší, ale kvalita byla na vysoké úrovni. Dnes mě čekají flank steaky a silně zredukovaná omáčka ze sladkého červeného vína a nakládaného pepře. Není komunismus, takže jsem se zásobil jídlem. Ne, od každé mouky mám doma 2 kg a 2x droždí. Hodlám experimentovat, zkoušet, bavit se. Když to nevyjde, tak co se stane. Nic. Má lednička a spíž je plná nejrůznějších věcí, které prostě nyní půjdou do první linie. Bude se podávat francouzská, italská, asijská, ale i americká kuchyně. Na druhou stranu jsem nezapomněl ani na moji českou klasiku vítání jara, budou se opékat špekáčky. Piva, vína, destilátů je dost, není důvod být rozmrzelý.

 

Hodinový manžel

Také se na nějakou chvíli stanu opravářem. Neměl jsem čas na nějaké drobnosti, a tak je ideální doba se sklenkou dobrého vína pustit se do nějakého hodinového manžela. Mé partnerce udělám velkou radost.

 

Čtěte, vzdělávejte se

Mám nakoupeno a dostal jsem hodně zajímavých knih. Udělám si prostor pro sebe a budu relaxovat při čtení. TV nepustím.  Již dlouho jsem si neudělal svůj private time. Pavarotti, Bocelli, Rieu, Aznavour. To budou moji společníci v dlouhém a táhlem večeru plném chlebíčků, kanapek a mnoho nezdravého.

 

Jsem zdravý, protože nesportuji

Pokud by někdo čekal, že budu sportovat, nejsem blázen. Neudělám dřep, ani klik navíc a všechny ty rádoby blázny budu s vysokým nadhledem zcela ignorovat. Nehodlám jezdit na kole v garáži ani v obýváku. Nehodlám běhat v roušce a dělát Láďu Hrušku v tělocvičně. Ani náhodou.

 

Míchejte

Asi každý z vás má doma nějaký ten zajímavý alkohol. Tak proč se nenaučit nějaké koktejly a pořádně to rozjet. Kdo je opravdový frajer a má doma hodně whisky a případně jiného alkoholu, co si zkusit namíchat nějaký vlastní blend? Nedávno jsem dostal tip od kamaráda. Hele Martine, když máš tolik té whisky, už jsi zkusil namíchat něco svého? Tak to byla myšlenka za zlatého bludišťáka. Máte doma cca 10 lahví whisky? Může být i méně. Zkuste prostě namíchat svoji vlastní whisky. Pokud budete mít zájem a budete si myslet, že se vám něco povedlo, podělte se a dáme článek.

 

Závěrem

A proč to všechno píši? No možná je třeba si uvědomit, že tato karanténa je úžasná příležitost. Je to úžasná příležitost věnovat se sobě, ženě, dětem. Není třeba si stanovovat nějaké limity. Jedinou podmínkou by měla být pohoda. Karanténa je skvělá příležitost udělat si pořádek doma i v životě. Věnujte se sami sobě, svým zájmům a osobnímu rozvoji. Hloupý a naivní si myslí, že přijde Godot. Ten ale nikdy nedorazí. Milujte sami sebe, protože to nikdo jiný za vás neudělá. Čas je komodita, kterou můžete darovat, ztratit nebo si jej užít. Ano, nejde si jej schovat, uspořit. Kolik jej každý z nás má, nikdo neví. Nyní nastal váš čas. Je jen na vás, jak jej využijete. Já k pořádku a dalšímu vlastnímu rozvoji. To mě baví nejvíc.

 

MK

Martin

Nevím, jestli se něco změnilo (klesla návštěvnost apod.) ale nejdou mě psát komentáře (z PC který běžně používám) možná nejsem sám.

Martin Krupička

Dobrý den, systém by měl běžet jak má. MK

Martin Krupička

Jinak nic se nemění, jenom autor se cítí po narození syna a spánku tak 2x dvě hodiny denně trochu vyčerpán. Ale pořád bojuji a ono to půjde. MK

Vladimir

mně to jde

13.3.2020

Phu Quoc, pohled plážového povaleče

Phu Quoc. My view

3 + Číst dále
13.2.2020

Válka priorit

War of priorities

3 + Číst dále
7.1.2020

Předsevzetí do roku 2020

New Year´s goals 2020

2 + Číst dále